Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yargoth

Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Rekomendowane odpowiedzi

W przykładowym zegarku wszystkie kamienie są syntetycznymi rubinami.

 

Znajdziesz je również w znacznie (!) tańszych mechanizmach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej znależć niesyntetyczne a prawdziwe rubiny w werkach z COSC lub w wersji TOP - jeśli mówimy o najpospolitszej Ecie.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej znależć niesyntetyczne a prawdziwe rubiny w werkach z COSC lub w wersji TOP - jeśli mówimy o najpospolitszej Ecie.

 

Przy czym, jak mi się wydaje, dotyczy to tylko palet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem szczerze mówiąc, może ktoś ma szersza wiedzę na ten temat , żeby chociaż jeszcze łożyska osi balansu. Jeśli jest tak jak napisałeś to kicha moim zdaniem , z tego co pamietam Eta chwaliła sie prawdziwymi rubinami ale ... może to kolejny chwyt ... poniżej palet , znaczy pasa ...


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi mianowicie o to, czy kupując zegarek za 2 tys. kupuję mechanizm, gdzie są prawdziwe kamienie szlachetne, czy też to pewnego rodzaju imitacje ich, w efektownych barwach. Czy opisując ten zegarek, mogę używać takich słów jak <ten czerwony to rubin>, <te fioletowe to ametysty> czy też wszystko to po prostu dobrze wyeksponowany "plastik" o właściwościach zastępujących kamienie szlachetne, których to tych ostatnich można szukać dopiero w dużo bardziej prestiżowych markach za kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy złotych?

 

A co to ma za znaczenie, czy te kamienie są naturalne, czy syntetyczne? Przecież w mechanizmie umieszczono je nie dla ozdoby tak jak w pierścionku, czy broszce, tylko dlatego że rubin bardzo dobrze wspólpracuje w łożyskach ze stalą i łożyska takie przy odpowiednim smarowaniu praktycznie są "wieczne". Jak chcesz się chwalić kamykami, to kup sobie lepiej jakiś sygnet, albo spinki do mankietów. :o

 

PS. Dział bardziej odpowiedni na takie pytanie to KĄCIK ZEGARMISTRZOWSKI.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem szczerze mówiąc, może ktoś ma szersza wiedzę na ten temat , żeby chociaż jeszcze łożyska osi balansu. Jeśli jest tak jak napisałeś to kicha moim zdaniem , z tego co pamietam Eta chwaliła sie prawdziwymi rubinami ale ... może to kolejny chwyt ... poniżej palet , znaczy pasa ...

 

W tym dokumencie: http://www.uhr.info/eta2824 wskazano tylko różnicę w materiale palet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie wiem czy odpowiedni dział, myślę że dobry.

Proszę o pomoc - mianowicie potrzebuję znać fachową nazwę zegarka kieszonkowego, takiego na łańcuszku.

Jest jakaś ogólna ich nazwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie wiem czy odpowiedni dział, myślę że dobry.Proszę o pomoc - mianowicie potrzebuję znać fachową nazwę zegarka kieszonkowego, takiego na łańcuszku.Jest jakaś ogólna ich nazwa?

 

Zegarek kieszonkowy to zegarek kieszonkowy po prostu. Chyba nie ma innej nazwy dla tej kategorii czasomierzy.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wujek google i ciocia wyszukiwarka nie żyją?

Mój odnośnik

Mój odnośnik

 

Żyją, ale co to za życie... :rolleyes:

 

Jeszcze jedno pytanie - chodzi mi o termin Grand Complication - czy można go odnosić do kategorii zegarków, które posiadają kilka komplikacji, czy raczej do określonego modelu, nawet jeżeli producent nie nazywa go w ten sposób.

 

I od razu drugie pytanie - jakie komplikacje (jaka ich ilość) decyduje o tym, że zegarek można zaliczyć do Grand Complication. Spotkałem się z tym, że nie chodzi tylko o ilość komplikacji, ale też jakie te komplikacje są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie - chodzi mi o termin Grand Complication - czy można go odnosić do kategorii zegarków, które posiadają kilka komplikacji, czy raczej do określonego modelu, nawet jeżeli producent nie nazywa go w ten sposób.

 

I od razu drugie pytanie - jakie komplikacje (jaka ich ilość) decyduje o tym, że zegarek można zaliczyć do Grand Complication. Spotkałem się z tym, że nie chodzi tylko o ilość komplikacji, ale też jakie te komplikacje są.

Określenie bardzo subiektywne i oznacza zegarek kieszonkowy bardzo skomplikowany. Normalnie zegarki maja jedną komplikacje, czyli powyżej to już jest zegarek skomplikowany. A kiedy jest bardzo skomplikowany, czyli Grande Complication? Musi posiadać tych komplikacji jak najwięcej, a co najmniej: chronograf, samoczynne bicie godzin (samowyzwalacz), repetier minutowy i wieczny kalendarz


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze

 

Moim zdaniem nie chodzi w ogóle o ilość komplikacji, a tylko o ich jakość.

Ergo może być jedna, ale z tych bardziej zaawansowanych (np. repetier).

IMO - chrono nią nie jest.

