Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Master Yoda

1000 powodów dlaczego zegarki mechaniczne są lepsze od kwarcowych

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

To by trzeba sprawdzić, czy aby na pewno!

 

to chyba pewniak, bateria zawiera multum chemicznego syfu - ale przy globalnej produkcji baterii różnej maści przemysł zegarkowy ma raczej znikomy udział w zanieczyszczeniu środowiska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- bo liżąc mechanizmy zegarków vintage może uda się trafić nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3

@Cook, co Ty na to ?

 

A poza tym, zakładając ten temat, tobie chodziło o pokazanie, że jesteśmy kołem wzajemnej adoracji (sektą/nawiedzeni) czy, że nie jesteśmy, bo już zgłupiałem ?

Kazdy liże co lubi...i choć lubie zegarki mechaniczne to ...nie az tak:-) :-)

 

Zakladajac temat sadzilem ze nie tylko ja sie dowiem co przemawia za tym ze wybieramy akurat zegarki mechaniczne..Bo odpowiedz niby kazdy zna ,ale jak 'przyjdzie co do czego'to trudno wymienić kilka logicznych przykladow.

spodziewalem sie tez kontrargumentow ,moze w innej, mniej nadętej formie....

Ale ze filozofow wiecej na forum niz w starozytnej Grecji,a kilka osob to nawet madrzejsze jest od Chruszczowa ,to trudno prowadzic polemike z kims kto kij od szczotki połknął:-) :-)

Czy nie można nic z dystansem,odrobina usmiechu ,tylko wszystko 'na sztywno'?


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dopisac ze jak zyje to nie widzialem zadnego 'kwasa' a juz Omega3 i to nie nasyconego to wcale....:-) :-)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Chruszczow to kiepski przykład, podobno podczas jednej z gospodarskich wizyt w jakiejś fabryce zamienił swój zegarek na papierosa (na dodatek pewnie bez filtra). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Czy fani filmu "Dwóch zgryżliwych tetryków" odpuszczą?:-) :-)

Nie. Ktoś musi być głosem rozsądku w tym temacie  :P.

 

Magik czasami się boję Twojego zegarkowego faszyzmu, ale poczytać lubię

W czym przejawia się mój zegarkowy faszyzm ?. Jestem jedną z nielicznych osób, które bronią zegarków kwarcowych w tym temacie chociaż sam od wieeeeelu lat noszę wyłącznie zegarki mechaniczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ktoś musi być głosem rozsądku w tym temacie  :P.

 

 

.

Dobra Gustafson ,niech Ci będzie:-) :-)

Napisz no tylko ze AP maja ładne zdobienia mechanizmów:-) :-) :-)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aa ja nosze tylko klasyczne kwarce jak również Eco drive i oczywiście przez 11 stron tematu żadnego logicznego argumentu przemawiającego za zegarkami mechanicznymi nie zauważyłem. Rozumiem osoby noszące mechaniczne zegarki ale nie rozumiem dlaczego są one takie drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bywa że ludzie przezywaja cale życie nie zauwazajac że zyli....

 

Ja bym w calym temacie kilka sensownych argumentów znalazł.

A czy sa drogie?,zdarza sie ze bez zasadnie są ....


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(Od wczoraj gram w drużynie z Jamesem Cookiem

i naprowadzę to wszystko jeszcze raz na właściwy tor.)

 

Nie. Ktoś musi być głosem rozsądku w tym temacie  :P.
 


W czym przejawia się mój zegarkowy faszyzm ?. Jestem jedną z nielicznych osób, które bronią zegarków kwarcowych w tym temacie chociaż sam od wieeeeelu lat noszę wyłącznie zegarki mechaniczne.

 

Aa ja nosze tylko klasyczne kwarce jak również Eco drive i oczywiście przez 11 stron tematu żadnego logicznego argumentu przemawiającego za zegarkami mechanicznymi nie zauważyłem. Rozumiem osoby noszące mechaniczne zegarki ale nie rozumiem dlaczego są one takie drogie.

 

Dobiję sobie jeszcze jednego posta tu, co mi tam, ( :D )
same logiczne argumenty, poparte faktami,
krotki felietonik w moim wydaniu poniżej:

1. Zegarki mechaniczne są dziełem sztuki inżynierskiej;
HublotLaFerrari.jpg
2. Przetrwają wszystkie przeciwności losu;
Doxa1200T.jpg
3. Są dzielem sztuki jubilerskiej (i dlatego je kocham);

TudorClaireDeRose.jpg

 

4. Są kwintesencją piękna ( i dlatego kochają je faceci rownież);

OmegaJamesBond.jpg

 

Czy wyobrażacie sobie agenta 007 z kwarcokiem na ręce?

