Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

feliksdonskoi

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    36
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez feliksdonskoi


  1. Очень редко, но ещё можно встретить полный комплект: будильник, паспорт и упаковочную коробку.

     

    Bardzo rzadko, ale nadal można znaleźć kompletny zestaw: budzik, paszport i pudełko do pakowania.cc314357ea7e1da8e53ad06af4c1de31.jpgcfacc29763e5dd8840e7ba73642229dd.jpg

     

    Отправлено с моего X5max через Tapatalk


  2. Конкретного места нет. В основном я приобретаю или на сайтах частных объявлений, аукционах, или на барахолках (рынок старых вещей). Поиск веду только на территории Украины, так как доставка из-за границы обойдётся дорого.

     

    Nie ma określonego miejsca. Ogólnie kupuję lub na stronach prywatnych ogłoszeń, aukcji lub na pchlich targach (na rynku starych rzeczy). Przeszukuję tylko na terenie Ukrainy, ponieważ dostawa z zagranicy będzie kosztowna.


  3. Хороший будильник. В Украине есть будильниковеь Элдорадо ?

    Никогда не слышал такого названия. Фото будильника есть у Вас? В какой стране выпускался, какой период времени, завод?

     

    Nigdy nie słyszałem takiego imienia. Czy masz zdjęcie budzika? W jakim kraju został wyprodukowany, w jakim okresie, roślina?

     

    Отправлено с моего X5max через Tapatalk


  4. Jeśli to Twój to gratuluję. To naprawdę bardzo rzadki model który przetrwał w takim stanie. Tomek pokazywał kiedyś, ale w szczątkowej formie.

    Действительно, корпус дошёл до нашего времени не повреждённым. Судя по износу зубчатого колеса на барабане хода, родному балансу (заводской баланс из белого металла) будильник эксплуатировался мало. Да и краска на крыше сохранилась примерно на 80% поверхности.

    Мне пришлось лишь протереть корпус, и смазать в точках механизм, хотя он был на ходу. Уже занял своё место на полке среди "братьев".

     

    Rzeczywiście, ciało osiągnęło nasz czas nie uszkodzony. Sądząc po zużyciu koła zębatego na bębnach, natywnego bilansu (fabryczny balans białego metalu), budzik nie był zbytnio wykorzystywany. Tak, a farba na dachu zachowała około 80% powierzchni.

    Musiałem tylko wytrzeć skrzynkę i nasmarować punkty w punktach, mimo że były w ruchu. Już zajął miejsce na półce pośród "braci".

     

    Отправлено с моего X5max через Tapatalk


  5. A nie są to pokrętła jednego z polskich budzików? Gdy dojadę do miejsca pracy (w piątek) --->>> sprawdzę.

    Справа внизу на корпусе надпись кириллицей "Слава". Механизм 5671. Это второй Московский часовой завод.

     

    W prawym dolnym rogu znajduje się napis "Chwała" w cyrylicy. Mechanizm 5671. Jest to druga moskiewska fabryka zegarków.

     

    Отправлено с моего X5max через Tapatalk


  6. Dziękuję za informacje o tym budziku. Można pozazdrościć koledze Vilos , że ma większe możliwości w dotarciu do starych  budzików i w takim dobrym stanie. Co do kluczy,  to nie wiedziałem, że jest jakaś instrukcja, ale jeżeli tak ma być to zamienię. To nie problem  -  oba rodzaje mają taki sam rozmiar gwintu. Jak już wcześniej pisałem były też budziki plastikowe . Niestety obecnie mam tylko takie zdjęcie. Może na Ukrainie lub w Rosji są ogólnie dostępne.

    Заинтересовался этим будильником, ранее такого не встречал. В интернете удалось отыскать несколько фото, судя по которым можно сказать, что это поздний будильник, который выпускался возможно уже после развала СССР. Экономия прослеживается во всем - пластиковый корпус и ключи, вероятно, что барабан боя, анкерное колесо и вилка тоже пластиковые.

     

    Byłem zainteresowany budzikiem, nigdy wcześniej nie widziałem takiego alarmu. W Internecie można było znaleźć kilka zdjęć, sądząc, że można powiedzieć, że jest to późny budzik, który powstał prawdopodobnie po rozpadzie ZSRR. Oszczędności widać we wszystkim - w plastikowym pudełku i kluczach, prawdopodobnie bęben bojowy, koło kotwiczne i widelec są również plastikowe.

    post-101675-0-15525100-1515579140_thumb.jpg

    post-101675-0-24867200-1515579145_thumb.jpg

    post-101675-0-71483500-1515579148_thumb.jpg


  7. Czy ta nazwa jest związana z jakąś szczególna produkcją (podprodukcją), a może rynkiem na który był kierowany? skoro już wtedy wszystkie budziki nazywano Slava, a te inaczej.

