Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

AWG

Werki zegarków SLAVA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów :) Jako mniej wtajemniczony chciałbym dowiedzieć się jakie werki występują w starych zegarkach SLAVA. Czasem przeglądam zdjęcia tych mechanizmów przy okazji różnych aukcji, ale rzadko są oznaczone odpowiednimi typami jak ma to miejsce np. w Wostokach. Czy są to te same mechanizmy co w innych "markach" tylko bez oznaczeń ? Czy może SLAVA miała jakiś swój model mechanizmu ? Dziękuję z góry za wszelkie wyjaśnienia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naprawdę starych "sławach" tj. startach i pobiedach z 2MFZ siedzi "pobiedomatic" (2602, 2603) taki jak w wielu innych ruskach.

 

W męskich Sławach siedzi ich własny mechanizm 24XX (2414,2416, 2427 lub 2428). Jest specyficzny bo ma dwie sprężyny, to chyba najbardziej psujący się rusek ze względu na specyficzny "ćwiertnik". Automtaty (2416 i 2427), są jeszcze gorsze bo automat ma rekordowo mało rubinów na na kołach automatu (na oko jeden), i ciężki wachnik bez łożyska kulkowego, którego oś się wyciera bardziej niż np. w poljotach. Niby są dwa rodzaje 2627 z których jedna ma już kamienie tam gdzie trzeba a druga oprócz tego nawet łożysko kulkowe, ale to w sumie białe kruki, którym nawet to nie pomogłoby stać się w miarę bezawaryjnymi zegarkami.

 

Damki sławy mają ich własne werki, w sumie akurat nie odstające w przeciwieństwie do męskich jakością od radzieckiej konkurencji.

 

Co do oznaczeń to automaty mają je zawsze na wachniku, natomiast nakręcane, mają chyba niezbyt widoczne bicie pod balansem lub brak go w ogóle (nie chcę mi się otwierać mojej 2414). Po prostu jak widzisz dwa bębny to: 2414 ma pojedynczy kalendarz, a 2428 podwójny. (automaty to odpowiednio 2416 i 2427).

 

I taka drobna sugestia przed zakupem, w tych zegarkach częste kręcenie koronką i ustawianie godzin prowadzi do awarii, więc wyjątkowo bardziej warte polecenia są te z podwójną datą bo mają przycisk szybkiej zmiany daty i gdy niewiele się je nosi trzeba kręcić co najwyżej 7 dób a nie 30, a gdy nosi się/nakręca je non stop w zasadzie można nigdy nie kręcić wskazówkami co z mojej praktyki daje im naprawdę długie i bezawaryjne życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko znaleźć 2427 w której automat dobrze dokręca to też biały kruk :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naprawdę starych "sławach" tj. startach i pobiedach z 2MFZ siedzi "pobiedomatic" (2602, 2603) taki jak w wielu innych ruskach.

 

W męskich Sławach siedzi ich własny mechanizm 24XX (2414,2416, 2427 lub 2428).

 

Hola, hola! Były przecież jeszcze 2409 :) Czyli bez żadnego datownika. Taka konfiguracja była dość rzadka, zatem ciężko byłoby ją traktować jako werk bazowy (tak jak to miało miejsce np. w Rakietach, gdzie bazą był 2609HA).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hola, hola! Były przecież jeszcze 2409 :) Czyli bez żadnego datownika. Taka konfiguracja była dość rzadka, zatem ciężko byłoby ją traktować jako werk bazowy (tak jak to miało miejsce np. w Rakietach, gdzie bazą był 2609HA).

Na forum coś o takim całkiem nie dawno "słyszałem", ale nie widziałem nawet zdjęć więc pominąłem taką wersję :P

 

Ale taki byłby ze wszystkich Sław na pewno najlepszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dalej niż rok temu któryś z Forumowiczów chwalił się w "Nowych nabytkach" Slavą 21 j. na werku 2409 (czyli bez żadnego datownika) i co ciekawe był to zegarek nowy fabrycznie (nie NOS, lecz wyprodukowany współcześnie). Ja ostatnio też zakupiłem (od forumowego Kolegi) Slavę 2409 tyle, że do lekkiego remontu ;)

 

imag0077xw.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Oczywiście jak doprowadzę zegarek do porządku (wbrew pozorom tylko wymiana szkła i czyszczenie mechanizmu), to pochwalę się efektem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam Slavę z lat 80-tych z werkiem 2414 - pojedynczy datownik - mój tata nie dbał o nią specjalnie, kilka razy odwiedziła zegarmistrza celem przeczyszczenia. Ja nakręcam ją regularnie i jest niesamowicie dokładna.

Zauważyłem tylko jeden minus - wykonanie samego werku - jakby ktoś go odlał ale już nie wyszlifował - ostre krawędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam Slavę z lat 80-tych z werkiem 2414 - pojedynczy datownik - (...) jest niesamowicie dokładna.

