Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość Mateusz Dąbrowski

Mikrometry w błoniakach

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mateusz Dąbrowski

Zapałałem miłością do naszych ojczystych błoniaczków (dwa już na ręku - Błonie oraz Zodiak, na kolejne poluję) i zapragnąłem znaleźć model idealny - Zodiaka z polskim mechanizmem i mikrometrowym deklem (99% polskości w zegarku).

 

[Dekiel o którym piszę, a także polski mechanizm do zobaczenia na stronie poświęconej minionej wystawie błoniaków w OdCzasu DoCzasu: http://zegarki.info.pl/wystawa_blonie_pr/ ]

Po lekturze od deski do deski błoniowej biblii Mellera oraz kilku stron tematów na tym forum już wiem, że na polski mechanizm w tym modelu nie ma co liczyć w warunkach fabrycznych (montowany był ponoć tylko pod koniec produkcji w zegarkach Alfa), zaczęła mnie jednak w wyniku tego zastanawiać kwestia polskich mostków oraz właśnie mikrometrowych dekli do kopert rodzaju II.

 

Czy jest jakiekolwiek źródło informujące w jakich modelach montowane były fabrycznie dekle mikrometrowe w kopertach typu II? Oraz w których fabrycznie mogły trafiać się polskie mostki? Te ostatnie teoretycznie do wszystkich produkowanych w tym samym okresie i późniejszym niż Alfy (a zatem zegarki na kopercie typu I odpadają), gdyż był to ponoć nadmiar części, który pozostał po prikazie anulowania produkcji własnych mechanizmów.

Na podstawie analizy zdjęć(mogą tu być pomyłki z racji przekładania części w ramach naprawy i składania) i tabeli Mellera (mówiącej jakie modele były ubierane w typ II koperty, ale bez szczegółów co do dekla i mostka) doszedłem do wniosku, że:
- Alfa - stalowy wciskany, polski mechanizm z mostkiem "16 kamieni"

- Arras - mosiężny zakręcany

- Atlas - ? znalazłem tylko modele w kopertach typu III, mimo że według tabeli istniały również w II

- Blonex - ? nie widziałem w kopercie typu II, w pełni kiryłowskie serce

- Błonie - stalowa wciskana, być może stalowa zakręcana mikrometrowa (choć na zdjęciu sprawiał wrażenie składaka), w pełni kiryłowskie serce

- Dukat - stalowa zakręcana mikrometrowa (co ciekawe, widziałem również zdjęcie z deklem od koperty IV/V), polski mostek "16 rubis"

- Jantar - mosiężne zakręcane, serce kiryłowskie

- Kurant - ?

- Lech - ? (widziałem tylko zdjęcie z deklem gwintowanym mikrometrowym z koperty III)

- Polan - stalowy wciskany przy kopercie w typie II

- Wars - ?, widziałem tylko zdjęcia z kopertą typu III

- Zodiak - chyba tylko stalowe wciskane niestety, serce kiryłowskie, choć ja mam z polskim mostkiem "16 rubis"

 

Podsumowując - ktoś wie, które modele jeszcze mogły fabrycznie chodzić z deklami zakręcanymi z logiem fabryki mikrometrowym? Byłaby to wartościowa informacja dla osób chęnych jak ja upolaczyć swojego błoniaka tak bardzo jak to możliwe, jednocześnie nie tworząc nieistniejcego w historii sklejaka. Podobnie z mostkami polskimi (zarówno "16 kamienie" jak i "16 rubis", choć pierwszy oczywiście najładniejszy), które są jedynym sposobem poza alfami, by uojczyźnić trochę mechanizm w naszych polakach :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa... Jeśli Władek nie będzie wiedział, to nie wiem, kto inny....

 

A tak w ogóle, to myślę, że nie musiało wcale być ścisłego przyporządkowania dekli koperty II do poszczególnych modeli. Okresy produkcji poszczególnych tarcz i dekli nie musiały się ściśle pokrywać. Mogło być tak, że wykorzystywano koperty z tymi deklami, jaki akurat były w magazynie, byle rozmiar pasował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

Ciężka sprawa... Jeśli Władek nie będzie wiedział, to nie wiem, kto inny....

