Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

16melodyjek

Oryginalność tarczy - Sportiwnyje

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy ta tarcza jest oryginalna - czy nie? Już mnie głowa boli od dociekania...;)

 

Sport2jpg_epxqxen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możesz jeszcze wrzucić zdjęcia pod innym kątem? Chodzi o to, aby widzieć odcień farby, którą malowane są cyfry, "biegacz" i nazwa.

Tarcza nie ma napisu "zdiełano w CCCP" (część podobnych tarcz miała te napisy), co mogloby sugerować, ze jest to tarcza warszawska. Ale w przypadku Sportiwnych nie ma nic pewnego. Na tarczach warszawskich napisy były jakby bardziej rozmyte - u Ciebie tego nie ma. Twoja tarcza jest też wypukła, a warszawskie bywały płaskie. Tyle wiem ze swojego doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, wrzucę. Zaraz się za to zabiorę. Jeśli zdjęcia będą niedobre (chyba najlepsze wychodzą przy dziennym świetle) to jutro zrobię nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, znalazłem dwa zdjęcia, które zrobiłem jeszcze przy dziennym świetle. Czy one coś nam mówią?

 

sportiw2j_epnhahq.jpg

 

 

sportiw3j_epnharx.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym zdjęciu skłaniałbym się ku stanowisku, że to jednak tarcza warszawska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Widziałem to zdjęcie z katalogu. Na wszelki wypadek wkleję je tutaj:

Sportpng_epxaaqa.png

 

O ile dobrze widzę, odpowiada ono temu zdjęciu:

 

ruwsportiv2a.jpg

 

Te egzemplarze mają napis "zdiełano..." i "...kirowa". Mój nie ma ani tego, ani tego. Ale z drugiej strony, inne, które widziałem na blogach miłośników zegarków (więc zakładam, że oryginały), mają tylko "zdiełano".

Więc nie wiem po prostu, czy liczą się tylko te z dwoma napisami? Z jednym też? A może skoro z jednym uznać za oryginalne - mimo tego, co wskazuje katalog - to zupełny brak napisu, tak jak sugerował sthool, również niekoniecznie musi świadczyć o nieoryginalności? Może czasem go nie umieszczano? Może się starł?

 

A może wreszcie o tej oryginalności - lub jej braku - świadczy coś zgoła innego niż napis?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym zdjęciu skłaniałbym się ku stanowisku, że to jednak tarcza warszawska.

 

A po czym konkretnie Twoim zdaniem to widać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po podziałce minutowej. Wygląda na "rzemieślniczą. Oraz tak jak Ci pisałem na PW, na opinii mojego zegarmistrza. Mam taką samą tarczę i stwierdził, że to warszawska.

 

Jednak trudno być pewnym na 100% bo zegarek wiadomo ma swoje lata. Może czas zrobił swoje i to malowanie też zmieniło trochę kolorystykę itp.

 

Jeśli Ci zależy na pełnym oryginale, warto się przyczaić na allegro i upolować ładny egzemplarz. Czasem pojawiają się ciekawe oferty. Wtedy będziesz miał możliwość porównania ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez "podziałkę minutową" rozumiesz te małe, czarne kreseczki znajdujące się za cyframi? Przepraszam za amatorskie terminy ;)

 

Czy Twoja tarcza - ta warszawska - nie jest jednak trochę inna niż moja? Jeśli pozwolisz, wstawię dla porównania obie foty. No to uwaga - moja:

 

Sport2jpg_epxqxen.jpg

 

i Twoja:

 

bws2.jpg

 

Do wszystkich: co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kolekcji S. Antonowa jest taki Sporiwnyje buz żadnych dodatkowych napisów. Wygląda bardzo podobnie do tego będącego własnością goris 1510.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kolekcji S. Antonowa jest taki Sporiwnyje buz żadnych dodatkowych napisów. Wygląda bardzo podobnie do tego będącego własnością goris 1510.

 

O, to ciekawe, a mógłbyś podać linka albo wstawić zdjęcie? I, uwaga, pytanie laika: kim jest S. Antonow i czy każdy zegarek z jego kolekcji mozna bezpiecznie uznać za oryginalny?

