Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yargoth

Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ZbylR

Piotrze, jak zwykle jesteś po prostu nieoceniony! :-)

Dzięki za odpowiedzi i rysunek, teraz mam jasność i będę wreszcie mógł spokojnie zasnąć! :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja nie umiem użyć ocpji szukaj czy jak. Nigdy jeszcze nic nie znalazłem, a Wam idzie jak z płatka. Qrde, co jest?


www.myspace.com/loszmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość twi

witam,

 

to ja też się dołoże - ale do pytań:

 

Co to jest koło kolumnowe - i dlaczego jest to lepsze rozwiązanie (skoro firmy to podkreślają)

 

pzdr

 

twi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co to jest koło kolumnowe - i dlaczego jest to lepsze rozwiązanie (skoro firmy to podkreślają)

 

Koło kolumnowe to rodzaj koła z "pionowymi" zębami stosowany w mechanizmach stoperowych. Koło to umożliwia sterowanie stopera przy pomocy jednego przycisku zazwyczaj umieszczonego w główce naciągowej, a jego brak powoduje, że do tego potrzebne są dwa tłoczki znajdujące się obok główki naciągowej.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość twi
Koło kolumnowe to rodzaj koła z "pionowymi" zębami stosowany w mechanizmach stoperowych. Koło to umożliwia sterowanie stopera przy pomocy jednego przycisku zazwyczaj umieszczonego w główce naciągowej, a jego brak powoduje, że do tego potrzebne są dwa tłoczki znajdujące się obok główki naciągowej.

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tachymetr nastawny

 

 

Tachymetr nastawny umożliwia ustalenie prędkości średniej bez względu na to, jaki upłynął czas, jaki dystans został pokonany oraz jaką osiągnięto prędkość.

 

Pamiętać należy jednakże, że jest to przyrząd służący jedynie pomiarom przybliżonym. Tachymetr nastawny składa się z podziałki stałej oraz podziałki ruchomej, zwanej inaczej tarczą ruchomą. Odczyt podziałki stałej następuje w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, natomiast odczyt tarczy ruchomej odbywa się w kierunku przeciwnym.

 

Stopnie podziałki znajdujące się pomiędzy dwiema kolejnymi liczbami oznaczają dziesiąte części jedności. Ażeby dokonać odczytu wyniku, konieczne jest prawidłowe ustawienie przecinka dziesiętnego, bowiem przykładowo liczba 3,2 oznaczać może wartość równą 0,32 / 3,2 / 32 / 320 itd.

 

Podziałka stała zawiera trzy znaczniki:

 

ZNACZNIK SEKUND "SECONDS", umiejscowiony na liczbie 3,6 (jedna godzina odpowiada 3.600 sekundom)?

ZNACZNIK MINUT "MINUTES", umiejscowiony na liczbie 6 (jedna godzina odpowiada 60 minutom)?

ZNACZNIK GODZIN "HOURS", umiejscowiony na liczbie 1 (jedna godzina stanowi podstawową jednostkę wszelkich obliczeń).

 

 

 

Dość dobrze jest to widoczne w tym Breitling'u:

 

breitlingforbentleymoto.jpg

 

 

 

Sposób obsługi

 

Pokonany dystans należy każdorazowo ustawić naprzeciwko znacznika związanego z jednostką stanowiącą podstawę wykonywanych obliczeń:

 

NAPRZECIWKO ZNACZNIKA "SECONDS" , jeżeli odstęp czasu mierzony jest w sekundach?

NAPRZECIWKO ZNACZNIKA "MINUTES", jeżeli odstęp czasu mierzony jest w minutach?

NAPRZECIWKO ZNACZNIKA "HOURS" , jeżeli odstęp czasu mierzony jest w godzinach.

 

 

 

UWAGA:

 

Czas zmierzony przy użyciu chronografu należy w razie konieczności przeliczyć na sekundy, minuty bądź też godziny, tak ażeby odpowiadał on jednostce związanej z jednym z trzech znaczników umiejscowionych na podziałce stałej.

