Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Ulysse Nardin chronometr morski II

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Blunio

Cztery lata później..

 

Trochę czasu minęło, ale naprawa wymagała podszkolenia i podszlifowania umiejętności, warto było...

Czy zegar już złożony i na chodzie ? Proszę o szczegółową relację bo temat nader interesujący :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny Nardin . Kawał historii zegarmistrzostwa z wyższej półki .

A ten , jeśli kupiony na Helu może mieć ciekawą historię własną .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cztery lata później...

 

attachicon.gifIMG_20170428_205214.jpg

attachicon.gifIMG_20170428_205300.jpg

przed

attachicon.gifnardin4.jpg

części praktycznie dorobione...

attachicon.gifIMG_20170428_182347.jpg

 

Trochę czasu minęło, ale naprawa wymagała podszkolenia i podszlifowania umiejętności, warto było...

Zbieram szczękę z podłogi.

Nie wiem co podziwiać w pierwszej kolejności?!

Wspaniałe chrono morskie czy determinację i umiejętności właściciela.

Gratuluję, wspaniała robota i niesamowity zegar  :)

 

Pozostaje juz tylko drobiazg  - dorobienie skrzyneczki  :P

 

Mam jeszcze pytanie o tarcze i wskazówki - nie widac zdjęć jak zakładałeś temat, czy z tej strony tez jakieś prace wykonałeś?

Jeśli tak to pokaz prosze pierwotny stan. 

 

 

Edycja

To chyba taki sam?

Zdjęcie pożyczone od Zegarki i pasja http://zegarkiipasja.pl/artykul/246-marine-chronometer-wyciag-z-rodowodu-marki-ulysse-nardin

 

001_Ulysse_Nardin_Chronometr_morski.jpg

Edytowane przez rk7000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem go, jak wspomniałem na początku w 2013 roku w styczniu. Stan mnie przerósł więc go odłożyłem. Po czterech latach udało mi się go uruchomić i działa naprawdę dobrze, aż się dziwię. Problem z częściami do Ulysse Nardin nie istnieje, gdyż tych części po prostu nie ma. Zegar miał zniszczone koło wychwytowe (zgolone zęby) , połamane czopy osi balansowej, oraz koła wychwytowego. Sprężynka spustowa była pogięta, a kamień zatrzymujący ułamany. Największym problemem były rozwiercone na chama w płytach, otwory osadcze łożysk koła wychwytowego oraz osi balansu. Dobrze, że zachował się diamentowy kamień nakrywkowy łożyska półmostka balansu. Na fotce widać dodatkowe otwory wykonane ręką barbarzyńcy. Czopy w chronometrach okrętowych mają dość charakterystyczny, lejkowaty  kształt, więc gdy w kole wychwytowym zostały ułamane, pan postanowił rozwiercić otwory w płytach, tak by opuścić kamienie by działały jak kernery w budziku. Oczywiście poza totalnymi zniszczeniami pan niczego nie osiągnął... Sprawę ratował fakt, że łożyska rubinowe w mosiężnych oprawach są podobne do tych z Kirova, tu plus. Koło wychwytowe ma 17 zębów w Kirovie w Nardinie 16... Ale jakiś czas temu, w latach 30/40 XX w. Amerykanie wzięli się za projektowanie "swojego" chronometru, a uczyniła to firma Hamilton wypuszczając model 21, wzorując się na Nardinie. Pozmieniali to i tamto, ale koło wychwytowe pozostawili 16 zębowe i takie właśnie tu zastosowałem, a dokładnie jego wieniec zębaty. Oś zaadaptowałem z Kirova. Tak powstało amerykańsko-sowieckie koło wychwytowe do szwajcarskiego chronometru. Jeszcze jedna ciekawostka. Seiko skopiowało Nardina całkowicie, ale owe Seiko jest jeszcze rzadsze. 

 

Oś balansową wytoczyłem, rolkę kamienia impulsowego i spustowego także wykonałem. Kamienie pasują od Hamiltona...  

 

Mam tylko kilka fotek z 2013, ukazujących stan po zakupie... Widoczne uszkodzenia na półmostku balansu ukazują ogólny stan zegara...

 

post-27317-0-02374400-1493503442_thumb.jpg

post-27317-0-50735800-1493503442_thumb.jpg

post-27317-0-66770500-1493503441_thumb.jpg

 

Mam komplet skrzynek, które zostaną delikatnie odświeżone...

 

post-27317-0-51413900-1493503719_thumb.jpg

 

A tu widać naprawę półmostka balansu. Otwory zostały zalutowane srebrem i wykonane na nowo...

 

post-27317-0-25251100-1493503822_thumb.jpg

 

No i krótki filmik:

 

 

cdn...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Pół doktoratu co najmniej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No... Genialnie :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Blunio

Kupiłem go, jak wspomniałem na początku w 2013 roku w styczniu. Stan mnie przerósł więc go odłożyłem. Po czterech latach udało mi się go uruchomić i działa naprawdę dobrze, aż się dziwię. Problem z częściami do Ulysse Nardin nie istnieje, gdyż tych części po prostu nie ma. ... Tak powstało amerykańsko-sowieckie koło wychwytowe do szwajcarskiego chronometru. Jeszcze jedna ciekawostka. Seiko skopiowało Nardina całkowicie, ale owe Seiko jest jeszcze rzadsze. 

 

Oś balansową wytoczyłem, rolkę kamienia impulsowego i spustowego także wykonałem. Kamienie pasują od Hamiltona...  

