Skocz do zawartości


MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Mikrometry w błoniakach

Więcej polskości niż fabryka przewidziała? Błonie Zodiak Dekiel Mikrometr

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Mateusz Dąbrowski_*

Gość_Mateusz Dąbrowski_*
  • Gość

Napisano 28 grudzień 2013 - 23:23

Zapałałem miłością do naszych ojczystych błoniaczków (dwa już na ręku - Błonie oraz Zodiak, na kolejne poluję) i zapragnąłem znaleźć model idealny - Zodiaka z polskim mechanizmem i mikrometrowym deklem (99% polskości w zegarku).

 

[Dekiel o którym piszę, a także polski mechanizm do zobaczenia na stronie poświęconej minionej wystawie błoniaków w OdCzasu DoCzasu: http://zegarki.info....tawa_blonie_pr/ ]

Po lekturze od deski do deski błoniowej biblii Mellera oraz kilku stron tematów na tym forum już wiem, że na polski mechanizm w tym modelu nie ma co liczyć w warunkach fabrycznych (montowany był ponoć tylko pod koniec produkcji w zegarkach Alfa), zaczęła mnie jednak w wyniku tego zastanawiać kwestia polskich mostków oraz właśnie mikrometrowych dekli do kopert rodzaju II.

 

Czy jest jakiekolwiek źródło informujące w jakich modelach montowane były fabrycznie dekle mikrometrowe w kopertach typu II? Oraz w których fabrycznie mogły trafiać się polskie mostki? Te ostatnie teoretycznie do wszystkich produkowanych w tym samym okresie i późniejszym niż Alfy (a zatem zegarki na kopercie typu I odpadają), gdyż był to ponoć nadmiar części, który pozostał po prikazie anulowania produkcji własnych mechanizmów.

Na podstawie analizy zdjęć(mogą tu być pomyłki z racji przekładania części w ramach naprawy i składania) i tabeli Mellera (mówiącej jakie modele były ubierane w typ II koperty, ale bez szczegółów co do dekla i mostka) doszedłem do wniosku, że:
- Alfa - stalowy wciskany, polski mechanizm z mostkiem "16 kamieni"

- Arras - mosiężny zakręcany

- Atlas - ? znalazłem tylko modele w kopertach typu III, mimo że według tabeli istniały również w II

- Blonex - ? nie widziałem w kopercie typu II, w pełni kiryłowskie serce

- Błonie - stalowa wciskana, być może stalowa zakręcana mikrometrowa (choć na zdjęciu sprawiał wrażenie składaka), w pełni kiryłowskie serce

- Dukat - stalowa zakręcana mikrometrowa (co ciekawe, widziałem również zdjęcie z deklem od koperty IV/V), polski mostek "16 rubis"

- Jantar - mosiężne zakręcane, serce kiryłowskie

- Kurant - ?

- Lech - ? (widziałem tylko zdjęcie z deklem gwintowanym mikrometrowym z koperty III)

- Polan - stalowy wciskany przy kopercie w typie II

- Wars - ?, widziałem tylko zdjęcia z kopertą typu III

- Zodiak - chyba tylko stalowe wciskane niestety, serce kiryłowskie, choć ja mam z polskim mostkiem "16 rubis"

 

Podsumowując - ktoś wie, które modele jeszcze mogły fabrycznie chodzić z deklami zakręcanymi z logiem fabryki mikrometrowym? Byłaby to wartościowa informacja dla osób chęnych jak ja upolaczyć swojego błoniaka tak bardzo jak to możliwe, jednocześnie nie tworząc nieistniejcego w historii sklejaka. Podobnie z mostkami polskimi (zarówno "16 kamienie" jak i "16 rubis", choć pierwszy oczywiście najładniejszy), które są jedynym sposobem poza alfami, by uojczyźnić trochę mechanizm w naszych polakach :)

 


Użytkownik MateuszDabrowski edytował ten post 28 grudzień 2013 - 23:34

  • 0

#2 Wintergreen

Wintergreen
  • Użytkownik
  • 572 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 30 grudzień 2013 - 16:47

Ciężka sprawa... Jeśli Władek nie będzie wiedział, to nie wiem, kto inny....

 

A tak w ogóle, to myślę, że nie musiało wcale być ścisłego przyporządkowania dekli koperty II do poszczególnych modeli. Okresy produkcji poszczególnych tarcz i dekli nie musiały się ściśle pokrywać. Mogło być tak, że wykorzystywano koperty z tymi deklami, jaki akurat były w magazynie, byle rozmiar pasował.


  • 0

#3 Gość_Mateusz Dąbrowski_*

Gość_Mateusz Dąbrowski_*
  • Gość

Napisano 01 styczeń 2014 - 23:48

Ciężka sprawa... Jeśli Władek nie będzie wiedział, to nie wiem, kto inny....

 

A tak w ogóle, to myślę, że nie musiało wcale być ścisłego przyporządkowania dekli koperty II do poszczególnych modeli. Okresy produkcji poszczególnych tarcz i dekli nie musiały się ściśle pokrywać. Mogło być tak, że wykorzystywano koperty z tymi deklami, jaki akurat były w magazynie, byle rozmiar pasował.

 

Jeżeli tak rzeczywiście było to dobra wiadomość, gdyż oznaczałoby to, że można zaszaleć w składaniu co bardziej polskiego modelu z części. Niemniej zdjęcia zachowanych egzemplarzy wskazują na pewną prawidłowość (niektóre modele mają tylko z sygnowanym deklem, inne w ogóle z takim się nie pojawiły na zdjęciach) więc gdyby udało się zdobyć jakąś wiarygodną informację to byłaby to świetna wiadomość :)


  • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Błonie, Zodiak, Dekiel, Mikrometr

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych