Skocz do zawartości

Aktualizacje statusu

• Zdjęcie
    lukkluj

#praca #grafik Czy ktoś z moich znajomych lub nieznajomych ma do polecenia świetnego, młodego, zdolnego grafika, któremu wideo również nie straszne :) Praca na stałe. Rekomendacje na priv proszę...

Wyświetl wszystkie aktualizacje

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Werk - słowo fenomen

Dlaczego werk?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marian123

Marian123
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 14:24

Szanowni,

Na forum trafiłem niedawno, ale spedzilem tu juz ładnych parę godzin / wieczorów / dni. Temat niesamowicie wciąga!

Chciałem podzielic sie z Wami jednym spostrzeżeniem, dla Was oczywistym być może, dla mnie intrygujacym. Otóż chodzi o słowo WERK
  • 0

#2 poiuyt

poiuyt
  • Użytkownik
  • 557 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 14:28

i...?

• 0

#3 Kosma

Kosma
  • Użytkownik
  • 1151 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 14:29

I cóż to za spostrzeżenie ?

• 0

#4 reXio

reXio
  • Użytkownik
  • 336 postów
  • Gadu-Gadu: 60008

Napisano 29 grudzień 2013 - 14:31

I co  tym werkiem? Moim zdaniem dzis slowo wyprane do bolu ze swojej dawnej wielkosci i kunsztu zegarmistrzostwa. Dzis wszechobecny marketing wcisnal sie i tutaj. Mamy werki w Aztorinie kwarcowym za 500 zl jak i w TAGach, czy IWC gdzie tyka ETA ale na 1 rzut oka lud tego nie widzi. Kupuja TAG, Brajtka czy innego na swietnym werku. A tu eta.

• 0

#5 meinard

meinard

neofita

• Użytkownik
  • 1258 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 14:42

I co  tym werkiem? Moim zdaniem dzis slowo wyprane do bolu ze swojej dawnej wielkosci i kunsztu zegarmistrzostwa.

Jakiej wielkości i kunsztu, skoro werk pochodzi od słowa Uhrwerk, czyli po prostu "mechanizm"? Od początku słowo to oznaczało to, co siedzi w środku zegarka, więc nie ma co dorabiać do tego innego znaczenia.

• 1

#6 reXio

reXio
  • Użytkownik
  • 336 postów
  • Gadu-Gadu: 60008

Napisano 29 grudzień 2013 - 14:47

ALe zauwaz jak to brzmi - WERK. Tak starodawnie, z historia, z tradycja... a w srodku kwarc za pare $ przywieziony z Chin.

• 0

#7 daniels36

daniels36
  • Użytkownik
  • 351 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 14:54

sam jestem ciekaw co dalej :ph34r:

• 0

#8 mikolaj78

mikolaj78
  • Użytkownik
  • 1316 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 14:54

Kolega zafundował nam suspens :P

• 0

#9 daniels36

daniels36
  • Użytkownik
  • 351 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 14:56

Werk (z niem. dzieło, mechanizm, fabryka) to mechanizm zegarka. Termin ten dawniej używany w odniesieniu do innych maszyn dziś używany jest tylko w zegarmistrzostwie, głównie określając mechanizmy zegarków mechanicznych.

• 0

#10 Pionier

Pionier
  • Użytkownik
  • 593 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 15:16

Dokładnie - werk po niemiecku oznacza po prostu mechanizm. Tyle :)

• 0

#11 Marian123

Marian123
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 15:17

Odcieło mi zasilanie a tak na serio to internet chwilowo stracilem.

A co do słowa werk to jest chyba najczęściej używane słowo na tym forum, a jednocześnie pomimo istnienia odpowiedniego tłumaczenia w języku polskim, najczęście używane jest właśnie niepolskie werk.

