Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
llcoolm

Ustawienie bicia kwadransowego

Recommended Posts

Rozebrałem mechanizm kominkowego zegarka - wyczyściłem, nasmarowałem i złożyłem do kupy. Ustawiłem, uruchomiłem i chodzi ładnie :) mam natomiast problem z ustawieniem bicia. W ogóle nie wiem jak się za to zabrać. Raz po przestawieniu dzwigni dzwoni a raz nie. Jakiś schemat postępowania albo co gdzie sprawdzać, przestawić ? HELP !!! Mechanizm zegara Lauffer.

post-59104-0-11166000-1396988459_thumb.jpg

post-59104-0-60958100-1396988460_thumb.jpg

post-59104-0-19311500-1396988462_thumb.jpg

post-59104-0-93349300-1396988464_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przeciwieństwie do zapadowych mechanizmów, przy grzebieniowych mechanizmach bicia nie ma żadnego schematu ustawiania, albo się dobrze złoży mechanizm, albo źle, po złożeniu w zasadzie już nic się nie ustawia. Pomóc Tobie na podstawie tych zdjęć miałby trudności nawet ktoś, kto bardzo dobrze zna ten konkretny mechanizm i co najmniej kilka razy go składał, ale czy taki się znajdzie...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

żesz :/ no to mnie pocieszyłeś - trzeba będzie rozłożyć w takim razie jeszcze raz i skorzystać z najgorszej metody prób i błedów

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobry zwyczaj - robić zdjęcia przed rozłożeniem mechanizmu. :)

Z tego co pamiętam, to bardzo ważne są tutaj pozycje kółek z pojedynczymi kołkami z boku, ale nie tylko...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

zdjęcia zrobiłem, ale nie aż tak dokładne :( Dzięki w każdym bądź razie za podpowiedź. Mam jeszcze jeden taki mechanizm więc postaram się odwzorować panujące tam ustawienia.

Edited by llcoolm

Share this post


Link to post
Share on other sites

poobserwuj dobrze koła wyzwalające bicie ,koło z wycięciami odpowiada za bicie kwadransów (długość bicia) ,koło z sztyftem zatrzymuje bicie ,godziny wybijane są dopiero po wybiciu kwadransowej melodii ,przerwy w kole z nacięciami powodują zatrzymanie bicia (wycięcie umożliwia opad dźwigni i zatrzyma bicie) dlatego pola miedzy wgłębieniami są nierówne i dzielą się 1/4 2/4 3/4 4/4 co odpowiada długości wygrywanej melodii, zwróć uwagę na krzywkę osadzona na osi minutowej która wyzwala bicie trzy są jednakowej długości i jedna dłuższa ,ta dłuższa powoduje przygotowanie bicia (zalot) również wybijania godzin czyli cały mechanizm musi być tak ustawiony tak aby na kole kole z wycięciami (sterowanie kwadransami)uruchamiała się pełna melodia ,jednocześnie następuje zalot bicia godzin i trzymany jest na kołku zalotowym druga dźwignia ta przy płycie ,wyzwolenie bicia godzin uruchamiane jest opadem dźwigni zatrzymanie opadem "dźwigni" współpracującej z grzebieniem (dźwignia odliczy ilość uderzeń i jej końcówka wsunie się pod grzebień

owocnej zabawy

Edited by zigi555

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zigi555 ładnie żeś to opisał, zachowam sobie ten opisik na przyszłość. Ale dopóki sobie zgodnie z Twoim opisem nie przepatrzyłem chodzenia to nie mogłem załapać jak takie coś działa. Ktoś miał dobry łeb obmyśleć te wszystkie kółeczka, zębatki, zapadki itp. i to bez komputerów i symulatorów. Dzięki za pomoc - posiedziało się parę godzin i wszystko śmiga :)

post-59104-0-02919500-1397506069.gif

post-59104-0-54395900-1397506076.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień dobry, posiada Pan jeszcze ten mechanizm, dostałem Lauffera z tym samym mechanizmem, zrobiłem wszystko rozłożyłem na części trzecie, umyłem oczyściłem itd., złożyłem a ten gad za nic nie chce ruszyć,  mógł by Pan zrobić parę zdjęć z innej perspektywy, po prostu nie działa u mnie mechanizm, wszystko się zazębia, mam taką myśl, pozdrawiam serdecznie Artur...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest sposób pośredni zdobywania informacji, dobry przy drobnych sprawach. Tu potrzebna jest dokładniejsza informacja, z której warto skorzystać bezpośrednio. Bierze się mechanizm i udaje na wcześniej umówione spotkanie. Trochę takich jest co mogą i chcą pomóc potrzebującym informacji. Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktualnie na warsztacie mam złożony działający, prawie identyczny, kwadransiak . Mam tam jeszcze do roboty nieco bo brak zestawu krzywek do uruchamiania młotków bicia, który będę musiał dorobić tak by melodia westmisterska była grana.

Mieszkam w Otwocku i gdybyś miał ochotę z Pruszkowa się ruszyć to mógłbyś  , po umówieniu się , poznać zasadę działania i porobić dokładne zdjęcia wzajemnego ustawienia elementów, by samemu panować nad mechanizmem.

Jeśli chcesz skorzystać z propozycji pisz na "PW"

Pozdrawiam! Karol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.