Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Robnyc

Jakie hobby poza zegarkami..., inne nasze pasje

Rekomendowane odpowiedzi

W moim przypadku z kategorii zbliżonej ideologicznie do zegarków, będą buty.

 

W kwestiach kulinarnych,... cygara i wina :)


Czas ma sens tylko wtedy, kiedy robi się z nim coś sensownego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja lista pasji oprócz zegarków jest dość krótka: 

góry - jeszcze kilka lat temu wpinałem się trochę w tatrach i alpach, teraz tylko chodzę i biegam 

genealogia - od kilku lat buduję swoje drzewo i udało mi się cofnąć o 8 pokoleń wstecz 

Edytowane przez Pawel2499

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bazy danych - zawodowo a przy okazji moja pasja

sztuki walki - krav maga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo, Kol. Paweł, mamy podobne pasje !!  :)

No to przy tej okazji i ja napiszę o moich zainteresowaniach.

Czytając powyższe wpisy Kolegów mogę napisać, że ja  mam bardzo mało zainteresowań pozazawodowych.

 

Największą moją pasją są oczywiście stare zegary, głównie z wahadłem torsyjnym. Hobbistycznie zegarami zajmuję się już ponad 30 lat. Oczywiście były okresy w których  poświęcałem starym zegarom więcej czasu, były okresy że poświęcałem im mniej czasu, ale przez wszystkie te lata stare zegary zawsze były ze mną albo ja z nimi.  

Ponieważ sam naprawiam i odrestaurowuję stare zegary, to mam również  sporo starych narzędzi i maszyn zegarmistrzowskich.

Narzędzia, maszyny i oprzyrządowanie zegarmistrzowskie, to raczej takie małe poboczne hobby.

 

Drugą moją pasją jest genealogia mojej rodziny. Tym zajmuję się prawie od dziecka, ponieważ zajmował się tym również mój ojciec i zawsze mnie zabierał ze sobą jadąc gdzieś do bliższej lub dalszej rodziny, albo do archiwum. Razem również rozpoczęliśmy rysowanie drzewa genealogicznego na dużej planszy.

Niestety od roku 1977 do dziś zajmuję się genealogią sam i mam moim zdaniem sporo sukcesów w tej dziedzinie.

To informacja dla Kol Pawła.

Mam miedzy innymi bardzo dobrze udokumentowanych wszystkich przodków z linii męskiej od roku 1618.(daty urodzin, ślubów, zgonów i wszystkie dane dotyczące ich dzieci i ich profesji) Mam udokumentowanych dużo linii żeńskich. Ci co się tym zajmują to wiedzą, że udokumentowanie linii żeńskich to duże wyzwanie. 

Mogę również udowodnić i udokumentować, że wszyscy ludzie żyjący na świecie i noszący moje nazwisko są moją rodziną i wszyscy pochodzimy od jednego przodka i wszystkich mam udokumentowanych. (Mam rzadko spotykane nazwisko.)

Ponieważ moi przodkowie w linii prostej posiadali młyn wodny od roku 1646 do roku 1981. (W roku 1646 żona jednego z moich przodków wniosła młyn i jezioro w posagu małżeńskim) Więc sam młyn, jezioro i rodzina żony tego przodka jest również w obszarze mojego zainteresowania.

Kilka lat temu znalazłem dokument w którym napisano, że młyn został spalony w roku 1410 przez wojska Władysława Jagiełły które maszerowały w kierunku Grunwaldu. Dokument pochodzi z roku 1412. 

 

Pozostałe moje zajęcia to zaspokajanie potrzeb życiowych, zdrowotnych i ogólnorozwojowych, nie dostrzegam w nich żadnej pasji, dostrzegam jedynie przyjemność.  :)

 

Zachęcam Kolegów do zajęcia się genealogią własnej rodziny. Pasja tego typu może okazać się dla wielu z Was, bardzo interesująca i wciągająca.

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dziadek - podziwiam tak rozwikłaną historię Twojej rodziny... Niesamowite! Chyba zajmę się swoją rodziną - jest parę zagadek związanych z moimi pradziadkami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu znalazłem dokument w którym napisano, że młyn został spalony w roku 1410 przez wojska Władysława Jagiełły które maszerowały w kierunku Grunwaldu. Dokument pochodzi z roku 1412. 

 

Zachęcam Kolegów do zajęcia się genealogią własnej rodziny. Pasja tego typu może okazać się dla wielu z Was, bardzo interesująca i wciągająca.

 

Marian, jakby się okazało, że ten młyn spalił  jeden z moich przodków, to nie miej żalu :ph34r:     

Widzę, że będziemy mieli wspólny temat do rozmowy na kolejnym spotkaniu zegarowym.

