Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kiniol

Panele słoneczne, "solary" czy jak tam zwał...

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i koledzy, że tak zacznę trochę górnolotnie...

Chciałbym zasięgnąć opinii kogoś,  kto użytkuje panele słoneczne do ogrzewania domu. Mogę zapytać mądrych doradców i fachowców, ale nie chcę by stało się tak jak to miało miejsce w domu mojego kolegi, któremu doradzono bardzo dobrą pompę ciepła, która żarła prądu za 5000 pln miesięcznie :wacko:. Lepiej chyba spytać kogoś kto w praktyce użytkuje dane ustrojstow.  :)

Czy takie panele pracują jako autonomiczne urządzenie grzewcze, czy muszą być wspomagane dodatkową instalacją zasilaną paliwami "nieodnawialnymi". Jaki jest bilans takiego układu?

Jestem w temacie zielony, a będę stawał niebawem przed dylematem wyboru sposobu ogrzewania domu i chciałbym wybrać coś w miarę ekonomicznego. Pomocy...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w firmie, która produkuje kolektory słoneczne  :)

Na początku tylko małe rozróżnienie: kolektory słoneczne- do produkcji ciepłej wody użytkowej, ogniwa fotowoltaiczne - wytwarzają energię elektryczną.

Tajemnica poliszynela jest następująca, jeśli zależy Ci zarówno na sprawności układu jak i na bilansie ekonomicznym to opłacalność kolektorów słonecznych w polskich warunkach jest co najmniej dyskusyjna. Dużo lepszym rozwiązaniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej jest powietrzna pompa ciepła, która pracuje bez problemu nawet przy kilkustopniowym mrozie. Odpadają kwestie z brakiem odpowiedniego nasłonecznienia, jak również mówiąc kolokwialnie z "przegrzewaniem"  się całego układu gdy panują wysokie temperatury, a jednocześnie nie ma odbioru ciepłej wody. To z tego względu na kolektorach słonecznych zamontowanych na budynkach szkolnych w miesiącach letnich rozkładane są płachty ciemnych tkanin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje tak naprawdę tradycyjne ogrzewanie gazowe z wpiętym w instalację kominkiem z płaszczem wodnym. Koszt instalacji solarnej jest chyba zbyt wysoki by zasilać nią tylko wodę użytkową i miało to sens ekonomiczny?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam trzech paneli solarnych do grzania wody użytkowej w domu i sprawdzają się świetnie. Kwestią jest tylko cena - ja miałem możliwość skorzystania z bardzo dobrego programu dotacji i taką opcję bardzo polecam. Natomiast przygotowywano kiedyś dla naszego biura architektonicznego symulację opłacalności takiej inwestycji dla dużego budynku publicznego i wniosek był mniej więcej taki, że taka instalacja pokryta w 100% z własnej kieszeni i jej żywotność w stosunku do oszczędności wychodzi mniej więcej na zero dla dużego budynku. Chociaż znam innych architektów którzy zrobili taką instalację w swoich domach 100% na własny koszt i twierdzą, że mimo to się opłaca. Ja uważam, że tylko w przypadku programu dofinansowania. 

Inną alternatywą jest instalacja paneli fotowoltaicznych które generują energię elektryczną dla pompy ciepła, przy dobrym zbilansowaniu może to się równoważyć i grzać za darmo, tyle tylko, że z pompami to jest tak, że jak się zepsuje to nieraz taniej zamontować nową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam trzech paneli solarnych do grzania wody użytkowej w domu i sprawdzają się świetnie. Kwestią jest tylko cena - ja miałem możliwość skorzystania z bardzo dobrego programu dotacji i taką opcję bardzo polecam. Natomiast przygotowywano kiedyś dla naszego biura architektonicznego symulację opłacalności takiej inwestycji dla dużego budynku publicznego i wniosek był mniej więcej taki, że taka instalacja pokryta w 100% z własnej kieszeni i jej żywotność w stosunku do oszczędności wychodzi mniej więcej na zero dla dużego budynku. Chociaż znam innych architektów którzy zrobili taką instalację w swoich domach 100% na własny koszt i twierdzą, że mimo to się opłaca. Ja uważam, że tylko w przypadku programu dofinansowania. 

