Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ender

Moskwa

Rekomendowane odpowiedzi

Tak to były zegarki męskie. Zauważ , że wtedy pomijajc zegarki kieszonkowe nie było większych modeli zegarków jak 28-32mm, a coś faceci nosić musieli. Nawet gdzieś wyczytałem, że Zwiedy były zegarkami męskimi, chociaż to mi się już mniej podoba.

Sam czasem noszę czerwoną dwunastkę, która ma 28mm i jakoś wcale się tego nie wstydzę.


"**wno chłopu nie zegarek..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiezdy były męskimi bo były duże zwiezdy ;) wszędzie spotykamy damki ale były też większe rozmiary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze inaczej: Zwiezdy produkowane pod koniec lat '30 były klasyfikowane jako męskie.

W katalogu Raznoeksportu z 1953 występują modele opisane jako damskie i męskie. Rozmiarowo nie bardzo się różnią (mam jedne i drugie), więc podział jest dość umowny.

W znanym katalogu z 1960 występują wyłącznie modele damskie (również te w kopertach określanych poprzednio jako "męskie").

Zegarki w sumie te same, ale klasyfikacja różna. W latach '30 i '40 był szał na miniaturyzację i mężczyźni nosili zegarki uważane obecnie za bardzo małe, a kobiety - wręcz mikroskopijne (te wszystkie "buldoczki" i takie tam). Zaczęło się to zmieniać na przełomie lat '40 i '50, co znajduje odzwierciedlenie również w katalogach.

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wątek odkopany to się pochwalę nowymi Moskwami

2014-11-22%2011.20.58.jpg

2014-12-13%2011.10.53.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie, co oznaczają: symbol (gwiazda lub głowa) oraz litery pod próbą złota?

post-64774-0-57048500-1423683240.jpg

post-64774-0-19094100-1423683247.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy to wyprodukowany w 1958r. w moskiewskim inspektoracie federalnego urzedu probierczego zegarek w złotej kopercie o próbie 583. W gwiazdę powinien być jeszcze wpisany sierp i młot, ale się wytarł

drugi to wyprodukowany w 1957 również w obrębie moskiewskiego federalnego urzędu probierczego zegarek w złotej kopercie o próbie 583.

 

edytka: literówka 1968 - 1958


Najlepszym paliwem jest makaron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Druga data się zgadza, natomiast dlaczego datujesz ten pierwszy dekiel na rok 1968? Pochodzi on z Moskwy i to raczej lata 50. http://www.ussrtime.com/cgi-bin/details.pl?id=1332

Co konkretnie oznaczają te skróty: "МДМ(phi)7", "МДМ(phi)8"? W sieci znalazłem tylko МДМ банк, ale on powstał dużo później, więc to nie to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

przepraszam, pisałem wieczorem i wkradła mi się literówka. Oczywiście powinno być 1958

- głowa była nabijana na złotych próbach do końca 1957r.

- od 1958r, nabijano gwiazdę z wpisanym w nią sierpem i młotem,

 

Tak więc to, czy masz do czynienia z głową, czy z gwiazdą, pozwala odkodować Ci rok.

 

Rok koduje ostatnia cyfra - w tym przypadku głowa 1957, gwiazda 1958.

Gdybyś miał np gwiazdę i cyfrę 7, wtedy byłby to rok produkcji 1967.

 

Litery kodują inspektorat urzędu probierczego (pierwsza litera - M- Moskwa, K - Kijów, E -Erewań) i kod fabryki.

Czyli w Twoim przypadku się zgadza, to są koperty z lat, w których w Pierwszej Moskiewskiej produkowano zegarki marki Moskwa.


Najlepszym paliwem jest makaron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Właśnie przygotowuję poprawione opracowanie Moskwy i te informacje bardzo mi się przydadzą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś to kupował to mogę się dołożyć do wspólnego zakupu (widzę, że jest opcja książek w .pdf)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi pasuje


Najlepszym paliwem jest makaron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj idąc na pocztę takie coś mi się trafiło

2015-02-14%2010.33.12.jpg

co ciekawe bez nazwy fabryki i zdjeałano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

Ale oryginał :) Ładna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,tylko że mam już drugą taką parkę.Pierwsza jest na pierwszej stronie.

