Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Ender

Kama

Rekomendowane odpowiedzi

Jacek, wiem co sugerujesz ;) ale zauważ, że te moje dwie Kamy co mają dekiel zaciskany powinny mieć te same koperty, a nie mają.

Najlepiej widać to na zdjęciu trzecim od góry (dwa wpisy wyżej) - obie Kamy mają gładki dekiel zaciskany i ten sam rodzaj wykończenia bezla (szeroki)... ale inne wyprofilowanie uszu.

Hmm? ;)

(na czwartym zdjęciu, tym na spodzie, chodzi o Kamy leżące najwyżej i najniżej - obie mają gładki zaciskany dekiel, szeroki bezel, ale zupełnie inne wyprofilowanie uszu)

 

A może tam się jakaś pobieda przyplątała ;)


TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Jacek, wiem co sugerujesz ;) ale zauważ, że te moje dwie Kamy co mają dekiel zaciskany powinny mieć te same koperty, a nie mają.

Najlepiej widać to na zdjęciu trzecim od góry (dwa wpisy wyżej) - obie Kamy mają gładki dekiel zaciskany i ten sam rodzaj wykończenia bezla (szeroki)... ale inne wyprofilowanie uszu.

Hmm? ;)

(na czwartym zdjęciu, tym na spodzie, chodzi o Kamy leżące najwyżej i najniżej - obie mają gładki zaciskany dekiel, szeroki bezel, ale zupełnie inne wyprofilowanie uszu)

Nic nie sugeruję. Po prostu wg mnie te modele nie powinny być w kopertach z zaciskanym deklem. Chyba, że katalog kłamie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że gdzieś kiedyś mogło dojść do przekładki ... choć - patrz EDIT niżej.

Ale jedna rzecz nie ulega wątpliwości - mam dwie Kamy (lub czymkolwiek one były wcześniej) z takim samym deklem i taką samą (zdejmowalną) ramką wokół szkła, a uszy są inaczej wyprofilowane.

Co do katalogów - czy nie istnieje możliwość, że w katalogu pomija się nieznaczne różnice w wyglądzie kopert, jak w tym przypadku?

 

EDIT: co do przekładki kopert i mechanizmów z tarczami w Kamach - nie jest to specjalnie możliwe. Raz kiedyś próbowałem podmienić kopertę w jednej Kamie na ładniej zachowaną, ale za cholerę nie chciala wejść do nieswojej koperty.

Jutro za widoku przejrzę jeszcze szuflady, pozbieram wszystkie Kamy, jakie mam, i się im poprzyglądam :)

Pozdrawiam

Edytowane przez pawelmcstock

Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Pooglądaj mechanizmy.

W wersjach z zaciskanym deklem powinien być mechanizm 2602 bez antyszoka, w tych z deklem na bagnet mechanizm 2603

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest dobra podpowiedź :) Sprawdzę!

Zanim jutro przejrzę jeszcze szuflady, dodam teraz, że przekładka, którą sobie kombinowałem dotyczyła (o ile dobrze pamiętam) przełożenia Kamy z deklem zakręcanym do koperty z deklem wciskanym - nie dało się.


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Pod tym linkiem można pobrać tłumaczenie katalogu 1960 roku wraz z kolorowymi zdjęciami. (Nie znalazłem nigdzie odmiany XVII, część fotek również nie jest najwyższych lotów, tak więc gdyby ktoś miał ładne zdjęcia w swojej kolekcji i chciałby się podzielić, będę wdzięczny).
 
 
 
 

 

 

Wpis Endera pochodzi sprzed 3 lat.

Czy ktoś z Koleżeństwa dysponuje tym katalogiem i jest chętny podzielić się? 


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2000 km i już jest u mnie. Mega mega rzadkość! Nieidealna ale i tak strasznie cieszy :D

Kama XVII  :wub:

 

post-49869-0-66149600-1507367473_thumb.jpg

Edytowane przez kchrapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Kamę z rzadką niebieską lumą

Ładna  :)

Nawet nie o tę lumę chodzi choć fakt że to również ozdoba tego zegarka. Po prostu ten model Kamy (XVII) jest niesamowicie rzadki by nie powiedzieć że nie ma go wcale. Ender w swoim jakże doskonałym opracowaniu nie zamieścił nawet fotki z google ponieważ jej nie znalazł. Ja też nie spotkałem tego zegarka do tej pory nigdy, ani na portalach ani w kolekcjach choć staram się zebrać wszystkie Kamy. O tej nawet nie marzyłem, myślałem że będzie tą której nigdy nie trafię. A jednak jest i radość jej posiadania jest dla mnie ogromna, wręcz większa niż niejednego bardziej cennego zegarka. Zdecydowanie perełka w moim zbiorze. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Ale striełki chyba nie teges, choć niewątpliwie kamowskie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale striełki chyba nie teges, choć niewątpliwie kamowskie?

Tak, katalogowo są inne ale doświadczenie nauczyło mnie że w Kamach mogła się trafić taka "podmiana" w oryginale. ( W Pobiedach też uważam że się to zdarzało) W tych z niebieską lumą już nieraz widziałem inne niż w katalogu ale pasujące do zegarka i do koloru lumy na tarczy. Myślę że w takich przypadkach mogli tak składać. Pewności oczywiście nie mam a w tym modelu to już w ogóle nie ma możliwości zweryfikowania. Niby mógłbym zmienić na katalogowe ale jednak zostawię tak jak jest bo koloru lumy w życiu nie dobiorę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czym się ta Kama odznacza w swej rzadkości oprócz niebieskiej lumy na czarnej tarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czym się ta Kama odznacza w swej rzadkości oprócz niebieskiej lumy na czarnej tarczy?

Czcionką indeksów.

