Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
neuro

Fotografowanie zegarków - porady techniczne i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Riccardo
że przykręca go odwrotnie, przodem do aparatu. do tego oczywiście niezbędny jest gwint na obiektywie naszego aparatu i przejściówka na gwint obiektywu zenita.

 

 

spoko, ale przysłona wynosi wtedy f/0 i głębia ostrości jest niemal zerowa...

 

nie prawda. Taki obiektyw ma swiatlo pewnie f2 lub 2,8 - poza tym przeslona nadal dziala (tylko trzeba ja zablokowac). Inna metoda jest nakrecenie obiektywu od Zenita odwrotnie ale na zalozony juz 2gi obiektyw. Wtedy mamy mozliwosc regulacji przeslony i dosc duze zblizenie. Poza tym glebia ostrosci zalezy rowniez od ogniskowej obiektywu. A f0 raczej jest nieosiagalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pokazywałem to już na forum zegarków radzieckich i wielu osobom się ten post podobał - kopiuję więc go też tutaj:

 

==================

 

Zainspirowany pytaniem na forum postanowiłem sfotografować moje bardzo amatorskie studio fotograficzne i podzielić się kilkoma uwagami dotyczącymi robienia zdjęć zegarkom przy oświetleniu sztucznym. Bynajmniej nie uważam się za jakiegoś Ansela Adamsa - ale nie trzeba być nim aby zrobić ostre, poprawnie oświetlone zdjęcie zegarka.

 

Niestety Allegro i fora internetowe pełne są takich zdjęć:

bad1fz4.jpg

post-4379-0-69653200-1330789811.jpg

 

Problem z nimi jest taki, że trzeba się domyślać co przedstawiają. Ponieważ męczy moje oczy takie domyślanie się chciałbym jakoś podnieść kulturę fotograficzną w narodzie. Zacznijmy od "studia" - oto kilka zdjęć mojego:

 

studio1ba8.jpg

post-4379-0-55774100-1330789813.jpg

post-4379-0-06959400-1330789816.jpg

 

Na moje "studio" składają się następujące elementy:

- aparat Canon IXUS 50 z funkcją makro (obecnie na Allegro można je kupić za 300zł; nowy IXUS 60 za 550zł)

- statywik z możliwością szerokiego rozstawu nóżek (20 zł)

- baniak z mlecznego plastiku z wyciętym dnem i dwoma otworami (wlot i wylot), znaleziony w garażu albo na śmietniku

- arkusz czarnego brystolu (kupiony za 5 zł w Empiku)

- dwie halogenowe lampki biurkowe (20 zł każda - Praktiker).

- podstawka pod zegarek (50 gr)

 

Kilka uwag technicznych:

- aparat dobrej firmy z "tylko" 3-5 milionami pikseli wystarczy - ważne aby miał funckję makro (należy jej używać w tym wypadku).

- używaj samowyzwalacza - aparat po wciśnięciu spustu migawki nie robi zdjęcia od razu tylko odczekuje kilka sekund. Dzięki temu unikniesz poruszenia zdjęcia.

- statywik powinien mieć szeroko rozkładane nóżki, aby można było umieścić aparat jak najniżej. Przy braku statywu można użyć woreczka z grochem - odpowiednio manipulując można ustawić aparat.

- baniak można od biedy zastąpić np. szkieletem z drutu przykrytym pieluchą. Można zainwestować w specjalne namioty bezcieniowe (50-100zł na Allegro)

- brystol można wygiąć dzięki czemu na zdjęciu nie widać krawędzi zbiegu płaszczyzn tła.

- lampki powinny być halogenowe - żarówki zabarwiają zdjęcia na pomarańczowo! Światło powinno padać przez mleczną ścianę baniaka. Na lampki nałożyłem ruloniki czarnego brystolu (w celu lepszego skupienia światła). Przy tak bliskiej odległości nie mogą być zbyt mocne. Ja wyjąłem halogenki 20W i włożyłem 10W. Od razu lepiej!

- rób kilka zdjęć zmieniając kierunek oświetlenia i ustawienie zegarka. W komputerze wybierzesz zdjęcie najlepsze.

- zegarek ustaw na podstawce - lepiej wygląda niż leżący czy oparty o książkę.