 

to,to,to! w moim zbiorze wysłużonych sowietów, właśnie ten egzemplarz jest na pierwszym miejscu jeśli idzie o dokładność chodu! ale być może to wyjątki potwierdzające regułę?

 

poza tym każdy z nich to już dziadek po przejściach i może być i tak, że akurat ta sławka nie leciała na beton z siódmego piętra? może tylko nurkowała w kałuży wraz z jej podpitym właścicielem, ale po ustapieniu kaca była pośpiesznie oddana zegarmistrzowi do reanimacji? :)


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich właśnie stałem się posiadaczem takiej Slavy 21 kamieni bez żadnego datownika, wygląda tak jak na pokazanym wcześniej zdjęciu.Znalazłem ją podczas porządków tylko okazało się, że jest zalana i wymaga czyszczenia. Koszt powiedział mi zegarmistrz żeby mógł dać gwarancję ,że będzie chodził to 100 zł.Stąd moje pytanie czy warto i czy to jakaś wyjątkowa seria czy jak?Pozd

 

+zdjęcia Slavy

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/811f77df98c4333c.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f13a34f406187585.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bd9df2cdf7554cea.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich właśnie stałem się posiadaczem takiej Slavy 21 kamieni bez żadnego datownika, wygląda tak jak na pokazanym wcześniej zdjęciu.Znalazłem ją podczas porządków tylko okazało się, że jest zalana i wymaga czyszczenia. Koszt powiedział mi zegarmistrz żeby mógł dać gwarancję ,że będzie chodził to 100 zł.Stąd moje pytanie czy warto i czy to jakaś wyjątkowa seria czy jak?Pozd

 

Czy warto? To zależy jak bardzo podoba Ci się ten zegarek :) 100 PLN to kwota, za którą można już kupić sprawnego nielichego "ruska". Ale z drugiej strony takie Slavy jak Twoja są dosyć rzadkie - właśnie ze względu na brak datownika. Przy odpowiedniej konserwacji ten brak datownika wróży większą niezawodność w porównaniu do Slav z datownikiem czy z automatem.

Reasumując - skłaniałbym się "na tak", ale decyzja należy do Ciebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś mi napisze coś więcej o tym modelu. Mniej więcej w jakich latach powstawały i co o nich wiadomo. Sthool dzięki za odpowiedź, no ta Slava ma jakiś taki swój urok i chyba ją będę reanimował :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I Slava ruszyła w drogę po nowe życie :mellow: .Koszt w końcu ma wynieść 50 złociszy więc nie ma co się zastanawiać jak odbiorę to wkleję nowe fotki po zabiegach upiększających.Pozd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I Slava ruszyła w drogę po nowe życie :mellow: .Koszt w końcu ma wynieść 50 złociszy więc nie ma co się zastanawiać jak odbiorę to wkleję nowe fotki po zabiegach upiększających.Pozd

Bardzo dobrze :) 50PLN za taki remont, to już dobra cena. A pospolitości tej Slavie nie można zarzucić.

Fajnie, że czas od czasu pojawi się jakiś nowy Forumowicz, który nie wpada tu po to, aby nieregulaminowo zapytać o wartość zegarka ;)

Natomiast co do lat produkcji - obstawiam lata 80-te, względnie początek 90-tych. Te modele (bez kalendarza) są pewną zagadką - pewne jest jedno: było ich znacznie mniej niż tych z kalendarzem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy te sławy bez kalendarza nie wykorzystywały części z rakiet 2409HA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy te sławy bez kalendarza nie wykorzystywały części z rakiet 2409HA

O jakich konkretnie częściach myślisz? (chodzi Ci zapewne o typową Rakietę 2609NA?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Rakietę 2609HA to jest to całkowicie inna konstrukcja w porównaniu ze Slavami 24xx. Inne jest dosłownie wszystko: od napędu, poprzez typ sprzęgiełka, na wychwycie kończąc. Raczej mało prawdopodobne, aby jakaś część (no może poza jakąś śrubką, a i to wątpliwe) pasowała do obu tych konstrukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sthool ,a jak tam sprawa twojej Slavy już po remonciku :). Przeglądałem ostatnio katalogi Slavy, ale tego modelu nie znalazłem więc jestem ciekawy skąd taka konstrukcja i wogóle.I jeszcze jedno te Slavy są pozłacane czy jak oraz czy były na pasku czy bransolecie? :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy potwierdzicie moje spostrzeżenia, że w Sławach 2414 bardzo częstą awarią jest ułamanie osi sekundowej? Na kilkanaście spotkanych przeze mnie gdzieś na bazarze tego typu zegarków, 50 % nie miało wskazówki sekundowej. Przyglądają się bliżej można zauważyć, że sam brak wskazówki to nie jedyny problem, tylko również ułamana końcówka osi sekundowej. Sam mam 2 takie Sławy.

