Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

chemik

szalejąca kukułka

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę uruchomić stary, zdezelowany zegar z kukułką. Rozkręciłem, umyłem, złożyłem, i nasmarowałem.Nistety kuka nadal niechętnie, a ostatnio ptak wpadł a amok, i zaczał kukać bez przerwy. Zauważyłem, że już po lekkim przyhamowaniu koła zapadowego, koło łańcuchowe napędzające mieszki obraca się dalej przy czym jego oś pozostaje nieruchoma i tym samym nie obraca się zębnik połączony z kołem zapadowym.

Już przy rozbieraniu zauważyłem, że oś koła napędowego nie jest na stałe z nim zespolona, a daje się z pewnym oporem obracać.

Przypuszczałem, że to dziwne rozwiązanie ma jakiś wyższy cel, ale widzę że coś jest nie tak.

Czy tak ma być, czy też muszę znów rokręcić i trwale zespolić oś z kołem łańcuchowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tak ma być, czy też muszę znów rokręcić i trwale zespolić oś z kołem łańcuchowym?

Niekoniecznie zaraz zespolić. Niech zapadki również swoją rolę spełnią. Bez dobrej ilustracji to nie ma pewności czy porada jest całkowicie poprawna. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, źle to opisałem. Oczywiście koło łańcuchowe musi się swobodnie obracać względem swej osi aby zapadki mogły funkcjonować. Problem w tym, że względem tejże osi obraca się umieszczone na niej duże koło zębate napędzające cały mechanizm kukania. Czyli powstaje sytuacja gdy oś z zębnikiem pozostaje nieruchoma (a więc i koło zapadowe stoi w miejscu), a koło zębate i koło napędowe z kołkami obracają się, i kukułka kuka w kółko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Bardzo lubię zegary z kukułką produkcji Majak.

Naprawiłem w swojej krótkiej karierze domowego naprawiacza około 10 sztuk zegarów z kukułką Majak. Miały mechanizm bicia typu szwarwaldzkiego oraz jeden był z grzebieniowym mechanizmem bicia.

 

Koła mechanizmu bicia kukułki wystarczy przestawić o jeden ząbek by inaczej pracował.

Ustawienie kół bicia kukułki post 43

 

a w tym przypadku może dźwignia koła oporowego nie trafia we wręby koła zapadowego, a może mechanizm jest źle złożony? Może jest coś zupełnie innego ... :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.