 

Przykładowo:

 

1 minuta i 20 sekund = 80 sekund?

1 godzina i 10 minut = 70 minut itp.

 

Przykład 1:

 

Jeżeli pojazd pokonuje odległość równą 1,5 km (lub też 1,5 mili) w przeciągu 45 sekund, jaka jest jego prędkość średnia?

 

Uzyskiwanie odpowiedzi:

 

Ustaw liczbę 1,5 (pokonana odległość) naprzeciwko położonego na podziałce stałej znacznika "SECONDS" , a następnie dokonaj odczytu wyniku naprzeciw liczby 45 (zmierzony odstęp czasu)? w omawianym przykładzie wynik ten wynosi 120 km / godz. (lub też 120 mil / godz.).

 

Przykład 2:

 

Jeżeli pojazd pokonuje odległość równą 4,5 km (lub też 4,5 mili) w przeciągu 1 minuty i 30 sekund (czyli inaczej w ciągu 90 sekund), jaka jest jego prędkość średnia?

 

Uzyskiwanie odpowiedzi:

 

Ustaw liczbę 4,5 (pokonana odległość) naprzeciwko położonego na podziałce stałej znacznika "SECONDS" , a następnie dokonaj odczytu wyniku naprzeciw liczby 90 odpowiadającej 1 minucie i 30 sekundom)? w omawianym przykładzie wynik ten wynosi 180 km / godz. (lub też 180 mil / godz.).

 

Przykład 3:

 

Jeżeli pojazd pokonuje odległość równą 50 km (lub też 50 mil) w przeciągu 15 minut, jaka jest jego prędkość średnia?

 

Uzyskiwanie odpowiedzi:

 

Ustaw liczbę 50 (pokonana odległość) naprzeciwko położonego na podziałce stałej znacznika "MINUTES" , a następnie dokonaj odczytu wyniku naprzeciw liczby 15? w omawianym przykładzie wynik ten wynosi 200 km / godz. (lub też 200 mil / godz.).

 

Przykład 4:

 

Jeżeli pojazd pokonuje odległość równą 800 km (lub też 800 mil) w przeciągu 5 godzin, jaka jest jego prędkość średnia?

 

Uzyskiwanie odpowiedzi:

 

Ustaw liczbę 800 (pokonana odległość) naprzeciwko położonego na podziałce stałej znacznika "HOURS" , a następnie dokonaj odczytu wyniku naprzeciw liczby 5? w omawianym przykładzie wynik ten wynosi 160 km / godz. (lub też 160 mil / godz.).

 

Inne zastosowania

 

Podziałki tachymetru nastawnego wykorzystywane być mogą również na potrzeby przeprowadzania innego rodzaju obliczeń:

 

dla celów dokonywania mnożenia oraz dzielenia, kalkulacji w oparciu o regułę trzech, wyznaczania godzinowego tempa produkcji, godzinowego poziomu zużycia czy też godzinowego przepływu, jak również ustalania liczby uderzeń serca na minutę, czyli dla celów pomiaru tętna itp...

 

Mnożenie:

 

Ażeby pomnożyć 3 przez 18, umiejscowioną na podziałce stałej bądź też na podziałce ruchomej liczbę 18 ustawić należy naprzeciwko liczby 3. Zarówno położony na podziałce stałej znacznik "HOURS" jak i położona na tarczy ruchomej liczba 1 wskazuje wynik, który w omawianym przykładzie wynosi 54.

 

Dzielenie:

 

Dzielenie następuje w sposób odwrotny do przedstawionego powyżej przykładu. Ażeby podzielić 54 przez 2, liczbę 54 ustawić należy po prostu naprzeciwko umiejscowionego na podziałce stałej znacznika "HOURS" , bądź też naprzeciwko umiejscowionej na tarczy ruchomej liczby 1. Odczyt wyniku następuje naprzeciw liczby 2, położonej w obrębie dowolnej spośród podziałek, i tak odpowiednio: 54 : 2 = 27 54 : 3 = 18 54 : 18 = 3 itd.

