Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Peccarus

Zagadka starego Poljota

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem forumowicze!

 

 

Poszukuję wszelkich informacji o zegarku marki Poljot (nazwa zegarka, mechanizmu, mniej więcej lata powstania, oryginalność wskazówek), widocznym na załączonym zdjęciu. Zdaję sobie sprawę, że dla znawców tematu nie jest to pewnie żadna ciekawostka. Temat dostał taką nazwę, żeby przyciągnąć Was do wątku. Mam nadzieję, że mi to wybaczycie :P 

Jeśli chodzi o sam zegarek, to jest to pamiątka po moim dziadku, więc wartość sentymentalna jest znacząca. Wreszcie postanowiłem zająć się nim odpowiednio i oddać go do renowacji. Czasomierz jest na chodzie ale podejrzewam, że mechanizm może wymagać przeczyszczenia. Chociaż nie sprawdzałem jeszcze jego dokładności/odchyłki. Szkło porysowane jest w znacznym stopniu, widać głębokie rysy. Kopertę oceniam na dobrze zachowaną, jednak sam dekiel również nie uniknął zarysowań.

Co do renowacji to planuję oddanie zegarka do zegarmistrza w celu przeczyszczenia mechanizmu. Moim zdaniem należy wymienić szkło i lekko poprawić wygląd koperty. Chociaż (chyba) nie chcę żadnego szlifowania. Chciałbym żeby czasomierz wyglądał na bardzo dobrze zachowany stary zegarek, dlatego też nie planuję ruszać tarczy. Pasek planuję dokupić nowy w kolorze brązowym i raczej, jeśli się uda, szukał będę wśród perełek od Bartkka z tego forum (moim zdaniem świetne paseczki).

Jeśli możecie polecić mi jeszcze jakiegoś dobrego zegarmistrza w Łodzi, który odpowiednio potraktuje to ważne dla mnie cudo, to byłbym bardzo wdzięczny. Oczywiście jeżeli macie jakieś inne rady i sugestie, to nie strońcie od wypisania ich.

 

Oto to cudo  :P

 

PsCeCN.jpg

Z góry dziękuję za pomoc! ;) 

Peccarus

Do moderatora:
Przepraszam za podwójny temat i proszę o przeniesienie tematu do działu "Pytania o stary zegarek".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjemny zegareczek :) Kopertę odśwież ściereczkami cape-cod, szkło wymień, a zegarmistrz niech wyczyści i naoliwi werk. Będziesz miał wtedy stary zegarek z charakterem. Fachowca ktoś zapewne poleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do szkła, to na pewno nie jest z tego zegarka, ale jeśli ma tylko rysy, bez pęknięć to warto je zachować i nawet sprzedać na forum, ponieważ szkła z lupką do Poljota są poszukiwane przez wielu kolekcjonerów.


"**wno chłopu nie zegarek..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do szkła, to na pewno nie jest z tego zegarka, ale jeśli ma tylko rysy, bez pęknięć to warto je zachować i nawet sprzedać na forum, ponieważ szkła z lupką do Poljota są poszukiwane przez wielu kolekcjonerów.

 

Na ruskach się nie znam, ale widywałem takie szkiełka w poljotach. Jesteś pewien, że nie jest oryginalne? Ja bym właśnie obstawiał oryginał i (jeśli nie jest pęknięte) wypolerował je, a nie wymieniał


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o ta lupke, lupki byly stosowane w zegarkach z datownikiem, chyba ze ten zegarek posiada datownik na godzinie 6 ? ... Kurcze nie widze :-/ Jesli nie to nie jest od tego poljota tylko od innego, jesli tak to przepraszam szklo zostaje !


"**wno chłopu nie zegarek..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest tam datownik. To niedopatrzenie spowodowane było pewnie niedoskonałością zdjęcia (strasznie słabym światłem dysponowałem). Dzięki za wstępne rady, w takim razie szkiełko zostawiam. Oddam je tylko do polerowania idąc za radą Chronofila. 

