Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość zygmac

Tryt

Rekomendowane odpowiedzi

Gość zygmac

W różnych tematach,poruszanych na tym forum, pojawia się pytanie, jak długo

i jak intensywnie świeci substancja,którą producenci pokrywają wskazówki ,indeksy.

Z lektury wynika,że najbardziej intensywnie świeci tryt,

 

Skora tak, to dlaczego ten tryt jest tak rzadko stosowany?

1. bo drogi? Chyba nie, bo jest często w tanich zegarkach (np.Wostok)

2.bo świeci mocno, ale krótko? (gdzieś wyczytałem,że działa ok. 5-7 lat).To by coś tłumaczyło.:((

3.bo jest szkodliwy dla zdrowia?( wtedy nie powinien być stosowany wcale)

 

Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma wiedzę na ten temat?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie świeci najintensywniej, SL (zielona zwłaszcza) zdecydowanie świeci jaśniej, tylko niezależnie od wcześniejszego naświetlenia i przez cały czas. Jest zamknięty w rureczkach czy kapsułkach, przez co nie można go nanieść w dowolnym kształcie/powierzchni jak farby luminescencyjne. Wymusza to w istotnym zakresie wygląd zegarka.

Promieniotwórczość jest pomijalna, czas połowiczego rozpadu H3 to 12,5 roku, po dziesięciu latach gwarantowane jest świecenie z połową mocy. SL po tym czasie może mieć się znacznie gorzej.

Co do cen - nie wiem, ale chyba nie one decydują o umiarkowanej popularności H3, raczej ograniczone możliwości aplikacji.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tryt świeci bez naświetlania z równą intensywnością cały czas... i to na pewno na plus. Nie wiem przez ile lat, ale miałem Balla z 2007 roku /sprzedałem niedawno/ i świecił dobrze.

Obecnie mam nowego Balla  i jestem zadowolony.

Jego żadkie stosowanie chyba spowodowane jest ograniczoną możliwością aplikowania kształtów, mocowania na wskazówkach itp.


Time is tickin away, youve gotta - live your life - day by day

happy or sad, good or bad, life is too short youve gotta - keep your head

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rurki z trytem świecą na zasadzie takiej, że promieniowanie z rozpadu trytu (izotop wodoru) wzbudza drugą substancję do świecenia. Z tego wniosek, że jasność nie zależy od naświetlania i przez całą noc świeci tak samo. Rozpad połowiczny trytu, jak napisał kolega wyżej, to 12,3roku, czyli po tym okresie kapsułki będą świecić o połowę słabiej i zapewne gdzieś w tym okresie leży granica komfortowego używania. Promieniotwórczość jest znikoma i nieszkodliwa dla użytkownika.

Obecnie nie stosuje się farb z trytem a jedynie rurki

Edytowane przez tomek123er

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość zygmac

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.Nabyłem trochę wiedzy na temat "świetlistości zegarkowej" Jeszcze raz dziękuję.:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przypomniał mi się kompas z dzieciństwa. Świecił zawsze gdy było ciemno. Było to może z 25 lat temu, może więcej. Potem ta świecąca farbka wykruszyła się. Nie wiem co to było, może i tryt ale koledzy nazywali to zjawisko fosforyzowaniem.

 

Co ciekawe, nieco ponad 15 lat temu uczyłem się w szkole o różnych źródłach światła. Drogie ale niewymagające ładowania lampy górnicze. Zamiast żarówki posiadały świecącą warstwę, zasłanianą specjalną przesłoną. Ciekawe, może to i ten tryt.


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie był tryt.Tryt to izotop wodoru. Dlatego żeby świecił w jednym miejscu trzyma się go w rurkach.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, niewiele w tej tematyce brakuje do bomby termojądrowej. Deuter to również izotop wodoru, tyle, że stabilny :-)


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam zegarka z trytem , przedział cenowy to jakieś 2-3k.

Potrzebuję opinii , sugestii , aby zakup nie okazał się niewypałem.

Wśród jakich producentów się poruszać.

