Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dziadek

ANTON HARDER - zegary z wahadłem torsyjnym i roczną rezerwą chodu - roczniaki

Rekomendowane odpowiedzi

Post wprowadzający w budowie.


 


 


Chciałbym żeby był to temat o roczniakach wyprodukowanych na zlecenie Antona Hardera w różnych fabrykach.


Dołączanie dużej ilości zdjęć mile widziane.


 


Chciałbym również zachować pewien porządek i umieszczać w pierwszych trzech postach w sposób w miarę chronologiczny wszystkie bardzo istotne informacje o roczniakach, o różnych modelach roczniaków, o patentach Hardera, o zmianach w konstrukcji roczniaków z uwzględnieniem producenta i dat i  inne ogólne informacje.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patent Lorenza Jehlina z 16.09.1877 roku, po jego śmierci w roku 1879 przejęty przez Antona Hardera (vide wklejone notatki na stronie 3, tudzież podpis Hardera). Już chyba kiedyś go wklejałem, ale:
DRP_2437_Jehlin_16091877_1879.pdf
Wkrótce potem się zaczęło...Masówka i taniocha.Gdyby ktoś trafił gdzieś na magazynie, to niech tu popatrzy, jakich cen z roku 1881 nie należy przekraczać :D
post-6402-0-24626100-1408999923_thumb.jpg

post-6402-0-63678400-1408999956_thumb.jpg


DRP_2437_Jehlin_16091877_1879.pdf


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że artykuł w Allgemeines Journal der Uhrmacherkunst ze stycznia 1882 r. poświęcony wahadłu torsyjnemu wart jest przetłumaczenia.

 

post-22303-0-99348900-1409006126_thumb.jpg

 

Źródło: http://dfg-viewer.de/show/?tx_dlf[id]=http%3A%2F%2Fdigital.slub-dresden.de%2Ffileadmin%2Fdata%2F20454429Z%2F20454429Z.xml&tx_dlf


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zainteresowałem się trochę panem J.A. Harder  (ur   1811/09/16  zm 1888/06/23 ) z powodu jego niemałego wkładu w rozwój roczniaków.    Przesyłam  kilka  informacji  wygrzebanych z  mojego  archiwum.

33c74c650b15.png    

8c0b160af959.png    

 

Znalezione  w  sieci  ;książka  i  rysunek  roczniaka  Hardera  z  wychwytem wrzecionowym.

W opisie  po  niemiecku  podano  ze  użyta  była  taśma  stalowa(włos  stalowy) do  zawieszenia  wahadła.Jest  to  wersja Hardera  sprzed  1881 roku.

Das Buch Der Erfindungen, Gewerbe Und Industrien autor Felix Ahrens.

http://books.google.pl/books?id=70wMAwAAQBAJ&pg=PA121-IA4&dq=L%C3%A4hn++eppner&hl=fr&source=gbs_selected_pages&cad=2#v=onepage&q=%20%20%20eppner&f=false

 

 

2c9a1958d786.jpg eae682665dcd.jpg e4d226eee63d.jpg 

 

Nie  pisze  tutaj  o jego  współpracy  z  GB i Willmanem gdyz  nie  wiem  zbyt  wiele,to  działka  założycieli  tematu.

Opowieści o tym jak doszedł do swojego odkrycia jest kilka jedna mówi iż podczas powrotu z wojny w 1870 roku na angielskim parowcu przez Hamburg obserwował załadunek ciężkiego Kotla parowego ważącego 1000 cetnarów przez dźwig portowy i zauważył łatwość z jaka robotnik portowy poruszał ciężkim kotłem na długiej linie ,obracając go wokół osi.Tak to opowiadał pan Harder panu Grossmanowi z Glashutte w 1882 roku i jest to opisane na stronie 76 numer 10 DUZ. Podarował również Harder dwa roczniaki szkole ,jeden pod szkłem drugi sam werk.  

Myślę ze te rzeczy mogą być jeszcze w Glashutte.