Inną alternatywą jest instalacja paneli fotowoltaicznych które generują energię elektryczną dla pompy ciepła, przy dobrym zbilansowaniu może to się równoważyć i grzać za darmo, tyle tylko, że z pompami to jest tak, że jak się zepsuje to nieraz taniej zamontować nową.

Panele  solarne  do  CWU  oplacaja  sie  tylko jesli  sa  dobrej  firmy,dobrze  zamontowane i  najlepiej  z  dotacja.

Mam  u  siebie  i  jestem  zadowolony  ale  trzy  razy zmieniano  konfiguracje  ,polozenie  i  ilosc  paneli.

Ze wzgledu  na niekorzystne polozenie  dachu  w  stosunku  do  kierunku  poludniowego  mam montaz  na scianie.Do  tej pory  musialem  podgrzewac  CWU  tradycyjnym  sposobem ,kociol  ma  paliwo  stale  przez  okres letni -  teraz  jest  spokoj.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dach jest dwuspadowy, z czego większa połać, na moje oko z 80 m kw. ma wystawę południową.   Kurcze, kiedyś produkowałem prąd z wody i nie wolno mi było pracować na sieć wydzieloną, wszystko musiało iść w sieć ogólną. Ten pomysł z produkcją prądu z ogniw fotowoltaicznych by zasilać swoją pompę ciepła jest interesujący. Tak czy owak instalacja powinna mieć alternatywne źródło zasilania paliwami konwencjonalnymi... tak wnioskuję.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dach jest dwuspadowy, z czego większa połać, na moje oko z 80 m kw. ma wystawę południową.   Kurcze, kiedyś produkowałem prąd z wody i nie wolno mi było pracować na sieć wydzieloną, wszystko musiało iść w sieć ogólną. Ten pomysł z produkcją prądu z ogniw fotowoltaicznych by zasilać swoją pompę ciepła jest interesujący. Tak czy owak instalacja powinna mieć alternatywne źródło zasilania paliwami konwencjonalnymi... tak wnioskuję.

Co dotacji sprawa jest prosta - nie ma o czym dyskutować ponieważ ten program zakończył się w zeszłym roku. Zasilanie pompy ciepła energią z ogniw fotowoltaicznych to dobry pomysł - ale co w momencie zachmurzonego nieba, w nocy? Moim zdaniem na obecną chwilę byłby to niepotrzebny wydatek. To już lepiej klasyczny układ: dobrej klasy pompa ciepła zasilana energią z sieci i jest ok  :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebywam troche  na  zachodzie  Francja , Niemcy ,Szwajcaria.

15  lat  temu instalacja  CWU  w  Niemczech zwracala sie  w  agroturystyce  po  10  latach  uzytkowania.

Oosbiscie  mam mieszane  uczucia  co  do  oplacalnosci  pomp ciepla  w  Polsce.

Podejrzewam  ze  koszt  instalacji jest  powyzej  20 000 PLN dla  domu  jednorodzinnego,pozniej  warunki  w jakich  jest posadowiony  dom piasek ,glina  itp.

Raczej  jest  to  wygodniejsze  od  paliw stalych  czy  plynnych  ale nie  tansze,Kiniol poczytaj troche Muratora.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za ogrzewanie domu i wody użytkowej zapłacimy niezależnie od systemu podobną kasę tyle że różnym instytucjom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przebywam troche  na  zachodzie  Francja , Niemcy ,Szwajcaria.

15  lat  temu instalacja  CWU  w  Niemczech zwracala sie  w  agroturystyce  po  10  latach  uzytkowania.

