Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Marian123

Werk - słowo fenomen

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

 

Na forum trafiłem niedawno, ale spedzilem tu juz ładnych parę godzin / wieczorów / dni. Temat niesamowicie wciąga!

 

Chciałem podzielic sie z Wami jednym spostrzeżeniem, dla Was oczywistym być może, dla mnie intrygujacym. Otóż chodzi o słowo WERK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I cóż to za spostrzeżenie ?


Only Fools Do Not Fear The Sea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co  tym werkiem? Moim zdaniem dzis slowo wyprane do bolu ze swojej dawnej wielkosci i kunsztu zegarmistrzostwa. Dzis wszechobecny marketing wcisnal sie i tutaj. Mamy werki w Aztorinie kwarcowym za 500 zl jak i w TAGach, czy IWC gdzie tyka ETA ale na 1 rzut oka lud tego nie widzi. Kupuja TAG, Brajtka czy innego na swietnym werku. A tu eta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co  tym werkiem? Moim zdaniem dzis slowo wyprane do bolu ze swojej dawnej wielkosci i kunsztu zegarmistrzostwa.

Jakiej wielkości i kunsztu, skoro werk pochodzi od słowa Uhrwerk, czyli po prostu "mechanizm"? Od początku słowo to oznaczało to, co siedzi w środku zegarka, więc nie ma co dorabiać do tego innego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ALe zauwaz jak to brzmi - WERK. Tak starodawnie, z historia, z tradycja... a w srodku kwarc za pare $ przywieziony z Chin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega zafundował nam suspens :P


Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Werk (z niem. dzieło, mechanizm, fabryka) to mechanizm zegarka. Termin ten dawniej używany w odniesieniu do innych maszyn dziś używany jest tylko w zegarmistrzostwie, głównie określając mechanizmy zegarków mechanicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - werk po niemiecku oznacza po prostu mechanizm. Tyle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odcieło mi zasilanie a tak na serio to internet chwilowo stracilem.

 

A co do słowa werk to jest chyba najczęściej używane słowo na tym forum, a jednocześnie pomimo istnienia odpowiedniego tłumaczenia w języku polskim, najczęście używane jest właśnie niepolskie werk.

 

Przeczytałem juz powyższe tłumaczenia, odpowiedzi. Dobrze wiem, co znaczy werk po niemiecku. Bardziej interesuje mnie to, ze używa sie właśnie tej wersji niemieckiej. Jedna odpowiedź byla, że to ma, a raczej mialo podkreslic kunszt rzemieślnika, etc. Coś w tym jest... Z drugiej strony obecnie widze na forum okreslenia typu " ... Werk w seiko" to jakos to dziwnie to brzmi.

 

Pozdrawiam,

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee, to proste jest. Werk się krócej pisze niż nasze mechanizm i tyle. Krótszy wyraz wypiera dłuższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że wcale nie o długość słowa tu chodzi. Po prostu maniacy danej rzeczy lubią używać slangu ;) Tak jak na forum foto obiektywy nazywa się szkłami lub słoikami :) A korpus to "puszka".

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezel jest jednak rzadziej używany. Takie mam wrazenie. Werk jest wszędzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to po prostu zapożyczone słowo, tak jak np. "weekend" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezel nie jest synonimem słowa mechanizm. Bezel to swego rodzaju pierścień w którym osadzone jest szkiełko zegarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezel nie jest synonimem słowa mechanizm. Bezel to swego rodzaju pierścień w którym osadzone jest szkiełko zegarka.

 

Niby tak, ale na forum, często używamy słowa bezel, do określenia mechnizmów z naciągiem automatycznym. 


"Poprawna polszczyzna źródłem sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wat? Pierwsze słyszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale na forum, często używamy słowa bezel, do określenia mechnizmów z naciągiem automatycznym. 

 

Co????!!!!