Znany  jest  fakt  iz  potomek  J.A. Hardera  przebywa  w  USA  i  maja  do  niego  dostęp  głowni  z  NAWCC.

Inny  potomek  - Tiemo Hollmann mieszka  w  Niemczech.

Jego  strona: 

http://www.tiemohollmann.de/Inhalt/Harder/ppl/e/4/ca3dadf89664250394e.html

 

H.H. Schmidt potwierdził mi ze dziwny jest sposób wejścia w posiadanie patentu Jehlina, raczej nie może jedna osoba drugiej sprzedać patentu a tak to było opisywane. Jest to jeszcze temat pełen niespodzianek i niewiadomych .No chyba  ze  razem  pracowali nad  patentem ,myślę  ze  doczekamy  się  wyjaśnień.

Pan Harder był właścicielem ziemskim –Gutsbezitzer w miejscowości Ransen bei Steinau od  roku 1864 (Ręszów kolo Ścinawy) co widać często na tarczach jego zegarów.

Wczesniej  byl wlascicielem Herrschaft Tham obecnie  Buczyna  kolo Glogowa  przy  trasie  nr 12  Glogow  Szprotawa.

Buczyna jest  odlegla  o 33  km  od  Szlichtyngowa(gdzie  jest  pochowany  syna Hardera) i 40 km  od  Ręszowa.

Gutshof - majątek dworski

Ein Gutshof ist ein größeres landwirtschaftliches Anwesen, als herrschaftlicher Besitz auch Gut oder Domäne genannt, oder ein Bauerngut (Bauernhof).

Pałac w miejscu renesansowego dworu z XVI/XVII wieku. Powiększony w XVIII wieku i przebudowany w XIX wieku. Obok zaniedbany park i zabudowania gospodarcze z XIX wieku.

 

 

Posiadłość na mapie oznakowana GUT  w  lewym  górnym  rogu.

http://www.bibliotek...=42670&from=FBC

http://www.amzpbig.c...5K_AMS_1952.jpg

 

A tak wygląda teraz dawna posiadłość Hardera:(zdjecie  internet)

67213e6767a3.jpg  

 

Krótkie  streszczenie  artykułu AJU z  1882 roku  odnośnie  zegara  rocznego  z  wahadłem  torsyjnym. Artykuł  wklejony  przez Kolege  WueM , Specjalnie  dla  kolegi Kobasa oraz   kol Dascola  którzy jak  mniemam posiadają ładne egzemplarze zegarów  Hardera.

Znane i  udokumentowane  SA   przypadki   podarowania  przez  Hardera  swoich  zegarów  szkole  zegarmistrzowskiej  w  Glashutte  oraz  znane  są  co  najmniej  dwa  roczniaki  wykonane  przez  zdających  na egzamin  mistrzowski .Jest  gdzies  zdjecie  w  DUZ.

Nie  tak  dawno  Tarant  udostępnił artykuł z NAWCC Douglasa  A Stevensona  ,czytałem  go  ale  jest  on niedokończony.

Otóż  poza kilkoma rysunkami  jak wygląda  roczniak Hardera (Co  widac  na  skanie  kol WueM) i  jakie zmiany wprowadził  w  zawieszeniu włosa  w  stosunku do osi wychwytu  (wrzecionowego-łopatkowego)- do 1881 roku zawieszka  była  bardzo oddalona od osi wychwytu ,później (po 1881 a  raczej  na poczatku  przed  rozpoczęciem  współpracy  z  GW&Cie  roku )włos  jest blisko osi  kola  wychwytowego  a  widelec  skierowany  na  zewnątrz od  mechanizmu .Kolo  wychwytowe  mialo  15  zebow,zebnik  na  nim  8  zebow  i  napedzal  kolo  minutowe  z  64  zebami.Harder pracował tez  nad  wychwytem cylindrowym ale  wczesniej (Willmann ,GB ?).

Zegar roczny  który niektórzy  widzieli (Harder dla  Willmana) ma  jeszcze  inne rozwiązanie położenia widełek i wychwytu..