Co na rynku jest już uznanego i ma dobrą opinię ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś deep blue, android , albo luminox. Osobiście tryciak kojarzy mi sie z Ball, ale to inna półka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Vostoka gaz 14 z trytem. Bardzo fajny jest efekt podświetlenia trytem - taki równomierny i kolory ciekawe.

 

 

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam vostoka ekranoplan i jestem zadowolony miałem problemy z chodem reklamacje nic nie pomagały bo mieścił się w 30s na dobę ustawiłem więc sam i od pół roku go nie ustawiam bo mieści się w 10s fakt że raz ciut przyśpieszy raz póżni ale trzyma się w tych 10s.co do trytu to super sprawa i nie zgodzę się że jest w tanich zegarkach jak dla mnie to ekranoplan wcale nie był taki tani i nie jest DB też nie jest tani.pojechałem kupić atlantic-a ale przy ekranoplanie blado wypadł cena prawie ta sama a ,wr cieniutkie luma słaba.mimo to że lubię atlantic-i to szału nowe nie robią jak można zrobić zegarek tak zacnej firmy i wr 5atm no góra 10 a i nie za małe pieniądze(piszę o cenie porównywalnej z ekranoplanem) dla mnie to kpina.ale to moje zdanie.u mnie tryt się sprawdził i przy takich zegarkach jak na razie zostaję 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z trytem mam Fryderique Constant Index. Wprawdze tryt jest tylko na wskazówkach, ale to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ zawsze i wszędzie można odczytać godzinę, a przy tym forma całkiem elegancka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniels, zastosuj trochę jakąś interpunkcję czy coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ostatnio Vostoc z trytem i szczerze mówiąc myślałem, że to mocniej trochę świeci


by zawsze mieć: rower droższy niż samochód i zegarek droższy niż rower :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mozna je gdzies na zywo zobaczyc w jakims salonie w PL?


by zawsze mieć: rower droższy niż samochód i zegarek droższy niż rower :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Host moim zdaniem to mocno swieci, tylko jest malutkie - jak nie było pełnej ciemni może dlatego takie wrażenie.

 

 

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamknąłem sie w szafie u Pani w salonie, hehehe, szkoda, że sie Pani nie zmieściła


by zawsze mieć: rower droższy niż samochód i zegarek droższy niż rower :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wydaje mi się, że tryt sam w sobie nie świeci. Ulega rozpadowi beta, a uwolnione podczas rozpadu elektrony wzbudzają substancję, która ostatecznie daje efekt świecenia w zakresie widzialnym.

Edit: widzę, że temat odkopany.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też mam vostoka ekranoplan i jestem zadowolony miałem problemy z chodem reklamacje nic nie pomagały bo mieścił się w 30s na dobę ustawiłem więc sam i od pół roku go nie ustawiam bo mieści się w 10s fakt że raz ciut przyśpieszy raz póżni ale trzyma się w tych 10s.co do trytu to super sprawa i nie zgodzę się że jest w tanich zegarkach jak dla mnie to ekranoplan wcale nie był taki tani i nie jest DB też nie jest tani.pojechałem kupić atlantic-a ale przy ekranoplanie blado wypadł cena prawie ta sama a ,wr cieniutkie luma słaba.mimo to że lubię atlantic-i to szału nowe nie robią jak można zrobić zegarek tak zacnej firmy i wr 5atm no góra 10 a i nie za małe pieniądze(piszę o cenie porównywalnej z ekranoplanem) dla mnie to kpina.ale to moje zdanie.u mnie tryt się sprawdził i przy takich zegarkach jak na razie zostaję

Czyli (jak mniej wielęcej z tego powyżej zrozumiełem, a lekko nie było) elegancki Atantic jest zły bo ma "tylko" 5-10 atmosfer szczelności? To dopiero te Lange&Sohne czy Patki z 3 atm muszą być badziewiami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,zetknęłem sie ostatnio z Luminoxem i Traserem , oba absolutnie oryginalne,na pewno nie starsz niż 10 lat i w obu tryt nie świeci.
Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem?
Pozdrawiam

Wysłane z mojego M2102J20SG przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosyć zaskakujące. Absolutnie nie powinno się zdarzyć. Testowane nocą w ciemności, po przyzwyczajeniu wzroku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.