Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego sądząc z futerału, pokrywy, mocowania ramki podejrzewam, że pokazany budzik nie jest z 1988, wtedy konstrukcja podróżnej wersji raczej była już uproszczona.

Edytowane przez jankazas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę się z Tobą nie zgodzić.

Nie mam na to twardych dowodów, podobnie jak i ty ale postaram się jak najlepiej uzasadnić. Nie kupiłem tego budzika tylko dostałem go od osoby z rodziny, która to osobiście kupiła ten budzik w sklepie Jubilera w 1988 roku w Poznaniu jako prezent gwiazdkowy. Osoba ta nie miała innego budzika, Slavy, więc zamiana paszportu i karty gwarancyjnej nie wchodzi w grę. Nie mam podstaw jej nie wierzyć, bo nie miała żadnego interesu by zamieniać paszporty lub odmładzać budzik. Po drugie sadzę, że jednak jest to budzik z tego okresu, nie jak twierdzisz starszy, ponieważ właśnie wtedy wprowadzano elementy plastikowe, a ten budzik ma już bęben przekładni budzenia właśnie taki. sądzę, że jest to budzik z okresu przejściowego i być może później powstawały już budziki w obudowie plastikowej.

Bardzo chętnie poznam inne fakty lub argument na to, że ten budzik jest starszy. 

 

IMG_20201215_180413.jpg

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, zasadas napisał:

Pozwolę się z Tobą nie zgodzić.

Nie mam na to twardych dowodów, podobnie jak i ty ale postaram się jak najlepiej uzasadnić. Nie kupiłem tego budzika tylko dostałem go od osoby z rodziny, która to osobiście kupiła ten budzik w sklepie Jubilera w 1988 roku w Poznaniu jako prezent gwiazdkowy. Osoba ta nie miała innego budzika, Slavy, więc zamiana paszportu i karty gwarancyjnej nie wchodzi w grę. Nie mam podstaw jej nie wierzyć, bo nie miała żadnego interesu by zamieniać paszporty lub odmładzać budzik. Po drugie sadzę, że jednak jest to budzik z tego okresu, nie jak twierdzisz starszy, ponieważ właśnie wtedy wprowadzano elementy plastikowe, a ten budzik ma już bęben przekładni budzenia właśnie taki. sądzę, że jest to budzik z okresu przejściowego i być może później powstawały już budziki w obudowie plastikowej.

Bardzo chętnie poznam inne fakty lub argument na to, że ten budzik jest starszy. 

 

 

Tam na mostku jest 387?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5671 i jak zwykle znak fabryki. 

3871.jpg

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.12.2020 o 18:34, zasadas napisał:

Pozwolę się z Tobą nie zgodzić.Nie mam na to twardych dowodów, podobnie jak i ty ale postaram się jak najlepiej uzasadnić. Nie kupiłem tego budzika tylko dostałem go od osoby z rodziny, która to osobiście kupiła ten budzik w sklepie Jubilera w 1988 roku w Poznaniu jako prezent gwiazdkowy. Osoba ta nie miała innego budzika, Slavy, więc zamiana paszportu i karty gwarancyjnej nie wchodzi w grę. Nie mam podstaw jej nie wierzyć, bo nie miała żadnego interesu by zamieniać paszporty lub odmładzać budzik.

 

 

 

Do spraw technicznych nie potrafię się odnieść ale kilka razy miałem już sytuacje, która potwierdza, że pamięć ludzka jest ułomna, tym bardziej na przestrzeni kilkudziesięciu lat - oczywiście być może są osoby które mają dokładną pamięć ale to raczej rzadkość.

 

Kilka razy kupowałem rodzinne zegarki, które przeleżały w bardzo dobrym stanie - ale czasami coś się w nich nie zgadzało dana osoba nie pamiętała, inna z tej rodziny pamiętała, że zegarek np.  raz był u zegarmistrza....

 

Ja sam kupiłem budzik w latach 80 i pamiętam jak on wyglądał ale nie mam pewności co  do tarczy, której jest kilka wersji, i które minimalnie się różnią między .

 

Pamiętam zegarek, który kupiłem w latach 70 ale zupełnie nie pamiętam tych zegarków, których nie wybrałem.