W  ogólnym zarysie Harder  już  w  1873  roku zbudował  działający model  zegara rocznego  z wahadłem torsyjnym.

Ponieważ  prowadził  badania dalej i się  z  tym  nie kryl nie  było dla  niego  zaskoczeniem iż Jehlin  opatentował  to  w  1877 roku. Było  to  niejako  za  jego  zgoda. Tutaj SA  niejasne tłumaczenia  ,nie  jest wprost napisane ze  pracowali  razem natomiast  Harder wiedział  ze  Jehlin  złoży wniosek.

-dnia 06. Maja 1876 na  Francje
- dnia  27.06.1876 w Württemberg
- Lipiec 1878 jako Reichspatent. (DRP 2437)

Harder złożył  wniosek  również   7 października  1878 wniosek o  numer patentu  7543  ale  ten został odrzucony.

Jehlin rozpoczął najpierw  współprace z  firma  Lenzkirch i  podobno  został taki model wystawiony  na Kunst- und Gewerbeausstellung w Karlsruhe  w  pazdzierniku 1776 a  później  zaproponował  Harderowi odkupienie patentu. Brak  jest na  razie innych dowodów  na istnienie   współprac  na linii  Lenzkirch –Jehlin.

Harder odmówił  no bo  jak można kupić  swój wynalazek.

Lorenz Jehlin zmarł  w Listopadzie  1879.Wówczas po  dwóch  latach w  przypadku nieopłacania prawa patentowe przepadały wiec  Harder musiał się spieszyć.

Jest  dalej protokół  z  posiedzenia u  notariusza  w  miejscowości  Steinau-obecnie  Scinawa) dnia 03 Czerwca 1880  roku

Protokół.(ten opisany  przez  niektórych  jako  niejasne  wejscie  Hardera  w  posiadanie  patentu  Jehlina).

W skrocie:

Niżej  podpisani  w  obecności adwokata zaświadczają  ze  widzieli działający  model roczniaka Hardera przed  1877  rokiem  kiedy to  Jehlin złożył  wniosek patentowy.

Dalej są  wyjaśnienia czy  mogli  obaj nad  tym  pracować ,czy aby Harder  nie ściągnął od  Jehlina  i takie tam.

Ogólnie jest troszkę  informacji  rozsianych po gazetach, kłótnia  dwóch przedstawicieli  o to  który jest głównym przedstawicielem  do  sprzedaży roczniaków Hardera itp.

Pod  protokółem z  Ransen  podpisali  się:

Paul  Kassel  - adwokat

Obecni

Gottfried Anders-cieśla  stolarz z  Ransen (wymieniony  również  w  książce  jako darczynca  dla  kosciola  z  ransen)

Carl Bergmann- Dożywotnik   z  Ransen (ur  w  13/07/1826)

Robert Roseno -właściciel   ziemski z Preichau

H .Denker  -pracownik folwarku Ransen a  w  zasadzie  dzierżawca  od  1872 roku również przedstawiciel policji  w  Ransen (wymieniony  jako  darczyńca  dla  kościoła  w  Ransen miedzy  innymi kielichów  mszalnych)

Zona J .A Hardera  wywodziła  sie  z  rodu  Denker -to  byl jej  brat.

Harderowie  sa  pochowani  w Ransen a  wraz  z  nimi  syn Herrman,corka Elizabeth.Jeden  syn Carl Johann pochowany  jest w Schlihtingsheim (Szlichtyngowa)  kolo Głogowa,córka Agnes  ( w ksiazce  jest przejezyczenie  imienia-Gandes)poślubiła dyrektora  Hartmana  i  osiadła  w Berlinie.   Gustav  Hartmann byl Dyrektorem Allgemenine Eisenbahn Versicherung Geselschaft  in Berlin jeszcze  w  latach  1874   a wg  jednego  z  potomkow  dyrektorem  Iduna Versicherungen(ja  znalazlem ze  Iduna to  byl  E  Hartmann ale  nic nie jest  wykluczone)

Majatek po  śmierci zony Hardera -Charlotte   przejal  w roku 1897 ich zięć Ritter  Calau  vom Hofe.

