Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
dziadek

Uwagi i wnioski odnośnie struktury subforum roczniakowego :)

Rekomendowane odpowiedzi

Propozycja utworzenia tematów o poszczególnych producentach bardzo mi się podoba.  :)

Wieczorem założę temat o roczniakach Gustava Beckera i drugi temat o roczniakach Antona Hardera.

Edytowane przez tarant

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się rozbić pierwszego tematu-rzeki, ale sądzę, że należy nieco wiadomości przekopiować do poszczególnych nowych tematów. Trochę wam to zajmie czasu ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja powtórzę po raz 101 - dopóki nie określimy precyzyjnie co rozumiemy przez słowo " producent " będzie z tego jeden wielki bałagan.

Włącznie z Beckerem, przy którym zaczną się jaja przy crystalach.

 

 

Badische ... a co to znaczy produkowane przez nich ?  ( poważnie - proces produkcji jest złożony - od wydobycia rud metali do gotowego zegara na półce )

Spróbuj PRECYZYJNIE postawić granicę i bez wyjątków - maja obowiązywać WSZYTSKICH producentów.

----------------------------------------------------------

 

A Wurth wcale nie musiał mieć smutnego końca - wejście w układy i spółki to nic złego.

A to, że się kolekcjonerom nie podoba - cóż.

Kasa ważna była , a nie kolekcjonerzy w 100 lat później.

 

Jeżeli nie uznamy, ze większość współpracowała ze sobą, lub miała wspólnych podwykonawców to nic z "szukania prawdy" nie będzie.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem wystarczy prosta kategoryzacja:

  • zegary roczne z XIX wieku (Harder i inni)
  • zegary roczne Gustava Beckera
  • pozostałe (Schatz, JUF, Kienzle, Wurth, Jungans...)

U kogoś, kto nie będzie w stanie odróżnić JUF-a od Beckera (czy rozpoznać Hardera) rozdrabnianie wątków może wywołać słowną agresję.

 

Ponadto szanujmy moderatora, ma ważniejsze rzeczy na głowie niż grupowanie tematów według niejasnych kryteriów. W końcu forum to nie encyklopedia.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może inny podział

 

Wurth,

Hauck,

JUF/Schatz 

Huber i jego konstrukcje

i dalej pozostałe w jednym wątku ( te z lichymi konstrukcjami)  jak lecą -  Koma, Kundo,  Becker, Herr i inne późniejsze kwarcowe 

 

:D :D :D  ;)

 

A myśląc o początkujących to najlepiej Kundo i Koma.. no i Schatz

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że te uśmieszki dodałeś, ale nie wiem czy to Cię uratuje :D

 

Swoją drogą, mógłby ktoś stworzyć takie "drzewo genealogiczne" roczniaków. Łącznie ze ślepymi, obumarłymi gałęziami...

 

post-6402-0-46075200-1408996329_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przed czym ?

 

Jak zwykle podstawowej odpowiedzi  kto to jest  producent nie będzie, ale dyskusja o producentach tak.

Czyli będzie rozmowa o  tym, co każdy może rozumieć inaczej i wie lepiej, że to nie tak, choć się może zmienić i wtedy będzie odwrotnie, ale nie na pewno.

I na pewno wiadomo, ze każdy piszący będzie miał rację bardziej a momentami bezwzględnie i absolutnie.

 

Latający Cyrk Monty Pythona przy tym to super realistyczny serial ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed zemstą Gustava :ph34r:


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie producentem jest ten, kto zegar złożył z części wyprodukowanych u siebie lub w innych fabrykach i go oznaczył numerem seryjnym obowiązującym w jego fabryce i nabił na zegarze swoje fabryczne sygnatury i przy sprzedaży dał na określony czas gwarancję. 

Czeska Skoda to jest co, Volkswagen czy Skoda? 

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian - czeska Skoda jest... niemiecka, więc  ;)

 

Ale widzę, ze rozwiązałeś problem i to wg mnie zupełnie logicznie ( poważnie - wg mnie też tak jest, co już pisałem wcześniej ) 

Np BadUf bił sygnatury, czyli produkował.

Używał do tego różnych podwykonawców i rozwiązań technicznych innych  wytwórców/ konstruktorów.

Teraz przestaw NAWCC na taki tok myślenia  bo nie będziemy kompatybilni :D

 

Problem w tym, że liczba producentów szybko wzrośnie, a spora część roczniaków pojawi się jako no name, bo nie będzie wiadomo kto dla kogo robił.