 

Pamiętam czerwoną naręczną Slavę ojca z lat 80 ale w tej chwili nie mam możliwości sobie przypomnieć czy tarcza była czerwona czy bordowa, czy miała napis w cyrylicy - czy nie. Wydaję mi się, że była czerwona i z napisem nie w cyrylicy.... Ta Slava miała dwie albo trzy wersje pozłacanych kopert wydaje mi się że wiem która to była wersja - ale nie mam 100% pewności.

 

Chcę powiedzieć nikt celowo nie zamienia lub nie odmładza budzika - po prostu nie pamięta tego, bo nie przykładał do tego wagi.

 

Edytowane przez art_69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że pamięć może być zawodna, ale w tym konkretnym przypadku, relacje właściciela są mniej istotne niż fakt zastosowania plastykowego bębna przekładni budzenia, inny sposób mocowania ramki, model tarczy taki jaki był później stosowany w budzikach z plastikową obudową. Te element wskazują w mojej ocenie na mniej więcej zgodny z paszportem okres powstania budzika i pozwalają go nazwać przejściówką lub jak to określają publikacje zegarkowe, "transitional model".  Mam sześć podróżnych w tym dwa późniejsze w plastikowych obudowach, wiec łatwiej mi porównać i prześledzić kolejne zmiany. Nikomu też nie chcę niczego na siłę udowadniać, jeśli ktoś ma inną tezę i potrafi ja udowodnić to przyjmę ją z pokorą i uznaniem. Na pewno nie jestem ekspertem.😀😉


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny podróżny. Trudno określić rok powstania, ale na pewno starszy niż pokazany poprzednio. Fajny stan, mało używany, bęben przekładni dzwonienia jeszcze mosiężny, indeksy takie jak w pierwotnej wersji ale wskazówki już późniejsze. Na mechanizmie brak daty produkcji, tylko  5671 i znak fabryki. Postawił bym na początek lat osiemdziesiątych, ale to tylko przypuszczenia. 

Czy ktoś wie w którym roku zmieniono wskazówki na te pokazane w tym budziku? 

IMG_20201228_134203.jpg

IMG_20201228_134216.jpg

IMG_20201228_134233.jpg

IMG_20201228_134308.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, zasadas napisał:

Czy ktoś wie w którym roku zmieniono wskazówki na te pokazane w tym budziku?

 

Moim zdaniem koniec 60-tych, wtedy, gdy znikł 26B i skóra brązowa została zamieniona na czarną.

No i zielony do kolekcji:

1609174412970.thumb.jpg.e8336a5ed412a6e0848868451f399782.jpg1609174412963.thumb.jpg.9fa68dfaa341101e9b1d45c0bcd30574.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna seria.

Mam Slava podróżny z 1972 roku (przynajmniej taki ma paszport) w brązowym futerale, wyłącznik budzenia z boku i z wskazówkami starego typu.  Co sądzisz o tym - może tak być?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tej tarczy? Odpadły kropki czy niedomalowane?

(pierwsze dwa zdjęcia, trzecie do porównania)

01.jpg

02.jpg

03.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a pod lupą nie widać śladów?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budzik Sewani, z II kwartału 1992 r., uratowany przed złomowaniem. Stan w chwili nabycia i po uzupełnieniach, połączonych z naprawą. Bardzo częstym uszkodzeniem w przypadku Sewani i Jantarów jest podłużne wyrobienie łożyska młoteczka na płycie zewnętrznej. Łożysko wyrabia się w kierunku osi centralnej. Awarię usunąłem poprzez zanitowanie śrubki, np. stosowanej w Slavach. W modelach z III kwartału 1992 r.  zastosowano szkło płaskie.  W tym egzemplarzu z II kwartału było szkło wypukłe.

Poniżej jeszcze dodatkowe przykłady z II i III kwartału.

 

 

20210116_162625.jpg

20210119_132124 — kopia.jpg

20210119_135230.jpg

DSC07121.JPG

DSC03751.JPG

Edytowane przez Marek Szajerka
korekta i uzupełnienie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako nowy użytkownik forum, również i ja pochwalę się swoją na razie jeszcze biedną kolekcją budzików. Mam nadzieję, że niebawem kolekcja się powiększy. 

IMG_20210124_203437.jpg

IMG_20210124_203456.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

czy któryś z Kolegów wie może jak wyglądał budzik Slava Model 631194-246B z początku lat 80-tych  ?

 

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba ten model.

W katalogu oznakowany jako 5671/ 631194

5671-631194.jpg

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.