W  1899  majatek sprzedano  obcej  osobie i  Calau  przeprowadzili się  do  Gorlitz.

Dane  pochodzą  z książki  Ransen opracowanej przez  Luzia  Gunther.Jest  tam  tylko male  przejezyczenie  w  nazwie  majatku Thamm-w  ksiazce  jest napisane Tham.

 

  69ac760476a8.jpg 092b746fec45.jpg

 W 1881  roku  Anton  Harder  wraz  z  firma  Gerson Wintermantel GW&Cie wykonali 12  prototypów  zegarów  rocznych z  wychwytem Grahama. Oczywiście  z  numerami  od  1 do 12.

4 z  lewym układem kol,4  z  prawym układem kol  oraz  4  w  drewnianej  wiszącej  obudowie nakręcane  z  przodu ,dokladnie takie  jak ze  skanu Kol Taranta i sprzedawane  przez  Knoblaucha.

Informacje  pochodzą  od potomka  Hardera z USA i nie  są  ogólnie  dostępne.

Tak  wygląda jeden  (zdjęcie  za zgoda  właściciela).

Drugi egzemplarz  jest  w USA i  raczej  jego  fotki  nie  zobaczymy  oficjalnie.

 

fdb1b14f6d99.jpg

  

Proszę  założycieli tematu  o  sprostowania i  kontynuowanie  tematu.

No  i  wspomniani  właściciele  mogliby  wkleić  fotki swoich Harderów.

Tak wygladaja  pozniejsze  Hardery:

post-27388-0-07228600-1410290043_thumb.jpg

post-27388-0-99640100-1410290054_thumb.jpg

post-27388-0-09557400-1410290962_thumb.png


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany właściciel jak tylko wróci z urlopu to chętnie napstryka fotek i zapoda do ogólnego wglądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc urlop szczęśliwie zakończony.

post-57457-0-31577700-1410710749_thumb.jpg

post-57457-0-70038100-1410710764_thumb.jpg

post-57457-0-82589200-1410710782_thumb.jpg

post-57457-0-38779700-1410710807_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja swojego Hardera, # 2397 R (zegar trzech patentów). Rożni się nieco od innych, bo ma podstawki pod sterczyny na kolumnach. Wygląda na fabryczną robotę, tak jakby chciano obniżyć półkę mechanizmu.  Może partia włosów była krótsza?

 

post-22303-0-96156700-1439047732_thumb.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-22303-0-96518000-1439047953_thumb.jpgpost-22303-0-14600500-1439048428_thumb.jpg

 

 


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny :)

Będzie  czyszczony ?


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek zegar wygląda  na oryginał,daj zdjęcie górnej  zawieszki jeszcze  proszę.

Może  robiono  próby  z  krótszym i  innym włosem?

Zmiana długosci  włosa  była  czyms  podyktowana.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm jest umyty i naoliwiony, podstawa póki co zostanie w takim stanie jak jest. Wymieniona została kotwica i koło wychwytowe, bo miały kontakt z pilnikiem. Osie pozostały oryginalne.

 

Jak widać na amerykańskim patencie, górna kostka mocująca włos jest narysowana poprzecznie, ale to chyba błąd rysunkowy.

 

post-22303-0-61909300-1440327735_thumb.jpgpost-22303-0-18457100-1440329896_thumb.jpgpost-22303-0-10677600-1440331221_thumb.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam tylko pół Hardera,

 

post-31391-0-16282700-1440427328_thumb.jpg

 

kompilacja, w/g JH wahadło i podstawa Harder 2 kw.1882 (produkcja dla Hardera  przez GW&Cie) natomiast mechanizm Hauck 2 kw 1904.

Ciekawostka to podstawa pod mechanizm mocowana na kolumnach , Nie jest wycinana z jednego kawałka tylko jest znitowana z trzech elementów.

 

post-31391-0-45062200-1440426957.jpg

 

Tak samo jak  widać to na patencie . Podstawa 3 kw 1882 a patent z grudnia 1882, czy jest możliwe że podstawa pod mechanizm  jest oryginalna?

