Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

cofer

Oznaczenia ruskiego złocenia - jak to z nimi jest?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Odświeżę nieco temat, ale mam pytanie.

 

Czy zdarzało się ruskich zegarkach aby pomimo złocenia nie była wybita próba AU.

Aktualnie posiadam trzy prawie identyczne modele czajki na 1301, przy czym jeden jest złocony z próbą, drugi - w/g mnie na 99% złocony, ale nie ma próby, oraz trzeci jedynie koloru złotego (bransoleta z jakiegoś szarego stopu, pomalowanego na złoto).

 

Pozdrawiam MAciek

Mogły się oznaczenia "ładnie" wytrzeć.

 

Nawiązując do tematu, wpadła mi bransoletka, całkiem fajna zresztą. Tak się zastanawiałem, czy czasem nie cccpowska i szukałem oznaczenia AU. I trafiłem, ale nietypowe AU', może to widac na zdjęciu. Ile to było micronów?

 

image.jpg


Dobre, bo сделано в CCCP

Goral35: "arbuz do ubioru dojrzalego FACETA nijak mi nie pasuje !! chyba ze gosc sobie torebeczke jak teletubis od razu zafunduje ! arbuzy sie je albo wklada do skrzynek :)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Jeśli radziecka to złocenie mogło być grubości 3, 5, 10, 20, rzadziej 25 mikronów. W tym przypadku 3 lub 5 mikronów, ze wskazaniem na 5.

Gdzieś kiedyś znalazłem nawet teoretyczną trwałość takiego złocenia zakładaną przez producenta (w latach). Jak znajdę to podrzucę info lub linka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli nie tyle 'teoretyczną' trwałość co 'ludowy' mit, że 1 mikron złocenia  odpowiada 1 rokowi użytkowania koperty...

co już z założenia jest bullshitem :)


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Bullshit, przez duże B. Ile zegarków już by straciło złocenia :).


Dobre, bo сделано в CCCP

Goral35: "arbuz do ubioru dojrzalego FACETA nijak mi nie pasuje !! chyba ze gosc sobie torebeczke jak teletubis od razu zafunduje ! arbuzy sie je albo wklada do skrzynek :)"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Masz na myśli nie tyle 'teoretyczną' trwałość co 'ludowy' mit, że 1 mikron złocenia  odpowiada 1 rokowi użytkowania koperty...

co już z założenia jest bullshitem :)

"Ludowy mit" to może w przypadku tych "lepszych" zegarków z zachodu. Radzieckie były ściśle określone normami (GOST-ami). To, że te normy się nie sprawdzają nie ma nic do rzeczy. Wszystko zależy od częstotliwości, intensywności, sposobu i warunków użytkowania. 

 

Dokładnie. Bullshit, przez duże B. Ile zegarków już by straciło złocenia :).

A ile straciło ? Jesteś w stanie określić po jakim czasie ? Fakt, że najczęściej miejscowo, w mniejszym lub większym stopniu. I jak wyżej: "Wszystko zależy od częstotliwości, intensywności, sposobu i warunków użytkowania".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu poszło trochę zegarków na przetop. :(  Może ktoś akurat potrzebuje jakieś tarcze, wskazówki czy mechanizmy...

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?id=26078&us_id=42877574

Wczoraj byłem w miejscu, gdzie znajomy miał blisko 50 złoconych kopert. Kraby do Kirowskich, Mirów itd - w stanie db+/bdb/czasem idealny. Wszystkie z tego co wiem dzisiaj idą do kotła i tak jest co miesiąc, bo ciągle dochodza nowe. Werki i tarcze to garściami przebiera, ma całe wiaderko koronek. :P Przysięgam.

Dodam, że jestem w ciężkim szoku po tym co zobaczyłem u niego w kolekcji (ma taki zbiór, że wymiękam). 

 

 

Edycja mod

Posty przeniesione z innego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem w miejscu, gdzie znajomy miał blisko 50 złoconych kopert. Kraby do Kirowskich, Mirów itd - w stanie db+/bdb/czasem idealny. Wszystkie z tego co wiem dzisiaj idą do kotła i tak jest co miesiąc, bo ciągle dochodza nowe. Werki i tarcze to garściami przebiera, ma całe wiaderko koronek. Przysięgam.

 

Dodam, że jestem w ciężkim szoku po tym co zobaczyłem u niego w kolekcji (ma taki zbiór, że wymiękam).

Jak w takim dobrym stanie to czy więcej by nie zyskał przy ich sprzedaży?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w takim dobrym stanie to czy więcej by nie zyskał przy ich sprzedaży?