 

Czy masz może jakieś namiary na p. Antonowa? Byłym gotów skontaktować się z nim osobiście, jesli to możliwe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siergiej Antonow to rosyjski kolekcjoner zegarków. Natomiast co do oryginalności jego zegarków, to sam oceń. Mnie się wydaje, że niektóre egzemplarze posiadają pewne braki. i jeszcze jedno. Mam identycznego Sportiwnego jak Twój, no może w trochę lepszym stanie. Ale to wszystko oczywiście nie dowód na to, że w naszych zegarkach nie mamy do czynienia z tzw. tarczą warszawską Pozdrawiam i miłego kolekcjonowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pytania o oryginalność - za tarczą warszawską przemawia jeszcze kolor farby jaką - w warszawskich tarczach ta farba miała barwę ciemniejszą niż w oryginałach. Napisy z biegiem lat często przyjmowały kolor ciemnozłoty przechodzący w miedziany :)

Jak w najbliższych dniach znajdę chwilę czasu, to wrzucę  zdjęcie swojego Sportiwnego - ja z oryginalnością swojej tarczy mam chyba jeszcze większą zagwozdkę niż Kolega, który założył ten temat. Na mojej tarczy nie ma żadnych dodatkowych napisów, wszelkie inne oznaki wskazują, że może to być oryginał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pytania o oryginalność - za tarczą warszawską przemawia jeszcze kolor farby 

 

Jak w najbliższych dniach znajdę chwilę czasu, to wrzucę  zdjęcie swojego Sportiwnego 

 

Byłoby super jakbyś wrzucil. Bardzo mnie ciekawi jakie w Twoim przypadku są te inne oznaki wskazujące na to, że tarcza mimo braku napisów może być oryginalna. I dlaczego u Ciebie tych ostatnich nie ma?

 

Rozumiem, że na podstawie tych moich dodatkowych zdjęć, podobnie jak kolega buczo85 skłaniałbyś się ku stanowisku, że tarcza u mnie (mimo wypukłości, braku rozmycia napisów, itp.) jednak oryginalna nie jest?

 

Spróbuję skontaktować się jeszcze z Siergiejem Antonowem (a co mi tam). Jak da znać, to i ja dam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Pozdrawiam i miłego kolekcjonowania.

 

Dzięki. Na razie zauważam, że pochłania ono masę czasu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, Panowie, co do tego, czy za oryginalne można uznać zarówno Sportiwne z dwoma napisami ("zdiełano..." i "...kirowa") jak i z jednym napisem ("zdiełano...") - dostałem póki co takie wyjaśnienie:

 

"Sportwinyje produkowano w kilku fabrykach, ale sygnowała tarcze tylko fabryka z Moskwy (1MCzZ)".

 

Jak myślicie? Było tak, nie było? Tarcze z samym "zdiełano" też się liczą jako oryginały, czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no i żeby nie było zbyt łatwo, to czasami, jak wskazuje powyżej kolega sthool zupełny brak napisów też jeszcze nie musi świadczyć o zamienniku: 

 

"Na mojej tarczy nie ma żadnych dodatkowych napisów, wszelkie inne oznaki wskazują, że może to być oryginał".

 

Idę po aspirynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naaaaaaaah... Sportiwne produkowane były tylko w 1MCzZ. Widział ktoś kiedyś Sportowca z mechanizmem innym niż 1MCzZ??? Chyba że może były też składane gdzie indziej...

Prawda jest taka, że 1MCzZ sygnowała tarcze do czasu. Potem przestała. Zatem sygnatury kirowskiej fabryki może tam nie być. Czy musi być CCCP - to inna kwestia...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, widzisz. OK. Tylko jedna fabryka, sygnuje tylko do czasu. A czemu przestała, tak na marginesie?

 

I z jakich powodów napisu "CCCP" mogłoby nie być? Czy mogłoby go nie być od początku i jaki to wtedy miałoby sens?

 

Jeszcze co do tego bardzo podobnego Sportiwnego w kolekcji Siergieja Antonowa (zwracał na to wcześniej uwagę kolega borewicz07), wygląda on tak:

 

Antonowpn_epnnhwr.png

 

Zapytałem w komentarzu o autentyczność, być może Siergiej dorzuci swoje 3 grosze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wygląda OK. Czemu przestała... Bo tak. Po prostu przestała i już :)

Czemu CCCP by miało nie być... nie wiem. Nie wszystkie zegarki radzieckie miały ten napis.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy według Ciebie są jakieś znaczące różnice między tym egzemplarzem Antonowa a moim? 

 

Dobra, przestała, to przestała ;)

 

Nie wiem, czy nie męczę Cię zanadto, ale zastanawiam się: jesli nie wszystkie zegarki radzieckie mają "CCCP" - w tym ten mój - a mimo to można by zaryzykować uznanie ich - w tym tego mojego - za oryginalne, to co w tym moim mogłoby Twoim zdaniem przemawiać na rzecz oryginalności?

 

/Strasznie skomplikowane zdanie chyba wyprodukowałem ;)/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że zagadkę ciężko będzie rozwikłać ot tak.

W moich obu egzemplarzach jest tylko "zdiełano".

Indeksy i czcionka są wyraźnie miedziane. W lepiej zachowanym połyskujące, w gorszym matowe.

Sam napis "zdiełano" czarna czcionka, w gorzej zachowanym ledwie widoczny.

 

Na początek weź porządną lupę i poszukaj śladów po napisach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.