Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gregorian

Drużyna Gregoriana. Zegarki „sportowe” ZSRR - Olimpijczyki, Sportiwne, Stadiony i inne…

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Panowie. Zmotywuje mnie to do dalszych wysiłków :)

Cieszy mnie, że chociaż kilka osób docenia radzieckie zegarki "sportowe". Są mocno tematyczne ale warte zainteresowań i ciekawe. Zresztą cała historia sportu ZSRR to w ogóle temat rzeka.

 

Życzę dozbierania 14 przed zakończeniem Soczi.

Ciekawostka - w sensie technicznym/transakcyjnym to jest możliwe prawie że od zaraz. W tym momencie są na A. 4 szt. z czego 2 modeli nie mam. Niestety od pewnego czasu zaczyna dominować u mnie połączone kryterium jakościowe, cenowe i cierpliwościowe :angry:

Wolę poczekać (nawet długo) na lepszy egzemplarz czy adekwatną cenę niż kupić nie satysfakcjonujący mnie, po to tylko aby "odhaczyć" pozycję czy poprawić licznik (człowiek to sobie potrafi utrudnić życie). Ale jestem przygotowany na wyjątki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część III - Sportiwnyje

 

Na początek najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny model z tzw. "płotkarzem", "biegaczem" itp.

post-60300-0-51377100-1391213518.jpg

post-60300-0-49506500-1391213520.jpg

post-60300-0-37478900-1391213522.jpg

 

 

E/

Przy okazji - gdyby ktoś chciał pogłębić wiedzę w temacie ilości wariantów tej tarczy to wiele informacji można wydobyć z wartościowego wątku:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/100062-oryginalno%C5%9B%C4%87-tarczy-sportiwnyje/

który zapewne po jakimś czasie zginie w czeluściach Działu.

Edytowane przez Gregorian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Model z pływakiem jest już radykalnie rzadszy

post-60300-0-01351000-1391213668_thumb.jpg

post-60300-0-31453100-1391213669_thumb.jpg

muszę jedynie zamienić sekundnik na tradycyjny dla tego modelu

 

a tutaj zdjęcie wspólne

post-60300-0-49086900-1391213671_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego Sportiwnego bardzo lubię ponieważ w realu prezentuje się bardzo wdzięcznie i czysto

(na zdjęciach natomiast makro nadakcentuje te zażółcenia w okolicy godzin do 5 do 8)

post-60300-0-35467800-1391213998.jpg

post-60300-0-95008900-1391214013.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część IV - Zegarki z elementami sportowymi na tarczach

 

Na początek chyba najbardziej kojarząca się z tym obszarem charakterystyczna Sława kwarc

post-60300-0-42059800-1391214397.jpg

post-60300-0-15638500-1391214399.jpg

 

Aktualnie zaczęła chyba szwankować :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sympatyczna Czajka ze znaczkiem pływaków gotujących się do startu

post-60300-0-74035100-1391214553.jpg

post-60300-0-89238400-1391214555.jpg

 

Czajek z takimi znaczkami dotyczącymi innych dyscyplin jest kilka - na pewno spotkałem już kajakarzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na końcu zaś mała Amfibia Spartak

 

Z tym zegarkiem wiąże się mała historia. Kupiłem kilka miesięcy temu (z obowiązku kolekcjonerskiego) małą Amfibię w średnim stanie. Oczywiście powodem zakupu był w tym wypadku element okolicznościowy. Na tarczy znajdowało się bowiem logo w kształcie czerwonego rombu z poprzecznym pasem na skos. Logo było w kiepskim stanie, bardzo wyblakłe. Po otrzymaniu zegarka obejrzałem logo dokładnie w dużym powiększeniu. Okazało się, że romb ma dodatkowy otok w wyblakłym ale innym kolorze, skośny pas także miał kolor, który wyblakł a dodatkowo w skośny pas wpleciona jest jeszcze litera „C” lub „O”

post-60300-0-22750900-1391214985_thumb.jpg

 

Ponieważ jednak stan loga był zbyt zły a kolory bardzo wyblakłe uznałem, że jak nie mam pełnego wyobrażenia o tym logu to nawet nie ma z czym go porównać i jak szukać. Założyłem wstępnie, że jest to logo przemysłowe (jakiejś fabryki lub kombinatu) i zegarek został zesłany do „gorszych” gablot gdzie miał czekać na przełom w śledztwie.

