Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MasterMind

Użytkownik
 • Content Count

  5,410
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  29

Image Comments posted by MasterMind


 1. 21 godzin temu, James napisał:

   

  E tam, w tych testach było że trzydzieści zegarków radowych ktoś zamknął w niewietrzonym małym pomieszczeniu i ten gaz który one emitują nie miał gdzie się "rozwiać" przez co stężenie w pomieszczeniu przekraczało dopuszczalną normę. 

   

  Po pierwsze w latach 40ych (z których pochodzi ta sztuka) wiedzieli już że rad jest szkodliwy, więc nie aplikowali go na tarczy tak obficie jak w latach 20-30tych, po drugie co innego gaz produkowany przez całą obszerną kolekcję (30 szt.) zegarków (z których część była nieszczelna, a co innego śladowe ilości z jednej sztuki.

   

  Samo promieniowanie z takiej miniaturowej ilości lumy jest też znikome. Od strony nadgarstka blokuje je werk i dekiel, więc nie "naświetla" ci się ręka, a od góry większość blokuje szkło. Musiałbym nosić ten zegarek deklem do góry, szkłem do skóry przez cały rok by przyjąć od niego jakąś zauważalną dawkę promieniowania (która i tak mieściłaby się w dopuszczalnych normach). ;)

   

  2 godziny temu, bat73 napisał:

  może to ten ? :)

  https://gw.geneanet.org/rafaelo?lang=en&n=collin&p=sten+tage

  chociaż rodzina jest z Finlandii...

   

  Napisałbym, ale jeszcze rodzina będzie chciała zegarek z powrotem :P 


 2. No super. Lubię, jak kupujesz nowy fajny zegarek, bo jest wtedy ożywienie na forum.

   

  Dzięki wielkie. Zawsze mi kibicowałeś w moim dążeniu do zrealizowania marzenia - doceniam. Teraz trochę czasu minie, zanim kupię coś nowego. Ten zakup jest doprawdy strategiczny. Ma pomóc mi przetrwać psychicznie czas w którym raczej nie będę mógł poszerzać kolekcji.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.