Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
carlito1

Klub Miłośników Zegarków Officine Panerai

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Dorian06 napisał:

Bo to prawie ideał Pama.

To prawie jak u mnie :)

IMG_20200524_183812~3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh
W dniu 20.05.2020 o 14:55, memento mori napisał:

Mariuszu, korzystając z okazji pojawienia się w wątku mam 2 pytania ? 

 

1. Napiszesz coś o współczesnych mechanizmach Panerai? Mam na myśli konkretnie P.3000 i P6000. Gdzieś w czeluściach internetu widziałem zdania, że to nie są 100% inhousy, ponieważ są to mechanizmy zaprojektowane przez zewnętrzną firmę. Informacji o mechanizmach bazujących na JLC, Piaget, Rolex, Unitas, ETA jest stosunkowo wiele, ale o współczesnych wyżej wymienionych już nie.

 

W oczekiwaniu na wypowiedź zegarmistrza, zgodnie z życzeniem kolegów, ograniczę się do kwestii "in-house", który to wątek zawsze mnie ciekawił. Do listy firm wymienionych przez Ciebie należałoby też dodać Angelusa, Minervę zakupioną przez Richemont na potrzeby Montblanc no i przede wszystkim Val Fleurier. To ostatni z wymienionych producentów odegrał kluczową rolę w rozwoju tzw. własnych mechanizmów Panerai. Właściwie kiedyś (i bynajmniej nie jest to odległa historia) Panerai była bardziej marką niż pełnoprawną firmą zegarmistrzowską. Klienci otrzymywali zegarki o ciekawym, unikatowym wzornictwie, jednakże całą robotę produkcyjną wykonywały podmioty należące do Richemont Group. Czasy się jednak zmieniają i jak pokazała rzeczywistość ludzie zarządzający Panerai nie mieli zamiaru zasypiać gruszek w popiele. Od ponad 6 lat firma Panerai to mocno zautomatyzowana produkcja zlokalizowana w Neuchâtel, gdzie zatrudnionych jest około 250 pracowników. Jest tam również dział rozwoju Laboratorio di Idee opracowujący między innymi konstrukcje mechanizmów. Warto dodać, że związki Panerai z Neuchâtel miały miejsce wcześniej między innymi poprzez dział badań i rozwoju wspomnianej wcześniej firmy Val Fleurier. W Neuchâtel przykładowo produkowane są kalibry P.2002, P.2003, P.2004, P.3000 oraz P.4002. W drugim pytaniu odniosłeś się do P.3000 w kontekście Unitasa, ale moim zdaniem dzieło Panerai to zupełnie inna (czytaj: lepsza) liga. Na razie jednak nie będę rozwijał tematu zgodnie z życzeniem kolegów.

Edytowane przez McIntosh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Z tego co wiem to zegarmistrz wyjechał właśnie do Saint Tropez i wróci dopiero 11 listopada na Marsz Niepodległości. Dlatego proszę o rozwinięcie tego tematu. ?

Edytowane przez memento mori

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, w takim bądź razie czekamy na ciąg dalszy... :)

Edytowane przez mario1971

To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@McIntosh nie zważaj na odosobnione opinie. Spójrz na liczbę "Lubię". Jeszcze trochę to będzie trzeba pozginać Twój słupek poparcia, żeby zmieścił się na forum. ?

 

nqK9LUd.jpg

Edytowane przez memento mori

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, memento mori napisał:

@McIntosh nie zważaj na odosobnione opinie. Spójrz na liczbę "Lubię". Jeszcze trochę to będzie trzeba pozginać Twój słupek poparcia, żeby zmieścił się na forum. ?

 

 

 

Dokładnie. Kolega @McIntosh ma ogromną merytoryczną wiedzę co zresztą widać chociażby tutaj. Oby jak najwięcej takich postów i nie słuchać co inni mówią ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gdzie można w dobrych pieniądzach i bezpiecznie kupić pama 112 lub 000 i ile trzeba zapłacić za dobre sztuki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.05.2020 o 19:20, McIntosh napisał:

...