 

Niech ktoś poda podobne przykłady zegarków kwarcowych...


Uzależniona, zbieram na Tudora... na diecie cud (jogurt+czoko-szok), rozrywka? dwie bułki i karmienie mew nad Wisłą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarki mechaniczne nie są ogólnie lepsze czy gorsze od kwarcowych, kamertonowych czy wodnych. Są inne. Mają swoje własne cechy za które je lubimy, preferujemy, i które nam pasują. Całe szczęście że jest taki wybór, dzięki temu świat jest bardziej urozmaicony :-)

 

Ujawniam: posiadam zegarki mechaniczne, elektromechaniczne, kamertonowe, kwarcowe, i wszystkie lubię za to czym są.

 

Skoro pytanie jest o zegarki mechaniczne:

- są jak tamagochi: domagają się codziennej obsługi i uwagi, tym bardziej skomplikowanej im dłużej do nich nie zaglądaliśmy (nakręcanie, nastawianie czasu, przestawianie daty) lub zapewnienie im "opiekuna" w postaci rotomatu i źródła prądu (baj baj ekologio).

- imitują "płynący" sekundnik, poruszając go kilka razy na sekundę (obraz kinowy wymaga 24 klatek na sekundę by oszukać oko). Stanowią świetny kontrast dla spojrzenie na kamertony, pozwalając docenić prawdziwą płynącą sekundę.

- pięknie cykają (ach te Rakiety!). Ten uboczny efekt pracy mechanizmu jest nie do podrobienia, zapewne jeszcze dłuuugo, zanim nie powstaną "skórki" na smartłocze które będą nieudolnie imitować takie odgłosy. Buczenie kamertonów to odmienna klasa dźwięku, natomiast kwarce mają tu spory brak.

- przypominają niemal codziennie o ułomności i niedoskonałości rzeczy (i nas samych). Późnią się, spieszą, wymagają przestawiania co jakiś czas. Nie grzeszą dokładnością, ale nie dlatego są przecież kupowane.

- stanowią wspaniały przykład że nie zawsze cel oryginalny (pomiar czasu) jest celem aktualnym. Przemysł który przespał rewolucję (Szwajcarzy rozwinęli mechanizm kwarcowy i... nie uwierzyli w niego wystarczająco) i utracił po części rację bytu potrafił się odrodzić w nowej postaci. Obecnie zegarki mechaniczne są de facto zegarkami modowymi - jeśli chodzi o to co pod deklem.

- nieco oszukują nas "manufakturowością". Dawniej należało się zdumiewać precyzją wykonania części, obecnie są one tworzone raczej taśmowo, automatycznie, w milionach, a nie ręcznie. Wiele firm produkuje mechanizmy w postaci prawie niezmienionej od dziesiątek lat (Rolex, ETA). Rozwój i wynalazczość jest raczej poza produkcją.

- pozwalają doceniać rozwój pewnych technologii, choć czasami jako sztuka dla sztuki. Nowe rozwiązania (np. elementy silikonowe, czy nowe wychwyty) poprawiają parametry, ale kto inny już wylądował na Księżycu (osiągnął wyższą niezawodność i dokładność za niższą cenę).

- ze względu na korzystanie z mechaniki, a nie elektroniki, są zwykle łatwiejsze do utrzymania, naprawy i konserwacji w dłuższym okresie czasu. To zależy od dostępności części - raczej jednak dłuższej dla mechaników (choć kwarce/kamertony potrafią także pracować po kilkadziesiąt lat).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś poda podobne przykłady zegarków kwarcowych...

 

1. Zegarki mechaniczne są dziełem sztuki inżynierskiej;

Zegarki "na baterię" są dziełem sztuki inżynierskiej:

Bulova Accutron, Longines Ultraquartz, Rolex Oysterquartz, Grand Seiko 9F...

 

2. Przetrwają wszystkie przeciwności losu;

Kwarce przetrwają wszystkie przeciwności losu:

Casio G-Shock

 

3. Są dzielem sztuki jubilerskiej (i dlatego je kocham);

Sztuka jubilerska to zewnętrze, kwarc może wyglądać tak samo jak mechanik.

 

4. Są kwintesencją piękna ( i dlatego kochają je faceci rownież) 

Czy wyobrażacie sobie agenta 007 z kwarcokiem na ręce?