Teraz pojawia się pytanie o miejsce. w którym odpowiednio zaopiekują się zegarkiem. Wyszukałem na forum dwie firmy: Głowaccy z Warszawy i Chronos z Poznania, które OmegaDeVille polecał w innym temacie. Jednak przyznam, że wolałbym kogoś z Łodzi. Znacie może jakiegoś specjalistę w moich okolicach?

Jeszcze jedno! Strasznie kusi mnie tajemnica mechanizmu ukrytego za deklem ;) Zdaję sobie jednak sprawę, że próba otwarcia go moimi niewprawnymi rękoma mogłaby zakończyć się tragicznie dla czasomierza. Dlatego, jeśli ktokolwiek zna mechanizm ukryty wewnątrz, to byłbym bardzo wdzięczny za udostępnienie tej informacji. Popatrzę sobie chociaż w internecie, jeśli znajdę zdjęcia ;) 

Tutaj nowe zdjęcie, na którym lepiej widać datownik:
EtbWUd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, szczerze troche juz widzialem, ale takiego Poljota przeoczylem, ktory by mial dolny kalendarz. Oczywiscie szkielko zostaw i najlepiej spoleruj je sam, nie jest to trudne i zaoszczedzisz pieniadze :-)


"**wno chłopu nie zegarek..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takich sprawach jak werk lub szkło, nie udawaj się do Głowackich, ani Chronosa. Koledzy z Forum niebawm doradzą Ci w kwestii zegarmistrza, aby był dobrym fachowcem i w Twojej okolicy, a tańszym niż wspomniane firmy - które niczym szczególnym się nie wyróżniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie trzeba nic poddawac renowacji;) wystarczy zwykly przeglad zegarmistrzowski i polerka szkla.

Jako serducho, obstawiam POLJOT 2414.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako serducho, obstawiam POLJOT 2414.

Poszperalem trochę w sieci i dotarlem do wymienionego przez Ciebie mechanizmu. Jednak coś mi nie pasuje, możliwe że tylko i wyłącznie przez mój znikomy poziom wiedzy w tym temacie. Mianowicie wyczytalem, że mechanizmy 2414 mają naciag mechaniczny, a mój POLJOT posiada naciag automatyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś się rozejrzał po forum przed pisaniem i założył ten temat w dziale ZEGARKI ROSYJSKIE I RADZIECKIE to byłyby szanse na pełniejsza informację, bo nie wszyscy fachowcy od rosyjskich tu zaglądają. Dlatego pozwolę sobie przenieść tam ten temat z odnośnikiem tutaj.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj blad:) nie dopatrzylem sie ilosci kamyczkow z opisu tarczy i stulistyka wygladala mi na cos starszego stad strzelilem ten pierwszy kaliber.

Skoro automat i wór kamieni wsypali, to 2416!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz świetnego, bardzo rzadkiego Poljota z samych początków produkcji, a więc druga połowa lat 60.

W środku jest automatyczny mechanizm 2416A na 29 kamieniach: 

https://plus.google.com/photos/113098239036073221216/albums/5814459305017418737/5814459662605110210?banner=pwa&pid=5814459662605110210&oid=113098239036073221216

http://www.tempusdomains.com/watchscape/poljot2416.shtml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peccarus, oprócz wartości sentymentalnej dziadek zostawił Ci prawdziwego kolekcjonerskiego rodzynka!

