Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za podpowiedź. Bardzo ciekawa konstrukcja tego budzika. Nie znam się aż tak bardzo na elektronice, ale zasada działania tego napędu jest czytelna i ciekawa. Budzik po wyczyszczeniu części mechanicznej i nasmarowaniu ruszył i chodzi bardzo dokładnie.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja najnowsza ala Druzhba z rzadko spotykaną tarczą:

attachicon.gifP1250646.JPG

 Faktycznie piękna. Musze Wam przyznać, że moja słabość do budzików z lat i 60 jakoś nie osłabła. Jak porobię zdjęcia to pokaże  kilka  nowych starych nabytków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, miło że jesteś. Co nowego, jaki kierunek kolekcjonowania teraz?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

budziki to wiadomo... Ale  zainteresowały mnie  ostatnio też  zegary - chodziki, żeby nie bimbało za dużo w domu;) Ws umie miał być TYLKO  jeden... ale wiadomo. Pozdrawiam Staszku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się tak miotam, bo chciałoby się wszystkiego spróbować, ale za duża różnorodność tego dobra, a i wolnego miejsca coraz mniej. Również pozdrawiam bardzo serdecznie.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryczna czy czyjaś fantazja, jakie opinie? :huh:

 

 

Moim zdaniem ( co zazwyczaj staram się podkreślać ) prawdopodobnie wszystkie części są fabryczne . Niemniej jednak, jest to mix budzików starszego ( podstawa i obudowa ) i nowszego ( tarcza i wskazówki). No i jeszcze dodatkowo to malowanie na czerwono. Prawdopodobnie komuś kolor pasował do wyglądu miejsca w którym ten budzik miał być postawiony. 

post-42128-0-48658800-1543581091_thumb.jpg

post-42128-0-23834800-1543581102_thumb.jpg

Edytowane przez Tomasz ZZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednoznacznie składak, jak zresztą pokazuje Tomek. Odkręć dekielek i zobacz czy cała płyta jest pomalowana na czerwono czy tylko tyle by zakrył dekielek. Skłaniam się również do stwierdzenia Tomka, że kolor nie jest oryginalny. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, choc z taka tarczą mam taki budzik.

post-57210-0-72863600-1543916245_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ( co zazwyczaj staram się podkreślać ) taki budzik to mix . Jedyna uwaga to, że tarcza w budziku z kółkiem w oryginalnie jest okrągła z małym nacięciem ustalającym  na godzinie 6.00, natomiast tarcze innych budzików w tej wielkości ma nacięcie ustalające tarcze na godzinie 10.30 ( czasem też na 1.30) i duże wycięcie pod godziną 6.00.  Osoba która złożyła tego mixa prawdopodobnie sama musiała wykonać te nacięcia. 

Tarcz tego typu, z takimi cyframi rzymskimi było kilka ale zawsze w tym modelu z kółkiem jako podstawą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłapany Slava "mały karbolitowy" z rzadko spotykanymi strzałkami jak u wczesnego globusa "Wostok":

post-105856-0-70110200-1544280496_thumb.jpg

 

A tutaj foto z katalogu:

post-105856-0-89953500-1544280932.png

Edytowane przez jankazas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłapany Slava "mały karbolitowy" z rzadko spotykanymi strzałkami jak u wczesnego globusa "Wostok":

 

 

Moim zdaniem ( co zazwyczaj staram się podkreślać ) starsze globusy Wostok miały inne wskazówki . Tam były w rzucie trójkąta a tutaj jest wydłużony skośnie czworokąt. Te wcześniejsze "komsomolskie znaki" były właśnie takie jak na pokazanej fotografii z katalogu i była też wersja z łacińskimi literami i z napisem 35B. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już numer mechanizmu ale jeszcze kwartał i rok produkcji :)

 

 

Taki mostek  5671 z 4-67 pokazywałem w temacie "Odnowione budziki Slava" post  nr 996 dla pokazania, że w tym mostku stosowano już zapadkę samoczynną. Ja nie znalazłem wcześniejszego mostka z taką zapadką. Co do jednoczesnego oznaczania rodzaju mechanizmu i daty produkcji to Diabeł Polny w poście 995 pokazywał wcześniejszy egzemplarz takiego mostka 2-67 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten trzeci z pierwszego zdjęcia. Ciekawe czy oryginał czy dorabiany?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tematu nóżek Sławy, takie znalazłem na swoich:

 

 

Moim zdaniem (co zazwyczaj staram się zaznaczać) to żadna z tych nóżek może nie pochodzić od budzików SLAVA lub MIR. Wiele budzików różnego pochodzenia posiadało podobne nóżki .  Na zdjęciu nr 1 pierwsze nóżka jest zbliżona wyglądem do tych z modelu z 2 Moskiewskiej Fabryki Zegarków  ale otwór na śrubę wydaje się za duży. Dwie pozostałe mają kształty których ja nigdy nie widziałem w tych budzikach : jedna jest za długa a druga ma jakieś takie stożkowania na końcu.

Ja kojarzę  dwa rodzaje metalowych nóżek " rolików" : pierwszy z przodem wypukłym , sferycznym  i drugi z przodem wypukłym, stożkowym ( przy czym tego drugiego to tak do końca nie jestem pewien - widać go w katalogu z żółtą okładką , który ostatnio pokazywałeś).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez sentyment (bo była tam slava, która kiedyś tykała w moim rodzinnym domu) kupiłem pakiet budzików ale najciekawszy jest chyba ten pionier. Rocznik 1959

post-88672-0-92511800-1545487694_thumb.jpg


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka slava wpadła w ręce wydaję mi się że rakietę sam dorobię gorzej z tylną pokrywką:/

post-59224-0-47288000-1546083398_thumb.jpg

post-59224-0-07694700-1546083539_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slava "klucz" z późniejszej produkcji.

post-57210-0-24416300-1546182334_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slava "klucz" z późniejszej produkcji.

 

Moim zdaniem (co zazwyczaj staram się zaznaczać) to tarcza w tym kluczu jest po modernizacji polegającej na usunięciu odłażących, "ozdobnych" elementów szarej farby. Ktoś pewnie w ten sposób ratował szkaradnie wyglądającą tarczę. Też tak kiedyś zrobiłem usuwając część wadliwego nadruku, ale założyłem do zwykłej obudowy.

post-42128-0-40241600-1546184694_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe, jutro rozbiorę jeszcze raz i zrobię zdjęcia w powiększeniu, może będzie coś więcej widać. Czy u Ciebie klucz też nie dotyka do obudowy? 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.