Oczywiście - mechanizmu nie widać na filmie, liczy się wygląd zewnętrzny. Omega produkuje te same zegarki w kwarcowych odmianach.

 

Wszystkie podane cechy nie są niestety cechami wyjątkowymi mechaników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(Od wczoraj gram w drużynie z Jamesem Cookiem

i naprowadzę to wszystko jeszcze raz na właściwy tor.)

 

 

 

Dobiję sobie jeszcze jednego posta tu, co mi tam, ( :D )

same logiczne argumenty, poparte faktami,

krotki felietonik w moim wydaniu poniżej:

 

1. Zegarki mechaniczne są dziełem sztuki inżynierskiej;

HublotLaFerrari.jpg

2. Przetrwają wszystkie przeciwności losu;

Doxa1200T.jpg

3. Są dzielem sztuki jubilerskiej (i dlatego je kocham);

TudorClaireDeRose.jpg

 

4. Są kwintesencją piękna ( i dlatego kochają je faceci rownież);

OmegaJamesBond.jpg

 

Czy wyobrażacie sobie agenta 007 z kwarcokiem na ręce?

 

Niech ktoś poda podobne przykłady zegarków kwarcowych...

Nie trzeba sobie wyobrażać wystarczy oglądać filmy z Bondem by zobaczyć, że agent Jej Królewskiej Mości 007 nosi... kwarcoki vide Roger Moore i Seiko data bank  http://pl.wikipedia.org/wiki/James_Bond


CZAS to najcenniejsza rzecz, którą człowiek może stracić. /Teofrast/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doxa się jednak obroniła, jakoś nie bardzo widzę g-shock'a na burcie batyskafu w drodze do Rowu Mariańskiego i Hublotowi też ciężko przeciwstawić w/w konkurentów, choć są zegarki z bardziej skomplikowanymi kompilacjami, to jednak w nim szczególnie widać pomysłowość i myśl inżynierską.


Uzależniona, zbieram na Tudora... na diecie cud (jogurt+czoko-szok), rozrywka? dwie bułki i karmienie mew nad Wisłą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Ty Mateusz 'karoserie" pokazujesz.....:-)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

Jaka karoseria, same flaki? ;)

Temat w sumie ciekawy, tylko wpisy bez sensu.
Generalnie jako nawrócony mechanikomiłośnik nie wiem właściwie co w mechanikach jest lepszego od szeroko rozumianych kwarców (powiedziałbym, że choćby właśnie dźwięk, czy płynąca sekunda, ale kamertony psują tę teorię), poddaję się więc swojemu irracjonalizmowi i liczę, że kiedyś dorwę zacnego eleganckiego kamertona ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zrobiło na mnie wrażenia w tych kwarcach poza napisami Rolex i Longines

Nie widzę tam skomplikowanych rozwiązań zastosowanych w mechanizmach które pokazałem w linkach z yotube

Nie lubię zegarków kwarcowych i nie podobają mi się ich mechanizmy

Kolekcjonuje zegarki kieszonkowe i uwielbiam obserwować pracujący mechanizm a w kwarcowym na co mam się gapić? na baterię i cewkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

Dla mnie na przykład kamertony są całkiem seksowne ;)

To zresztą też niczego sobie:

2nhkdvc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sensowne dowody na temat wyższości zegarków mechanicznych ,a raczej niedoskonałości kwarcowych:

Obecnie wobec możliwości korzystania z dokładnych zegarów elektronicznych i radiowych sygnałów czasu oraz nowoczesnych systemów nawigacyjnych chronometry wyszły z powszechnego użycia. Stosowane są jednak nadal na okrętach jako rezerwowy czasomierz, nieczuły na działanie impulsu elektromagnetycznego.

Chronometr został po raz pierwszy użyty w czasie drugiej podróży Jamesa Cooka. :D  :D  :D  :D

 

US Air Force podpisało z Lockheed Martin umowę dotyczącą prac badawczych nad bronią mikrofalową przeznaczoną do niszczenia wyposażenia elektronicznego. Pomysł e-bomby zdolnej niszczyć elektronikę impulsem elektromagnetycznym (EMP) powstał w ubiegłum wieku. E-bomba jest bronią humanitarną gdyż ma niszczyć elektronikę nie powodując strat w ludności.

Impuls o mocy 2 mld W pozwala zniszczyć urządzenia elektroniczne w promieniu 300 m. Impuls jest w stanie przenikać do schronów powodując spięcia w instalacji elektrycznej i niszcząc układy scalone. W nową bombę prawdopodobnie zostały by wyposażone bezzałogowe statki powietrzne, które są łatwym łupem dla obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Lockheed Martin ma przeprowadzić prace badawcze czy jest możliwe niszczenie elektroniki na odległość. Jeśli naukowcom uda się opracować promień niszczący elektronikę, istnieje możliwość że nowe bezzałogowce RQ-170 Sentiel zostaną wyposażone w nową technologię. Na chwilę obecną bezzałogowce muszą walczyć z obroną przeciwlotniczą  przeciwnika za pomocą tradycyjnych bomb lub rakiet.

 

A mechaniczne dalej cyk ,cyk :P


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....o ile pole magnetyczne nie będzie na tyle silne że " namagnesuje" mechaniczny również. Ale jestem całym sercem za mechanicznym, bo "cyka" lepiej niż moje serducho :D


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarki mehaniczne:

461472d1343156762-original-eta-2824-2-uh

movement6429.jpg

 

Zegarki kwarcowe:

 

RTEmagicC_11_0603_Quartz2_01.jpg_2.jpg

longines_cal_6312.jpg

IMG_2112.JPG

 

:P

 

Tworzyć takie mechanizmy kwarcowe to już też sztuka i szkoda, że tak wielu w nie nie uwierzyło!!!

Moim zdaniem wyczesany kwarc ma "lepszą duszę" niż tani mechaniczny.

Fakt, że ten tani mechanik może mieć więcej zewnętrznej wyczuwalnej magii niż zaawansowany kwarc.

Niestety dosyć spora część jednych i drugich staje się plastikowa.

Plastik w "mechaniku" jest bardziej bolesny niż w kwarcu.

 

A wracając do ekologii - wciąż nie wiem czy te wszystkie obróbki metalu i smary podczas tworzenia zegarka mechanicznego nie będą bardziej toksyczne niż produkcja zegarka kwarcowego, którego nie można postrzegać przez pryzmat samej baterii.

Zakładam też, że pojawienie się technologi kwarcowej już samo w sobie mogło mieć lepszy wpływ niż górnictwo czy wielorybnictwo w pierwszej połowie 20 wieku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....o ile pole magnetyczne nie będzie na tyle silne że " namagnesuje" mechaniczny również. Ale jestem całym sercem za mechanicznym, bo "cyka" lepiej niż moje serducho :D

Napisali, mają na statkach to nie neguj :D  :P  ;)

Kwarcoki i tak by już dawno nie żyły... :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba pewniak, bateria zawiera multum chemicznego syfu - ale przy globalnej produkcji baterii różnej maści przemysł zegarkowy ma raczej znikomy udział w zanieczyszczeniu środowiska

 

Jedna bateria zegarkowa może zanieczyścić 1 metr sześcienny gleby. Choć obecnie produkowane są baterie bez rtęci i kadmu, to i tak wymagają utylizacji. Sam przemysł zegarkowy też nie jest wolny od produkcji odpadów - w tym szkodliwych.  ;)

 

Wracając do tematu to mechaniczne są lepsze bo niemal zawsze można je naprawić. Dodatkowo to w mechanicznych są takie cuda jak tourbillion czy wieczny kalendarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Problem" kwarców jest taki, że ich eleganckich nieraz rozwiązań technicznych po prostu nie widać. Termokompensacja czy inne ciekawe rzeczy to kolejny fragment układu czy obwodu który z wierzchu jest prawie taki sam: kwarc, scalak, motor krokowy.... Tutaj mechanizmy klasyczne mają olbrzymią przewagę - w końcu kółka zębate są w dużej mierze symbolem techniki.

 

Elektromechaniki, kamertony i wczesne kwarce (z ruchomą cewką) są za to świetnym połączeniem nowoczesności (elektryczny/elektroniczny układ drgający) z tradycją (wykonanie mikroskopijnych ząbków koła napędowego oraz kamieni popychacza, czy też po prostu balans bez sprężyny). Tam też widać jeszcze ruch, zarówno kółek, balansu, czy drgającej cewki. To jeszcze mechanika.

 

Co do "serca", to oprócz pięknego odgłosu tego pulsu mechaników nie czuć. Chyba jedyny zegarek z mocnym pulsem to ultra-quartz, gdzie drgająca cewka jest tak masywna, że wibracje przenoszą się na cały zegarek, i czuć je w dłoni.

 

Dwie rzeczy które mnie najbardziej hipnotyzują w zegarkach to słuchanie cykania i obserwowanie płynącej kamertonowa wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.