Przeczytałem juz powyższe tłumaczenia, odpowiedzi. Dobrze wiem, co znaczy werk po niemiecku. Bardziej interesuje mnie to, ze używa sie właśnie tej wersji niemieckiej. Jedna odpowiedź byla, że to ma, a raczej mialo podkreslic kunszt rzemieślnika, etc. Coś w tym jest... Z drugiej strony obecnie widze na forum okreslenia typu " ... Werk w seiko" to jakos to dziwnie to brzmi.

Pozdrawiam,
M.
  • 0

#12 pxm

pxm
  • Nowy Użytkownik
  • 47 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 15:20

Drugie to bezel ;)
  • 0

#13 Georg01

Georg01
  • Użytkownik
  • 206 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 15:25

Eeee, to proste jest. Werk się krócej pisze niż nasze mechanizm i tyle. Krótszy wyraz wypiera dłuższy.
  • 0

#14 pxm

pxm
  • Nowy Użytkownik
  • 47 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 15:29

A ja myślę, że wcale nie o długość słowa tu chodzi. Po prostu maniacy danej rzeczy lubią używać slangu ;) Tak jak na forum foto obiektywy nazywa się szkłami lub słoikami :) A korpus to "puszka".

Użytkownik pxm edytował ten post 29 grudzień 2013 - 15:47

• 0

#15 Marian123

Marian123
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 15:32

Bezel jest jednak rzadziej używany. Takie mam wrazenie. Werk jest wszędzie
  • 0

#16 Pionier

Pionier
  • Użytkownik
  • 593 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 18:05

Jest to po prostu zapożyczone słowo, tak jak np. "weekend" :)

• 0

#17 luban

luban
  • Nowy Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 18:31

Bezel nie jest synonimem słowa mechanizm. Bezel to swego rodzaju pierścień w którym osadzone jest szkiełko zegarka.

• 0

#18 jaszczur11

jaszczur11

عظاية خرافية

• Użytkownik
  • 1006 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 18:38

Bezel nie jest synonimem słowa mechanizm. Bezel to swego rodzaju pierścień w którym osadzone jest szkiełko zegarka.

Niby tak, ale na forum, często używamy słowa bezel, do określenia mechnizmów z naciągiem automatycznym. 

• 0

#19 meinard

meinard

neofita

• Użytkownik
  • 1258 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 18:49

Wat? Pierwsze słyszę.

Użytkownik meinard edytował ten post 29 grudzień 2013 - 18:49

• 0

#20 QuadrifoglioVerde

QuadrifoglioVerde
  • Moderator
  • 9420 postów

Napisano 29 grudzień 2013 - 18:51

Niby tak, ale na forum, często używamy słowa bezel, do określenia mechnizmów z naciągiem automatycznym. 

Co????!!!!

Bezel to inaczej luneta lub pierścień. Czyli obszar koperty zegarka wokół szkła. Bezel jest słowem bardziej związanym z zegarkami typu diver i obrotowymi pierścieniami. Określenia Luneta używamy częściej przy zegarkach gdzie ten pierścień okalający szkło jest nieruchomy.

Poza tym ktoś mało obeznany określenie Luneta może zrozumieć różnie dlatego bezel wydaje się bardziej specjalistycznym określeniem, dookreślającym i dlatego jest częściej stosowane na forum branżowym.

Co do słowa Werk, to prawda co napisaliście odnosiło się ono kiedyś do mechanizmu który był w pewnym sensie dziełem sztuki inżynierskiej. W obecnych czasach przy wielko-masowej produkcji mechanizmów używanie tego określenia faktycznie jest lekko przesadzone ( szczególnie gdy mowa o mechanizmie kwarcowym) ale nie jest też jakimś błędem który krwi wymaga :-) .

Przykładów zapożyczeń z j. niemieckiego przecież w j. polskim jest znacznie, znacznie więcej, branża zegarkowa wcale tutaj się nie wybija.

Użytkownik QuadrifoglioVerde edytował ten post 29 grudzień 2013 - 18:56

• 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych