Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
tomek123er

Klub Miłośników Zegarków Nomos

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.12.2020 o 16:04, wpytlik napisał:

Przed samymi świętami dotarł mój pierwszy, długo oczekiwany Nomos: Club Campus 38 Night Reference 738.

Może nie było efektu WOW, ale jest piękny w dyskretny sposób i super wygodnie się go nosi. 
Wesołych Świąt! 

 

 

 

Identyczny przyjechał 2 tygodnie temu do mnie :) Też pierwszy Nomos. I tu drobna ale arcyważna uwaga. Po 2 tygodniach codziennego nakręcania czas ..... -1s. Najdokładniejszy zegarek jaki miałem i mam. Odkładany normalnie na noc czyli szkłem do góry. Wykonanie super. Tylko trochę brakuje AR. W słoneczny dzień zrobię sesję foto to będzie się liczyć :)


rXQHFG4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alpha tak ma, w Metro żony robi maks 1-2 s na dobę.

Gratuluję fajnego zegarka i wrzuć nadgarstkowe :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim Ludwigu na mechanizmie Alpha jest podobnie. Super dokladny jest. Tylko jeszcze musze Club Sporta zmierzyc i zobaczymy jak sie cal. 6101 spisuje.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.12.2020 o 03:46, kkwpk napisał:

Identyczny przyjechał 2 tygodnie temu do mnie :) Też pierwszy Nomos. I tu drobna ale arcyważna uwaga. Po 2 tygodniach codziennego nakręcania czas ..... -1s. Najdokładniejszy zegarek jaki miałem i mam. Odkładany normalnie na noc czyli szkłem do góry. Wykonanie super. Tylko trochę brakuje AR. W słoneczny dzień zrobię sesję foto to będzie się liczyć :)

U mnie około 4 s/d , ale ja mam go kilka dni, więc może się poprawi, poza tym przejście sekundnika przez 12 jest trochę mało widoczne :)  Szkoda, że rezerwa to tylko do 43 godzin, czyli trzeba nakręcać codziennie, a nie raz na dwa dni. 

Czy nakręcasz go do oporu codziennie o tej samej godzinie ? Czy także czasami dokręcasz? Czy ma to jakieś znaczenie dla mechanizmu? To mój pierwszy zegarek nieautomatyczny, stąd moje pytania.

Jeżeli chodzi o wykonanie to ja nie jestem zadowolony z paska, bo natychmiast widać na nim zużycie, kurz i jest trochę za sztywny. Wolę np. wykonany z bardzo miękkiej skóry pasek ze Stowy Verus.

Poza tym spodziewałem się bardziej wyrazistego, rzucającego się w oczy zegarka, a w naturze to dyskretny, elegancki prawie garniturowiec ale bez charakteru.  A jako zegarek elegancki to wolałbym Tangente lub Ludwiga :( No nic, oddawał chyba nie będę, ale następny mój zegarek musi być za to jakiś efekciarski typu Breitling Colt czy Tag Heuer Aquaracer :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Club to spokojny i wszechstronny zegarek, jak chciałeś fajerwerków trzeba było łapać się na kolorową limitkę ;)

 

Ja proponuję nakręcać codziennie rano albo wieczorem o tej samej porze, będziesz trzymać sprężynę zawsze w miarę nakręconą, no i to fajny rytuał.

Dla mechanizmu to bez znaczenia ale warto pamiętać, że mniej nakręcona sprężyna ma wpływ na dokładność chodu zegarka (mniejsza siła napędowa).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, cordi7 napisał:

Dla mechanizmu to bez znaczenia ale warto pamiętać, że mniej nakręcona sprężyna ma wpływ na dokładność chodu zegarka (mniejsza siła napędowa).

 

To chyba nie jest tak do końca jak mówisz...


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mario1971

Nakręć jakikolwiek zegarek, zmierz dokładność chodu. Zejdź do połowy rezerwy i sprawdź znów.

Im lepszy zegarek tym ten wpływ mniejszy ale jednak jest... chyba, że masz mechanizm constant force.

 

Generally, when the power reserve is low (wound down) there is less torque provided by the mainspring so the amplitude drops and the movement's rate speeds up.”


https://www.hodinkee.com/articles/a-close-look-at-constant-force-in-watchmaking


PS. Certyfikacja COSC zakłada nakręcanej zegarka codziennie w trakcie całego cyklu pomiarowego, nie bez powodu ;)


„Every day, including weekends, the instruments are measured and wound.”