 

Reguła trzech:

 

Obie podziałki umożliwiają dokonanie mnożenia a następnie dzielenia w ramach pojedynczej operacji.

 

Przykładowo, ażeby ustalić cenę 6 metrów przewodu, przy koszcie 1,5 metra wynoszącym 9 funtów, należy ustawić liczbę 9 naprzeciwko liczby 6.

 

Wynik obliczeń pojawia się naprzeciw liczby 1,5 i w omawianym przykładzie wynosi on 36 funtów.

 

Godzinowe tempo produkcji lub zużycia:

 

Pomiar godzinowego tempa produkcji czy też godzinowego tempa zużycia przebiega zgodnie z tą samą zasadą, która stosowana była w przypadku pomiaru prędkości średniej. Przykładowo, jeżeli dane urządzenie wytwarza 15 sztuk jakiegoś towaru w przeciągu 45 sekund, jakie jest jego godzinowe tempo produkcji?

 

Pozyskiwanie odpowiedzi:

 

Ustaw liczbę 15 (liczba wyprodukowanych sztuk) naprzeciwko położonego na podziałce stałej znacznika "SECONDS" , a następnie dokonaj odczytu wyniku naprzeciw liczby 45 (zmierzony odstęp czasu)?

 

W omawianym przykładzie wynik ten wynosi 1.200 sztuk / godz.

 

Pomiar tętna:

 

Funkcja pomiaru tętna umożliwia błyskawiczne obliczenie tempa, w jakim bije serce.

 

Przykładowo, jeżeli w przeciągu 24sekundowego przedziału czasowego odnotowane zostało 27 uderzeń serca, należy po prostu ustawić liczbę 27 (liczbę uderzeń) naprzeciwko znacznika "MINUTES" , a następnie dokonać odczytu wyniku naprzeciw liczby 24 (czas trwania pomiaru)? w omawianym przykładzie wynik ten wynosi 67 uderzeń na minutę.

Edytowane przez Uzop

... powinien być prosty jak zegarek Świat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla takich laików jak ja ten topic to jak mała encyklopedia. Dzięki :)

 

A teraz pytanie: co to jest machanizm Valjoux? Co go wyróżnia? I dlaczego jest taki super? :)


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mbubu

Obecnie to ETA/Valioux. Najczęśćiej stosowane to: VJ 7750, 7751,7753,7754. To mechanizmy z chronografem. Automatyczne 7760 ma chyba naciag ręczny. Wcześniej była rodzina 7730 - miały naciag ręczny - dzo dzisiaj stosowane jako licencyjny Poljot 3133 (chyba to oznaczenie)

Pierwszy mechanizm ma wskazania sekund chrono, sekund zegarka, minuty i godziny stopera oraz date z nazwa dna tygodnia. Drugi ma jeszcze czas 24, fazy ksieżyca i kalendarz z nazwą miesiąca, następny ma chyba inne ułożenie tarcz, a ostatni o ile sie nie myle GMT.

Wszystkie pracuja z częstotliwości 28800 wahnięć. NAkrecaja si e w jedna stronę (to wada). Datownik przeskakuje płynnie, mechanizm jest dość mały, ale gruby. Zazwyczaj zegarki w niego wuposazone maja wysokośc 15 i więcej mm, choć spotkałem 13,8.

Dobry, podobno niezawodny :koń roboczy" służący w standardzie u wielu producentów. Jeszcze inni traktują go jako wdzięczny obiekt do modyfikacji. Można spotkac w zegarkach od 2000 zł do 100 000 Euro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie.

 

To teraz pytanie o kolejny mechanizm: Unitas.

 

:)


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A teraz pytanie: co to jest machanizm Valjoux? Co go wyróżnia? I dlaczego jest taki super? ;)

To teraz pytanie o kolejny mechanizm: Unitas.

 

Ani Valjoux, ani Unitas, to nie są mechanizmy, tylko firmy produkujące surowe mechanizmy, w dużym wyborze kalibrów, które są wykorzystywane przez inne firmy w swoich zegarkach. Zarówno Valjoux, Unitas jak i ETA należą do Ebauches SA.