Ja laik i ty profesjonalny genealog.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian, jakby się okazało, że ten młyn spalił  jeden z moich przodków, to nie miej żalu :ph34r:     

Widzę, że będziemy mieli wspólny temat do rozmowy na kolejnym spotkaniu zegarowym.

Ja laik i ty profesjonalny genealog.

Tomasz,  nie ma problemu, żalu miał nie będę. Młyn obecnie (odwiedzam go kilka razy w roku) jest w bardzo złym stanie technicznym, pomimo że jest w rejestrze zabytków.

Tak podam dla ciekawości, najwięcej informacji o dziejach części naszych przodków mają Amerykanie. :)

 

Edit. Może inaczej. najwięcej informacji można odnależć w Ameryce.  

 

Wojska Jagiełły idąc w kierunku Grunwaldu po przekroczeniu Wisły zostawiały za sobą martwe pole. Palili i mordowali wszystko co żyło. Dąbrówno np. spalili doszczętnie, zabili wszystkich mieszkańców, uratowali się tylko ci którzy wpław przepłynęli jezioro. 

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezmiernie się ciesze że oprócz mnie są na forum także inni pasjonaci genealodzy :)

a szczególnie tacy wybitni jak dziadek od którego mam nadzieje wyciągnę trochę wiadomości na temat tych amerykańskich źródeł ;)

wiem że sporo ksiąg metrykalnych w internecie udostępniają Mormoni i słyszałem o Myheritage i Asscenty ale przyznam się że nie korzystałem

a co do chwalenia się to ja właściwie po za Warszawę nie wyszedłem ale odnalazłem akt małżeństwa 4xpradziadków z 1783r. z kościoła

już nie istniejącego św Anny i św Małgorzaty w Ujazdowie i okazało się że mam wspólnego przodka z niejakim Konstantym Ordonem, słynnym 

obrońcom reduty nr 54 z roku 1831 w czasie powstania listopadowego, którego w swoim wierszu opisał Adam Mickiewicz, a co ciekawe

Mickiewicz był mężem siostry ciotecznej mojego prapradziadka :)

 

ps.

dziadek - chylę czoła przed takimi dokonaniami jak cofnięcie się do początków XVIIw. nie wspominając o liniach żeńskich,oraz posiadania takich skarbów jak dokument z 1412 !!!

olbrzymi szacunek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Ja trochę z innej beczki ale na temat :)

 

Poza zegarkami kocham dzwięk bębnów i jak teraz policzyłem to gram na perkusji już 17 rok.

Pierwszą perkusję kupiłem w wieku 18 lat firmy Polmuz. Pracowałem na nią 3 miesiące na stolarni i nie straciłem z tych 3 wypłat ani złotówki aby ją mieć. Był to rok 1998 więc jak ktoś zna realia tamtych czasów to wie, że nie było to takie proste :)

W międzyczasie przerobiłem kilka zestawów takich firm jak Yamaha, Paiste, Senor... W tej chwili gram na białej, dwucentralowej Tamie z blachami Zildijan'a. Zestaw dla zaawansowanych :)

Mogę się pochwalić sukcesami taki jak wygrana w przeglądzie amatorskich kapel rockowych w 2002 roku oraz granie jako suport na WOŚP przed takimi kapelami jak Illusion, Hey i innymi, mniej znanymi.

Niestety rozjechalismy się z chłopakami z zespołu po Polsce i nie tylko po zakończeniu szkół średnich i teraz gram tylko dla swojej przyjemności ale nie wyobrażam sobie, że perkusja miałaby zniknąć z mojego życia.

Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od jakiegoś, w sumie nie długiego czasu interesuje się astronomia. Posiadam mały teleskop, średniej wielkości lornetkę i w ten oto sposób obserwuje nocne niebo. Patrząc w górę można sobie uzmysłowić jak wielki, ciekawy i różnorodny jest świat w którym żyjemy. I jak bardzo mało o nim wiemy. Oczywiście pomagają mi w rozwijaniu pasji rozmaite fora, strony, książki no i aplikacje i programy komputerowe.

lubię spojrzeć (aktualnie) wieczorem ok 20 na zachodnie niebo i popatrzę jak ładnie na niebie wyglądają Wenus i Jowisz oddalone od siebie o parę stopni ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od jakiegoś, w sumie nie długiego czasu interesuje się astronomia. Posiadam mały teleskop, średniej wielkości lornetkę i w ten oto sposób obserwuje nocne niebo. Patrząc w górę można sobie uzmysłowić jak wielki, ciekawy i różnorodny jest świat w którym żyjemy. I jak bardzo mało o nim wiemy. Oczywiście pomagają mi w rozwijaniu pasji rozmaite fora, strony, książki no i aplikacje i programy komputerowe.

lubię spojrzeć (aktualnie) wieczorem ok 20 na zachodnie niebo i popatrzę jak ładnie na niebie wyglądają Wenus i Jowisz oddalone od siebie o parę stopni ;-)

Jaki sprzęt należy mieć, aby obserwować planety układu słonecznego?