 

https://www.cosc.swiss/en/certification/methods-measurement

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, cordi7 napisał:

@mario1971

Nakręć jakikolwiek zegarek, zmierz dokładność chodu. Zejdź do połowy rezerwy i sprawdź znów.

Im lepszy zegarek tym ten wpływ mniejszy ale jednak jest... chyba, że masz mechanizm constant force.

 

Generally, when the power reserve is low (wound down) there is less torque provided by the mainspring so the amplitude drops and the movement's rate speeds up.”


https://www.hodinkee.com/articles/a-close-look-at-constant-force-in-watchmaking

 

Sprawdziłem dwukrotnie na swoim Lange z werkiem L.051.2 z rezerwą chodu 72h, przy pełnym naciągu i następnie co średnio co 12 godzin. Trzyma tę samą odchyłkę dobową przez cały czas aż do zatrzymania!

 

Sprawdzałem także wielokrotnie w swoim automacie, mechanizm Rolex 3186 zostawionym w pudełku do kontroli. Sytuacja j/w - sprężyna nawinięta na maksa i już na końcówce rezerwy chodu dają taką samą/zbliżoną odchyłkę.

 

W przypadku SW300-1 już widać różnicę, na końcówce rezerwy chodu gubi średnio 2~3s na dobę więcej, niż na w pełni naciągniętej sprężynie.

Ja opieram się na własnych pomiarach (obserwacjach mechanizmów w swoich zegarkach), a nie danych wyczytanych w internecie :) 


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, mario1971 napisał:

Sprawdziłem dwukrotnie na swoim Lange z werkiem L.051.2 z rezerwą chodu 72h, przy pełnym naciągu i następnie co średnio co 12 godzin. Trzyma tę samą odchyłkę dobową przez cały czas aż do zatrzymania!

 

Sprawdzałem także wielokrotnie w swoim automacie, mechanizm Rolex 3186 zostawionym w pudełku do kontroli. Sytuacja j/w - sprężyna nawinięta na maksa i już na końcówce rezerwy chodu dają taką samą/zbliżoną odchyłkę.

 

W przypadku SW300-1 już widać różnicę, na końcówce rezerwy chodu gubi średnio 2~3s na dobę więcej, niż na w pełni naciągniętej sprężynie.

Ja opieram się na własnych pomiarach (obserwacjach mechanizmów w swoich zegarkach), a nie danych wyczytanych w internecie :) 


Czytasz co napisałem czy koncentrujesz się na wbiciu szpilki? (Bo to, o czym piszę to po prostu fizyka - izochronizm.)

 

14 minut temu, cordi7 napisał:

Im lepszy zegarek tym ten wpływ mniejszy ale jednak jest... chyba, że masz mechanizm constant force.


Fajnie, że Lange będący w czubie jeśli idzie o mechanizmy i Rolex z superlative chronometer idą stabilnie do końca (no mega zaskoczenie rzekłbym).

Mechanizmy np. choćby Seiko 6R15 są już dużo bardziej wrażliwe na stopień nakręcenia sprężyny, Nomos z moich osobistych doświadczeń idzie dość stabilnie do samego końca.

 

Zastanawiajace też, że przemysł pracuje nad mechanizmami constant force skoro to w ogóle nie ma znaczenia ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, cordi7 napisał:


Czytasz co napisałem czy koncentrujesz się na wbiciu szpilki? (Bo to, o czym piszę to po prostu fizyka - izochronizm.)

 

Nie miałem zamiaru nikogo ukłuć. Jeżeli tak to odebrałeś, to przepraszam! :)

 

stephen colbert, late show, fist bump, jason jones Gif For Fun – Businesses  in USA

Edytowane przez mario1971

To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, mario1971 napisał:

Nie miałem zamiaru nikogo ukłuć. Jeżeli tak to odebrałeś, to przepraszam! :)


Spoko, ja też przepraszam - mam ciężki dzień i krótki lont.

 

Odkopałem w międzyczasie dane techniczne Sellity SW 200-1, izochronizm:


02B38CDB-7B02-4FB6-BA0C-E576501C01FA.thumb.jpeg.d05635a6638212e2039cfced840ba09c.jpeg 

 

Czyli w wersji top różnica w chodzie pomiędzy nakręceniem na maksa a 24h chodu to do +/- 10s.

Oczywiście to maksymalne dopuszczalne wartości i realnie będzie raczej mniej ale jednak to już dość sporo...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za wyjaśnienia.
Spodziewałem się raczej burzy w związku z moją lekką krytyką Nomosa na forum Nomosa, ale nie na temat nakręcania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z burzliwych dyskusji można najwiecej się dowiedzieć.

 

Nie mówiłeś o jakości czy technice a o gustach się nie dyskutuje - masz swoje zdanie o Clubie i słusznie. 
 

👍

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, wpytlik napisał:

Bardzo dziękuję wszystkim za wyjaśnienia.
Spodziewałem się raczej burzy w związku z moją lekką krytyką Nomosa na forum Nomosa, ale nie na temat nakręcania :)

Ja tego wpisu nie potraktowałem jako krytyki marki, tylko złego dobrania zegarka przez Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to glownie sprawa mojego gustu, ale też trochę zbyt dużych oczekiwań w stosunku do producenta. Do krytyki paska się nie odnieśliście, a brak wyrazistości i charakteru tego zegarka to oczywista oczywistość ;)

Wysłane z mojego H8324 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, wpytlik napisał:

Tak, to glownie sprawa mojego gustu, ale też trochę zbyt dużych oczekiwań w stosunku do producenta. Do krytyki paska się nie odnieśliście, a brak wyrazistości i charakteru tego zegarka to oczywista oczywistość ;)

Wysłane z mojego H8324 przy użyciu Tapatalka
 

Nomos to nie marka, która ma krzyczeć na ręce, jej dna jest wręcz odwrotne.

A pasek zamszowy takie ma właściwości, że wygląda na ściorany, jak wszystko z zamszu. Co do sztywności to pewnie się wyrobi z czasem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mówisz, ale zdałem sobie z tego sprawę dopiero po zakupie. Mam nadzieję, że się z zegarkiem z czasem polubimy. Mechanizm ma przeciez taki jak chciałem, wykonanie jest bez zarzutu,.
Club Campus wyglądał na zdjęciach genialnie, stąd moje rozczarowanie. Czy Tangente, Ludwig (w emalii) są bardziej charakterne?

Wysłane z mojego H8324 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do dokładności to ani Rolex ani Lange nie jest idealny w przeciągu całej rezerwy chodu.

Wystarczy poczytać np.:

https://www.rolexforums.com/showthread.php?t=635369

https://www.watchtime.com/reviews/reserved-power-watch-test-of-the-a-lange-sohne-1815-updown/

 

Lange ma opatentowane constant force więc po coś takie wygibasy robią.

Edytowane przez tomek123er

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, cordi7 napisał:

Mechanizmy np. choćby Seiko 6R15 są już dużo bardziej wrażliwe na stopień nakręcenia sprężyny. 

 

Seiko Sumo na 6R35

Noszony regularnie: +2 sek. na dobę 

Nie noszony od dwóch dni: +20 sek. na dobę

 

:D


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, wpytlik napisał:


Club Campus wyglądał na zdjęciach genialnie, stąd moje rozczarowanie. Czy Tangente, Ludwig (w emalii) są bardziej charakterne?

Nie sądzę. To nadal proste, eleganckie wzornictwo.

Nomos z tarczą silvercut daje więcej efektu.

Edytowane przez sanik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie sądzę. To nadal proste, eleganckie wzornictwo.
Nomos z tarczą silvercut daje więcej efektu.
O to to. Silvercut wymiata.@wpytlik zerknij na moją Tetre. I tarcza i fakt iż jest to kostka dodaje dużo charakteru. Czarny prosty i elegancki pasek z cordovanu zmieniłem na hand made jasny zamsz. Zupełnie inny sportowy i casualowy zegarek się zrobił. Mój model nadal szuka nowego właściciela

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O to to. Silvercut wymiata.[mention=102555]wpytlik[/mention] zerknij na moją Tetre. I tarcza i fakt iż jest to kostka dodaje dużo charakteru. Czarny prosty i elegancki pasek z cordovanu zmieniłem na hand made jasny zamsz. Zupełnie inny sportowy i casualowy zegarek się zrobił. Mój model nadal szuka nowego właściciela

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

A co Ci w nim nie pasuje, że chcesz sprzedać? ;)

Wysłane z mojego H8324 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co Ci w nim nie pasuje, że chcesz sprzedać? default_wink.png

Wysłane z mojego H8324 przy użyciu Tapatalka

No właśnie o to chodzi że nie ma takiej rzeczy, która mi w nim nie pasuje. Najchętniej bym Nomosa zostawił, ale budżet nie jest z gumy i chodzi za mną inna kostka. Kupiłem model Tetra bo odpuściłem właśnie tą inną kostkę ze względu na kasę . Nomosem się nacieszylem i nadal mnie cieszy, trudna to decyzja.
Kostki mają coś w sobie tak mogę podsumować swoje ostatnie wybory zegarkowe.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach






Czy Tangente, Ludwig (w emalii) są bardziej charakterne?