2015-02-15%2007.57.32.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przygotowałem poprawione opracowanie zegarków Moskwa.

 

Zmieniona jest lekko prezentacja graficzna, naprawione małe błędy, ujednolicone nazewnictwo.

 

Całość podzielona jest na 3 części:

 

- Kompendium - czyli informacje ogólne

- Odmiany - prezentacja wszystkich wersji

- Infografika - całość na jednej grafice.

 

Strona domowa jest tutaj:


 

Tam też aktualne pliki do pobrania. Poniżej bezpośrednie linki:

 




 

W ten sposób chcę prezentować kolejne marki, dlatego proszę o Wasze wrażenia, ewentualne uwagi, możliwości poprawek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*** Aktualizacja opracowania zegarków Moskwa ***

 
Jakiś czas temu kchrapek podesłał mi odmianę, której brakowało w opracowaniu (dzięki!), dlatego dzisiaj udostępniam aktualizację. Dodana jest Moskwa ЧН-1003К, wprowadziłem również kilka kosmetycznych zmian.
Infografika i kompendium wiedzy do pobrania z pierwszego posta http://zegarkiclub.pl/forum/topic/112234-moskwa/?p=1315112
lub poniżej:
 
 
 
 

post-64774-0-46684400-1436206512_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jak wyglądało (lub posiada) pudełko od Moskwy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie zerknąłem na dolną część Twojej infografiki Ender. Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Oto moja zrewitalizowana i uruchomiona Moskwa.

Poza szkiełkiem, które było pęknięte i musiało zostać wymienione, zegarek całkowicie oryginalny.

Będzie wymieniona także koronka, bo jest tak wytarta, że nakręcanie to wyzwanie.

 

rtYLsv.jpg

PCRT0X.jpg

fgaCA9.jpg

 

Oczywiście ten staruszek ma nieokreśloną wartość sentymentalną jako pamiątka rodzinna.

Gdyby jednak ktoś był w stanie określić wartość materialną, byłbym wdzięczny (tak dla zaspokojenia ciekawości).

Pozdrawiam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słaby poczatek :wacko:  Tak dla zaspokojenia ciekawości to Ci powiem - na forum nie wyceniamy zegarków. Regulamin o tym wyraźnie mówi  <_<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Mac77
      Witam forumowiczów. Dostałem kolekcję zegarków po moim dziadku i chciałbym je odrestaurować/odnowić. 
      W związku z tym mam pytanie i prośbę o napisanie Waszej opinii o tych zegarkach, oraz słówko o mechanizmie. 
      Wszystkie zegarki oprócz NOAET mają mechanizmy chodzące dobrze.
      Które z nich są najcenniejsze, a które z nich to według was to "złom" ?


    • Przez w17dc0y0t3
      Witam serdecznie wszystkich forumowiczow 
       
      Niedawno zalozylem watek o Poljocie, ale mam jeszcze jeden zegarek po Dziadku, a nawet po Pradziadku. Oba daze sentymentem i zakladam na wazne okazje.
      Jestem ciekawy czy potraficie ocenic z jakiego okresu pochodzi i czy ktos z Was ma podobny na innym pasku (ten obecny to Hirsch'a klejony, bo ma teleskopy stale) ?
      W miare mozliwosci zrobie zdjecie od spodu. Czy Moskwa byly pozlacane, czy rowniez byly zlote?
       

       
      Dziekuje za wiadomosci 
    • Przez rafalczapa
      Iskra 2-56 , ostatnia z pod ręki Mistrza, ostatnia oś balansowa - koniec :-(
       
      Do pełni szczęścia brakuje Saljuta :-D
    • Przez rafalczapa
      Mołnia 4-50, "nowe pasy", teraz "tylko" znaleźć "stare pasy" ;-)
    • Przez Mike S
      Radziecki zegarek Moskwa wyprodukowany w zakładach im. Kirowa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.