 

Pozdrawiam

Iko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie chodzi w ogóle o ilość komplikacji, a tylko o ich jakość.

Ergo może być jedna, ale z tych bardziej zaawansowanych (np. repetier).

IMO - chrono nią nie jest.

post-859-0-27623700-1322110797_thumb.jpg


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dorzucę dalsze wątpliwości w kwestii Grand Complication.

 

Spójrzcie na definicję z angielskiej Wikipedii:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Grand_complication

 

Tutaj szczegółowo opisują jakie typy komplikacji i z jakich kategorii fdefiniują Grand Complication. Jestem ciekaw waszego zdania.

Edytowane przez Wolfik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież wyraźnie piszą, że "oficjalnej" definicji nie ma, a według nich zegarek żeby był grande, powinien zawierać co najmniej trzy komplikacje, po jednej z każdej grup które wymienili.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK macie rację, myliłem się.

Ciekawe jest to, że wg Wiki te 3 mogą spełniać Vulcainy :lol:, pewnie masa innych mających chrono, datę i budzik...

 

Pozdrawiam

Iko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam za niewiedzę i być może kompromitujące mnie pytania :P

 

Dużo było w temacie o wychwycie, ale nie do końca rozumiem jak on działa (chodzi mi o ten najpopularniejszy - kotwicowy). Wiem, że odblokowuje koła przekładni chodu w rytm pracy balansu (tzn. palety kotwicy rytmicznie blokują i odblokowują koło) i uzupełnia straty energii. Właśnie nie rozumiem 1) w jaki sposób uzupełnia te straty, 2) jaką rolę pełni w tym wszystkim przerzutnik i co najważniejsze dla mojego braku wiedzy, 3) jak to jest wszystko połączone - w sensie co powoduje ruch każdej z tych części: balansu, kotwicy, koła wychwytowego. Co jest połączone z rozprężającą się sprężyną, a co z kołami przekładni chodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo było w temacie o wychwycie, ale nie do końca rozumiem jak on działa (chodzi mi o ten najpopularniejszy - kotwicowy). Wiem, że odblokowuje koła przekładni chodu w rytm pracy balansu (tzn. palety kotwicy rytmicznie blokują i odblokowują koło) i uzupełnia straty energii.

Mój odnośnik

 

Właśnie nie rozumiem 1) w jaki sposób uzupełnia te straty, 2) jaką rolę pełni w tym wszystkim przerzutnik

Przekazuje do balansu, przy pomocy przerzutnika, energię którą otrzymuje ze sprężyny poprzez przekładnię chodu i koło wychwytowe.

 

3) i co najważniejsze dla mojego braku wiedzy, jak to jest wszystko połączone - w sensie co powoduje ruch każdej z tych części: balansu, kotwicy, koła wychwytowego. Co jest połączone z rozprężającą się sprężyną, a co z kołami przekładni chodu?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiż ja byłem zielony :] po pierwsze dziękuję za te obydwie świetne odpowiedzi, a po drugie:

czyli rozumiem, że najogólniej rzecz biorąc sprężyna rozprężając się powoduje ruch przekładni chodu, a balans razem z wychwytem nie tworzy żadnej energii napędowej, a tylko powoduje (raczej AŻ), że przekładnia porusza się ze stałą prędkością. Czyli pracuje niejako "z boku" całego napędu, ruch koła wychwytowego powoduje przekładnia, a z obejrzanych filmów (mój angielski nie jest biegły) wywnioskowałem, że ruch kotwicy (która blokuje to koło) powoduje balans, który odzyskuje energię z końca kotwicy, czyli przerzutnika (dlatego cały czas pracuje). W takim razie (o ile wszystko piszę zgodnie z prawdą, w razie czego proszę o poprawkę) nie rozumiem jak zaczyna pracować balans na samym początku, trzeba go poruszyć, czy jak? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie (o ile wszystko piszę zgodnie z prawdą, w razie czego proszę o poprawkę) nie rozumiem jak zaczyna pracować balans na samym początku, trzeba go poruszyć, czy jak? :D

W zasadzie jest to zgodne z prawdą. :) Ogólnie, to wychwyt (balans, kotwica i koło wychwytowe) spowalnia czas rozwijania się sprężyny i dzieli go na małe stabilne odcinki czasu, które to są zliczane i pokazywane przez wskazówki. A balans podobnie jak wahadło potrzebuje impulsu, (czyli poruszenia ręcznego) żeby zaczął pracować.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mogą Panowie coś powiedzieć o mechanizmach kwarcowych? Mam na myśli takie które mają kryształ jako wyznacznik "wzorca czasowego".

Interesuje mnie, czy w takim zegarku normą jest skacząca wskazówka sekundnika, czy są mechanizmy "płynące"/ Kto je robi jakie mają symboe, kto cieszy sie uznaniem swej jakości i precyzji?

Wdzięczny będe również za zapoznanie mnie z nomenklatura stosowaną w tym zakresie.

Edytowane przez narek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że nie byłoby problemem nadanie zegarkowi kwarcowemu płynącej sekundy, w końcu to układ scalony, który można dowolnie zaprogramować. tyle że skutkowałoby to pewnie dużo szybszym wyczerpaniem baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.