Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
llcoolm

Ustawienie bicia kwadransowego

Rekomendowane odpowiedzi

Rozebrałem mechanizm kominkowego zegarka - wyczyściłem, nasmarowałem i złożyłem do kupy. Ustawiłem, uruchomiłem i chodzi ładnie :) mam natomiast problem z ustawieniem bicia. W ogóle nie wiem jak się za to zabrać. Raz po przestawieniu dzwigni dzwoni a raz nie. Jakiś schemat postępowania albo co gdzie sprawdzać, przestawić ? HELP !!! Mechanizm zegara Lauffer.

post-59104-0-11166000-1396988459_thumb.jpg

post-59104-0-60958100-1396988460_thumb.jpg

post-59104-0-19311500-1396988462_thumb.jpg

post-59104-0-93349300-1396988464_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przeciwieństwie do zapadowych mechanizmów, przy grzebieniowych mechanizmach bicia nie ma żadnego schematu ustawiania, albo się dobrze złoży mechanizm, albo źle, po złożeniu w zasadzie już nic się nie ustawia. Pomóc Tobie na podstawie tych zdjęć miałby trudności nawet ktoś, kto bardzo dobrze zna ten konkretny mechanizm i co najmniej kilka razy go składał, ale czy taki się znajdzie...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żesz :/ no to mnie pocieszyłeś - trzeba będzie rozłożyć w takim razie jeszcze raz i skorzystać z najgorszej metody prób i błedów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry zwyczaj - robić zdjęcia przed rozłożeniem mechanizmu. :)

Z tego co pamiętam, to bardzo ważne są tutaj pozycje kółek z pojedynczymi kołkami z boku, ale nie tylko...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia zrobiłem, ale nie aż tak dokładne :( Dzięki w każdym bądź razie za podpowiedź. Mam jeszcze jeden taki mechanizm więc postaram się odwzorować panujące tam ustawienia.

Edytowane przez llcoolm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poobserwuj dobrze koła wyzwalające bicie ,koło z wycięciami odpowiada za bicie kwadransów (długość bicia) ,koło z sztyftem zatrzymuje bicie ,godziny wybijane są dopiero po wybiciu kwadransowej melodii ,przerwy w kole z nacięciami powodują zatrzymanie bicia (wycięcie umożliwia opad dźwigni i zatrzyma bicie) dlatego pola miedzy wgłębieniami są nierówne i dzielą się 1/4 2/4 3/4 4/4 co odpowiada długości wygrywanej melodii, zwróć uwagę na krzywkę osadzona na osi minutowej która wyzwala bicie trzy są jednakowej długości i jedna dłuższa ,ta dłuższa powoduje przygotowanie bicia (zalot) również wybijania godzin czyli cały mechanizm musi być tak ustawiony tak aby na kole kole z wycięciami (sterowanie kwadransami)uruchamiała się pełna melodia ,jednocześnie następuje zalot bicia godzin i trzymany jest na kołku zalotowym druga dźwignia ta przy płycie ,wyzwolenie bicia godzin uruchamiane jest opadem dźwigni zatrzymanie opadem "dźwigni" współpracującej z grzebieniem (dźwignia odliczy ilość uderzeń i jej końcówka wsunie się pod grzebień

owocnej zabawy

Edytowane przez zigi555

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zigi555 ładnie żeś to opisał, zachowam sobie ten opisik na przyszłość. Ale dopóki sobie zgodnie z Twoim opisem nie przepatrzyłem chodzenia to nie mogłem załapać jak takie coś działa. Ktoś miał dobry łeb obmyśleć te wszystkie kółeczka, zębatki, zapadki itp. i to bez komputerów i symulatorów. Dzięki za pomoc - posiedziało się parę godzin i wszystko śmiga :)

post-59104-0-02919500-1397506069.gif

post-59104-0-54395900-1397506076.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, posiada Pan jeszcze ten mechanizm, dostałem Lauffera z tym samym mechanizmem, zrobiłem wszystko rozłożyłem na części trzecie, umyłem oczyściłem itd., złożyłem a ten gad za nic nie chce ruszyć,  mógł by Pan zrobić parę zdjęć z innej perspektywy, po prostu nie działa u mnie mechanizm, wszystko się zazębia, mam taką myśl, pozdrawiam serdecznie Artur...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sposób pośredni zdobywania informacji, dobry przy drobnych sprawach. Tu potrzebna jest dokładniejsza informacja, z której warto skorzystać bezpośrednio. Bierze się mechanizm i udaje na wcześniej umówione spotkanie. Trochę takich jest co mogą i chcą pomóc potrzebującym informacji. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie na warsztacie mam złożony działający, prawie identyczny, kwadransiak . Mam tam jeszcze do roboty nieco bo brak zestawu krzywek do uruchamiania młotków bicia, który będę musiał dorobić tak by melodia westmisterska była grana.

Mieszkam w Otwocku i gdybyś miał ochotę z Pruszkowa się ruszyć to mógłbyś  , po umówieniu się , poznać zasadę działania i porobić dokładne zdjęcia wzajemnego ustawienia elementów, by samemu panować nad mechanizmem.

Jeśli chcesz skorzystać z propozycji pisz na "PW"

Pozdrawiam! Karol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.