Oosbiscie  mam mieszane  uczucia  co  do  oplacalnosci  pomp ciepla  w  Polsce.

Podejrzewam  ze  koszt  instalacji jest  powyzej  20 000 PLN dla  domu  jednorodzinnego,pozniej  warunki  w jakich  jest posadowiony  dom piasek ,glina  itp.

Raczej  jest  to  wygodniejsze  od  paliw stalych  czy  plynnych  ale nie  tansze,Kiniol poczytaj troche Muratora.

Chyba faktycznie, ale najpierw muszę sfinalizować zakup chałupy :rolleyes: . Jest do remontu w całości...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzałem się dwukrotnie do zainstalowania kolektorów słonecznych do ogrzewania ciepłej wody i za pierwszym razem rozważałem również zainstalowanie pompy ciepła do CO. Z wyliczeń wychodziło mi, że opłacalność pompy ciepła do ogrzewania domu jest zupełnie bez sensu i zupełnie nieopłacalna, natomiast kolektory słoneczne dają pewną ilość ciepłej wody, ale jak dobrze pójdzie to tylko przez 5 do 6 miesięcy w roku i pod warunkiem że jest duży zbiornik i dobrze zaizolowany.

Do rozważania, czy wchodzić w kolektory słoneczne czy nie wchodzić musisz brać pod uwagę wszystkie okoliczności z tym związane i wszystkie udogodnienia które chcesz mieć w domu.

Krzysiu, zdzwonimy się któregoś dnia i powiem Ci wszystkie wady tego ogrzewania. 

Zalet nie ma zbyt wiele, jedna z najważniejszych zalet to, to że idziesz z duchem czasu i przyczyniasz się do zmniejszania emisji CO2. :)

 

 

    


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzałem się dwukrotnie do zainstalowania kolektorów słonecznych do ogrzewania ciepłej wody i za pierwszym razem rozważałem również zainstalowanie pompy ciepła do CO. Z wyliczeń wychodziło mi, że opłacalność pompy ciepła do ogrzewania domu jest zupełnie bez sensu i zupełnie nieopłacalna, natomiast kolektory słoneczne dają pewną ilość ciepłej wody, ale jak dobrze pójdzie to tylko przez 5 do 6 miesięcy w roku i pod warunkiem że jest duży zbiornik i dobrze zaizolowany.

Do rozważania, czy wchodzić w kolektory słoneczne czy nie wchodzić musisz brać pod uwagę wszystkie okoliczności z tym związane i wszystkie udogodnienia które chcesz mieć w domu.

Krzysiu, zdzwonimy się któregoś dnia i powiem Ci wszystkie wady tego ogrzewania. 

Zalet nie ma zbyt wiele, jedna z najważniejszych zalet to, to że idziesz z duchem czasu i przyczyniasz się do zmniejszania emisji CO2. :)

Co do pompy ciepła trzeba pamiętać, że ma ona tylko sens przy ogrzewaniu niskotemperaturowym czyli podłogowym / ściennym oraz przy bardzo dobrze zaizolowanym domu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem dom z pompa ciepła, powiem tak jest dobrze! Jest to pompa powietrze-woda ogrzewa dom i daje ciepla wodę fakt ze w okresie zimowym pompa pracuje dużo wiecej a niekiedy chodzi nonstop ale tu gdzie mieszkam i tak sie to bardziej opłaca niż mieć gaz "Szwecja" :) Takie pompy są bardzo popularne tu ale ci co maja wiecej grosza i kawałek podwórka to matuja pompy ziemne! A mianowicie polega to na rozmieszczeniu rur pod ziemia na odpowiedniej głębokości! Ten system podobno jest bardzo opłacalny wiec chyba warto o nim pomyśleć :)


