Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
roberto266

Nasze Budziki

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś może ma podejrzenie co to za okaz?

Duży, śr. tarczy 13 cm, tylnego dekla 18 cm, tarcza wytłaczana, sprzedawca określa że może pochodzić z ok. 1905 r?

Zdjęcia tylko takie

Mechanizm musiałby być...

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może ma podejrzenie co to za okaz?

Duży, śr. tarczy 13 cm, tylnego dekla 18 cm, tarcza wytłaczana, sprzedawca określa że może pochodzić z ok. 1905 r?

Zdjęcia tylko takie

Oooo :) Musisz uprosić zdjęcie mechanizmu ! 

Ps. też jestem ciekawy , duży , czy malutki mechanizm .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałam - zobaczymy czy pozyskam zdjęcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Jacku więcej informacji w poczcie prywatnej

ZuanShi/Diamond  to  brand  Chinski  powstaly  okolo 1958 roku (kieszonki)  z  reszta  skopiowane  ze  Smiths  i  Ingersoll ,w  1959  roku lub 1963  -rozne zrodla  rozpoczal  produkcje  stopera  model 593  pozniej  stopniowo  wprowadzil  do  produkcji(jako  Shanghai Stopwatch Factory-  tam  byly  sprawy  nacjonalizacji  kilku  fabryk) budziki  pod  nazwa eksportowa Diamond werki  15  kamieniowe  ,8  dni rezerwa  chodu  ,nie  sa to  jak  widac  stare  zegary  ale  mozna zbierac  ,co  kto lubi ....


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja w takim temacie?

Może ktoś zna rok powstania produkcji zegarków Helveco.Ja mam takiego budzika malutkiego zaledwie 8cm wysokości.Budzi pozytywką.Takie to coś?Tarcza jak by była pokryta woskiem?Tak się robiło przed wojną? post-99158-0-41800200-1576066481_thumb.jpgpost-99158-0-81164600-1576066498_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm musiałby być...

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

 

Rozmiarami jest podobny do mechanizmu , który posiadam z tarczą. Mój niekompletny to HAU. Zegarmistrz, któremu pokazałem ten mechanizm, powiedział, że dosyć nietypowy, jak na blaszane budziki z okresu międzywojennego.

Sprężyna chodu ma 1,1 cm szerokości.

post-111033-0-77004900-1576070009_thumb.jpg

post-111033-0-06406400-1576070187_thumb.jpg

post-111033-0-03350200-1576070249_thumb.jpg

post-111033-0-85879500-1576070300_thumb.jpg

post-111033-0-81287400-1576070505_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Helveco powstała w 1939

 

Witam.
Ja w takim temacie?
Może ktoś zna rok powstania produkcji zegarków Helveco.Ja mam takiego budzika malutkiego zaledwie 8cm wysokości.Budzi pozytywką.Takie to coś?Tarcza jak by była pokryta woskiem?Tak się robiło przed wojną? attachicon.gif20191211_130050.jpgattachicon.gif20191211_130140.jpg

Helveco powstała w 1939r w Biel i własnie często stosowała dodatki w postaci pozytywek,specjalnych dzwonków itp,

tarcza ,jeżeli jest papierowa ,mogła być woskowana ale to rzadko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Rozmiarami jest podobny do mechanizmu , który posiadam z tarczą. Mój niekompletny to HAU. Zegarmistrz, któremu pokazałem ten mechanizm, powiedział, że dosyć nietypowy, jak na blaszane budziki z okresu międzywojennego.

Sprężyna chodu ma 1,1 cm szerokości.

 

Dlaczego nietypowy? Typowy mechanizm od blaszanego budzika...nic specjalnego...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywana celuloidem ... papieru się nie woskowało.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga będę piiisać! ;)

 

Kasi znów udało się mnie skusić na takiego drewnianego buziola. Dwa dni się miotałam z myślami, bo budzik niesprawny, nie chodzący. Tyle, że mechanizm ma kompletny.