 

post-31391-0-59552800-1440427035.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma numer 5 (prawdopodobnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.


Jesli nie ty go kupiles to ja chetnie go  adoptuje ;) . Pozdrawiam.

 

post-38332-0-32340600-1467386011_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez janekp
      Jak  zapewne  wszyscy  wiedza  interesuję  się  zegarami  rocznymi  od  pewnego czasu,nie  zajmuję  sie  zakwalifikowaniem  zegara na podstawie  wyglądu  plyt  itd  ale   czytam duzo i  obserwuje  ,zwiedzam muzea  i  kolekcje.
      Czytalem  kilka  razy  ze  A Harder  podobno  opatentowal zegar  z  wahadlem torsyjnym  juz  w  1878  roku  pod  nr  7543   wg  Knoblaucha  ale  nie  znaleziono  nigdy  dowodow na to.
      Oto  tenże  dowod .Skan  strony  z  ksiegi  Patentow  ,obok wpis  o Eppnerze  Junior.Wpis  z  ksiegi  Patentow  z  1878  roku.Brak  jets opisu  jak  mial  wygladac  ten patent ale  to zmienia troszke nasze  myslenie,bardzo  mozliwe  ze  Jehlin I Harder  pracowali  nad  tym samym  patentem,Jehlin opatentowal to  w  Niemczech  w  22.06.1877  w  Landespatent Biuro  .W  kazdym razie Knoblauch  pisał  prawde  czego  do  tej  pory  nie  potrafilismy  udowodnic.Harder  nie  klamal  piszac  ze  pracowal  juz  kilka  lat  wczesniej  nad  tymi  zegarami.Do tej  pory  uważalismy  że  ten  patent  nie  istniał.
      Zamieszcze to  samo  nan Nawacu  bo  JH  chetnie  to  zobaczy....
       
       
      Gwoli  przypomnienia  pozostałe  patenty  A Hardera>
       
      U.S Patent 269052  z 12 Grudnia 1882 roku dla Anton Harder za  wychwyt  Grahama do  zegarow  torsyjnym
      R.L.P 2182  z 09 Maja z 1882 roku dla Anton Harder za  wychwyt  Grahama do  zegarow  torsyjnych
              Privilegiums Urkunden nr 11611 und 2591 z  17.08.1880  A.Harder  --- Monarchia  austro-wegierska  -czekamy  na  skan tego  wniosku
       D.R.P. Nr. 2437; Geänderte Blattfederaufhängung  A.Harder  -przejety  od  Jehlina 
       
      'Illustriertes Patent-Blatt. 2. 1878, Juli - Dez.', Bild 292 von 466 | MDZ (digitale-sammlungen.de)
       
       
       
      Illustriertes Patent-Blatt. 2. 1878, Juli - Dez.

    • Przez christopherjed
      Pragnę przedstawić przyrząd który wykonałem zmęczony wielokrotnym wybudowywaniem wychwytu w celu ustawiania palet. Teraz regulacja palet trwa 1-2 minuty i po kilku próbach wychwyt pracuje prawidłowo. Wychwytu nie wyjmuję, regulacji dokonuję na zatrzymanym zegarze i od razu po regulacji mogę przeprowadzić korektę, jeżeli jest potrzebna. Być może taki przyrząd lub podobny istnieje, tylko ja, jako samouk o tym nie wiem. Do wysuwania lub wsuwania palet nie luzuję śrubek mocujących palety. Nacisk ramion pokonuje ten opór a użycie mosiądzu nie powoduje uszkodzeń palety. W przyrządzie zastosowałem śrubę M3, której skok wynosi 0,5 mm .Odległość między śrubą a mostkiem jest dwukrotnie większa od odległości mostek- cęgi, tak że 1 obrót śruby przesuwa paletę o 0,25 mm .Mostek jest do dolnej części przylutowany i przynitowany, w górnrj obrotowo. Sruba w dolnej części lużno na dwóch zablokowanych nakrętkach, w górnej części otwór pod śrubę podłużny i nakrętka mocowana w osłonce z blachy co zapewnia ruchliwość. Do wysuwania palet górną, nieco dłuższą część zakładam na górnączęść palety, a do wsuwania obracam przyrząd.