 

Jeżeli chodzi o Valjoux, to kolega mbubu ujął tylko niewielki wycinek tematu i produkowanych kalibrów. Trochę histori:

Firma Valjoux SA została założona 1901 przez braci John i Charles Reymond w Les Bioux i nazywana do 1929 "Reymond Freres SA". Od 1910 firma, specjalizuje się w chronografach. W 1916 r oddaje do produkcji kultowy już 13-linige chronograf kaliber 23, używany przez różnych producentów (np. Audemars Piguet, Rolex, Patek Philipp,, Vacheron & Constantin) do 1974 r.

W 1929 r. przejmują firmę synowie Marius i Arnold. W 1944 następuje wcielanie do Ébauches SA. Valjoux SA dostarczał i dostarcza jeszcze dzisiaj, wysokiej jakości surowe mechanizmy chronografów, wielu firmom, tak jak np. Audemars Piguet, Patek Philippe, Rolex, IWC, Breitling, Mühle Glashütte/SA i TAG Heuer.

 

Unitas natomiast był oddziałem firmy "A. Reymond SA", w 1926 r. stał się fabryką Unitas Watch Co. Specjalizował się w mechanizmach zegarków kieszonkowych, później w surowych mechanizmach do zegarków naręcznych. W 1932 r został przyłączony do Ébauches SA.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O VJ był ciekawy artykuł w którymś z tegorocznych Chronosów. Jako ciekawostke dodam tylko, że nazwa pochodzi od miejsca rozpoczęcia produkcji - doliny Joux, czyli Val de Joux. Jeśli mnie pamięć nie myli, leży ona ok. 60 km od Genewy i jest dosyć istotnym miejscem na "zegarkowej mapie".


Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze czyżbyś widząc jakie głupoty napisałem nie mógł spać w nocy dopóki tego nie wyprostujesz? ;)

 

A poważnie to jeszcze raz dziękuję za rzetelną informację i cierpliwe wyjaśnienie.


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mbubu
Ani Valjoux, ani Unitas, to nie są mechanizmy, tylko firmy produkujące surowe mechanizmy, w dużym wyborze kalibrów, które są wykorzystywane przez inne firmy w swoich zegarkach. Zarówno Valjoux, Unitas jak i ETA należą do Ebauches SA.

 

Jeżeli chodzi o Valjoux, to kolega mbubu ujął tylko niewielki wycinek tematu i produkowanych kalibrów. Trochę histori:

Firma Valjoux SA została założona 1901 przez braci John i Charles Reymond w Les Bioux i nazywana do 1929 "Reymond Freres SA". Od 1910 firma, specjalizuje się w chronografach. W 1916 r oddaje do produkcji kultowy już 13-linige chronograf kaliber 23, używany przez różnych producentów (np. Audemars Piguet, Rolex, Patek Philipp,, Vacheron & Constantin) do 1974 r.

W 1929 r. przejmują firmę synowie Marius i Arnold. W 1944 następuje wcielanie do Ébauches SA. Valjoux SA dostarczał i dostarcza jeszcze dzisiaj, wysokiej jakości surowe mechanizmy chronografów, wielu firmom, tak jak np. Audemars Piguet, Patek Philippe, Rolex, IWC, Breitling, Mühle Glashütte/SA i TAG Heuer.

 

Unitas natomiast był oddziałem firmy "A. Reymond SA", w 1926 r. stał się fabryką Unitas Watch Co. Specjalizował się w mechanizmach zegarków kieszonkowych, później w surowych mechanizmach do zegarków naręcznych. W 1932 r został przyłączony do Ébauches SA.

 

Piotrze - prawie zgoda ;)

Treść pytania sugerowala, zainteresowanie obecna produkcjią - dużo słyszał kolega dobrego o ważu, to ozapytał dlaczego? Dlatego bez historii.

