Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yargoth

Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym prosić o wyjaśnienie definicji "krab". Myślałem, że wiem już o co chodzi, ale jak widzę określenia sprzedawców tym słowem niektórych zegarków, to albo mam błędne pojęcie o niej, albo oni nieprawidłowo jej używają. Domyślam się że jest to raczej pojęcie nieformalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie by interesowała definicja terminu "Łabędzia szyja". :)


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprężynka "łabędzia szyja" jest elementem układu szczególnie precyzyjnej regulacji dokładności chodu mechanizmu zegarka. Nazwa wywodzi się od jej kształtu. Jest ona zamocowana jednostronnie do półmostka balansu, drugim zaś końcem opiera się o przesuwkę, stawiając opór poziomemu wkrętowi regulacyjnemu dającemu możliwość korekty położenia przesuwki zmieniającej długość czynną włosa balansu. 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprężynka "łabędzia szyja" jest elementem układu szczególnie precyzyjnej regulacji dokładności chodu mechanizmu zegarka. Nazwa wywodzi się od jej kształtu. Jest ona zamocowana jednostronnie do półmostka balansu, drugim zaś końcem opiera się o przesuwkę, stawiając opór poziomemu wkrętowi regulacyjnemu dającemu możliwość korekty położenia przesuwki zmieniającej długość czynną włosa balansu. 

Dzieki serdeczne! Trochę to zawiłe i laik może się nie połapać, ale dodamy zdjęcie i będzie wszystko wiadomo :)

 

Teraz inne pytanie. Poszukuję wiarygodnych materiałów odnośnie hasła Wychwyt wrzecionowy. Wolałbym na Wikipedii się nie opierać ze wzgędu na nieprecyzyjne tłumaczenia. Jeśli macie jakieś odnośniki do stron, skany z książek itd. to będę wdzięczny za te materiały.


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ale co to znaczy wiarygodne? Chcesz łopatologiczny, prosty opis co w co, czy jak?

W Podwapińskim jest ten wychwyt dokładnie określony. 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwapiński czy Mrugalski jak najbardziej są wiarygodni! Nie wiem gdzie szukać takich informacji? W Wikipedii są często nieprecyzyjne tłumaczenia czy błędne interpretacje!

Jeśli ktoś ma jakieś stare książki Podwapińskiego to chętnie odkupię!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwapińskiego kupisz na znanym portalu aukcyjnym. Polecam cz.6


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki serdeczne! Trochę to zawiłe i laik może się nie połapać, ale dodamy zdjęcie i będzie wszystko wiadomo :)

 

Teraz inne pytanie. Poszukuję wiarygodnych materiałów odnośnie hasła Wychwyt wrzecionowy. Wolałbym na Wikipedii się nie opierać ze wzgędu na nieprecyzyjne tłumaczenia. Jeśli macie jakieś odnośniki do stron, skany z książek itd. to będę wdzięczny za te materiały.

Byl pierwszym wychwytem w zegarach mechanicznych,zwany także szpindlowym.

 

Podstawowe wielkości i ich wzajemne zalezności w wychwycie wrzecionowym;

-nachylenie zębów kola wychwytowego-25do27'

-rozwartość kola między paletami -95do100 '

-głębokość zazębieniawychwytu-2/3długości palet

-grubość palet-1/2 średnicy wrzeciona

-długość palet-6/10 podziałki kola wychwytowego


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne :)


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest Super-LumiNova? Jaka jest definicja tego pojęcia? Czym się charakteryzuje?


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest peryferyjny rotor, ale nie umiem opracować definicji. Pomoże ktoś? :)


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dylemat :) Czy ktoś znający sie na rzeczy może rozwiać moje wątpliwości, a chodzi o obrotnicę.

 

Obrotnica
Elektrycznie napędzany przyrząd z wystającymi ramionami, na których umocowuje się naprawione zegarki, przede wszystkim z naciągiem automatycznym. Ciągły obrót i zmiana pozycji zegarka na obrotnicy imitują noszenie go na ręce. Po upływie doby sprawdza się chód zegarka i stan nakręcenia jego sprężyny napędowej.

 

Czy obrotnica to rotomat czy niezupełnie??


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie do końca

Rotomat pełni funkcję użytkową ( nakręca ) ale i estetyczną ( nierzadko jest przepięknym meblem )

Obrotnica jest tylko funkcjonalna ( wręcz nawet brzydka ) i nawet z racji wymiarów raczej nie nadaje się do mieszkania czy domu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla Rotomatu trzeba poszukać lub stworzyć osobną definicję! Może google pokaże jak wygląda obrotnica?

 

Ps. Nic nie mogę znaleźć w google :unsure: Posiada ktoś to urządzenie i może zrobić jemu fotkę? Będę wdzięczny!

Edytowane przez ladek22

Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotkę!

Faktycznie jak na rotomat to byłoby mało estetyczne :wacko:  :) Wygląda trochę jak urządzenie z NASA :D


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla laika powyższe stwierdzenie jest jak wyrocznia, a naprawdę należałoby napisać tak:
Koło wychwytowe połączone z kotwicą nazywa się WYCHWYTEM
Tak więc wychwyt spełnia w zegarze podwójne zadanie.Powstrzymuje ruchy mechanizmu chodu i uwalnia go w takt wahnięć regulatora z którym jest połączony oraz przekazuje energię napędową temu regulatorowi w postaci impulsu.

Witam Szanownych autorów pojęć zegarmistrzowskich, czytam powyższą definicję i nie pasuje mi ona do wychwytu cylindrowego, w tym wychwycie jak wiadomo brak kotwicy.  Może należałoby dopisać, że pojęcie to nie odnosi się do wychwytu cylindrowego, wtedy laicy tacy jak ja nie wnosiliby swoich zastrzeżeń. Pozdrawiam serdecznie - Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza pojęcie lug to lug?


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wujek google się kłania.....

 

Najłatwiej zobrazować to taką grafiką:

 

1026832d1364500643-%5Bhelp%5D-watch-smal

Edytowane przez yanek

Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest:

 

Szlif glashucki i Sekularny kalendarz


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łac. seculum oznacza wiek, więc może chodzi o wieczny kalendarz po prostu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest:

 

Szlif glashucki i Sekularny kalendarz

Szlif robiony na kołach naciągowych zegarków z Glashutte, inaczej szlif słoneczny i wieczny kalendarz.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szlif robiony na kołach naciągowych zegarków z Glashutte, inaczej szlif słoneczny i wieczny kalendarz.

 

Dzięki serdeczne za odpowiedź!

 

Jeśli ktoś zauważy, że czegoś jeszcze nie ma w klubowej Wiki http://zegarkiclub.pl/zegarkowa-wikipedia/wikipedia-hasla/ to proszę dać znać w tym temacie!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wertując przeróżne materiały podczas tworzenia naszej Wiki natknąłem się kiedyś na coś takiego jak tabela do oblicznia kół zębatych. Nie mogę sobie przypomnieć gdzie to widziałem. Pewnie w którejś z książek "Zegarmistrzostwo". Forumowa wyszukiwarka nic mi na ten temat nie podaje. Czy ktoś może kojarzy, gdzie to można znaleźć?


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Tabele oraz wiedzę potrzebna do obliczania kół zębatych używane w zegarmistrzostwie mamy w 12 części Zegarmistrzostwa" Bartnika i Podwapińskiego - "Ilustrowany słownik zegarmistrzowski", oraz w 6 części "Zegary i zegarki".


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.