Zegarkow!!! Ile by nie bylo to i tak jest za malo!!! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pompy są bardzo popularne tu ale ci co maja wiecej grosza i kawałek podwórka to matuja pompy ziemne! A mianowicie polega to na rozmieszczeniu rur pod ziemia na odpowiedniej głębokości! Ten system podobno jest bardzo opłacalny wiec chyba warto o nim pomyśleć :)

 

Wszystko pięknie do czasu aż się z taką instalacją coś nie stanie :)

Fotowoltaikia staje się coraz doskonalsza i myślę, że niedługo będzie warto w to iść. Dziś dobre ogniwa fotowoltaiczne po 10 latach mają ponad 90% sprawności. Gdyby jeszcze prawo było podobnie skonstruowane jak w Niemczech to byłoby to rewelacyjne. Tam po prostu sprzedaje się nadwyżki energii i masa Niemców inwestuje pieniądze w przydomową elektrownię z fotowoltaików - z tego co słyszałem procent zwrotu obecnie przewyższa najlepsze lokaty :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozróżnijmy o czym mówimy.

Fotowoltaika - panele słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej.

Pompa ciepła - niskotemperaturowe ogrzewanie domu i wody użytkowej.

Kolektory słoneczne - ogrzewanie tylko wody użytkowej.

I tu są dwa rodzaje:

Kolektory panelowe - mało wydajne i rzeczywiście przegrzewają się,

Kolektory rurowe - używam takich od 4 lat. W miesiącach od czerwca do września nie zużywam w ogóle gazu.

Rurki działają na promienie UV a nie na światło ani ciepło słoneczne więc wcale nie musi być słońca w dzień żeby grzały.

Co dwa lata trzeba wymieniać glikol bo z czasem traci swoją pojemność cieplną, ale nie trzeba nic zasłaniać jak się nie używa ciepłej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mizu - Liczyłeś to? Bo ja gdy policzyłem koszt instalacji (bez zbiornika bo mam taki który mogę wpiąć z wolna wężownicą), koszty przeglądów, glikol - opłaty stałe za gaz - to zawsze wychodziło mi, że ......... zapłacę tyle samo gdybym używał tylko gaz. Więc gdzie sens? Ja widzę wyłącznie wtedy, gdy koś nie ma dostępu do gazu - wtedy po pierwsze nie ma wyjścia, po drugie brak opłat stałych, ale i tak w razie czego dogrzewanie elektryczne wody jest mu potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalacja ze zbiornikiem ok. 10.000 zł, koszt przeglądu co dwa lata z wymianą glikolu ok. 300 zł.

Dogrzewanie elektryczne odpada, wychodzi najdrożej.

Od czerwca do września piec gazowy mam zupełnie wyłączony, wiadomo opłaty stałe są.

Zwrot kosztów po jakiś 4 latach, więc u mnie już się zwróciło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do podgrzewania c.w.u. taniej wychodzi powietrzna pompa ciepła, która przy obecnych łagodnych zimach pracuje przez ok. 11 miesięcy, a nie tylko przez 4 jak wspomnianie przez kolegę kolektory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko pięknie do czasu aż się z taką instalacją coś nie stanie :)

Fotowoltaikia staje się coraz doskonalsza i myślę, że niedługo będzie warto w to iść. Dziś dobre ogniwa fotowoltaiczne po 10 latach mają ponad 90% sprawności. Gdyby jeszcze prawo było podobnie skonstruowane jak w Niemczech to byłoby to rewelacyjne. Tam po prostu sprzedaje się nadwyżki energii i masa Niemców inwestuje pieniądze w przydomową elektrownię z fotowoltaików - z tego co słyszałem procent zwrotu obecnie przewyższa najlepsze lokaty :)

Opłacalne, dopóki nie wtrąci się państwo. W Niemczech przecież wprowadzono niedawno podatek od energii elektrycznej wyprodukowanej na własne potrzeby. Muszą sobie pozakładać liczniki energii i od tego ile zużyją płacą podateczek.