Po pracy poleciałam do osiedlowej pizzerii bo kurierowi nie chciało się drugi raz przychodzić i wymyślił, że przesyłkę zostawi w pizzerii. No dobra ;)

O to taki gagatek.

Cdn...

post-104610-0-42573100-1576089604_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to zacny budzik jest. Świetny uchwyt. Na zdjęciu uchwyciłaś cały jego urok. Wygląda lepiej niż w ofercie. Sprawdziłaś czy są jakieś sygnatury? Podejrzewam jak już wspominałam, że to Haller AG wg. Schmidta był właścicielem marki Salvos. Piękna sztuka gratuluję.

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dalej to było tak - pół godziny myślałam jak go rozebrać, wcale nie tak oczywiście jak mi się wydawało.

Wydedukowałam, że problemem są chyba duże luzy wzdłużne na osi kotwicy i osi koła wychwytu i kotwica "wypadała" ze swojej płaszczyzny i wszystko się blokowało..

Pytanie dlaczego.. i znalazłam dlaczego..

 

Dziękuję Kasiu. Sygnatur nie zauważyłam.

U dołu tarczy tylko napis Made in Württemberg

post-104610-0-53896000-1576092597_thumb.jpg

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nietypowy? Typowy mechanizm od blaszanego budzika...nic specjalnego...

Po prostu tendencja do minimalizacji wymiarów mechanizmów, przy jednoczesnym zachowaniu wielkości obudowy. Najlepszym chyba przykładem jest ewolucja budzików Junghansa.W XIX w. łatwiej było obrabiarkami ręcznymi wykonać większe mechanizmy. Jak widać z historii firmy GF, szczytem nowoczesności było zastosowanie maszyn parowych w latach 90. Do tego dochodzą jeszcze cyfry w gotyku niemieckim. Co do celuloidu. Wynaleziony w XIX w. , był zapewne szczytem nowoczesności. Stosowano go np. w zegarkach kieszonkowych przed I wojną światową.

 

 

 

Przykładowo ta Omega z ok. 1910 r.

 

http://www.mycharts.com.pl/celuloid-pierwsze-wynalezione-tworzywo/

post-111033-0-61023900-1576092974_thumb.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żabką "usunęłam" luzy wzdłużne... :P

Wyprostowałam też nieco pogiętego, tego zypcysia, który majta tym wihajstrem na kole balansu, bo wypadał czasem. No, wiecie .., wiecie co mam na myśli ;)

 

Od 2 godzin leci. Za wcześnie żeby odtrąbić sukces ale może akurat :D

 

Problem jest z blokowaniem bicia. Bolec przy uchwycie chyba dorabiany, nie do końca sięga zapadki blokującej więc jak zacznie dzwonić to do końca, zatrzymać trudno, i sprężyna się rozpręża tak swobodnie, że dotyka zębatek chodu ;)

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gosia daj jakieś zdjęcia to może coś zaradzimy na te problemy;-)

Bartek - masz cierpliwość anioła ;)

 

Dziś już chyba nie zdążę go rozkręcić do zdjęć..

A bicie to dużo powiedziane - lata jakiś drutel i w zasadzie to jest terkotanie w niczym nie przypominające dzwonienia w blaszanym Junghansie :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dotykania sprężyny dzwonienia, proszę sprawdzić, czy np. ten mechanizm miał tzw. krzyż maltański, zapobiegający rozkręcaniu się sprężyny. 