Myślę jednak , że tak lepiej  niż tkwić w tym bałaganie.

 

Będą więc producenci i rozwiązania technicznie używane w ich zegarach różnych "autorów".

 

Tak można by było rozmawiać .


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Będą więc producenci i rozwiązania technicznie używane w ich zegarach różnych "autorów".

 

Tak można by było rozmawiać .

Dokładnie tak. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się i popieram ostatnie wnioski - najważniejszy jest jakiś względny porządek byśmy się nie rozdrabniali na drobne posty za każdym razem z każdym kolejnym zegarem. Ale musi ktoś nad tym czuwać (administrator tego subforum) - tak by gdy pojawi się post z zegarem do identyfikacji - a zaliczymy go do znanego typu zegarów jakiegoś "producenta" - to będziemy musieli go przenieść do głównego założonego już wcześniej wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Ale musi ktoś nad tym czuwać (administrator tego subforum) - tak by gdy pojawi się post z zegarem do identyfikacji - a zaliczymy go do znanego typu zegarów jakiegoś "producenta" - to będziemy musieli go przenieść do głównego założonego już wcześniej wątku.

Dokładnie tak.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że podstawa to w PIERWSZYM POŚCIE TEMATU UMIEŚCIĆ WSZELKIE ZNANE DANE O PRODUCENCIE.

 

To należy siłą rzeczy do autora wątku.

W pierwszej kolejności daty produkcji i numerację.

 

Drugi post można by przeznaczyć na rozwiązania techniczne, zawieszenia, wahadła korony itp rzeczy charakterystyczne dla danego producenta.

 

A przykłady  kompletnych zegarów dopiero od kolejnych postów.

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się i popieram ostatnie wnioski - najważniejszy jest jakiś względny porządek byśmy się nie rozdrabniali na drobne posty za każdym razem z każdym kolejnym zegarem. Ale musi ktoś nad tym czuwać (administrator tego subforum) - tak by gdy pojawi się post z zegarem do identyfikacji - a zaliczymy go do znanego typu zegarów jakiegoś "producenta" - to będziemy musieli go przenieść do głównego założonego już wcześniej wątku.

 

Tylko musisz najpierw skontaktować się z administratorem. Ja tu tylko sprzątam :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że podstawa to w PIERWSZYM POŚCIE TEMATU UMIEŚCIĆ WSZELKIE ZNANE DANE O PRODUCENCIE.

 

To należy siłą rzeczy do autora wątku.

W pierwszej kolejności daty produkcji i numerację.

 

Drugi post można by przeznaczyć na rozwiązania techniczne, zawieszenia, wahadła korony itp rzeczy charakterystyczne dla danego producenta.

 

A przykłady  kompletnych zegarów dopiero od kolejnych postów.

Moja idea jest taka, żeby w pierwszych trzech postach umieszczać najbardziej istotne dane dotyczące fabryki, zegarów w niej produkowanych i wprowadzanych zmian technicznych w konstrukcjach zegarowych z uwzględnieniem dat i opisów również że zdjęciami.

Zarys historyczny i daty produkcji oczywiście też.

Część opisów dodamy w najbliższym czasie, a kolejne będą dodawane sukcesywnie co jakiś czas.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian - nie ogarniesz tego w ten sposób wg mnie.

To za dużo wiedzy na JEDEN post.

 

Gdyby dany producent robił  jeden... no powiedzmy  kilka  - do 5 wzorów zegarów wtedy OK. Ale zmian było od metra.

Tego nie wrzucisz w sposób przejrzysty.

To nie jest czcze gadanie - zobacz ile takich wątków już jest i WSZYSTKIE się rozmyły z powodu ... pewnie braku doświadczenia " prowadzących"  ( oczywiście ze mną włącznie ).

 

Poza wszystkim trzeba pamiętać o możliwości niespodzianek sprawianych przez piszących bo...

 

NIE NALEŻY WKŁADAĆ POD ŻADNYM POZOREM ciężkich zdjęć, bo to się staje nie do przeglądania.

Informacje zawarte obok takich zdjęć należy uznać za stracone.

 

Nie jestem pewien, czy w wypadku roczniaków nie należałoby nawet  jakiegoś kolejnego posta w wątku "osobno" przeznaczyć na wahadła.

Temat wahadeł byłby oddzielony od innych rozwiązań technicznych  budowy zegara.