    • Przez pajabrava
      Witajcie drodzy "Mistrzowie Czasu".
      Nadzieję mam ,ze i tym razem nie zawiodę się licząc na Wasze wsparcie. Do brzegu zatem. Nabyłem taką sobie  " Komę średnią" i ni czorta nie mogę jej ustawić. Spieszyła się okrutnie. . Doszedłem po kilku dniach  do około 8 minut na godzinę i nic nie potrafię z tym dalej zrobić. Po kolei zmieniłem włos z 0,0036" na 0,0032, później 0,0030" . Wahadło ze stożkami ledwo się rusza. Jakieś 60 stopni. Regulacja wahadła maksymalnie rozkręcona na "S" ,włosa już dłuższego dać nie mogę, bo wahadło szoruje po podstawie. Próbowałem rozchylać widełki i zmieniać ich położenie na włosie. Bez skutku!!!. Nawet lekko odginałem pręt z ośki wychwytu mając nadzieję na zwiększenie amplitudy wahadła...... Opadły mi dziś o 3:00 i powieki i ręce. Co zatem????? Proszę jak najuprzejmiej zlitujcie się!!!. Czekam na rady. Dodaję fotki poglądowe
      Marek Jacek


    • Przez Tomasz ZZ
      Ostatni kupiłem  zdekompletowany zegar elektryczny w formie roczniaka . Na tarczy napisy Silvoz  oraz electric . Mechanizm zegara jest elektryczny zasilany baterią 1,5 V  rozmiar R6 (AA). Chód mechanizmu zegara sterowany jest balansem z wychwytem kołkowym . Napęd mechanizmu realizowany jest przez ramie dźwigni z zapadkami oraz  sprężynę wzdłużną  naciąganą cyklicznie przez elektromagnes współpracujący ze zworą elektryczną. Mechanizm taki prawdopodobnie wykorzystywany był w różnych zegarach stojących i wiszących jednak nie ma na nim żadnych napisów wskazujących na to jaka forma go wykonała. W przedstawionym zegarze mechanizm ten został  celowo zmieniony na użytek w " pseudoroczniaku"  poprzez dodanie do jednej z wag dźwigni pręta mającego współpracować z przerzutnikiem włosa wahadła torsyjnego. Niestety w kupionym egzemplarzu nie ma przerzutnika , włosa ani wahadła. Jednakże za twierdzeniem, że mechanizm ten jest integralną częścią tego zegara wskazuje fakt, że tylna mosiężna płyta zegara posiada elementy służące do montowania zawieszki wahadła oraz śruby do montowania osłony włosy a w dolnej części podcięcie w które wchodzi  bateria zasilające. Nie ma w niej natomiast otworów pod osie kół zębatych. Na tylnej  płycie znajduje się sygnatura firmy KOMA . Czy ktoś wie jak w takim zegarze wyglądały  brakujące elementy i jaki powinien być włos ?  Jakiej firmy jest  mechanizm ? Czy zegar jest efektem współpracy firm KOMA i Silvoz ? 








    • Przez adamtychy
      Witam.
       
      To mój pierwszy roczniak. Sprzedający w opisie aukcji zaznaczył, że po 15 minutach się zatrzymuje, ale pomyślałem, że wyczyszczenie i oliwa powinna go uruchomić. No i zrobiło się smutno, gdy po kilku dniach obserwacji zauważyłem, że kotwica minimalnie haczy o ząbki, co prawdopodobnie spowalnia wahadło i zegar się zatrzymuje. Proszę o poradę lub wskazówkę jak to skorygować jeżeli jest to przyczyną. Być może się mylę. Przesyłam parę zdjęć i z góry dziękuję.
       
      Pozdrawiam,
      Adam








×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.