    В СССР в часовой промышленности были экспортные названия продукции: serkisof, vega, carnavin. В радио промышленности Carnavin, Comix, Vega. Знаю, что по маркой vega продукция шла англоязычному населению, comix -французам.

     

    W ZSRR w branży zegarków było nazwy produktów eksportowych: serkisof, Vega, carnavin. W przemyśle radiowym, Carnavin, Comix, Vega. Wiem, że produkty marki vega trafiły do ​​anglojęzycznej populacji Comix-French.

     

    Отправлено с моего X5max через Tapatalk


  8. Jeżeli możesz to napisz w jakim języku piszesz w oryginale - ukraińskim czy rosyjskim bo tłumacz internetowy trochę przekręca znaczenie słów. Jak odwrócę tłumaczenie to może lepiej zrozumiem twój przekaz. Dla mnie łatwiej będzie po rosyjsku.

    Z tego co zrozumiałem to mechanizm jest jednak oryginalny. Prawdopodobnie było tak : wcześniej jakaś osoba która nie znała modelu dla niewidomych i nie wiedziała , że pokrętła odkręca w lewo, próbowała klasycznie ciągnąc na siłę zdjąć pokrętła. Wtedy urwała gwintowane końcówki obu pokręteł. Później chcąc przywrócić budzik do użytku, na wystającym ponad mostek kawałku osi minutowej wyszlifowała kwadrat i założyła zwykłe pokrętło . Oś pokrętła budzenia pewnie złamała się przy samym mostku więc istniała konieczność wymiany całego elementu. Aby tego dokonać należało zdjąć wskazówki . Przy realizacji tej czynności mogło dojść do uszkodzenia wskazówki minutowej lub osi minutowej w miejscu wielowpustu . Przypuszczam , że twoja wskazówka minutowa jest oryginalna (chociaż mało widać ją na zdjęciach) ale została przerobiona tak aby pasowała do skróconej osi minutowej. Nadal jestem zdania, że warto poświęcić mały budzik SLAVA dla niewidomych aby odrestaurować tą dużą. Kompletna mała SLAVA posiada wszystkie potrzebne części a na przykład gwintowanych pokręteł raczej nie uzyskasz w inny sposób. Jeżeli potrafisz to ostrożnie zrób to sam , jeżeli nie to oddaj to do realizacji zegarmistrzowi do którego będziesz miał zaufanie , że tego nie zepsuje.

    Да, тоже испытываю сложности перевода. Ваши предположения верны - на минутной оси обломана резьба, и на неё одета обычная ручка, которая при посадке на ось, трётся об винты крышки. Ось установки времени срабатывания будильника возможно заменили на обычную - это не сложная операция. Я пробовал одеть на ось правильную минутную стрелку - она садится плотно, но стрелка короткая, и всё равно будет отличаться от оригинала - у большого будильника для слепых минутная стрелка длиннее, чем у малого. Поступлю как советуете Вы - приобрету донора, и приведу этот будильник в порядок.

    Ниже выложу фото будильника Слава для слепых и документов к нему (фото уважаемого Vilos с российского форума). Такого будильника в Вашей коллекции нет. Кстати, согласно инструкции, ключ с гладкой серьгой расположен на барабане завода с левой стороны задней крышки, а ключ  с изогнутой серьгой расположен на барабане боя.

     

    Tak, mam również trudności z tłumaczeniem. Twoje założenia są poprawne - na osi minutowej nitka jest zerwana i ma tradycyjny uchwyt, który po posadzeniu na osi ociera się o śruby pokrywy. Oś ustawienia czasu alarmu można zmienić na normalną - nie jest to operacja skomplikowana. Próbowałem umieścić prawidłową wskazówkę minutową na osi - siedzi mocno, ale strzałka jest krótka i nadal będzie się różnić od oryginału - duży budzik dla ręki z minutą jest dłuższy niż mały. Zrobię to, co ci doradzisz - wezmę dawcę, a ja przyniosę ten budzik do porządku.

     

    Poniżej ułożę zdjęcie budzika Slava dla niewidomych i dokumenty do niego (zdjęcie drogiego Vilosa z rosyjskiego forum). Nie ma takiego alarmu w twojej kolekcji. Nawiasem mówiąc, zgodnie z instrukcjami, klucz z gładkim kolczykiem znajduje się na bębnie rośliny po lewej stronie tylnej pokrywy, a klucz z zakrzywionym kolczykiem znajduje się na bębnie walki.