Liczysz sobie opłacalność inwestycji, w końcu się decydujesz, wydajesz własne, opodatkowane już pieniądze, a niedługo potem własny rząd kopie cię centralnie w zad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzałem się dwukrotnie do zainstalowania kolektorów słonecznych do ogrzewania ciepłej wody i za pierwszym razem rozważałem również zainstalowanie pompy ciepła do CO. Z wyliczeń wychodziło mi, że opłacalność pompy ciepła do ogrzewania domu jest zupełnie bez sensu i zupełnie nieopłacalna, natomiast kolektory słoneczne dają pewną ilość ciepłej wody, ale jak dobrze pójdzie to tylko przez 5 do 6 miesięcy w roku i pod warunkiem że jest duży zbiornik i dobrze zaizolowany.

Do rozważania, czy wchodzić w kolektory słoneczne czy nie wchodzić musisz brać pod uwagę wszystkie okoliczności z tym związane i wszystkie udogodnienia które chcesz mieć w domu.

Krzysiu, zdzwonimy się któregoś dnia i powiem Ci wszystkie wady tego ogrzewania. 

Zalet nie ma zbyt wiele, jedna z najważniejszych zalet to, to że idziesz z duchem czasu i przyczyniasz się do zmniejszania emisji CO2. :)

Dziadek  widziałeś u  mnie  kolektory.

Teraz  są zmienione  i dołożono jeden  panel.W październiku  przy  dobrej pogodzie wystarczały  do nagrzania  Cieplej Wody  Użytkowej.

Uważam  ze  jako  wspomaganie istniejącego  systemu  grzania wody  zdają  egzamin bardzo  dobrze.

Pompy  ciepła  w  budynku  o  pow  od  150  do  250 m  i 3-4  domowników to koszt  instalacji  od 20 000  do  70 000 PLN .Kiedy  się  zwróci?Jeśli  będzie  wspomagała  istniejące  instalacje  na  olej  i  gaz (lub energia  elektr) to  zwrot  po  5 - 10  latach  jeśli  wspomaganie  instalacji  na  paliwo  typu  węgiel,drewno  to  na pewno zwrot  po 20  - 25  latach.Koszty  eksploatacyjne  pompy  są  wyższe  niż paneli  autoryzowany  serwis  nawet  do  7 000 PLN  na sezon..


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do podgrzewania c.w.u. taniej wychodzi powietrzna pompa ciepła, która przy obecnych łagodnych zimach pracuje przez ok. 11 miesięcy, a nie tylko przez 4 jak wspomnianie przez kolegę kolektory.

 

Zgadza się, tylko jak ja zakładałem instalację to chyba nie było czegoś takiego jeszcze a koszt pompy głębinowej czy też rurowej to było jakieś 50 tyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile ty płacisz za podgrzanie wody? Ja za 4 lata zapłaciłem za gaz ok 12000 zł ale z ogrzewaniem. A chata raczej większa niż mniejsza. Nie marźniemy też bo zimą poniżej 22 stopnie to mam zaraz burę od moich dziewczyn;-)

Sama woda to może z 1000 rocznie. Raczej mniej. Więc 10 lat sam koszt się zeruje. Z przeglądami to jeszcze prawie dwa lata. Prąd w takim okresie też parę stów. I dochodzimy do momentu spadku wydajności paneli kresu życia pomp/pompy.

Co do pompy ciepła. Sąsiad ma identyczny dom. Lepiej zaizolowane poddasze, przynajmniej teoretycznie. Wypasioną instalację z pompą. Płaci za gaz połowę tego co ja. Ale za prąd dwukrotnie więcej niż wynosi różnica w gazie. Nawet latem gdy chodzi klima a on chłodzi pompą to płacę mniej. Plus ma taki, że ma on klimatyzowane wszystkie pomieszczenia.