- znajomość Photoshopa bardzo pomaga ;) kadrowanie, wycinanie niepotrzebnych rzeczy z tła (funckja stempla przy takim tle to bułka z masłem), poprawianie kontrastu, dodanie jasnych plam światła na ciemnym tle (patrz zdjęcie poljota poniżej). Oto zdjęcie przed i po obróbce:

 

foto1yw2.jpg

foto2yi7.jpg

 

 

Zrobienie dobrego zdjęcia po pewnym czasie praktyki naprawdę nie jest wielką sztuką. Spróbuj sam !!

post-4379-0-24649600-1330789820.jpg

Nie twierdzę, że to zdjęcie jest perfekcyjne (może można by lepiej rozłożyć cienie), ale chyba jest miłe dla oka, co? Po perfekcyjne zdjęcia zapraszam tutaj http://www.netgrafik.ch/russiantimes.htm :)

 

Ale pamiętajcie, że najprościej jest za dnia położyć zegarek na parapecie (ale nie w słońcu!) i tam zrobić mu zdjęcie makro ze statywu: A jak ktoś nie pije dużo to też i z ręki czasem wyjdzie.

0335ut8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wtrącić moje "trzy grosze". Zastanawiałem się dość długo, jak poprawić jakośc zdjęć robionych z małej odległości komórką lub tandetnym aparacikiem cyfrowym. Z reguły odpowiedź jest prosta - nie da się. Zdjęcia są rozmazane i totalnie nieczytelne. Ale jednak. Poniżej zdjecia tej samej monety (sorry, że nie zegarka, ale akurat to miałem pod reką). Zapewniam, że to ta sama moneta, te same warunki, ta sama odległość i ten sam aparat z promocji :) - taki jak w tańszych komórkach. Dodam, zę zdjęcia zmniejszyłem, oryginalnie były znacznie większe.

Zdjęcie 1:

 

post-2232-0-51506200-1330794752.jpg

 

Zdjęcie 2:

 

dsck0164lp5.jpg

 

 

Może jakośc wciąż nie jest powalająca, ale jakaś poprawa jest. Jak? pomiędzy obiektyw aparatu i monetą trzymałem niezbyt dużą soczewkę (pozostałośc po lupie :) ). Korekta odległości i... efekt moim zdaniem super.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panów serdecznie, nie jestem fotografem,zaledwie amator-pstrykacz od kilku miesięcy

posiadam aparat kompakt oczywiście maleńkie cudo ,rzekłbyś, nie ustawiam żadnych wartości,choć w większości mogę Powiem jedno; dobry aparat,to dobre szkło,i tylko jedne aparaty na Świecie takowe posiadają,reszta jest milczeniem... na co obróbka graficzna?,statyw?,światło-sztuczne? A jeśli mówimy o fotkach wykonanych z komórki, to nie podnośmy tematu dobrego zdjęcia.Przytoczę cytat-pytanie? do czego służą zegarki-dobre zegarki.? temu samemu ma służyć aparat fotograficzny. Z poważaniem dla wiedzy. Janek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

mam zupełnie amatorskie pytanie.

posługuje się kompaktowym Benq wyposażonym w tryb makro.

Problem w tym, że minimalna odległość robienia zdjęcia przy słabym świetle (ot, żarówka w pokoju) drastycznie się zwiększa. O ile w dzień mogę zrobić fotę juz z 10 cm, to wieczorem "złapanie" obiektu jest już niemożliwe nawet z 30, no chyba ze położe obok (!!) białą kartkę. Czy ktoś może mi podpowiedzieć, czy to normlane (wtedy ruszę na poszukiwanie wyjaśnień) czy mam coś nie halo z aparatem?? :???:

 

(no bo ja tędy robić zdjęcia nocne zegarków??;/)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że niezłą pozycją wyjściową do fotografowania zegarka będzie jego zeskanowanie. Nie będzie kłopotów z ustawieniem, oświetleniem, a to co bliskie szkła wyjdzie przyzwoicie. Pozwoli to wystartować każdemu z niezłego poziomu jakościowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dobry aparat,to dobre szkło

 

Trzeba jednak pamiętać, że to nie aparat robi zdjęcia, tylko człowiek, stąd wysuwam wniosek, że w fotografi nie liczy się sprzęt, a wyczucie i umiejętności...