 

Dane o fabryce powinny być podawane chronologicznie - jak to chcesz w trzech postach zrobić ? .

 

Wg mnie najpierw solidnie przemyśleć jak - forma musi mieć możliwość reorganizacji, bo za jakiś czas mogą wyjść inne potrzeby.

Ze dwa posty  "puste" prowadzącego pod pierwszym nie zaszkodzą ;)

 

 

EDIT

 

Cenną rzeczą pewnie byłby również temat o podstawach roczniaków - było tego sporo.

Można zapewne na dwa sposoby - albo post oddzielny na pierwszej stronie w wątku producenta, albo osobny wątek.

Ten drugi wariant ma  tę zaletę, że dla osób poszukujących porównanie byłoby łatwiejsze.

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz ma rację, tak na wszelki wypadek załóżmy koledzy jeszcze po dwa rezerwowe posty i Piotr je schowa. :)

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej zrobić "szablon" do pisania pierwszych kilku postów ;)

Wtedy będzie jednakowo u wszystkich producentów, co wniesie ogólny porządek i łatwość przeglądania różnych wątków.

 

Np post  pierwszy :

 

PRODUCENT - firma działała od - do ( krótka historia w oparciu o kolejne daty )

Zegary roczne wykonywane w latach od - do

 

Ilość wyprodukowanych zegarów / tabela z numeracją i datami

 

Okresy wyróżniane w produkcji - kolejność zmian (bez szczegółowego opisu, bo będzie za dużo ) - daty wprowadzenia etc.

 

 

Post  drugi - nie wiem jak to się ma do  prawa, ale może ryciny  z katalogów ?  - to by było coś !

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już mój wątek możecie zamknąć (zegary Wurth) i zmodyfikować - by była jednolitość. Ale cieszę się , że dochodzimy do ogólnie przyjętego porządku.

 

Pozdrawiam

kamil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już mój wątek możecie zamknąć (zegary Wurth) i zmodyfikować - by była jednolitość. Ale cieszę się , że dochodzimy do ogólnie przyjętego porządku.

 

Pozdrawiam

kamil

 

Dlaczego zamknąć? Masz możliwość edycji, w pierwszym poście tematu po włączeniu zaawansowanej opcji mozesz zmienić także tytuł. Do roboty ;) ! Ja swój wpis potem schowam.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może inny podział

 

Wurth,

Hauck,

JUF/Shatz 

Huber i jego konstrukcje

i dalej pozostałe w jednym wątku ( te z lichymi konstrukcjami)  jak lecą -  Koma, Kundo,  Becker, Herr i inne późniejsze kwarcowe 

 

:D :D :D  ;)

 

A myśląc o początkujących to najlepiej Kundo i Koma.. no i Schatz

 

Nie pierwszy raz piszesz Shatz, więc to chyba nie literówka. Innym razem Schatz. To wg Ciebie jakieś rozłączne byty?

 

A co do lichych konstrukcji. Chyba nie masz na myśli mechanizmu GB na którym wzorowali się wszyscy producenci roczniaków i który, w praktycznie niezmiennej formie, utrzymany był w produkcji przez 30 lat w dziesiątkach tysięcy sztuk.

 

Chyba że masz na myśli mechanizm GB z latarkowymi zębnikami, w datowaniu którego machnąłeś się o 30 lat - ten rzeczywiście jest lichy. Tyle że trudno go określić produktem fabryki Beckera, raczej Junghansa.

 

Myślę, że podział który zaproponowałeś jest bez sensu, bo ignoruje fakt, iż były tylko dwa liczące się ośrodki produkcji roczniaków: Dolny Śląsk (Gustav Becker) i Szwarcwald (JUF, Schatz, Kienzle, Wuerth, BADUF, Jungans, Kundo, Kieninger & Obergfeil, Koma, Herr i wiele innych spółek powiązanych kapitałowo lub osobowo). Dlatego wrzucenie do jednego wora producentów z głębi Niemiec jest uzasadnione, ponadto ułatwi rozpoznawanie związków pomiędzy nimi. Tyle tylko, że Becker nie w tych związkach żadnego udziału (przynajmniej do 1926 r.) i dlatego wymaga odrębnej kategorii. Poza tym TWA roczniaków GB liczy już parę osób i nie postponowałbym ich  :)

 