     

     

    post-101675-0-29201900-1514878866_thumb.jpgpost-101675-0-22712200-1514878867_thumb.jpgpost-101675-0-19188400-1514878868_thumb.jpgpost-101675-0-12840300-1514878869_thumb.jpg

     

     

     

     
     
     

     


  9. Szczegółowo przestudiowałem mechanizm i zobaczyłem, że nić strzałek została zerwana na osi tłumaczenia strzałek. Jeśli chodzi o oryginalność mechanizmu, nic nie powiem, ale minutnik nie jest dokładnie natywny. Nawiasem mówiąc, strzałka ze zwykłego budzika dla niewidomych będzie krótka, więc nie wiem nawet, czy warto z nim postawić.

    Przeczytaj również, że uchwyt do napinania sprężyny bojowej jest specjalnie wygięty, aby zachować różnicę w dotyku.1c4980391d389dface86517633089e2d.jpg16e3c91d6d737041eec7fa54ca68a030.jpg

     

    Отправлено с моего X5max через Tapatalk


  10. Tak, nie spodobał mi się też ani minuty. Mechanizm wydaje się być oryginalny: płyta obraca się w jednym kierunku, a zapadki zestawu, jak również na małym koniec Chwały dla Niewidomych. Być może rzeźbienie na osiach wczesnego alarmu nebylo. Zamierzam zamienić minutnik, a poczekam, aż pojawi się inny właściciel takiej instancji, aby je porównać.

     

    Отправлено с моего X5max через Tapatalk


  11. Oryginalny budzik. Rama bez wycięcia na szkło. Uchwyty do tłumaczenia strzałek bez gwintu. Wcześniej kilka razy widziałem taki budzik na zdjęciu w Internecie, a ten model był dyskutowany na rosyjskim forum godzin - jest to wczesny budzik dla osób niewidomych.ce7dc835a74db4ea5afcdffaea47581e.jpg

     

    Отправлено с моего X5max через Tapatalk

    Foto8cb1f940491172718f2787403c28081c.jpg

     

    Отправлено с моего X5max через Tapatalk


  12. Tak to u mnie wygląda.

    Oryginalna tarcza wykonana jest z litego kartonu, czyli tarcza jest papierowa. Mechanizm powinien mieć datę zaczynającą się od 3-60 (wiewiórka i strzała poleciały w kosmos w sierpniu 1960 r.). Zwróć uwagę na przypadek budzika - w oryginale między szkłem a tarczą powinien znajdować się metalowy pierścień, którego, moim zdaniem, nie ma na twoim egzemplarzu.

    post-101675-0-19370500-1513445811.jpgpost-101675-0-38783700-1513445813.jpgpost-101675-0-55020500-1513445805.jpgpost-101675-0-40572900-1513445808.jpg


  13. Budzik B-20 jest rzadki, ale raczej w tej wersji, którą przedstawiał nieżyjący już niestety Mark Gordon  http://www.ussrtime.com/cgi-bin/details.pl?id=1536.

    Co do zebrania wszystkich rodzajów budzików tego typu -  życzę powodzenia .

    Co do budzików z wcześniejszego okresu - mam jednego NKOM  w karbolitowej obudowie, ale ktoś naprawiał mechanizm uzupełniając ubytki częściami nowszych budzików. Jak poznać z którego roku jest taki budzik z lat 30 i 40-tych?

     

    Około roku 1950 pieczęć z datą produkcji nie została ustalona. Czas wykonania budzika (w przybliżeniu) można znaleźć w instrukcjach departamentów na tarczy. Następnie piszę tekst w oryginale i jego tłumaczenie - nagle tłumaczenie nie będzie poprawne.

     

    ВСНХ

    Высший Совет Народного хозяйства, со статусом наркомата, учрежден при СНК декретом ВЦИК и СНК от 2 (15) декабря 1917 по январь 1932 года, преобразован в Народный Комиссариат Тяжёлой ПромышленностиНКТП

     

    МСНХ

    Московский Совет Народного хозяйства

    декабрь 1917 - январь 1918 до 1932 год (упразднён)

     

    НКТП

    Народный комиссариат тяжёлой промышленности СССР

    с января 1932 до января 1939 года

     

    НКМ

    Народный комиссариат машиностроения СССР

    Образован 22 августа 1937 года из Наркомата тяжёлой промышленности СССР

    5 февраля 1939 года разделён на три наркомата — Наркомат тяжёлого машиностроения СССР,

    Наркомат среднего машиностроения СССР и Наркомат общего машиностроения СССР

     

    НКОМ

    Народный комиссариат общего машиностроения СССР

    Образован 5 февраля 1939 года из Наркомата машиностроения СССР.