I jeszcze pytanko - czy mogę użyć jako dawcy osi sekundowej Sławy 2414 dla Slawy 2428 (podwójna data)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sthool ,a jak tam sprawa twojej Slavy już po remonciku :). Przeglądałem ostatnio katalogi Slavy, ale tego modelu nie znalazłem więc jestem ciekawy skąd taka konstrukcja i wogóle.I jeszcze jedno te Slavy są pozłacane czy jak oraz czy były na pasku czy bransolecie? :mellow:

 

Swojej Slavy jeszcze nie remontowałem, bo nie miałem czasu, ale dołączyły do niej dwie siostry – obie bez kalendarza :) Jak pożyczę aparat, to wrzucę ich zdjęcia. Niestety tylko dwie z trzech moich Slav „bezkalendarzowych” mogą poszczycić się oryginalnym mechanizmem (pod balansem wybity kaliber „2409”), jedna z nich to najpewniej składak, bo wybity kaliber to 2414, ponadto mostek przekładni chodu pochodzi od Slavy automatycznej.

Te Slavy są pozłacane, ale oryginalnie (w sensie – fabrycznie) nie posiadały pasków ani bransolet. To od właściciela zależało na czym będzie ją nosił. W mojej opinii bardziej pasuje tu pasek niż bransoleta. No ale to już kwestia gustu ;)

 

Czy potwierdzicie moje spostrzeżenia, że w Sławach 2414 bardzo częstą awarią jest ułamanie osi sekundowej?

 

Nie zauważyłem aby taka usterka występowała częściej niż w innych „ruskach” z tamtego okresu :) Ale mam pewną uwagę przy okazji omawiania osi sekundowej w Slavach: ta oś posiada dwa kamienie łożyskujące. „Dolny” kamień jest osadzany w mostku nakrywającym przekładnię chodu (czyli standardowo). Ale „górny” kamień jest wciśnięty w przelotowy trzpień, na którym obrotowo osadzana jest tulejka koła minutowego (ta „niesforna” tulejka, która się „ślizga”). Przy standardowym czyszczeniu łatwo można wybić wspomniany kamień, który z racji małych rozmiarów może się po prostu zgubić, a nie może być zastąpiony przez żaden inny kamień :) Warto więc uważać podczas czyszczenia.

 

I jeszcze pytanko - czy mogę użyć jako dawcy osi sekundowej Sławy 2414 dla Slawy 2428 (podwójna data)?

 

Raczej nie będzie pasować z racji większej długości. Napisałem „raczej”, bo nigdy nie porównywałem długości osi sekundowych. Jednak wiem, że tulejka koła minutowego w Slavach z podwójną datą jest dłuższa niż w tych z pojedynczą datą. Przypuszczalnie oś sekundowa też będzie dłuższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

nie zakładam nowego tematu,dlatego postanowiłem dołączyć w tym wątku swoje zapytanie o Slave 26 kamieni ,

a mianowicie chodzi mi o tarczę z podwójnym datownikiem,na alegro widzę kilka zegarków z tarczą exportową w języku angielskim,a kalendarz w języku rosyjskim,czy to jest twórczość sprzedających ,czy orginał ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie składak. Ale niech się wypowiedzą koledzy bardziej obeznani w temacie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

nie zakładam nowego tematu,dlatego postanowiłem dołączyć w tym wątku swoje zapytanie o Slave 26 kamieni ,

a mianowicie chodzi mi o tarczę z podwójnym datownikiem,na alegro widzę kilka zegarków z tarczą exportową w języku angielskim,a kalendarz w języku rosyjskim,czy to jest twórczość sprzedających ,czy orginał ?

Raczej się to nie zdarzało w radzieckich choć są wyjątki :)

Dobrze byłoby gdybyś podał link ale moim zdaniem w 99% zegarek Slava z tarczą eksportową i datownikiem w cyrylicy to składak ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowy na forum i zaczynam swoja przygoe z zegarkami mechanicznymi. Czy wiecie gdzie mogę znalezc wiecej informacji na temat marki Slava dostałem własnie dzisiaj zegarek tej marki i chciałbym sie wiecej dowiedz o historii tej marki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno pytanie czy nakręcane zegarki Slava mają jakiś średni czas chodu? Czy w każym jest on inny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Staraj się nie pisać postów jeden pod drugim tylko raczej edytuj. Przeczytaj też regulamin forum.

Na temat zegarków Slava i ich mechanizmów dowiesz się sporo jak przeczytasz ten temat od początku.

Tu też masz trochę informacji http://zegarkiclub.pl/forum/topic/6688-slava-slawa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.