 

Co do stwierdzenia - tak Valjoux to firma - ale mechanizm to tez Valjoux. Nazwa werku to nie np 7750 tylko Eta/Valjoux 7750. Mówiąc Valjoux większośc z nas widzi werk, a nie firmę. Firma to w zasadzie ETA SA. O ile dobrze wyczytałem to takiej firmy jak Ebauches SA nie ma . Obecnie oferowane sa tylko dwa mechanizmy Unitas - 6497 i 6498. VJ tylko cztery wymienione przeze mnie. To nie jest wycinek, a wszystko co w temacie na dziś. Chyba że historia, ewentualnie wersje wykończenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mówiąc Valjoux większośc z nas widzi werk, a nie firmę.

 

Jaki werk mianowicie, ta większość widzi według Ciebie? ;)

Mówiąc Mercedes, jaki samochód się widzi? No właśnie żaden albo każdy tego producenta.

Nazwą werku jest kaliber, czyli np. 7750, a do identyfikacji jest potrzebny również producent, jednak sama nazwa producenta...

Nie można nic powiedzieć o mechanizmie Unitas, jedynie można by długo mówić o mechanizmach (firmy) Unitas.

 

Firma to w zasadzie ETA SA

 

W zasadzie to Ébauches SA. Zarówno Valjoux, jak i ETA produkują różne werki pod swoimi nazwami, a zależności własnościowe to osobna historia (ogólnie są coraz bardziej zagmatwane).


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotrze czyżbyś widząc jakie głupoty napisałem nie mógł spać w nocy dopóki tego nie wyprostujesz? ;)

 

Często pracuję po nocy, a śpię jak nie mam nic innego do roboty... ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mbubu
Jaki werk mianowicie, ta większość widzi według Ciebie? ;)

Mówiąc Mercedes, jaki samochód się widzi? No właśnie żaden albo każdy tego producenta.

Nazwą werku jest kaliber, czyli np. 7750, a do identyfikacji jest potrzebny również producent, jednak sama nazwa producenta...

Nie można nic powiedzieć o mechanizmie Unitas, jedynie można by długo mówić o mechanizmach (firmy) Unitas.

 

 

Piotrze. CHyba nie przeczytałes co napisałem. Powtórzę. Dzisiaj, obecnie, w teraźniekszości produkowane sa dwa mechanizmy Eta/Unitas 6497, oraz 6498.

Eta/Valjoux obecnie produkowane sa jedynie 7750, 7751, 7753, 7754.

Mówiąc do kogos np na forum - mam zegarek na VJ to wiemy, że to zegarek z chrono, na jednej z tych 4 wersji, ale zwykle, na 80, albo i 90% VJ7750. I tyle. Nie wiem po co wywody.

 

 

 

Obecnie Piotrze Peseux, Eta, Valjoux oraz Valgranges to produkty ETA SA. Nie Ebauches SA. Do 2003 roku Eta miala w nazwie Fabriquw `d Ebauches - albo jakoś tak.

Obecnie jest to ETA MAnufacture Horlogere Suisse. Połączenie pod nazwa eta - nastąpiło chtba w 1982. O ile dobrze zrozumiałem przestało istniec Ebauches SA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK....

Kolega Mbubu zarysował ogólnie charakterystyke werków spod znaku VJ. Rozumiem, że stosuje sie je w chrono, a poszczególne werki róznią się komplikacjami. (?)

A czy można coś ogólnie powiedzieć o Unitasie? Wspomniano już, że są tylko dwa mechanizmy Unitas - 6497 i 6498. Czym się różnią? Stosowane są w jakiś konkretnych zegarkach? Do konkretnych celów?

 

Naiwne pytania...? Być może.... Ja rozumiem, że to temat rzeka, ale kto pyta nie błądzi. ;) A chciałbym mieć chociaż ogólne pojęcie o wyobrażeniu ;)


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mbubu

Oba werki o srednicy 36,6 mm. Oba posiadaja naciag ręczny i małą sekundę. Mechanizm "wyewoluował" z werku stosowanego w zegarkach kieszonkowych. MA 4,5 mm wysokości. Pracuje z częstotliwością 3 Hz (21600 wahnięć) . 17 kamieni. Stosowany przez bardzo wielu producentów tak w wersji surowej jak i po bardzo doglębnych modyfiakcjach. Głośno cyka ;). Zegarki, z racji jego średnicy zazwyczaj sa duże - powużej 40mm.

