Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MAROON07

Nowy Użytkownik
 • Content Count

  19
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by MAROON07


 1. Pojedynczej reklamy czy anonsu na temat C. Böhm jeszcze nie spotkałem :( Za to wielokrotnie C. Bohm - jako Uhrenfabrik - występuje w opracowaniach zbiorowych. Na przykład był wielokrotnie wzmiankowany podczas powstawania Zjednoczenia Świebodzickich Fabryk Zegarów w 1899 r. Kiedy, jako jedna z fabryk zegarowych, wszedł w skład tego konsorcjum.

  1.png

  2.png

  3.png

  4.png

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


 2. Ciekawy wątek z tą "PraBorussią". Wiele na to wskazuje, że firma ta (tj. właściwa Borussia) powstała na fundamentach wcześniej działającej Fortuny.

  Ale nie o tym chciałem tu napisać.

  Kilka lat temu - kiedy żył jeszcze mój dobry znajomy i zapewne dobrze znany wielu forumowiczom H.H. Schmid - pisaliśmy razem do siebie i wymienialiśmy się wieloma postrzeżeniami na temat świebodzickiego przemysłu zegarowego.

  Na kilka tygodni przed swoją śmiercią H. Schmid przysłał mi jednego ze swoich ostatnich maili dzieląc się w nim swoimi uwagami na temat dwóch producentów zegarów ze Świebodzic - Uranii oraz C. Bohm.  Według niego, kiedy firma C. Bohma została włączona do Zjednoczenia Świebodzickich Fabryk Zegarów (w 1899 r.), Bohm postanowił niedługo potem włączyć się w kolejne przedsięwzięcie zegarowe, a mianowicie postanowił do spółki razem z innymi założyć...Uranię. Czy kolega Schmid miał w tym przypadku rację?

  1.png


 3. Dzięki za info o Pincusie. Zastanawia mnie tylko jeden zapis na jednej z reklam: "Regulatoren eigener Fabrik...". Wynika z tego, że mógł być rzeczywiście producentem regulatorów. Być może miał jakiś nieznaczny udział w produkcji freiburskich zegarów (może nawet z kimś do spółki). Ale to już moje dociekanie :)


 4. Jakiś czas temu udało mi się odnaleźć w niemieckich czasopismach dotyczących przemysłu zegarowego coś takiego: "Regulator-Uhren-Fabrik Freiburg, Schl. Eugen Pincus". Do dzisiaj się zastanawiam nad tą reklamą. Czy był to kolejny, mało znany producent zegarów z dawnego Freiburga na Śląsku, czy też hurtownik, który nabywał świebodzickie zegary, a potem je odsprzedawał na terenie Berlina. Bo jak wynika z ogłoszenia, w stolicy Niemiec Pincus posiadał swój magazyn.  

  Eugen Pincus AJU 1892 s.36.png


 5. Witam, ciekawe informacje na temat Gustava Steinerta.

  Udało mi się również odnaleźć kilka cennych informacji w Internecie na temat tego człowieka. Na jednej z aukcji internetowych sprzed kilku lat znalazłem zegar firmy Philip Haas & Sohne / Uhrenfabrik Teutonia, na którym widniał orzeł z napisem "Gustav Steinert, Freiburg i. Schl., no 315".  W opisie na temat tego zegara  znalazłem również adnotację, że firma G. Steinerta założona została w Freiburgu na Śląsku już w 1877 r.

  Z kolei inna aukcja dotyczyła samego orła wykonanego w warsztacie Steinerta. Orzeł ten posiadał nr 169.

   

  1.png

  2.png


 6. Te liściaste wzory obudowy musiały się pojawić po 1867 r., bo w jednej z pierwszych reklam zegarów Endlera dominują raczej tradycyjne wzory skrzyń.

  1.png


 7. Dzień dobry,
   
  Szukam archiwalnej audycji radiowej, która została nadana w Polskim Radiu w dniu 8 września 1947 r. Reportaż ten dotyczył mojego rodzinnego miasta - Świebodzic i działającej w nim Państwowej Fabryki Zegarów. 
   
  W załączniku przesyłam program radiowy z tego okresu opublikowany w dzienniku "Głos Wielkopolski" (nr 246 z 1947 r.)

  Głos Wielkopolski nr 246 z 1947 r..png


 8. Na str. 97, autor pisze, że jedna ze świebodzickich firm zegarowych - Borussia, weszła w skład Zjednoczenia Świebodzickich Fabryk Zegarów w 1899 r. Moim zdaniem jest to pewna nieścisłość, bo firma ta zbankrutowała zanim rozpoczęto jakiekolwiek rozmowy o stworzeniu Zjednoczenia (VFU).


 9. To bardzo smutna wiadomość. Hans Henrich był wybitnym ekspertem, bardzo poważany i szanowany w swoim środowisku. Odznaczał się skromnością i dobrocią serca. Był dobrym człowiekiem. Będzie nam go bardzo brakowało. Żegnaj Przyjacielu:(


 10. Niemniej tekst zamieszczony przez Paula Kapplera w DUZ w roku 1901 pozostaje również materiałem historycznym. I nie kłóci się z powyższym. O ile August zmarł w roku 1885, to miał następcę (syn, inny członek rodziny?) o imieniu Albert. Nie jest to w każdym razie imię wyssane z palca (wynik nadinterpretacji).

   

  Zegarowe początki Willmanna miały miejsce prawdopodobnie w firmie H. Endlera. Niejaki August Willmann zamieszkały w Pełcznicy był w niej w roku 1870 księgowym.

  attachicon.gifObraz 2.jpgattachicon.gifObraz 11.jpg

  Super:) Dzięki za materiał. Pozdrawiam


 11. Ale dlaczego August (3 maj 2016)??

  Chyba nie wszystko nasz Kolega doczytał w internecie lub innych źródłach ;) Albo my mieliśmy dostęp do błędnych...

  Chociaż...w styczniu 2016 był jeszcze Albert :)

   

  W ostatnim czasie w periodyku pt. "Świebodzice - dzieje miasta" (nr 12/229 z grudnia 2016) ukazał się artykuł, w którym jedna z mieszkanek Świebodzic, pani M. Palichleb, dowodzi, że jednak Willmann miał na imię August (a nie Albert!) - patrz link poniżej:

   

  http://dzieje-miasta.pl/

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.