Zresztą najlepiej porównać na zestawieniu Endera: http://zegarkiclub.pl/forum/topic/110287-kama/?do=findComment&comment=1281968

Edytowane przez kchrapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psiakość idę przejrzeć swoje Kamy, może też mam jakąś perełkę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Tak, katalogowo są inne ale doświadczenie nauczyło mnie że w Kamach mogła się trafić taka "podmiana" w oryginale. ( W Pobiedach też uważam że się to zdarzało) W tych z niebieską lumą już nieraz widziałem inne niż w katalogu ale pasujące do zegarka i do koloru lumy na tarczy. Myślę że w takich przypadkach mogli tak składać. Pewności oczywiście nie mam a w tym modelu to już w ogóle nie ma możliwości zweryfikowania. Niby mógłbym zmienić na katalogowe ale jednak zostawię tak jak jest bo koloru lumy w życiu nie dobiorę :)

@kchrapek - doskonale wiesz jakie mam podejście do katalogów.

Ta uwaga była tylko pro forma ;)

 

Ale ... znajdą się pewnie puryści, którzy zakwestionują oryginalność bo na fotce z katalogu, z lat 60-tych widzieli inny krój wskazówek.

I to jest jeden jedyny, dopuszczalny wzorzec. Innych być nie ma prawa, a jeśli są to składaki !!!

 

Już męczy mnie powtarzanie, że na pewno zdarzało się tak, że aby wyrobić plan miesięczny/kwartalny/roczny we wszystkich fabrykach składali z tego co akurat było pod ręką i pasowało. Nikt nie czekał na dostawę właściwych oryginalnych dla "oformlienija" części. A taki detal jak wskazówki to naprawdę NIC NIEZNACZĄCY detal przy takiej masówce. Trzeba wziąć również pod uwagę, że tych katalogów dostępnych i rozpowszechnianych teraz w necie, w latach 60-tych nikt na oczy nie widział, więc skąd miał wiedzieć potencjalny kupujący jak powinien wyglądać zegarek w oryginalnym zestawieniu? Zresztą kogo to interesowało? Wtedy nie było kolekcjonerów radzieckich zegarków. Byli chętni do posiadania zegarka i kupowali taki na jaki było ich stać. Kto tam wiedział, że Kama w wersji nr XVII ma mieć akurat takie wskazówki  a wersja V inne?

 

Jednak z drugiej strony nie można dopuszczać dowolności zestawień w każdym zakresie. Trzeba mieć na uwadze, że dany model produkował dany zakład i w tym zakresie są dopuszczalne fabryczne podmianki. Pomiędzy fabrykami NIE !!!

 

Jeśli ktoś ma inne zdanie chętnie poczytam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztofie,

g r a t ul a c j e !!!

Szczerze zazdraszczam jak cholera! :ph34r:

 

Ja zbieram się powoli do opublikowania zdjęć mojej kolekcji Kam, ale ciągle coś nowego dochodzi, i ciągle robię korekty i naprawy (np dzisiaj kolejne trzy Kamy poszły do spa). Myślę, że za jakiś tydzień będę mógł wrzucić pierwsze rezultaty moich poszukiwań z ostatnich paru miesięcy :)

 

Tymczasem.

Chyba istnieje jeszcze jeden wzór wskazówek o których nie wspomina Ender - wąskie z lumą. Trafiłem na takie już parę razy. Nie wiem, czy przypadek, czy przekładka z innych zegarków, rzućcie proszę okiem np tutaj:

post-78561-0-04638000-1507398453_thumb.jpg

Sprawa jest o tyle podejrzana w powyższym egzemplarzu, że sekundnik niemal na pewno nie od Kamy, co zdecydowanie podważa autentyczność całego kompletu. Jestem ciekaw Waszego zdania.

 

Poza tym, jest jeszcze chyba jeden krój wskazówek, ale na razie nie rozwijam tematu ... ;)

 

Druga sprawa, niektóre Kamy mają białe nadruki na tarczy, podczas gdy inne mają te nadruki w kolorze niebieskim. Sprawa dotyczy przede wszystkim modelu XIV.

 

Po trzecie. Kolor lumy też nie jest oczywistą oczywistością. Oprócz błękitu pojawia się dość często zieleń. Także w Kamie III i Kamie XIII (o kolorach lumy Kamy XIII rozmawialiśmy już wyżej)

 

Czuj czuwaj! ;)


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekundnik tutaj jest od ..nie wiadomo czego :) A wskazówki na 99%od Pobiedy. Co do koloru lumy to masz rację było ich kilka. Na ten moment brakuje mi ostatniej Kamy jeśli chodzi o wzory tarcz, ale można by brać pod uwagę wariacje na temat dwóch rodzajów kopert, różnych nadruków(z nazwą fabryki i bez) i właśnie koloru lumy i byłoby tego jeszcze dużo duzo więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że Kamy z nadrukiem nazwy fabryki na tarczy są najstarsze.

Wbrew temu co pisze Ender (brak Kam z nabitą na mostku datą wcześniejszą niż 1955 rok) znalazłem taką (rok 1954), i jest to właśnie Kama z nadrukiem nazwy fabryki na tarczy.

Temat rozwinę jak podam zdjęcia mojej kolekcji.


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XII

 

EDIT:

Temat jest chyba jeszcze faktycznie mocno niezbadany.

Może się na przykład okazać, że wszystkie modele Kamy wyszły niemal jednocześnie, w tym samym roku (1954 ?) , a nie jakoś chronologicznie, zgodnie z ich numeracją podaną na początku Tematu.

Na to jednak potrzeba by zebrać większą ilość Kam z nadrukiem nazwy fabryki na tarczy, a to cholernie niełatwe zadanie...

Edytowane przez pawelmcstock

Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.