Na razie jednak nie będę rozwijał tematu zgodnie z życzeniem kolegów.

Może jednak dasz się namówić na rozwinięcie?


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego słuchają Risti? ????

IMG_20200526_101013~2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh
Może jednak dasz się namówić na rozwinięcie?

Napiszę w wolnej dłuższej chwili.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość hubex
W dniu 24.05.2020 o 22:37, memento mori napisał:

Dziękuję. Z tego co wiem to zegarmistrz wyjechał właśnie do Saint Tropez i wróci dopiero 11 listopada na Marsz Niepodległości. Dlatego proszę o rozwinięcie tego tematu. ?

Na niektórych słowo "praktyk" działa jak płachta na byka. Najlepiej strzelić focha i dawać się prosić przez całe gremium. Też chętnie czegoś się dowiem, więc również proszę Kolegę @McIntosh o rozwinięcie tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh
Na niektórych słowo "praktyk" działa jak płachta na byka. Najlepiej strzelić focha i dawać się prosić przez całe gremium. Też chętnie czegoś się dowiem, więc również proszę Kolegę [mention=112200]McIntosh[/mention] o rozwinięcie tematu.

Jakiego znowu focha? Poza forum mam pracę - tego posta piszę z serwerowni. Poza tym, moje życie nie ogranicza się wyłącznie do zegarków. Udzielę odpowiedzi, proszę o trochę cierpliwości.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

 

Dawno mnie tu nie było.Dziś wskoczyła 380 -tka i cieszy.????

 

a62df026cda3553f.jpg

 

42c0e0b1de7731de.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Genovese_ napisał:

 

 

34 minuty temu, sanik napisał:

 

Świetne zdjęcia, piękne zegarki, Panowie????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, sanik napisał:

Ostatni secik ☀️????

 

 

Widzę, że po taniości z dziurami wziąłeś ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, rmak napisał:

 

Widzę, że po taniości z dziurami wziąłeś ;)

Dokładnie i to jeszcze z brudem po nitach :)

32 minuty temu, paul221 napisał:

 

Świetne zdjęcia, piękne zegarki, Panowie????

Dzięki ????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sanik napisał:

Ostatni secik ☀️????  

 

Godzinę temu, sanik napisał:

 

 

Jak patrzę na takie zdjęcia to się zastanawiam, czy dobrze zrobiłem sprzedając pama... Może jednak nadgarstek mi "zgrubnie"...? ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szuwi napisał:

 

 

Jak patrzę na takie zdjęcia to się zastanawiam, czy dobrze zrobiłem sprzedając pama... Może jednak nadgarstek mi "zgrubnie"...? ????

Źle zrobiłeś, przecież nie musisz go nosić na nadgarstku ????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh
W dniu 20.05.2020 o 14:55, memento mori napisał:

Mariuszu, korzystając z okazji pojawienia się w wątku mam 2 pytania ? 

 

2. Spotkałem się z opinią mojego zegarmistrza o mechanizmach OP X/Unitas, że są to najbardziej robocze z wołów we współczesnych zegarkach  ? Argumentował to tym, że linia tych mechanizmów wywodzących się z kieszonek, powoduje, że osie, łożyska, czopy i powierzchnie styków roboczych są bardzo duże w porównaniu do popularnych mechanizmów automatycznych. Zastanawiam się, czy współczesne mechanizmy jak właśnie P.3000 i P.6000, z racji swoich rozmiarów również można uznać za conajmniej tak samo trwałe jak OP X/Unitas? Jeśli dobrze pojmuję to sama wielkość mechanizmu nie musi oznaczać, że wszelkie kluczowe elementy mają takie same rozmiary/trwałość. Czy pokusiłbyś się o kilka zdań porównujących te mechanizmy?