Też na początku myślałem w ten sposób - tylko raczej mu na tym nie zależy, zegarki to jakaś poboczna dziedzina jego działalności. 

... ale spoko, mówiłem mu, że na pewno będzie wielu zainteresowanych, więc jakoś się może z nim dogadam i napiszę do Was na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś Łukasz, to dobrze wiesz - ja koperty do kirowskich złocone przyjme w każdej ilości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więcej chętnych na takie koperty złocone by się tutaj znalazło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie tylko do kirowskich.

 

Wysłane z mojego LIVE2 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Złoconą do Beczki bym wziął ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś Karol, to dobrze wiesz - ja koperty do kirowskich złocone przyjme w każdej ilości ;)

No właśnie w tym problem - każdy by tu przyjął a jemu przy AU20 nie opłaca się ich sprzedawać poniżej 60-80zł/sztuka  da mu ktoś tyle?

Temat był mielony wielu się oburzało niestety wiem jaki będzie koniec tych kopert - rozpuści je, złoto sprzeda i za jednym zamachem pozbędzie się wszystkiego a nie mielenie na allegro przez rok i płacenie prowizji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

No właśnie w tym problem - każdy by tu przyjął a jemu przy AU20 nie opłaca się ich sprzedawać poniżej 60-80zł/sztuka  da mu ktoś tyle?

Temat był mielony wielu się oburzało niestety wiem jaki będzie koniec tych kopert - rozpuści je, złoto sprzeda i za jednym zamachem pozbędzie się wszystkiego a nie mielenie na allegro przez rok i płacenie prowizji 

To ile tego złota z 1 złoconej koperty można uzyskać ?

Tu kiedyś była dyskusja i wychodzi z obliczeń różnie. Raz grubo poniżej pół grama, raz gram, etc.

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/41547-odzysk-zlota/

Trzeba robić to na naprawdę dużą skalę, hurtowo, żeby się opłacało.

 

Poza tym należy wziąć pod uwagę, że to złocenie wyciera się w trakcie użytkowania.

Tak więc w rzeczywistości nie ma go na kopercie tyle co na puncy.

Oczywiście zależy od użytkownika zegarka, pH skóry, intensywności noszenia itp, itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie 1 gram kosztuje na skupie wg. taryfy mennicy państwowej od 86 do 111 zł zależnie od próby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł. Zgadzam się z Tobą w 100 a może nawet 200% :)

 

Podam Wam przykład z własnego podwórka. Sprzedawałem kieszonkową Rakietę Samsona za 130 zł. Niestety ale nie było chętnych wśród kolekcjonerów. Wystawiałem ja ze 2 razy. Dostawałem propozycje ( również od Forumowiczów ) żebym sprzedał ja za ...100 zł.  Zgarnął ją przez aukcję pewien jegomość w wiadomym celu. Szkoda było bo zegarek był piekny. A złota w nim było  ok. 1,8 g.

 

Niedowiarkom mogę wysłać link do zakończonej aukcji.

 

Jacek. A co do cen. Jezeli gram złomu złota próby 585 kosztuje ok. 90 zł to czy kupowanie kopert z Mira i Wostoka gdzie złota jest ok. 1 gr. za cenę 60 zł sie opłaca czy nie?

Koszt przetopu 1 g złota przy dużej ilości to podobno ok. 2 zł. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev
...

Jacek. A co do cen. Jezeli gram złomu złota próby 585 kosztuje ok. 90 zł to czy kupowanie kopert z Mira i Wostoka gdzie złota jest ok. 1 gr. za cenę 60 zł sie opłaca czy nie?

Koszt przetopu 1 g złota przy dużej ilości to podobno ok. 2 zł. 

Tego złota tyle tam nie ma bo się zwyczajnie wytarło.

Ale zgodzę się co do opłacalności jeśli ktoś trudni się tym procederem na dużą skalę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proces jest prosty jak różaniec 

Koperta jest na gilotynie rozdrabniana aby kwas miał jak zacząć żreć wszystko oprócz złota - kwas taki kosztuje około 50zł za 5 litrów gotowej mieszanki - rozdrobnione kawałeczki leżakują około tygodnia zanim znikną i zostaną płatki przypominające drobne trocinki - podgrzewając roztwór delikatnie proces skraca sie do 2-3 dni 

Z niektórych damskich radzieckich zegarków z bransoletek płatki mają kształt ogniwek (takie kosteczki) potem tylko trzeba zebrać z dna płatki stopić i sprzedać złotnikowi który wcześniej sprawdzi sobie uzyskaną próbę 

Sprzedaż kopert na allegro to proces mozolny, kosztowny i nie opłacalny dla odzyskiwaczy np stara dewizka której nie można sprzedać na aleealee za 40-60zł daje 70-80zł kruszcu rachunek jest prosty

 

I napiszę teraz tłustym drukiem bo już kiedyś mi to zarzucono tutaj na forum 

 

JA SIĘ TYM NIE ZAJMUJĘ !!!!  Ale rozumiem tych co to robią - bo jak mają coś sprzedać za 100zł to wolą za 200 


Tego złota tyle tam nie ma bo się zwyczajnie wytarło.