 

Przełom nastąpił. :) Przeglądałem ostatnio strony internetowe rosyjskich klubów piłkarskich i nagle patrzę…. a to jest logo Spartaka Moskwa! (Футбольный клуб Спартак Москвa) a właściwie ówczesnego całego wielosekcyjnego Spartaka ale nie wierzę, żeby nie chodziło o sekcję piłki nożnej.

post-60300-0-84630300-1391214981_thumb.jpg

 

Na ten moment nie wiem co było powodem stworzenia takiej edycji zegarka. W ówczesnych czasach raczej było za wcześnie na to co dzisiaj nazywamy merchandisingiem w sporcie czyli znakowaniem różnorodnych gadżetów logami klubowymi. Nie pasują też chyba rocznice założenia klubu (1922r.) czy przyjęcia nazwy Spartak (1935r.) Spartak nie odnosił także monumentalnych sukcesów w pucharach europejskich. Ze względu na prawdopodobne datowanie zegarka, mógłbym zastanawiać się nad rokiem 1992 gdzie dotarł do półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów lub nad rokiem 1990 kiedy znalazł się w półfinale Pucharu Mistrzów. Niemniej jednak zwykle za sukces uznaje się zwycięstwo lub pamiątkowo udział w finale rozgrywek a nie niższe stadia.

 

Możliwe, że prawdopodobnym wariantem jest uświetnienie okrągłej liczby sukcesów. W roku 1992 po raz dziesiąty zdobyli Puchar ZSRR. Mniej pasuje Mistrzostwo ZSRR ponieważ dziesiąte mistrzostwo Spartak zdobył w 1979r. (jedenaste w 1987r.)

 

Zdjęcie zegarka z czystym logiem - pochodzi z internetu

post-60300-0-11416400-1391214983_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część V - Zegarki o kształcie traktowanym jako nawiązanie do sportu albo raczej do Igrzysk w Moskwie (koperty typu stadion ale tarcze bez elementów sportowych)

 

Nie do końca jestem przekonany do tej części ponieważ brakuje mi wiarygodnych potwierdzeń, że koperty typu "stadion" rzeczywiście były kolejnym pomysłem na uświetnienie moskiewskich Igrzysk. Ten temat powiela się często wśród kolekcjonerów ale z reguły na zasadzie powtarzania "za kimś". Niemniej jednak liczę na to, że ktoś dostarczy oficjalnych materiałów na potwierdzenie tezy.

 

Jako pierwsza bardzo popularna i pożądana, "olbrzymia" Czajka stadion

post-60300-0-88597200-1391215543.jpg

post-60300-0-23588700-1391215554.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oraz Poljot Stadion

 

post-60300-0-70952000-1391215904_thumb.jpg

post-60300-0-61125500-1391215906_thumb.jpg

post-60300-0-51310100-1391216332_thumb.jpg

 

...................................................................................................................................................................

 

W tym momencie to całość mojej subkolekcji sportowej. Ostatecznie naliczyłem 28 zawodników :)

Niezależnie od Igrzysk w Soczi nie mam zamiaru się jednak spieszyć. Buduję ją sobie powoli i cierpliwie.

Dalsze nowe nabytki będę prezentował gdy będą się pojawiać...

 

Dziękuję za Wasze towarzystwo i życzę miłego oglądania :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak byś jeszcze pokazał tutaj Sportiwnego z motocyklistą to bym chyba focha strzelił. Gratuluję wspaniałych sportowców!

 

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam za konsekwencję i wyłapywanie tych wszystkich modeli ze sportowym akcentem :) Robi wrażenie kolekcja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe i bardzo oryginalne Sportiwnyje upolowałem.

Zielone (!) grubo nakładane indeksy cyfrowe - do tego wskazówki pod kolor (z sekundnika to rozumiem, farba "odjechała")

Hmm.. ciekawe, ciekawe... chociaż nie mam tego z czym porównać więc nie wiem czy poprawne.