    26 ноября 1941 года преобразован в Народный Комиссариат миномётного вооружения СССР — НКМВ

     

    НКМВ

    Народный Комиссариат Миномётного Вооружения СССР

    Образован 26 ноября 1941 года из Наркомата общего машиностроения СССР.

    17 февраля 1946 года преобразован в Наркомат машиностроения и приборостроения СССР

     

     

    ВСНХ

    Najwyższa Rada Gospodarki Narodowej, o statusie Komisariatu Ludowego, została ustanowiona w ramach Rady Komisarzy Ludowych dekretem Centralnego Komitetu Wykonawczego i Rady Komisarzy Ludowych od 2 grudnia (15), 1917 r. Do stycznia 1932 r., Przekształcona w Ludowy Komisariat Przemysłu Ciężkiego

     

    МСНХ

    Moskiewski Związek Radziecki Gospodarki Narodowej

    Grudzień 1917 - styczeń 1918 do 1932 (zniesiony)

     

    НКТП

    Ludowy Komisariat Przemysłu Ciężkiego ZSRR

    od stycznia 1932 r. do stycznia 1939 r

     

    НКМ

    Ludowy Komisariat Inżynierii Mechanicznej ZSRR

    Utworzony 22 sierpnia 1937 r. Z Ludowego Komisariatu Przemysłu Ciężkiego ZSRR

    5 lutego 1939 r. Jest podzielony na trzy komisje - Ludowy Komisariat Budowy Maszyn Ciężkich ZSRR,

    Ludowy Komisariat Budowy Średnich Maszyn ZSRR i Ludowy Komisariat Generalnej Inżynierii Mechanicznej ZSRR

     

    НКОМ

    Ludowy Komisariat Generalnej Inżynierii Mechanicznej ZSRR

    Powstał 5 lutego 1939 r. Z Ludowego Komisariatu Budowy Maszyn ZSRR.

    26 listopada 1941 r. Został przekształcony w Ludowy Komisariat Moździerzy Zbrojeniowych ZSRR - NKMV

     

    НКМВ

    Ludowy Komisariat Uzbrojenia Moździerzy ZSRR

    Utworzony 26 listopada 1941 r. Z Ludowego Komisariatu Generalnej Inżynierii Mechanicznej ZSRR.

    17 lutego 1946 został przekształcony w Ludowy Komisariat Budowy Maszyn i Wykonywania Instrumentów ZSRR

     

    Jestem ciekawy, jak wygląda mechanizm budzika MOSKWA (powojennego), jak przypuszczam poprzednika Mira , Drużby i Sygnała.

     

    Też chętnie zobaczyłbym mechanizm z Moskwy.

     

    Budzik od (zdjęcie z budzika pokazano wcześniej w komunikacie) 3-54 z numerem seryjnym na tablicy wskaźników (nie widziałem więcej z numerem)

     

    post-101675-0-38698000-1512976029_thumb.jpgpost-101675-0-96292100-1512976031_thumb.jpgpost-101675-0-25784100-1512976034_thumb.jpgpost-101675-0-64005300-1512976036_thumb.jpgpost-101675-0-27522900-1512976039_thumb.jpg

     

    Budzik 1-55, czerwona koperta (zdjęcie z budzika pojawiło się wcześniej w wiadomości)

     

    post-101675-0-26987500-1512976335_thumb.jpg

     

    Budzik 3-58

     

    post-101675-0-18942900-1512976416_thumb.jpgpost-101675-0-61249800-1512976418_thumb.jpg

     

    i kilka interesujących budzików

     

    post-101675-0-15316600-1512976513_thumb.jpgpost-101675-0-83971600-1512976515_thumb.jpgpost-101675-0-34050000-1512976518_thumb.jpg

     

     

    Powiedz mi, czy tłumaczenie jest poprawne?


  14. Założono, że ten budzik został zebrany w fabryce w Iżewsku, sklepie z narzędziami. Mechanizm ma znak ИЧ, kwartał i rok emisji. Mam kilka budzików tego typu: 3МЧЗ (trzecia moskiewska fabryka zegarków), РЧЗ (Fabryka zegarków Rostov), 2МЧЗ (druga fabryka zegarków w Moskwie), ОЧЗ (Orlovsky Watch Factory), ИЧ.

    Nie mam wiarygodnych informacji na temat budzika z logo IC.

     post-101675-0-59220600-1512974482_thumb.jpgpost-101675-0-45278100-1512974484_thumb.jpgpost-101675-0-10044600-1512974487_thumb.jpgpost-101675-0-66579900-1512974489_thumb.jpg

     

     

     

     

     

     

     


  15.  
     