Zastanawiam się też nad postawieniem pewnej cezury czasowej, np 1939 rok, aby nie musieć się zajmować ślicznymi zegarami w kwiatki, czy cackami z porcelany.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Znając większość poglądów  kolegów będzie trudną sprawą ustalić podział w pełni satysfakcjonujący. Poza tym na razie mało osób się wypowiada. >Grube ryby< się wypowiedziały, to teraz >płotki<. Wg mnie istnieje na NAWACC  pewien podział w którym można poszperać i z którego będziemy zapewne korzystać plus własne przemyślenia. Ciekawszym dla mnie podziałem będzie pokazanie datowaniami, rocznik, kwartały, miesiące rozwoju konstrukcji roczniaków. Tu podoba mi się podpodział na mechanizmy i wahadła, to zupełnie niezależne konstrukcje i tak jest do dzisiaj, nie przeszkadza mechanicznie podwiesić inne wahadło pod inny mechanizm, stosując odpowiedni włos.

Czyli bliższy jestem chronologii czasowej. Rok i co się pokazało. W danym roku podpodziały na firmy, co weszło nowego. itd.

Właściwie tylko Beckera można określić dokumentacją,a reszta to mieszanka. Pozdrawiam.P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtku - na pewno literówka w wypadku Schatza :)

Niestety z przykrością zauważam, że coraz więcej  błędów mi się przydarza .

Roztargnienie ? brak czasu i pośpiech ?... starość ?

 

Specjalnie dla Wojtka wyjaśnienie :

 

Trzy uśmiechy i przymrużona mordka to oznaka DUŻEJ IRONII , która jest odpowiedzią na Twój wcześniejszy post, z którego mogłaby wynikać pewnego rodzaju dominacja Beckera.

Gdy kolekcjonowanie przechodzi w fanatyzm zaczynający przysłaniać rzeczywistość, zanika możliwość rozsądnej rozmowy - pozostaje ironia.

 

 

Rozumiem też, że ironicznie ( mam nadzieję ) używane określenie "TWA"  ma określać poziom zafascynowania tematem.

TWA to określenie (wg  sporej grupy ludzi w tym mnie - nie chcę napisać większości, bo nie mam do tego prawa ) odmózgowionej grupy ludzi z pogranicza schizofrenii i paranoi .

Zasługą takich ludzi jest zrobienie ze sprężyny  regulatora wiedeńskiego, sprawdzanie oryginalności seryjnych skrzynek i walka o wierność powtarzalności produkcji, podczas gdy cały świat silił się na oryginalność i niepowtarzalność...

 

Niestety rzeczywistość dyktuje swoje prawa. Zegary roczne, które moglibyśmy zaliczyć do średniej półki ( mowa o obudowach i okresie produkcji ) uzyskują bardzo realne/ sprawdzalne ceny na rynkach światowych.

Pomimo wielkich starań "grupy Beckera" w obecnej chwili Becker jest jednym z tańszych zegarów - gdzieś obok Kienzle, JUF i BadUfa.

Wyżej stoją Hauck, Wurth. Poszukiwane zegary mają elementy konstrukcji i wahadła Willego, Hubera, Haucka, Wurtha.

Becker tego nie miał ( poza wahadłem rtęciowym  Hubera ) tu jego nikła współpraca daje efekty negatywne.

 

I jeszcze wyjaśnienie na zarzut o walnięcie się o 30 lat w datowaniu - Wojtku  - nie ja się walnąłem - Terwilliger  w 10 wydaniu ew to zrobił i to napisałem wówczas.

Druk w książce nie ulega modyfikacjom - w każdej chwili możesz sprawdzić.

A ponieważ wątpliwości co do sposobu datowania nie zostały rozwiane trudno jest nawet powiedzieć czy to pomyłka.

 

 

----------------------------------------------

 

Piotr ( kumite ).

Są katalogi można to układać firmami i będzie dobrze - poważnie.

Tylko do tego trzeba przysiąść i popracować.

Jak się zrobi z tego tablica " a ja mam fajniejszy" z chaotycznym wklejaniem zdjęć to  nic z tego nie będzie... tzn będzie - bałagan.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Jak się zrobi z tego tablica " a ja mam fajniejszy" z chaotycznym wklejaniem zdjęć to  nic z tego nie będzie... tzn będzie - bałagan.

 

Z tym zdaniem się zgadzam. Uważam, że istotą jest porządek, więc każdy zorganizowany kierunek jest dobry. Podział na firmy( do ustalenia) i można ruszać. Dodatkowo jako osobno, wahadła i np. osobno Huber i jego rozwiązania i powiązania. Pozdrawiam.P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.