 

Mam komplet skrzynek, które zostaną delikatnie odświeżone... cdn...

 

Piękna sprawa. Taki uratowany zegar to najlepsza wizytówka mistrza :D

Zgodnie z zapowiedzią czekamy na ciąg dalszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale żeś się waćpan zainspirował na Śląsku no no no.

No nie mogę wstydu przynieść...

Dziękuję Kolegom za słowa uznania :)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, że owa pasja uzależnia... Właśnie staram się sprowadzić poważnie uszkodzony chronometr John'a Bliss'a... Zobaczymy czy się uda, bo to z najdalej na północ wysuniętego miasta Izraela ;) ...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest to, że owa pasja uzależnia... Właśnie staram się sprowadzić poważnie uszkodzony chronometr John'a Bliss'a... Zobaczymy czy się uda, bo to z najdalej na północ wysuniętego miasta Izraela ;) ...

 

 

O !!! Ładna robota Krzychu,a  tak  przy  okazji dorobilbyś  mi  wychwyt do  tego  ,warunek jest jeden,ma być  identyczny  z  oryginalem czyli trzeba  mieć  drugi  kompletny  do  porównania  ;)  :P  :D

post-27388-0-20986400-1494151866_thumb.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę widzieć więcej, ale wygląda mi na Victora Kullberga, właśnie kupiłem takie cuś i będę wychwyt robił...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No  nie  wiem  .... ;)  :P  :D  :lol:

post-27388-0-29612100-1494172724_thumb.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam się przyjrzeć tematowi przepływu mechanizmów... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eppnerowie wtykali w swoje obudowy różne rzeczy. Sam mi na początku naszej znajomości pomogłeś Janku w identyfikacji kieszonkowego Eppnera z wczesnym werkiem IWC.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam się przyjrzeć tematowi przepływu mechanizmów... ;)

Ta, w moim Glashutte dojrzałeś mechanizm Kirowa [ i dobrze] ...hihi. :lol:


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Podstawowe mechanizmy produkowała min. rodzina Frodsham'ów, wytwórnia Dent'a oraz Victor Kullberg... Większość wytwórców brała mechanizmy od nich. Właśnie nabyłem w Odessie chronometr John'a Bliss'a z Nowego Jorku, na mechanizmie Kullberga. Jest do wzięcia chronometr Ericcsona (tego od telefonów komórkowych), który jedną z pierwszych siedzib miał w Petersburgu, też na mechanizmie Kullberga, ale w obudowie z drewna różanego :rolleyes: ...

Ale Ci lata Marek... :P

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eppner  z Berlina  jest  z  1890  roku.Tam  były  organizowane  konkursy  przetargi  na  najdokładniejsze  chronometry.IMO to  musi być  ich wlasny produkt,niewykluczone  ze podobnie  jak  wachterkontroluhren podobny  bardzo do  innego  ale  tez  i  ich wygląd  zewn  jest  uwarunkowany   założeniami narzuconymi przez zamawiającego  -niemiecka  Sternwarte.Zachowalo się  ich  niewiele..


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wykluczam takiej możliwości, że Eppner się spiął i stworzył coś własnego, ale ilość zachowanych egzemplarzy może świadczyć o tym, że Eppner zastosował mechanizmy angielskie. 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Eppner produkował chronometry i zgłaszał je do rywalizacji o której piszą w prawie każdym numerze DUZ.

Nie uwierzę, że zgłaszał do konkursów dokładności chronometry morskie na których nakładał tylko napis na tarczy.

 

Dowód: https://goo.gl/photos/UFh4YETHRmv8VQkw5

 

Eppner zdolnego Śląska ;)

 

Proponuję wydzielić nowy temat CHRONOMETRY MORSKIE - OKRĘTOWE - LOTNICZE

Edytowane przez amroziuk

AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, pokaż mechanizm chronometru Eppnera, wtedy wszystko będzie wiadome...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam szukam cały czas szukam...

 

;)


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W  2002  roku  poszedł na aukcji,werk  sygnowany  Eppner

 

Antique Gebber Eppner Clock

Price Type: auction
Sold Date: 4/13/2002
Pre-Sale Estimate: (subscribers only)
Sold For:
(subscribers only)
 

236.jpg

Catalog Description:

Fine mahogany two-day marine chronometer with winding indicator and reversible fusee. Gebber Eppner, Berlin, No. 189, circa 1940. Fine C. Brass bowl with threaded glazed bezel gimbaled in three-body mahogany box with glazed panel in the top under hinged lid with fitted catch, brass handles, brass plate for a signature, Breguet-type key in a corner plate, key-lock in front, gimbal ring locked by swiveling arm pressing sideways against the base of the cylinder. D. silvered, Roman hour numerals, outer minute ring, Arabic seconds on subsidiary dial at 6 o'clock, up/down indicator at 12 o'clock. Gold "Spade" hands. M. 82 mm., brass full plate with recess for the mainspring barrel, spotted decoration, cylindrical pillars, secured by screws, 11 jewels, reversible fusee and chain, Earnshaw spring-detent escapement, cut bimetallic compensation balance with free-sprung polished steel alloy balance spring with terminal curves, two cylindrical temperature adjustment weights, two mean time adjustment nuts, escapement jeweled. Signed on the dial and movement. Dim. Height 17 cm., width and depth 18 cm.

 

The Antique Clocks Price Guide database contains actual sales information about this piece and more than 20,000 other antique clocks. Most records tell you what it sold for at auction and where it was sold. Some records tell you the price that retail dealers are asking for


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.