Też często obserwuję niebo ale głownie księżyc i przez teleobiektyw lustrzanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o planety układu słonecznego to:

planety wewnętrzne:

Merkury - podobno nic ciekawego do oglądania. Jest za blisko słońca żeby go obserwować.

Wenus - powierzchnia bez specjalnych urozmaicen. Ciekawe są fazy Wenus.

Ziemie możesz obserwować bez sprzętu ;-) ciekawe są morza i góry ;-)

Mars - czerwony kolor, czapy lodowe na biegunach.

Planety zewnętrzne:

Jowisz - pasy, Wielka plama, 4 księżyce

Saturn - wiadomo - pierścienie,

Uran - niedostrzegalna niebieska plamka.

Neptun - niedostrzegalna.

To wszystko zobaczylem w Refraktorze 70mm. Podobny obraz daje reflektor 114mm. Taki sprzętto koszt~ 500pln. Znacznie fajniej jednak kupić 8calowa Synte na Dobsonie za lekko ponad 1tys pln.

Mam też lornetkę 15x70 która daje podobne obraz a jest znacznie jaśniejsza. Daje duzo wiecej frajdy z obserwacji.

Ciekawe są obiekty głębokiego nieba - z katalogu Messiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Synty 8 do planet nie polecam, to są zbyt jasne obiekty, po za tym prowadzenie Synty jest koszmarne, miałem i szybko sprzedałem, najlepszym teleskopem do takich obiektów jak planety są teleskopy Maksutowa, teraz używam Maka 127, ale z chęcią bym się przesiadł na 150. Bardzo mażnym elementem jest też sam statyw ale to już dłuższa historia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja pochwale się troszkę mniej delikatnym hobby, mianowicie mechanika samochodowa, choć głównie elektronika i diagnostyka :-) . Ostatnio coraz to nowe sukcesy, naprawiony ABS, adaptacja przepustnicy od nowa itp :-). Wszystko grzebie w moim autku ;-)

 

Wytapatalkowane ze srebrnego Soniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do moich zainteresowań zalicza się:

-Pianistyka - uwielbiam grać na fortepianie, zwłaszcza na fortepianie zabytkowym;

-Muzyka klasyczna, jazz;

-Historia;

-Antyki;

-Genealogia;

-Zegary i zegarki...oczywiście :)

-Piękne kobiety - to już od 14 roku życia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Piękne kobiety - to już od 14 roku życia :)

 

uważaj na prokuratora ;)


Cytryn i Gumiak naprawiają co kto nie umiał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważaj na prokuratora ;)

:D Wcześniej nawet nie wiedziałem, że napisałem coś tak zabawnego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno miłość na wiek nie patrzy ale prokurator już tak :lol:

ja głównie motoryzacja, mechanika. W aucie ile się da naprawiam sam, jakieś zloty czy imprezy w okolicy też staram się odwiedzać. W ten wekend miałem okazję pooglądać kilka corvett, starych chargerów i innych amerykańców, tych nowszych i tych bardziej leciwych.

Co do oglądania planet to mój znajomy bardzo się tym interesuje, z kilkoma osobami przy dobrej pogodzie i czasie urządzają wypady na leśną polanę żeby uniknąć świateł latarni, domów itd i nocka na oglądaniu planet ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli interesujesz się mechaniką i motoryzacją, to może zaciekawi Cię moja ostatnia zdobycz :)

post-63245-0-61426700-1435057921_thumb.jpg

post-63245-0-43911200-1435057936_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oo fajny moskwicz :)

w Polsce go kupiłeś?


Cytryn i Gumiak naprawiają co kto nie umiał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pochodzi z roku 1963. Kupiłem w Krakowie, z sentymentu - takim samym jeździłem po wyrobieniu prawa jazdy w roku 1962. :)

Edytowane przez OmegaDeVille

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uchował się w takim stanie czy coś robiłeś przy nim? :)


Cytryn i Gumiak naprawiają co kto nie umiał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładna fura!!

Na wyposażeniu powinna mieć jeszcze ładną i stosownie ubraną kobietę. :)


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.