Stosowany przez np Epos, Maurice Lacroix, Panerai i wiele wiele innych marek.

Różnice. Z widocznych w standardzie 6497 ma małą sekundę na 9, a 6498 na 6.

Jeden z moich ulubionych werków.

Historii nie zamieszczam - moze Piotr. To co napisałem dotyczy stanu obecnego. Obecnie werk nazywa sie ETA/Unitas i dalej nr.

Strona referencyjna Unitas:

UNITAS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotrze. CHyba nie przeczytałes co napisałem.

 

I na wzajem.

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie: Jaki werk mianowicie, ta większość widzi według Ciebie?

Podałeś 4 z wielu: 7750, 7751, 7753, 7754 i twierdzisz, że na 80-90% to 7750. ;) Ja na hasło Valjoux widzę niestety o wiele więcej ,ale moje konkretne zainteresowanie to zegarki vintage.

 

Obecnie Piotrze Peseux, Eta, Valjoux oraz Valgranges to produkty ETA SA. Nie Ebauches SA.

 

"CHyba nie przeczytałes co napisałem." ;)

[...] zależności własnościowe to osobna historia (ogólnie są coraz bardziej zagmatwane).

I tu http://www.eta.ch/ jest napisane, że 7750 produkuje ETA, a o Valjoux hmm...

 

Kończę już bo można by tak bez końca się przekomarzać. ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mbubu

A ja Piotrze napisałem, ze chodzi o sytuację teraźniejszą. Doskonale zdaje sobie sprawę, że werków historycznych firmowannych przez Valjoux jest więcej. Ja nie mam o nich prwie żadnego pojęcia - dlatego zaznaczam - chodzi mi o sytuacje na dziś, i mniemam, że zainteresowany kolega o ta obecna sytuacje pyta.

Przekomarzanie z Toba to przyjemność ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
OK....

Kolega Mbubu zarysował ogólnie charakterystyke werków spod znaku VJ. Rozumiem, że stosuje sie je w chrono, a poszczególne werki róznią się komplikacjami. (?)

A czy można coś ogólnie powiedzieć o Unitasie? Wspomniano już, że są tylko dwa mechanizmy Unitas - 6497 i 6498. Czym się różnią? Stosowane są w jakiś konkretnych zegarkach? Do konkretnych celów?

 

Naiwne pytania...? Być może.... Ja rozumiem, że to temat rzeka, ale kto pyta nie błądzi. ;) A chciałbym mieć chociaż ogólne pojęcie o wyobrażeniu ;)

 

W zasadzie to jest wątek "Słownik pojęć zegarmistrzowskich" i na opisy poszczególnych mechanizmów to raczej nie miejsce. Skorzystaj ze strony http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi...&&&

a znajdziesz tam opisy większości mechanizmów. Jak nasuną się potem Tobie jakieś konkretne pytania, to zapytaj w ZEGARKI SZWAJCARSKIE i NIEMIECKI, albo w innych zegarkach...

PS

I nie:dwa mechanizmy Unitas, tylko obecnie produkuje się dwa mechanizmy Unitasa. ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W zasadzie to jest wątek "Słownik pojęć zegarmistrzowskich" i na opisy poszczególnych mechanizmów to raczej nie miejsce. Skorzystaj ze strony http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi...&&&

 

Hmmm.... Może rzeczywiście opisywanie konkret mechanizmów to nie jest miejsce. Ale na ogólne określenie chrakaterystyk myśle, że idealny topic.

I oczywiście nie zamierzam pytać tutaj o każdy kaliber z osobna ;)

 

Strona, którą podałeś jest.... rozbudowana ;) Dzięki.


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Strona, którą podałeś jest.... rozbudowana ;) Dzięki.

 

Hmm... Wystarczy wpisać w biały prostokącik to co się szuka (firma i ewentualnie kaliber) oraz nacisnąć guziczek Search i już... ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.