 

Unitas w wykonaniu Panerai na mnie nie robi jakiegoś szczególnego wrażenia. Prosta konstrukcja, a od strony dekla widoczne podstawowe elementy takie jak koło naciągowe, koło zapadkowe oraz zapadka. Spod mostka widać koła przekładni chodu takie jak koło minutowe, koło sekundowe, fragmenty wychwytu oraz oscylatora. Regulacja okresu wahania balansu odbywa się poprzez zmianę czynnej długości włosa z wykorzystaniem przesuwki "łabędzia szyja" przymocowanej obrotowo na półmostku pozycjonującym oscylator. Oczywiście firma Panerai dba o to, żeby mechanizm sprawiał miłe wrażenie dla oka stąd niebieskie śrubki, pasy genewskie itp. jednakże P.3000 to jednak inna liga. Już w kontekście naciągu / napędu widać istotną różnicę w postaci dwóch sprzężonych bębnów, których podstawową zaletą (moim zdaniem) wcale nie jest większa autonomia chodu, choć to oczywiście stanowi atut, ale efektywne wyrównywanie momentu napędowego. Swoją opinię podeprę praktyką F.P. Journe. Cytat z opisu CHRONOMÈTRE BLEU.

 

"THE CHRONOMÈTRE BLEU’S 18 K ROSE GOLD MECHANICAL MOVEMENT WITH MANUAL WINDING OSCILLATES AT 21,600 VIBRATIONS PER HOUR. TWIN BARRELS, IN THE CLASSIC CONFIGURATION OF PRECISION WATCHES, WORK IN PARALLEL TO DELIVER STABLE POWER FOR MOST OF THE WATCH’S 56-HOUR AUTONOMY".

 

Rozwijająca się sprężyna daje zmienny moment napędowy, którego kontrola w kontekście stabilizacji jest często mniej efektywna z jednego bębna. Za przykład podam kaliber Jaeger-LeCoultre 899A/1, który ma 38 godzin autonomii chodu i przy maksymalnym nawinięciu sprężyny na wałek mechanizm charakteryzuje się bardzo wysoką dokładnością działania. Po kilkunastu godzinach sytuacja istotnie się zmienia na niekorzyść, a odchyłki pomiaru rosną. Dzieje się tak między innymi dlatego, że zmienna siła napędowa działa na oscylator powodując zmiany jego amplitudy w zależności od ilości dopływającej energii.  Oczywiście są firmy, które lepiej sobie radzą w tym względzie, jak na przykład Rolex. Kolejne istotne zalety dotyczą regulatora balansowego zaprojektowanego z zastosowaniem całkowicie odmiennej koncepcji. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z włosem swobodnym, a regulacja momentu bezwładności balansu odbywa się poprzez zmianę masy koła oscylatora. Balans pozycjonowany jest z użyciem mostka, a nie półmostka jak w przypadku Unitasa, natomiast częstotliwość jego drgań wzrosła z 2.5Hz do 3Hz w porównaniu do 6497-1, bo 6497-2 miał już 21600 wahnięć na godzinę. Mostki nie są co prawda pokryte pasami genewskimi, ale za to ładniej zaznaczono fazowanie ich krawędzi wraz z polerowaniem, co osobiście lubię. Całość bardzo dobrze koresponduje ze stylistyką Panerai. Co do wytrzymałości to nie widzę żadnych podstaw do twierdzenia, że P.3000 nie będzie równie wytrzymały co Unitas 6497. Konstrukcja jest solidna i jak już wcześniej napisałem oscylator pozycjonowany jest z użyciem mostka, a czopy osi balansu zabezpieczone są solidnym ułożyskowaniem sprężystym Incabloc.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, sanik napisał:

Źle zrobiłeś, przecież nie musisz go nosić na nadgarstku ????????

 

Tak? Aż się boję zapytać na czym powinienem go nosić... ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

Jeszcze w odniesieniu do swojego poprzedniego wpisu dodam, że kształt mostków w P.3000 podoba mi się bardziej niż w Unitasie 6497 (także w wydaniu Panerai), ale to tylko mało istotny szczegół odnoszący się do estetyki. 

 

Pomijając kwestie techniczne zakończę stwierdzeniem, że lubię firmę Panerai i doceniam jej wzornictwo unikalne w skali rynku. Fajna firma.

Edytowane przez McIntosh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.