W werku  HAU pokazałem strzałką. Jeśli czop wystaje ponad płytę i jest zakończony kwadratem, to znaczy, że był krzyż maltański. Jest to nazwa umowna i ten krzyż w budzikach może mieć różne kształty.

post-111033-0-34075000-1576098784_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję - sprawdzę przy kolejnym wyjęciu mechanizmu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu tendencja do minimalizacji wymiarów mechanizmów, przy jednoczesnym zachowaniu wielkości obudowy. Najlepszym chyba przykładem jest ewolucja budzików Junghansa.W XIX w. łatwiej było obrabiarkami ręcznymi wykonać większe mechanizmy. Jak widać z historii firmy GF, szczytem nowoczesności było zastosowanie maszyn parowych w latach 90. Do tego dochodzą jeszcze cyfry w gotyku niemieckim. Co do celuloidu. Wynaleziony w XIX w. , był zapewne szczytem nowoczesności. Stosowano go np. w zegarkach kieszonkowych przed I wojną światową.

 

 

 

Przykładowo ta Omega z ok. 1910 r.

 

http://www.mycharts.com.pl/celuloid-pierwsze-wynalezione-tworzywo/

Ten celuloid w Omedze jest wtórny. Oryginalnie montowane było szkło. Szkoda, że nie ma szpindekla. Pewnie gdy odpadał, zabrał ze sobą oryginalną sawonetkę...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć co to za budzik? Jakiej produkcji? Z jakich lat?

Za odpowiedzi z góry dziękuję a resztę tj. balans, obudowę i wskazówki mam w pudełku gdyż budzik jest przygotowywany do serwisu.f3818b2235e033c43589c789419f94cb.jpg96221b485e99da6572a0fc348c0200e2.jpg1e5744f983ea505c504f34276b3a52c8.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L iq

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Bartek - masz cierpliwość anioła ;)

 

Dziś już chyba nie zdążę go rozkręcić do zdjęć..

A bicie to dużo powiedziane - lata jakiś drutel i w zasadzie to jest terkotanie w niczym nie przypominające dzwonienia w blaszanym Junghansie :blink:

Małgosiu, ten budzik nigdy nie będzie dzwonił tak, jak blaszak. Rolę dzwonka pełni tu tylni dekiel.

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L iq

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu TapatalkaMałgosiu, ten budzik nigdy nie będzie dzwonił tak, jak blaszak. Rolę dzwonka pełni tu tylni dekiel.

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Dziękuję :)

Słabo się w tym wyznaję - na moje oko tutaj w tylny dekiel nie ma dzwonić (chyba).

Wrzucę potem zdjęcia, może mnie ktoś rozjaśni - czym i w co ma "dzwonić" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre miały zamontowane dzwonki wewnątrz, lub dzwonkiem była obudowa.

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Repeat Alarm informuje, że jest to budzik z powtórnym dzwonieniem. Budziki z takim rodzajem dzwonienia Junghans produkował jeszcze w latach 80. XX w. oraz do końca produkcji Mera-Poltik na jego licencji.

W przypadku Junghansa są to nazwy: Boxer (jedno dzwonienie), Duovox (podwójne dzwonienie), Trivox (potrójne dzwonienie) i to najbardziej popularne Repeat (podwójne dzwonienie). Najpierw delikatne dzwonienie na przebudzenie a później  "dzwonienie na całego".

Co do napraw takiego budzika nie doradzam, gdyż dawałem wyłącznie do zegarrmisztrza. Np. w Mera -Poltik bardzo łatwo pomylić montaż elementów włączania repeat.

 

Zdjęcia.

Junghans, młoteczek uderza w bolec w pokrywie

 

Junghans Trivox, młoteczek uderza w obudowę

 

Junghans z lat 70 Trivox

 

Junghans Boxer z lat 30.

post-111033-0-56971800-1576133829_thumb.jpg

post-111033-0-86162500-1576133966_thumb.jpg

post-111033-0-13763500-1576134056_thumb.jpg

post-111033-0-84739500-1576134136_thumb.jpg

post-111033-0-52744800-1576134214_thumb.jpg

post-111033-0-35948500-1576134266_thumb.jpg

post-111033-0-92551400-1576134404_thumb.jpg

post-111033-0-45126900-1576134475_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.