Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

16melodyjek

Oryginalność tarczy - Sportiwnyje

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek weź porządną lupę i poszukaj śladów po napisach.

 

Właśnie, już mi to doradzano, pożyczyłem od sąsiada taką duża lupę z rączką, ale nic nie widziałem, ta lupa chyba słabo powiększała ;) A jakie taka lupa powinna mieć powiększenie, żebym mógł ew. dojrzeć jakies pozostałości napisów? Może mógłbys polecić mi jakiś konkretny model, który bym sobie kupił? Bo na razie nawet tak podstawowego narzędzia nie mam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam do porównań..

 

w pływaku sekundnik raczej nie ok

post-60300-0-05462100-1389807245.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisz "Lupa zegarmistrzowska" w dowolną wyszukiwarkę. Do pracy dobre są "do oka" lub jako okulary, jeśli będziesz używać sporadycznie wystarczy jakaś metalowa rozkładana. Powiększenie 10x - 30x. Ta z rączką dobra jest do czytania małych druczków w umowach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, chyba jakąś znalazłem (lupę, znaczy się), pewnie ją kupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej egzemplarz z jakiejś węgierskiej kolekcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz nie doszukać się napisów, ale po ilości sportiwnych z taka tarczą jak u Ciebie na rosyjskich forach tematycznych myślę że taka tarcza występowała w oryginale. Zobaczyłem też tam kilka innych rodzajów tarcz do sportiwnych bez innych napisów.


Lepiej umrzeć na zawał w pełnym słońcu, niż z powodu braku tlenu wciemnej d*pie, w którą się ochoczo wchodziło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz nie doszukać się napisów, ale po ilości sportiwnych z taka tarczą jak u Ciebie na rosyjskich forach tematycznych myślę że taka tarcza występowała w oryginale. Zobaczyłem też tam kilka innych rodzajów tarcz do sportiwnych bez innych napisów.

 

OK. No to jest jakiś promyczek nadziei ;) 

Dam znać jak spojrzę przez lupę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh... ale macie problemy :-P , a więc która z tarcze nie jest serwisówką ( zwaną też tarczą warszawską).....

post-41508-0-90211800-1389861112_thumb.jpg

i rozwiązanie konkursu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

i rozwiązanie konkursu:

post-41508-0-05084400-1389873607_thumb.jpg

 

 

I uwaga... podobny przypadek jest z tarczami Pabied. Różnica między serwisówkami jest taka jak na zdjęciu oraz kolorze indeksów. Na podstawie zdjęć dość trudno odróżnić orginał od serwisówki.

post-41508-0-82510000-1389873591_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh... ale macie problemy :-P 

 

Na podstawie zdjęć dość trudno odróżnić orginał od serwisówki.

 

Zrozum kolegę-nowicjusza - kupiłem pierwszy raz w życiu zegarek na bazarku i chciałbym wiedzieć, co mi się trafiło ;)

 

Zapytam jeszcze o zdanie zegarmistrza, jak do niego pójdę. Każda opinia się liczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo popieram te badania. Jak ktoś ma ochotę i czas to jak najbardziej warto prowadzić rozmaite badania.

W końcu gdzie prowadzić takie działania jak nie na forum kolekcjonerskim?

Jak dostałem od @16melodyjek PW jeszcze przed założeniem tego tematu to były to ciekawe pytania ale miałem wrażenie, że to trochę przysłowiowe "dzielenie włosa na czworo"

Teraz uważam, że temat stał się autentycznie wartościowy.

Przynajmniej w obrębie tej jednej marki i jednego jej modelu będzie wiadomo (albo będzie materiał do samodzielnego wyrobienia sobie zdania) jakie występowały warianty. Czy właściwe są modele z jednym napisem, dwoma czy też w ogóle bez napisów?

Do tego jeszcze materiały porównawcze i spory zasób informacji o Sportiwnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo popieram te badania. Jak ktoś ma ochotę i czas to jak najbardziej warto prowadzić rozmaite badania.

W końcu gdzie prowadzić takie działania jak nie na forum kolekcjonerskim?

 

Ufff...a już myślałem, że wychodzę na wariata ;)

 

Co do oglądania tarczy przez lupę - kupiłem taką 10x i zrobiłem z niej użytek. No cóż, żadnych napisów, ani też ich śladów, nie widzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dostałem od @16melodyjek PW jeszcze przed założeniem tego tematu to były to ciekawe pytania ale miałem wrażenie, że to trochę przysłowiowe "dzielenie włosa na czworo"

Teraz uważam, że temat stał się autentycznie wartościowy.