 

A tak w ogóle, to myślę, że nie musiało wcale być ścisłego przyporządkowania dekli koperty II do poszczególnych modeli. Okresy produkcji poszczególnych tarcz i dekli nie musiały się ściśle pokrywać. Mogło być tak, że wykorzystywano koperty z tymi deklami, jaki akurat były w magazynie, byle rozmiar pasował.

 

Jeżeli tak rzeczywiście było to dobra wiadomość, gdyż oznaczałoby to, że można zaszaleć w składaniu co bardziej polskiego modelu z części. Niemniej zdjęcia zachowanych egzemplarzy wskazują na pewną prawidłowość (niektóre modele mają tylko z sygnowanym deklem, inne w ogóle z takim się nie pojawiły na zdjęciach) więc gdyby udało się zdobyć jakąś wiarygodną informację to byłaby to świetna wiadomość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez kopernik18
      Wystawa  przygotowana w 70. rocznicę powstania ZMP Błonie późniejszej Mery -Błonie . Zegarki Produkowano tu od 1959 r do 1969r . Wyprodukowano łącznie około 1 200 000 szt.
      Ekspozycja zawiera przykłady produkowanych urządzeń .  Jedna z gablot poświęcona jest zegarkom. Prezentowane są różne modele zegarków  .   Są również oryginalne fabryczne części i różne elementy mechanizmu .
      Można obejrzeć archiwalne dokumenty  np. pismo powołujące zakład do istnienia i inne piśmiennictwo z epoki . Obszerna  kronika zawiera mnóstwo czarno -białych fotografii .
      Na dużych planszach zdjęcia z życia zakładu , hal produkcyjnych , Sylwetki pracowników podczas  pracy .
      Polecam , zwłaszcza miłośnikom Błoniaków  .
       Czynna do końca września
      https://muzeumblonie.pl/aktualnosci/ 
       









    • Przez krajcarek
      Sprzedam dwa zegarki polskiej produkcji z Błonia. Pierwszy to ikoniczny „Błonie”, a drugi to nieczęsto spotykana Alfa. Obydwa są w podobnym stanie. Nie były odnawiane. Tarcze mają spatynowane, ale czyste. Koperta „Błonie” jest w świetnym stanie, podobnie jak szkiełko (tylko na godzinie 4 jest rysa). „Alfa” na kopertę również dobrą (bez wżerów), tyle że na uchach są rysy od zmieniania paska. Szkiełko nadaje się do noszenia, ale przy bliższym oglądzie widać rysy. Ale to plastik więc nie ma problemu z wymianą. Alfa ma grube teleskopy, może oryginalne. Zegarki są sprawne, chodzą. Mechanizmy czyste, jak na zdjęciach. Zegarki sprzedaję tak jak na zdjęciach, bez pasków.

      Jeśli chodzi o stan, to w przypadku tak wiekowych zegarków trudno zastosować forumową skalę. Moim zdaniem ich stan jest bardzo dobry w porównaniu z tym co trafia się na rynku. Natomiast zgodnie ze skalą ocenił bym je na 6/10.

      Cena to 700 złotych za sztukę plus koszty wybranej przesyłki.

      W przypadku zakupu obydwu dodam książkę o nich.

      Zegarki wyglądają tak:











    • Przez pepco
      Witam, kupię kopertę do zegarka marki Błonie model Kurant.
      Pozdrawiam Piotr.


    • Przez pepco
      Witam, w szufladzie znalazłem stary polski zegarek. Koperta jest uszkodzona ( mocowanie teleskopów ), po nakręceniu zegarek " chodzi ".
      Mam pytanie w jaki sposób można naprawić kopertę ( czy tylko wymiana ) oraz prosiłbym o trochę informacji o tym zegarku bo chciałbym go odnowić i nosić na co dzień.
      Pozdrawiam Piotr.










    • Przez kopernik18
      Dzień dobry,Właśnie odebrałem z drukarni. Zapraszam wystawa trwa do 21 11 2019 http://zegarkiclub.pl/forum/topic/180377-warsztaty-zegarmistrzowskie-5-bis-2019/ Piotrek
       
      P.S. Ekspozycja ma charakter Wystawy Czasowej, będzie trwała pięć tygodni.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.