Ale zgodzę się co do opłacalności jeśli ktoś trudni się tym procederem na dużą skalę.

To nie musi być duża skala - stoi sobie słoik i czeka jak mu wrzucisz trzy koperty to je zeżre 3 minuty roboty i potem za tydzień zlewasz i to co zostaje to złoto - jaki to koszt? te 5 litrów starcza na długo zanim się roztwór nie nasyci rozpuszczonym szajsem 

Czas pracy 10 minut i 50zł za mieszankę, tydzień czekania w którym jedziesz nad jeziorko się potaplać  :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko co napisał Paweł to prawda - co do tego tego słoika to nie wiem  ;) - bo się z takim podejściem wśród złomiarzy nie spotkałem, w kwasie można cały proceder przeprowadzić w ciągu 1 dnia. I wtedy z kilkuset lub kilku tysięcy kopert zostaje coś takiego jak poniżej. I tak - złomiarzowi bardziej się opłaci przetopić niż sprzedać na alle - było mówione o tym x razy.

 

IMG_0828_zps5wcmkgkp.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

No dobra, to żeby nie gadać po próżnicy.

Rakieta i jej paszport. Nie wiem jaka grubość złocenia AU5 czy AU10. Nieważne.

Złota jest tam 0,11g. Więc skąd ten 1g ? Nawet przy grubości złocenia AU20 będzie proporcjonalnie 2x więcej - 0,22g, nawet niech będzie 0,4g.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to żeby nie gadać po próżnicy.

Rakieta i jej paszport. Nie wiem jaka grubość złocenia AU5 czy AU10. Nieważne.

Złota jest tam 0,11g. Więc skąd ten 1g ? Nawet przy grubości złocenia AU20 będzie proporcjonalnie 2x więcej - 0,22g, nawet niech będzie 0,4g.

JAcek. Jeżeli to do mnie to nie pisałem o Rakiecie. Pisałem o kopercie Mirowej i Wostokowej - przeczytaj mojego posta. Pisałem o takiej jak na foto poniżej. W tej jest 1 gr złota.

A Rakieta która pokazałeś  to ani Au5 ani Au10. Tam jest chyba tylko same Au.

post-26962-0-49588400-1483552881_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

JAcek. Jeżeli to do mnie to nie pisałem o Rakiecie. Pisałem o kopercie Mirowej i Wostokowej - przeczytaj mojego posta. Pisałem o takiej jak na foto poniżej. W tej jest 1 gr złota.

A Rakieta która pokazałeś  to ani Au5 ani Au10. Tam jest chyba tylko same Au.

Odnośnie Mira, choć nie wierzę, to nie będę się kłócił, bo w paszporcie nie ma zapisanej dokładnej ilości złota. ;)

Nawet nie ma zapisu wprost o AU20. Za to stoi jak byk, że złocenie jest grubości od 16 do 20 mikronów.

 

To inny przykład. Rakieta 24h, przecież duża koperta. Jaka tam jest grubość złocenia ?

A złota tylko 0,13g.

 

Wciąż jakoś trudno mi uwierzyć w ten 1 g z koperty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Mira, choć nie wierzę, to nie będę się kłócił, bo w paszporcie nie ma zapisanej dokładnej ilości złota. ;)

Nawet nie ma zapisu wprost o AU20. Za to stoi jak byk, że złocenie jest grubości od 16 do 20 mikronów.

 

To inny przykład. Rakieta 24h, przecież duża koperta. Jaka tam jest grubość złocenia ?

A złota tylko 0,13g.

 

Wciąż jakoś trudno mi uwierzyć w ten 1 g z koperty.

Odnosnie Mira - wierzyc nie musisz. Twoja sprawa. Co w paszporcie Mira pisze - nie wiem bo nie mam. Wierze za to fachowcom których dobrze znam i którzy tym fachem trudnia się od lat. Przecież nie dokładali by do biznesu.

 

A Rakieta 24 H na kopercie ma tylko AU a w paszporcie 0,21g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.