O Ludwigu w emalii sie moge wypowiedziec bo posiadam. Jak przejrzysz wczesniejsze posty to wrzucalem zdjecia. Zupelnie nie jest krzykliwy. Jest delikatny i nie rzuca sie w oczy, ale taki wlasnie ma byc. Cieniutki i super wygodny na rece. Jezeli chodzi o emaliowana tarcze to bardzo mi sie podoba idealna biel i to jak kontrastuje z idealnie czarnymi i polyskujacymi rzymskimi indeksami. Tak samo sekundnik, ktorego brzeg delikanie lukiem opada w kierunku centrum (jest subtelniejszy niz szlif slimakowy stosowany w zwyklym Ludwigu), niebieskie wskazowki ladnie graja swiatlem. Pasek na poczatku mi sie nie podobal, uwazam ze jest troche za ciemny, ale po 1 dniu uzytkowania wyrobil sie i teraz poza barwa uwazam ze jest genialny (super miekka i delikatna skora, bardzo wygodna w codziennym uzytkowaniu). 2 rzeczy bym w nim zmienil gdybym mogl. Po pierwsze brak antyrefleksu (i to realnie da sie odczuc i to jest tak naprawde jedyna rzecz, ktora jakos realnie wplywa "in minus") bo w bardzo jasnych pomieszczeniach i przy duzej ilosci swiatla czasem odblaski przeszkadzaja. Po drugie (ale to tylko moje osobiste odczucie) rozmiar. Przed zakupem wydawalo mi sie, ze 37.5mm bedzie maly (bo wszystkie zegarki do tej pory mialem ok 42mm), ale na rece sie tego nie czuje. Osobiscie bardziej bym chyba wolal 35mm (ale w emalii na razie nie robia, a 33mm by z kolei byl dla mnie uwazam za maly i bez malej sekundy mniej mi sie podoba).
Kupujac go wiedzialem ze nie ma antyrefleksu wiec byla to swiadoma decyzja, i nie zaluje, ale czasem troche mnie to razi. Poza ta jedna rzecza uwazam ze jest super!!! I mi np bardzo sie podoba to, ze jest bardzo dyskretny. Taki ma byc. Nie obchodzi mnie czy ktos na nadgarstku go zauwazy czy nie. Zauwazony zostanie raczej przez osobe siedzaca w zegarkach i wtedy moze sie wywiazac fajna dyskusja. Najlepsze w nim jest to, ze jak go wezme do reki i sie przygladam, to od razu da sie zauwazyc jakosc wykonania, i detale. I to w nim najbardziej lubie. Przygladac sie szczegolom.
Tak samo Club Sport. Troche duzy, ale juz sie przyzwyczailem. Tez nie krzykliwy i to w nim bardzo lubie. Mega czytelny i praktyczny. Szczegoly powalaja. A co do paskow, to tez mam welurowe w ClubSporcie na zmiane i po wyrobieniu sie sa bardzo miekkie i nawet nie niszcza sie tak bardzo. Tylko klamre wymienilem na "deployant clasp" zeby sie przy zapieciu za bardzo nie wyrabial i jestem zadowolony.
Zalezy czego oczekujesz od zegarka. Mnie sie bardzo podoba to ze sa dyskretne a jednoczesnie wystarczy sie przyjrzec detalom, albo odwrocic na druga strone i przyjrzec mechanizmowi zeby powalily jakoscia i to sobie najbardziej w nich cenie.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka




Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny opis, zaczynam dzieki niemu troszkę rozumieć wizję firmy Nomos :) Tak naprawdę uniwersalność można uzyskać tylko prostotą i dyskrecją. Myślicie, że ciemny Club Campus może być garniturowcem?

Wysłane z mojego H8324 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.