Automaty 2416A poljota 29j są dość popularne, ale w tej postaci widzę po raz pierwszy. Jednym słowem zanoś do majstra na czyszczenie/smarowanie/regulację plus polerowanie szkiełka (jeśli nie jest pęknięte, to absolutnie go nie wymieniaj)


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy, po pierwsze dziekuje za odzew. Bardzo miło słyszeć, że jest to coś wartościowego, jednak na tarczy widnieje napis "20 kamieni", a niestety nie 29. Rysa na szkle na 2 zdjęciu zmieniła 0 na 9;-) Co pewnie wiąże się z tym, że już taki rzadki on nie jest. Czy jednak się mylę?:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie było 20 kamieniowych automatów Poljota. To jest pewnie "9" tylko z bardzo małym ogonkiem i dlatego wygląda jak "0".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej chwili zobaczyłem dwudziestkę! ...ale to nie grało z tym co dotąd gdziekolwiek widziałem :)

 

Jeżeli tam naprawdę jest napisane "20 kamniej" i na dodatek werk jest 20-to kamieniowy ...to kuźwa masz Mega-rodzynka bachu :)

_ _ _ _

 

edit: kolega Ender już ostudził moją rozpaloną czachę :)


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, że z moim wzrokiem jest az tak zle, ale mozliwe ze jest tam 9. Najwyraźniej pora ograniczyć siedzenie przed komputerem i iść do okulisty :-) Niestety siedzę teraz w pracy (wiem, tez sobie współczuję braku długiego weekendu) i nie mam fizycznego dostępu do zegarka. Po powrocie do domu, sprawdzę dokładnie tarcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo tutaj było niedokładności i niezwięzłych wypowiedzi. 

 

Jest to dość rzadki Poljot De luxe automatyczny na 29 kamieniach (mimo braku oznaczenia de luxe), z datą na godzinie szóstej. Szkiełko jest jak najbardziej oryginalne. Jedyne czego ten zegarek potrzebuje to przeczyszczenia i nasmarowania mechanizmu, można się pokusić o polerkę szkła (tutaj trzeba uważać, szkiełka z lupką często mają mikropęknięcia, co przy nieostrożnej polerce może doprowadzić do pęknięcia całego szkła). 

 

Edit: Oczywiście werk to Poljot 2416 http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&&2uswk&Poljot_2416

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie majstra, wszystkie zegarki zanoszę do Pana Kanarka i zawsze jestem zadowolony. Ul Zarzewska 4 jak coś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy koperta tego zegarka nie jest czasem ze złota a nie tylko pozłacana? Bo coś mi tak wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aronus, chyba masz racje. Taka koperta raczej w pozłocie nie występowała. A właściciel nie widział wybitej próby na deklu? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peccarus jakbyś pokazał zegarek od dekla strony to sprawa by się wyjaśniła. Chyba, że wiesz, że ten zegarek jest z litego złota i ta informacja jest dla Ciebie oczywista :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że wiesz, że ten zegarek jest z litego złota i ta informacja jest dla Ciebie oczywista :D

Dokładnie Aronus, wiem ze jest on zrobiony z litego zlota:-)

 

Funky, dzięki za polecenie Pana Kanarka:-) Zakład znalazłem juz na streetview, pojawię się tam w środę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile to niejasności wychodzi :D Szczerze powiedziawszy widzę taki zegarek pierwszy raz, więc przepraszam za moje nieścisłe odpowiedzi, które wcześniej pisałem.


"**wno chłopu nie zegarek..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Szymon w
      Witam wszystkich. Czy ktoś może coś powiedzieć na temat tego zegarka. 




    • Przez agremi
      Na sprzedaż pięknie zachowany vintage, lata 70-te. 
      Enicar Sherpa Star.
      Piękna złocona koperta 35 x 36,5 mm. 
      Raczej mały jak na dzisiejsze standardy męskich zegarków. Ale nie celujemy raczej do fanów nowoczesności. 🙂
      Mechanizm automatyczny Enicar AR 1145. Sprawny, na punktualnym chodzie. Przy ustawianiu godziny czuć ostatnio lekki opór, więc myślę że czyszczenie i smarowanie się przyda. Historia serwisowania nieznana. 
      Zdjęcia jak zwykle pokazują to, czego gołym okiem nie widać. Tarcza przepiękna, koperta w bardzo dobrym stanie. Wskazówki, jak widać, troszkę czas już naruszył, ale to tylko dodaje mu charakteru.
      Zważywszy na wiek, stan oceniam na mocne 7. Naprawdę świetnie się prezentuje. 
      Pasek i klamerka nie są oryginalne. Stan paska widoczny na zdjęciach. 
      Bez pudełka i papierów. 
       