 

Bezel to inaczej luneta lub pierścień. Czyli obszar koperty zegarka wokół szkła. Bezel jest słowem bardziej związanym z zegarkami typu diver i obrotowymi pierścieniami. Określenia Luneta używamy częściej przy zegarkach gdzie ten pierścień okalający szkło jest nieruchomy.

Poza tym ktoś mało obeznany określenie Luneta może zrozumieć różnie dlatego bezel wydaje się bardziej specjalistycznym określeniem, dookreślającym i dlatego jest częściej stosowane na forum branżowym.

 

Co do słowa Werk, to prawda co napisaliście odnosiło się ono kiedyś do mechanizmu który był w pewnym sensie dziełem sztuki inżynierskiej. W obecnych czasach przy wielko-masowej produkcji mechanizmów używanie tego określenia faktycznie jest lekko przesadzone ( szczególnie gdy mowa o mechanizmie kwarcowym) ale nie jest też jakimś błędem który krwi wymaga :-) .

Przykładów zapożyczeń z j. niemieckiego przecież w j. polskim jest znacznie, znacznie więcej, branża zegarkowa wcale tutaj się nie wybija.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykład zapożyczenia: wichajster czyli Wie heist er?

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezel to mechanizm?post-49157-1388361946,489_thumb.jpg

 

 

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk


Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Szymon.

Sprawa używania słowa werk, jest prosta - żargon. A żargon z kolei ma często na celu skrócenie wypowiedzi. Moim zdaniem nie ma powodu, aby doszukiwać wielkich ideologii, wypierania słów z czegokolwiek itd. Zapozyczenia są od zawsze, niekóre są trochę "przeinaczane" bu brzmiały bardziej polsko inne nie, a jeszcze inne zostają w niezmienionej formie, bo polskie odpowiedniki nie przyjeły sie z różnych względów (np. interface).

Żaden fenomen - dokładnie tak jak z nazywaniem obiektywu szkłem, czy puszką (o czym wspomniał wyżej pxm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezel to inaczej luneta lub pierścień. Czyli obszar koperty zegarka wokół szkła. Bezel jest słowem bardziej związanym z zegarkami typu diver i obrotowymi pierścieniami. Określenia Luneta używamy częściej przy zegarkach gdzie ten pierścień okalający szkło jest nieruchomy.

 

Ciekawe bo teoretycznie dawniej były to synonimy.

Natomiast rzeczywiście można zauważyć, szczególnie w ostatnich latach, lekkie rozjeżdżanie znaczeniowe tych pojęć.

Czy to rozróżnienie jest w jakiś sposób zakotwiczone w teorii/literaturze czy podział krystalizuje się z praktyki i języka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego werk? A dlaczego rynna, farba, szlafrok, lada, szufla, szpachla, handel, cug, cela, fach, fajrant, kabel, knajpa, kubeł, kurort, lufcik, szpital, wanna, szyberdach i wiele, wiele innych, z pewnością liczba idzie w setki. To wszystko są zapożyczenia z j. niemieckiego, tzw. germanizmy, których używamy nawet od setek lat pomimo faktu, iż posiadają polskie odpowiedniki (lub posiadały, często polskie odpowiedniki zostały całkowicie wyparte, lub też nie posiadały w ogóle). Werk jest być może mało znany i mało rozpowszechniony gdyż jest to słowo z j. technicznego. A że słowo krótkie to łatwo się pisze ;).


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezel to mechanizm?attachicon.gif

 

 

Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

 

 

NIE , NIE !!    bezel  to  nie taki zwykły mechanizm  Panie  , to  ....AUTOMATIC !! ;)

 

 

Niby tak, ale na forum, często używamy słowa bezel, do określenia mechnizmów z naciągiem automatycznym. 

 

 

Automatic  określany też  jako  AUTO   , prosty z tego wniosek ........

 

 

bezel  to po prostu ....SAMOCHÓD  !!!   :lol: :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.