 

 

Nie jestem wielkim fotografem jak wielu z was:), nie znam wszystkich terminów, zbyt dużo teori itp itd robie wszystko raczej na wyczucie, metodą prób i błędów, acz kolwiek uważam, że na etapie robienia samych fotek jezeli dysponujemy aparatem cyfrowym, trzeba również dużą uwagę, zwracać na histogram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech... marzy mi sie zeby kazdy, kto sprzedaje na allegro (zegarki i nie tylko) przeczytal sobie post rprocha i zastosowal sie do niego, bo to jest idealny przyklad jak przy minimalnych kosztach mozna zaczac robic naprawde dobre zdjecia. gratuluje podejscia i pozdrawiam.


Presslaw - nazwa Wrocławia obowiazująca pod panowaniem Habsburgów, w latach 1526-1741.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,po przeczytaniu bardzo ciekawych informacji n/t zdjęcie w makro,dochodzę do wniosku,: aparat fotograficzny z górnej półki,bo ma wykonywać moje zdjęcia bez dodatkowej obróbki komputerowej,którego np; nie posiadam,ironizując dodam iż pieniędzy też nie posiadam... no właśnie cóż robić ? pozostawiam poniższe bez odpowiedzi. Z szacunkiem dla wiedzy. Janek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,po przeczytaniu bardzo ciekawych informacji n/t zdjęcie w makro,dochodzę do wniosku,: aparat fotograficzny z górnej półki,bo ma wykonywać moje zdjęcia bez dodatkowej obróbki komputerowej,którego np; nie posiadam,ironizując dodam iż pieniędzy też nie posiadam... no właśnie cóż robić ? pozostawiam poniższe bez odpowiedzi. Z szacunkiem dla wiedzy. Janek

Niekoniecznie super aparat. Nie uważam że robię kiepskie zdjęcia (choć do zamierzonego celu dużo brakuje), a używam zwykłego cyfrowego aparatu Sony N1 sprzed dwóch lat... Kwestia światła, tła i pomysłu (makro oczywiście też)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiązać problem odbicia aparatu z zegarku? zastosowałem sie do wzoru studia rprocha, i nie wychodzi to tak niezle jak u niego...mimo zastosowania makro, baniaka, bristolu, lampek nie moge złapać tej ostrości...no i to odbicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbicia możesz zlikwidować na trzy sposoby, niekoniecznie w podanej kolejności:

 

1) nie ustawiaj zegarka prostopadle do osi obiektywu;

2) przymocuj do lamp kawałki czarnego kartonu, by nie oświetlały aparatu, a tylko namiot bezcieniowy;

3) jeżeli masz taką możliwość, to załóż na obiektyw filtr polaryzacyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Poniżej adres do mojej galerii z obecnymi zegarkami. Parę podstawowych technicznych informacji jest podanych na tej stronie. Jeśli będziecie sobie życzyć, mogę napisać więcej o tym, jak robię zdjęcia. Proszę także o Wasze komentarze i uwagi (-:

 

http://znak.strefa.pl/w/

 

Pozdrowienia

 

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Proszę także o Wasze komentarze i uwagi (-:

 

 

Fotki bardzo fajne, a i stadko całkiem ciekawe.


"Każdą rzecz pięknie uczynił w jej czasie. Nawet czas niezmierzony włożył w ich serce,

żeby człowiek nigdy nie zgłębił dzieła, które prawdziwy Bóg uczynił od początku do końca."

(Kazn. 3:11)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem właśnie namiot bezcieniowy wraz z tłami. Po kilku pierwszych próbach robienia zdjęć moim zegarkom jestem delikatnie mówiąc załamany! Nic mi nie wychodzi? zdecydowanie potrzebne są tu duzo wieksze umiejętności od moich! Posiadam aparat marki Nikon D70S, wraz z namiotem mam również 2 halogeny o mocy 500W. bardzo proszę o jakieś podpowiedzi odnośnie ewentualnych ustawień aparatu? nie mam o tym niestety zadnego pojecia jestem totalnym laikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupiłem właśnie namiot bezcieniowy wraz z tłami. Po kilku pierwszych próbach robienia zdjęć moim zegarkom jestem delikatnie mówiąc załamany! Nic mi nie wychodzi? zdecydowanie potrzebne są tu duzo wieksze umiejętności od moich! Posiadam aparat marki Nikon D70S, wraz z namiotem mam również 2 halogeny o mocy 500W. bardzo proszę o jakieś podpowiedzi odnośnie ewentualnych ustawień aparatu? nie mam o tym niestety zadnego pojecia jestem totalnym laikiem?

 

Nie jest potrzeby namiot bezcieniowy! Osobiście uważam, że jest on dużym utrudnieniem w kadrowaniu zdjęcia - jeśli go nie masz, możesz swobodnie pod każdym kątem robić zdjęcia. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza, gdy robisz makro, z odległości kilku cm; ale nie tylko: jeśli chcesz zrobić od góry, musisz obrócić cały namiot. Nie wiem, jakich rozmiarów jest Twój, ale do namiotu i tak musisz włożyć jakiś sztywny spód (podłogę, na którym leży przedmiot), bowiem w przeciwnym wypadku, gdy będzie sam materiał, będą powstawały zagłębienia i zmarszczki, co od razu widać na zdjęciach i wymaga dodatkowego maskowania. Generalnie chodzi o to, aby światło nie padało bezpośrednio na przedmiot ? a więc po prostu wystarczy zasłonić źródło światła jakimś materiałem (papierem, białym czystym płótnem)

 

Używam po prostu blatu o wymiarach 50x50cm (biały matowy papier? pochłania światło nie odbijając go; może być np. taki do drukowania, jednak są one mniej i bardziej szare), zewnętrznej dodatkowej lampy błyskowej (montuje się ją w statyw tak, jak żarówkę) oraz dwa białe fotograficzne parasole (albo coś innego do odbicia światła). Jeden parasol jest zamontowany w statywie z zewnętrzną lampą, a drugi znajduje się naprzeciwko tego pierwszego (może to być coś innego, arkusz papieru). Błysk lampy rozchodzi się po powierzchni całego parasola odbijając się od drugiego parasola oświetlając ze wszystkich stron zegarek. Lampa, której używam, jest mocna i musiałem dodatkowo zakryć ją płótnem. Osobiście lubię mały cień, ale to kwestia ustawienia lampy i samych zegarków ? musisz sam wybrać i dokonać najlepszej dla Twoich warunków konfiguracji ustawień położenia źródła światła, zegarka i kąta fotografowania.

 

Jeżeli chodzi o jakość obrazu, to najważniejsze, aby zdjęcia wymagały jak najmniej retuszu komputerowego. Nie zapomnij na końcu zrobić ręcznego balansu bieli! Używaj najniższe ISO. Nie wiem, jaki masz obiektyw, ale odgrywa on ważną rolę; te tanie zazwyczaj są bardzo nieostre na dużych otworach przysłony, dlatego jeśli masz kiepski obiektyw, używaj przysłony od 5.6 (Rób zdjęcia z priorytetem migawki, a przysłonę ustaw ręcznie. Ja używam stare i manualne obiektywy, oferują one bardzo wysoką jakość i pełną ostrość już od pełnego otworu; używam Takumarów i Zeissów, w serwisie aukcyjnym Pancolara można kupić już od 150zł). Czas naświetlania nie wpływa na jakość zdjęcia, jeśli jest wyższy od 1/50 s. W paracie możesz zwiększyć wyostrzenie i kontrast ? nie polecam zwiększać saturacji. Jednemu kadrowi zawsze robię serię trzech zdjęć z korekcją naświetlania +/-0.7. Możesz spróbować zmienić rodzaj pomiaru światła (spróbuj centralnie ważony i pobierany ze wszystkich plastrów.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki śliczne za porady, biore sie do pracy...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja moze w kwesti wyboru aparatu poradzę się bardziej doswiadczonych fotomakerów.

Chce kupić nowy aparat, dobrze by było gdyby robił bardzo dobre makro ( fotki zegarków ;)).