      Cena 1650 zł. 
      Wysyłka paczkomatem 17 zł. 
       
      Raczej niełatwo coś takiego znaleźć w takim fajnym stanie. 
      Zachęcam vitydżomaniaków!
       















    • Przez agremi
      Piękna Eterna Eternamatic. 
      Vintage, ok. 1970 r. 
      Mechanizm 1489k - oczywiście, jak wskazuje nazwa, automatyczny, z szybką zmianą daty (przez odciąganie koronki). 
      Rozmiar 36,5 x 42, ze względu na kształt koperty jest, powiedziałbym w sam raz i na większe i na mniejsze nadgarstki, ani za duży, ani za mały. 
      Zegarek mam od stycznia 2021, przyjechał z Niemiec. Bez pudełka i papierów. 
       
      Koperta podobno jest pozłacana…
      Przepiękna brązowa / czekoladowa tarcza. 
      Stan zegarka, moim zdaniem, super. Daję 7 w forumowej skali, z ostrożności, bo vintage. 
      Zegarek jest naprawdę piękny i robi super wrażenie. 
      Stan serwisowania nieznany, ale jest w pełni sprawny, na dobrym chodzie, punktualny, a nie wariat.
      Nigdy nie miałem z nim żadnego kłopotu. 
      Pasek i klamerka nie są oryginalne. Pasek używany kilka razy, stan bardzo dobry. 
       
      Wysyłka paczkomatem 17 zł. 
      Cena 1650 zł. 

      Zdjęcia jak zwykle zrobiłem tak, że każda najmniejsza skaza wydaje się gigantyczna. W rzeczywistości widoczne jest może 5% z tego, a by dostrzec pozostałem 95% potrzebna jest solidna lupa.
       
      Polecam, jak ktoś lubi staruszki, to naprawdę warto!
       
       















    • Przez agat_x1
      Chciałbym skorzystać z szerokiej wiedzy forumowiczów. Otóż chodzi mi o identyfikację mechanizmu oraz lata produkcji zegarka zamieszczonego na tym ogłoszeniu OLX https://www.olx.pl/d/oferta/zegarek-a-mouser-wojskowy-zegarek-kolekcjonerski-CID87-IDUl04M.html?reason=observed_ad . Nie wnikam, czy to jest zegarek wojskowy czy też nie, lecz interesuje mnie tylko rodzaj werku - na moje niedoświadczone oko chyba ETA 390 (788)?. Proszę o uwagi i Wasze przemyślenia. 
    • Przez Elob500
      Lecimy z tematem ETA 7750 w Poljocie a tak naprawdę Poljot-International &Basilika, Strumanskie.
      Z tego co wiem czas powstania to okolice po 2010 roku. 
      Info z cennika.
      Recommend retail price list „Poljot-International &Basilika“ 2013 ceny  w Euro.
      7750.3081190 Automatic chronograph "Gagarin", stainless steel case, glass back, 5 atm waterresistant, grey dial, leather strap, box; limited to 500 pcs. 1400,-
      17 7750.1740711 Automatic chronograph „Baikal“, stainless steel case, polished, brushed, sapphire glass, glass back, 5 atm, silver guilloched dial, leather strap, box 1299,-
      17 7750.1740712 Automatic chronograph „Baikal“, stainless steel case, polished, brushed, sapphire glass, glass back, 5 atm, brown guilloched dial, leather strap, box 1299,-
      17 7750.1740713 Automatic chronograph „Baikal“, stainless steel case, polished, brushed, sapphire glass, glass back, 5 atm, dial guilloched black, leather strap, box 1299,-
      I zdjęcia tego co udało  mi się znaleźć.
       
      Gagarin jak by ktoś coś to plis info...





       
       
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.