Pełna podziałka sekundowa, czyste wszystkie 4 sygnowania.

 

post-60300-0-81364900-1391821418.jpg

post-60300-0-89839200-1391821416.jpg

post-60300-0-10317600-1391821420.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kur... Gregorian.  Jak Ty takie niuanse wyłapujesz? I dziwić się że wszystkie najlepsze okazy to Twoje... :(

 

Ps. Napisz czego tak naprawdę szukasz? Co jest tym św. Graalem?

Edytowane przez kchrapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kilkadziesiąt lat dobry wóz kupisz za te "chodziki" ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 W roku 1992 była dziesiąta rocznica i pierwsza oficjana informacja o wydarzeniach zwanych na zachodzie jako"Luzhniki disaster ".W tym samym roku oddano taż pomnik 66 z ponad 300 ofiar tej tragedii .

 

 

 

 

 

Możliwe, że prawdopodobnym wariantem jest uświetnienie okrągłej liczby sukcesów. W roku 1992 po raz dziesiąty zdobyli Puchar ZSRR. Mniej pasuje Mistrzostwo ZSRR ponieważ dziesiąte mistrzostwo Spartak zdobył w 1979r. (jedenaste w 1987r.)

 

Zdjęcie zegarka z czystym logiem - pochodzi z internetu

attachicon.gifw$_57 2 - Kopia (2).JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe i bardzo oryginalne Sportiwnyje upolowałem.

Zielone (!) grubo nakładane indeksy cyfrowe - do tego wskazówki pod kolor (z sekundnika to rozumiem, farba "odjechała")

Hmm.. ciekawe, ciekawe... chociaż nie mam tego z czym porównać więc nie wiem czy poprawne.

Pełna podziałka sekundowa, czyste wszystkie 4 sygnowania.

 

attachicon.gif73s4642 - Kopia.JPG

attachicon.gif73s4640 - Kopia.JPG

attachicon.gif73s4644 - Kopia.JPG

 

Super jest, i pomyśleć, że mogłem kiedyś takiego kupić za niewielkie pieniądze, eh, młody byłem, głupi i zielono w głowie   :angry:

Gratulacje!

Edytowane przez waski123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intrygująca zdobycz! Rarytas! :)

Bransoleta olimpijska z epoki.

Ciekawe co było z nią zintegrowane?

 

post-60300-0-36763600-1392218885.jpg

post-60300-0-98032200-1392218882.jpg

post-60300-0-66147400-1392218887.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe i bardzo oryginalne Sportiwnyje upolowałem.

Zielone (!) grubo nakładane indeksy cyfrowe - do tego wskazówki pod kolor (z sekundnika to rozumiem, farba "odjechała")

Hmm.. ciekawe, ciekawe... chociaż nie mam tego z czym porównać więc nie wiem czy poprawne.

Pełna podziałka sekundowa, czyste wszystkie 4 sygnowania.

 

attachicon.gif73s4642 - Kopia.JPG

attachicon.gif73s4640 - Kopia.JPG

attachicon.gif73s4644 - Kopia.JPG

Możesz porównać z tym:

0363.jpg

 

0664.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna bransoleta:) patent przy teleskopach jest fajny dopuki nie trzeba tego zdjąć z zegarka w którym nie była zdejmowana przez pół wieku. Ja wczoraj zdejmowalem inną ale tak samo skonstruowana przy teleskopach., palce bolą jeszze dziś:-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czternasty olimpijczyk w stawce :)

 

Tym razem Sława multi date na 26 kamieniach i z oryginalnym umiejscowieniem datowników na godz.6. Uwagę zwraca specyficzne, spotykane chyba tylko w tym modelu, stylizowane logo olimpijskie. Połączenie kółek olimpijskich prawdopodobnie z symboliką Kremla czyli Wieżą Spasską z gwiazdą na szczycie.