 

 

A tak na marginesie (to nie żadna zaczepka ani nic z tych rzeczy, po prostu chciałbym zrozumieć Twój punkt widzenia) - dlaczego - gdyby nie kierunek w jakim rozwinął się ten temat - uważałbyś pytanie o autentyczność tarczy za dzielenie włosa na czworo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym, co wcześniej pisałem wrzucam zdjęcia tarczy w swoim Sportiwnym (dosyć ciężko zrobić ładną fotkę tego typu tarczy, aby uchwycić wszystkie interesujące szczegóły):

 

cz8l.jpg

 

rr19.jpg

 

Jak widać tarcza nie ma żadnych dodatkowych napisów, ani nawet śladu po nich, więć raczej tak wyszła w oryginale. Ale wszystkie inne cechy pasują raczej do tarcz oryginalnych. Dodam jeszcze, że tarcza była zamontowana w stosunkowo wczesnym Sportiwnym (4-56, złote napisy na mostkach), ale tu oczywiście nie ma pewnośći, że w takiej konfiguracji to wyszło z fabryki - mogła przecież być podmienona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać tarcza nie ma żadnych dodatkowych napisów, ani nawet śladu po nich, więć raczej tak wyszła w oryginale. Ale wszystkie inne cechy pasują raczej do tarcz oryginalnych. 

 

A konkretnie jakie cechy?

 

Ja sam byłem wczoraj z moim zegarkiem u zegarmistrza wielokrotnie polecanego na tym forum. Najpierw jak wziął zegarek do ręki i rzucił okiem to stwierdził, że tarcza warszawska, ale później, jak oglądał go pod lupą, to stwierdził z kolei, że "to będzie raczej tarcza od niego", tzn. oryginalna - o ile pamiętam "ze względu na jakość wykonania"; że to wyrób rosyjski. Jak go otworzył to mówi: "hmm, niski numer seryjny", ja na to: "co to znaczy", a on, że "to musi być stara rzecz". Powiedział też, że mechanizm jest od Sportiwnego, a nie od nie-wiadomo-czego, a na moje pytanie o przyczynę niedziałającej stop-sekundy odpowiedział, że "nie wszystkie miały" i że jak będzie doprowadzał go do ładu, to może sprawdzić, czy jakiś element od tej stop-sekundy nie został usunięty (czy coś takiego). Powiedział wreszcie, że tarczę można by spróbować ładnie wyczyścić, a gdy zapytałem: "jeśli raczej oryginalna, to czemu nie ma napisów?", wzruszył tylko ramionami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A konkretnie jakie cechy?

 

Konkretnie to takie cechy, które już zostały opisane przez moich Przedmówców i przeze mnie :)

1. bardziej precyzyjnie naniesione indeksy minutowe

2. odcień farby użytej do naniesienia npaisów (mniej "ceglasty" niż w tarczach warszawskich)

3. odcień samej "bazy" tarczy (i jej opalizowanie) też jest bardziej typowy dla tarcz oryginalnych,

4. kształt tarczy - w warszawskich zdarzały się bardziej płaskie egzemplarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu, mam dokładnie to samo pytanie. Czy ta tarcza i ta konfiguracja wskazówek jest oryginalna:

 

https://c.allegroimg.com/original/03e7f8/9dcba4cf4828a6d1b173b2cef81c

(link do zdjęcia z allegro)

 

Wiem, że kremowa tarcza występowała na pewno z czerwonym sekundnikiem oraz napisem "1 moskiewska fabryka zegarków Kirowa". Tutaj sekundnik jest złoty a i napisu nie ma.

W ogóle czy jest gdzieś jakiś katalog jakie tarcze występowały w sportiwnyje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lukas_op

Podłączę się do tematu, mam dokładnie to samo pytanie. Czy ta tarcza i ta konfiguracja wskazówek jest oryginalna:

 

https://c.allegroimg.com/original/03e7f8/9dcba4cf4828a6d1b173b2cef81c

(link do zdjęcia z allegro)

 

Wiem, że kremowa tarcza występowała na pewno z czerwonym sekundnikiem oraz napisem "1 moskiewska fabryka zegarków Kirowa". Tutaj sekundnik jest złoty a i napisu nie ma.

W ogóle czy jest gdzieś jakiś katalog jakie tarcze występowały w sportiwnyje?

 

Dziś oglądałem go na Allegro, ten jest taki jak wyszedł z fabryki.

 

odstraszyło mnie zalanie olejem za ile poszedł na koniec? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Lukas_op

Dzięki za odpowiedź. Kupiłem go za 45zł razem z przesyłką ;)

Fajny zegarek, niech się dobrze trzyma w gablocie i jeszcze lepiej nosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.