Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
llcoolm

Ustawienie bicia kwadransowego

Recommended Posts

Rozebrałem mechanizm kominkowego zegarka - wyczyściłem, nasmarowałem i złożyłem do kupy. Ustawiłem, uruchomiłem i chodzi ładnie :) mam natomiast problem z ustawieniem bicia. W ogóle nie wiem jak się za to zabrać. Raz po przestawieniu dzwigni dzwoni a raz nie. Jakiś schemat postępowania albo co gdzie sprawdzać, przestawić ? HELP !!! Mechanizm zegara Lauffer.

post-59104-0-11166000-1396988459_thumb.jpg

post-59104-0-60958100-1396988460_thumb.jpg

post-59104-0-19311500-1396988462_thumb.jpg

post-59104-0-93349300-1396988464_thumb.jpg

W przeciwieństwie do zapadowych mechanizmów, przy grzebieniowych mechanizmach bicia nie ma żadnego schematu ustawiania, albo się dobrze złoży mechanizm, albo źle, po złożeniu w zasadzie już nic się nie ustawia. Pomóc Tobie na podstawie tych zdjęć miałby trudności nawet ktoś, kto bardzo dobrze zna ten konkretny mechanizm i co najmniej kilka razy go składał, ale czy taki się znajdzie...

Piotr Ratyński

Adhibe rationem difficultatibus. 

żesz :/ no to mnie pocieszyłeś - trzeba będzie rozłożyć w takim razie jeszcze raz i skorzystać z najgorszej metody prób i błedów

Dobry zwyczaj - robić zdjęcia przed rozłożeniem mechanizmu. :)

Z tego co pamiętam, to bardzo ważne są tutaj pozycje kółek z pojedynczymi kołkami z boku, ale nie tylko...

Piotr Ratyński

Adhibe rationem difficultatibus. 

zdjęcia zrobiłem, ale nie aż tak dokładne :( Dzięki w każdym bądź razie za podpowiedź. Mam jeszcze jeden taki mechanizm więc postaram się odwzorować panujące tam ustawienia.

Edited by llcoolm

poobserwuj dobrze koła wyzwalające bicie ,koło z wycięciami odpowiada za bicie kwadransów (długość bicia) ,koło z sztyftem zatrzymuje bicie ,godziny wybijane są dopiero po wybiciu kwadransowej melodii ,przerwy w kole z nacięciami powodują zatrzymanie bicia (wycięcie umożliwia opad dźwigni i zatrzyma bicie) dlatego pola miedzy wgłębieniami są nierówne i dzielą się 1/4 2/4 3/4 4/4 co odpowiada długości wygrywanej melodii, zwróć uwagę na krzywkę osadzona na osi minutowej która wyzwala bicie trzy są jednakowej długości i jedna dłuższa ,ta dłuższa powoduje przygotowanie bicia (zalot) również wybijania godzin czyli cały mechanizm musi być tak ustawiony tak aby na kole kole z wycięciami (sterowanie kwadransami)uruchamiała się pełna melodia ,jednocześnie następuje zalot bicia godzin i trzymany jest na kołku zalotowym druga dźwignia ta przy płycie ,wyzwolenie bicia godzin uruchamiane jest opadem dźwigni zatrzymanie opadem "dźwigni" współpracującej z grzebieniem (dźwignia odliczy ilość uderzeń i jej końcówka wsunie się pod grzebień

owocnej zabawy

Edited by zigi555

Zigi555 ładnie żeś to opisał, zachowam sobie ten opisik na przyszłość. Ale dopóki sobie zgodnie z Twoim opisem nie przepatrzyłem chodzenia to nie mogłem załapać jak takie coś działa. Ktoś miał dobry łeb obmyśleć te wszystkie kółeczka, zębatki, zapadki itp. i to bez komputerów i symulatorów. Dzięki za pomoc - posiedziało się parę godzin i wszystko śmiga :)

post-59104-0-02919500-1397506069.gif

post-59104-0-54395900-1397506076.gif

Dzień dobry, posiada Pan jeszcze ten mechanizm, dostałem Lauffera z tym samym mechanizmem, zrobiłem wszystko rozłożyłem na części trzecie, umyłem oczyściłem itd., złożyłem a ten gad za nic nie chce ruszyć,  mógł by Pan zrobić parę zdjęć z innej perspektywy, po prostu nie działa u mnie mechanizm, wszystko się zazębia, mam taką myśl, pozdrawiam serdecznie Artur...

Jest sposób pośredni zdobywania informacji, dobry przy drobnych sprawach. Tu potrzebna jest dokładniejsza informacja, z której warto skorzystać bezpośrednio. Bierze się mechanizm i udaje na wcześniej umówione spotkanie. Trochę takich jest co mogą i chcą pomóc potrzebującym informacji. Pozdrawiam.

Aktualnie na warsztacie mam złożony działający, prawie identyczny, kwadransiak . Mam tam jeszcze do roboty nieco bo brak zestawu krzywek do uruchamiania młotków bicia, który będę musiał dorobić tak by melodia westmisterska była grana.

Mieszkam w Otwocku i gdybyś miał ochotę z Pruszkowa się ruszyć to mógłbyś  , po umówieniu się , poznać zasadę działania i porobić dokładne zdjęcia wzajemnego ustawienia elementów, by samemu panować nad mechanizmem.

Jeśli chcesz skorzystać z propozycji pisz na "PW"

Pozdrawiam! Karol