 

Zegarek ogólnie w dobrym stanie. Natomiast stan tarczy jak na moje standardy słaby. Ale przyznaję się, że nie oparłem się pokusie nabycia tego modelu w okazyjnej cenie 35zł ! :D

 

post-60300-0-64889300-1392466557.jpg

post-60300-0-60117300-1392466555.jpg

 

 

Chciałbym także uprzejmie poinformować :D , że plan socjalistycznego współzawodnictwa pracy pod znamiennym tytułem : „14 olimpijczyków na Soczi 2014 ! ”

został w tym momencie właśnie ZREALIZOWANY !

Edytowane przez Gregorian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. Planuję z tego tytułu organizację szeregu akademii w zakładach pracy, z udziałem młodzieży i kolektywu. :D

 

Chwilowo jestem natomiast zabezpieczony w kontekście kolejnych PLANÓW ponieważ następne igrzyska Rosja jest w stanie otrzymać najwcześniej dopiero w 2024r. (letnie) czyli mam 10 lat na zebranie następnych 10 olimpijczyków :D

 

No chyba, że ew. 18 nieolimpijskich "sportowców" na Mundial w 2018r.  :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem drobnostka.

Turkusowa Czajka - kolejna przedstawicielka damskiego olimpizmu w wersji deklowej.

Zastanawiam się czy nie zacząć je liczyć jako pół olimpijczyka? <_<

 

post-60300-0-53212100-1392750003_thumb.jpg

post-60300-0-30623600-1392750005_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez lukaszsf
      Witam serdecznie,
      od jakiegoś czasu szukam odpowiedniego zegarka dla siebie i choć w pierwszej kolejności wybór miał paść na CASIO RANGEMAN GW-9400 to zdałem sobie sprawę że funkcje które posiada niekoniecznie mi się przydadzą. Będę korzystał z nich od święta a i tak najprawdopodobniej w formie ciekawostki niż faktycznie użytecznych funkcji.
      Po przeanalizowaniu tego co faktycznie mi się przyda wybór padł na jeden z modeli GBD/GBA-800 a że ma być to zegarek sportowy to uważam że zasłanianie cyferblatu przez dodatkowe wskazówki które nic nie wnoszą a zajmują jednie przestrzeń roboczą będą zbyteczne. Tak więc GBD-800.
      Szukałem informacji dotyczących różnic między GBD-800-1B a GBD-800SF-1 i nie jestem przekonany czy pomiędzy wersją kolorystyczną istnieją stąd pytanie do was.
      Na jednym ze sklepów różnice między z zegarkami na korzyść GBD-800SF-1:
      GBD-800-1B
      GBD-800SF-1
      Sygnał pełnej godziny, Auto kalendarz, am:pm / 24h, Afterglow, Dual time, Pamięć okrążeń
       
      Czy faktycznie wersja GBD-800-1B jest pozbawiona tych funkcji?
       
    • Przez Mac77
      Witam forumowiczów. Dostałem kolekcję zegarków po moim dziadku i chciałbym je odrestaurować/odnowić. 
      W związku z tym mam pytanie i prośbę o napisanie Waszej opinii o tych zegarkach, oraz słówko o mechanizmie. 
      Wszystkie zegarki oprócz NOAET mają mechanizmy chodzące dobrze.
      Które z nich są najcenniejsze, a które z nich to według was to "złom" ?


    • Przez w17dc0y0t3
      Witam serdecznie wszystkich forumowiczow 
       
      Niedawno zalozylem watek o Poljocie, ale mam jeszcze jeden zegarek po Dziadku, a nawet po Pradziadku. Oba daze sentymentem i zakladam na wazne okazje.
      Jestem ciekawy czy potraficie ocenic z jakiego okresu pochodzi i czy ktos z Was ma podobny na innym pasku (ten obecny to Hirsch'a klejony, bo ma teleskopy stale) ?
      W miare mozliwosci zrobie zdjecie od spodu. Czy Moskwa byly pozlacane, czy rowniez byly zlote?
       

       
      Dziekuje za wiadomosci 
    • Przez rafalczapa
      Iskra 2-56 , ostatnia z pod ręki Mistrza, ostatnia oś balansowa - koniec :-(
       
      Do pełni szczęścia brakuje Saljuta :-D
    • Przez rafalczapa
      Mołnia 4-50, "nowe pasy", teraz "tylko" znaleźć "stare pasy" ;-)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.