Wymagania:

max 1000zł

koniecznie akumulator lit-jon ( mam serdecznie dosyć prymitywnych akumulatorków paluszków AA, które nie działają zawsze w odpowiednim momencie i ładowanie ich trwa wieki)

Raczej kompakt ( bydladki z wysuwaną tubą metrową mnie średnio interesują, mało mobilne)

Dobry tryb auto ( nie mam czasu, nie znam sie, nie chce mi sie ustawiac manualnie aparatu, ma miec bardzo dobry tryb auto i tryby tematyczne)

Optyczna stabilizacja obrazu ( obowiazkowo)

 

A teraz mój faworyt na razie to Sony H20, ma bardzo dobre opinii. Jak myślicie to dobry wybór czy w tych pieniądzach można coś innego kupić.

Mam obecnie taniego panasonica lumixa ls80, za duze szumy jak dla mnie a obiektyw chyba nawet nie ma antyrefleksa bo nie raz dziwne rykoszety swietlne sie robią. Miałem tez kompakta Fuji, robił piękne zdjęcia ale tylko w dobrze naslonecznione dni. Miał jedną powazna wade byl bardzo ale to bardzo wrazliwy na poruszenie zdjec, bardzo trudno bylo nim zrobic z reki ostre zdjecie, dlatego go sprzedałem, mimo ze fotki jak juz sie udały to były rewelacyjne, optyka byla bardzo dobra i niskie szumy.

Prosze o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za ok 500-600zł możesz kupić Konica-Minolta Dynax 5d (stara, ale bardzo dobra lustrzanka cyfrowa), do tego redukcja minolta-m42 (ok 50zł) i stary Helios (najlepiej 44M-5, 44M-6, 44M-7, za ok 50-100zł), + pierścienie pośrednie za ok 30-50zł. Stabilizacja obrazu przy makro jest niepotrzebna, gdyż w ogóle należy tutaj unikać długich czasów (ogólnie mało daje stabilizacja). Prawda jest taka, że jeśli nie opanujesz podstawowych parametrów aparatu, nie możesz liczyć do dobre zdjęcia; w trybie auto kompakty często ustawiają wysokie ISO (a więc gorsze kolory i szum), oraz maksymalną przesłonę (czyli spadek ostrości i kontrastu), i ostatecznie uzyskuje się baaardzo krótki czas naświetlania, np. 1/500 s. - ale po co taki czas do fotografowania pejzażu, portretu, itp.? - lepiej manualnie ustawić niskie ISO np. 100 i przesłonę na np. dwie przedziałki od maksymalnej, np. 4, 5.6 (optymalny czas do powyższych fotografii może być 1/60-1/125, w zależności od ogniskowej). W trybie auto Canon A520 robi fatalne zdjęcia, ale już z priorytetem migawki - całkiem dobre jak na kompakt.

 

Szukasz zapewne aparatu nie tylko do makro, więc Minolta ma kilka tanich i dobrych obiektywów AF, np. 24-50 F4 za ok 400zł, 35-70 F4 za tą samą cenę, albo 28-135 F4-4.5 za ok 800zł, i 70-210 F4 za ok 700zł.

Różnica jakości zdjęć z lustrzanki i kompakta jest duza, dlatego na Twoim miejscu w ogóle nie brał bym pod uwagę kompaktów, zwłaszcza, ze w tej cenie masz dobrą dslr.

 

Jeśli jednak uparłeś się na kompakty, to moimi faworytami są Canon G7, oraz Olympus C5050 (ok 400zł), i parę innych (za ok 150zł masz dobrego Canona A510...). Ale musisz wiedzieć, że jakość kompaktów jest bardzo podobna.

Edytowane przez Znaczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady i poświecony czas, pobawię się trochę ustawieniami :(. Canon 510 itp odpada bo ma paluszki a ja już kategorycznie aparatu na paluszki nei chcę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że wybrałeś kompakta bo one maja bardzo dobre makro. W lustrzankach bez obiektywów typowo macro nie poszalejesz.

Dla mnie istotne jest aby aparat miał zapis do RAW. Dzięki temu uzyskasz więcej szczegółów oraz masz możliwość większej i łatwiejszej modyfikacji niż na JPG-ach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.