     

     

     

     

     

     

     

     

    Na dole okna odpowiedzi jest guzik WIĘCEJ OPCJI - pokaże się większy edytor i tam musisz kolejno: 1,2 i 3. według instrukcji poniżej

     

     

    Dziękuję. Do ostatniej wiadomości dodam zdjęcia przodków budzików Слава - 1937 и 1953 rok.

     

    post-101675-0-82371800-1512836782_thumb.jpgpost-101675-0-61102000-1512836792_thumb.jpg

    post-101675-0-75705300-1512836761_thumb.jpgpost-101675-0-99255100-1512836772_thumb.jpg

     

    Budzik 20Б

     

    post-101675-0-10671400-1512837012_thumb.jpgpost-101675-0-23001900-1512837028_thumb.jpg

     

    Budzik 17Б

     

    post-101675-0-11906800-1512837159_thumb.jpgpost-101675-0-33659200-1512837169_thumb.jpgpost-101675-0-61879600-1512837207_thumb.jpg

     

    Rzadkie (moim zdaniem) budziki Слава

     

    post-101675-0-54552900-1512837308_thumb.jpgpost-101675-0-94835700-1512837318_thumb.jpgpost-101675-0-89397500-1512837328_thumb.jpg

     

     

     

     

     

     


  16. Dziękuję za ocenę.

    Budzik drogowy z jeleniem po lewej stronie składa się z 3-62. Uważam, że rzadszy budzik B-20 z miedzianą tarczą i oznaczeniem час 2 з-д Москва na nim.

     

    Fajna kolekcja. Ja również od pewnego czasu zainteresowałem się radzieckimi budzikami. Na razie koncentruję się na podróżnych, Drużbach i Pionierach. Te są moim skromnym zdaniem najpiękniejsze. Pozdrawiam nowego Kolegę.

    Дружба, Мир, Пионер z pewnością zasługuje na uwagę, ale chcę zebrać wszystkie rodzaje tarcz, etui i budzików drugiej fabryki zegarków. Nawiasem mówiąc, mam stare alarmy tej fabryki w latach 30. i 40., które moim zdaniem są dziełem sztuki.

     

    Bardzo ładny zbiór budzików .Na Ukrainie, jako terenie gdzie wcześniej był ZSRR występowały egzemplarze których u nas w Polsce wcale nie było. U nas z kolei,  są takie egzemplarze których nie było lub występowały sporadycznie w republikach ZSRR.  Moim zdaniem najciekawsze w tym zbiorze  to:

    ze zdjęcia DSC 3886

    - kwadratowa Слава  II VI IX XII

    - Слава 12

    ze zdjęcia  DSC 03883

    - MIR SzK

    ze zdjęcia DSC 03891

    - MOSKWA  z jasnym rondem na tarczy

    Kwadratowa Слава z cyframi rzymskimi została nabyta całkiem niedawno i chociaż ten alarm powstał w latach 80., jest to rzadkość. Budziki Moskwa są również bardzo rzadkie. Budziki z miedzianymi tarczami w dobrym stanie "waga złota".

     

     

    Wbrew pozorom i temu, że zazwyczaj widzimy je mocno zniszczone, podobają mi sie także budziki SYGNAŁ i te prostokątne na dwóch niklowanych nóżkach.

    Trzy alarmy przeszły przeze mnie, dopóki nie spotkałem skrzynki z całą pokrywą. Ten budzik ma bardzo interesującą powłokę - jak mróz na szkle. Istnieje kilka przypadków (budziki Mir) z tą powłoką w dobrym stanie.

    Mam pytanie: dodam zdjęcia w temacie poprzez galerię forum. Jak inaczej mogę dodać zdjęcia do wiadomości bezpośrednio z komputera? Lub dodać zdjęcia tylko poprzez galerię forum? Dziękuję.


  17. Cześć. Nazywam się Dmitry, mieszkam na Ukrainie, w mieście Kramatorsk. Od trzech lat zbieram budziki z 2 Moskiewskiej Fabryki Zegarków. To jest mój blog https://feliksdonskoi.wordpress.com/2017/02/03/%d0%bc%d0%b0%d0%bb%d0%be%d0%b3%d0%b0%d0%b1%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%bd%d1%8b%d0%b9-%d0%b1%d1%83%d0%b4%d0%b8%d0%bb%d1%8c%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%b2%d0%b0/. Kolekcja stale się powiększa. Przeczytałem twój temat (z pomocą tłumacza Google). Chętnie nawiążę kontakt z entuzjastycznymi ludźmi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.