Mieszkam na nowym osiedlu. 65 domów w tej samej technologii budowy. Różne systemy ogrzewania. Najtaniej wychodzi kominek z płaszczem. Niestety masa roboty i kotłownia w salonie ;-)

Odwierty, sąsiad ma. Niemal 100 000 wydał. Kiedy nie dogrzewa gazem chodzą po domu w polarach. Porażka. Pompę opisałem. Większość ma gaz, część z solarami. Najlepiej im działają te solary jak są na urlopie lub są upały i przyjemnie kąpać się w chłodnej wodzie. ;-)

Tak jak pisałem wyżej. Wydaje mi się i wiele opinii podobno fachowców wyczytałem, że zawsze zapłacimy podobnie. Tyle że różnym podmiotom. Wartość dodana to tzw "ekologia"

Wiele osób w wyliczeniach nie bierze pod uwagę kosztów prądu. W przypadku rozbudowanego systemu opartego o pompę ciepła pożera on oszczędności np na gazie lub wydłuża czas zwrotu powyżej czasu zużycia urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem  pracownikow zakwaterowanych na nowoczesnym osiedlu przez  rok.

Pompy  ciepla ,odzysk  deszczowki ,solary ,geotermia.

W  zime temp  spadla  do  -5 ,instalacja  wysiadla,ogrzewanie  zostalo  podlaczone do  energii  elektrycznej.

Zamarzla  pompa  odzyskujaca  wode  z deszczu  i  jakies filtry  od wody  zuzytej,brak  kapieli  na kilka  dni.Moze  to  jest  i  wygodne  ale  kosztowne jak  cholera.

 

http://www.residencehotel-lacerisaie.com/


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalacja solarna do cwu?

Pompa ciepła?

 

Wszystko fajnie, ale zależy na ile lat pracy jest to "zaprogramowane".

 

Z jednej strony wszystko teraz jest zaprogramowane na szybie zużycie, kosztowny serwis itp.

Z drugiej aby było bardziej oszczędne jest "delikatniejsze".

Przykład.

Np. kocioł gazowy centralnego ogrzewania firmy Ariston.

Jeden z podstawowych modeli.

W starym wymiennik ciepła miał "lamele" z większymi odstępami.

Nowe mają odstępy o wiele węższe- wejdzie np. ostrze nożyka jednorazowego (takiego łamanego).

Kocioł ma może ciut większą sprawność ale wymiennik bardzo szybko się zabrudza.

Przy takiej samej mocy i dużym obciążeniu (na tym samym mieszkaniu) kocioł wymaga czyszenia dwa razy w sezonie. Jest dobrze zabity.

Stary raz na rok.

 

Stary wymiennik można było łatwo wyjąć, nowy już nie tak łatwo.

 

Pompa ciepła. Poniżej np. faktura za pompę ciepła powietrze-powietrze do co i cwu wraz z montażem. Nie jest moja.

210bom0.jpg

 

Jakie będą miesięczne koszty? Nie wiem.

 

Znajomy ma pompę ciepła i musiał zapłacić za rozkopanie połowy ogródka.

Zimą za co i cwu jakieś 300zł.

Mija z 7 lat i rachunki mu podskoczyły do 500zł.

Spada wydajność.

Koszt inwestycji- zapewne jakieś 60tys.

 

Mówi że gdyby założył kocioł gazowy kondensacyjny z instalacją podłogową (tak jak ma teraz) to koszt początkowy mialby bardzo niski.

Jak z opłacalnością?

Wszystko zależy ile wytrzyma pompa ciepła i jakie są koszty części do pompy ciepła.

 

Ja bym się skupił na wyborze odpowiedniego projektu budynku - bryła budynku, stosowne ocieplenie, likwidacja mostków termicznych, odpowiednie okna i ich "ciepły montaż".

Nawet nie wiem czy myśleć nad rekuperacją, jeżeli będzie się miało super ocieplony budynek. Jedyną drogą ucieczki ciepła będzie instalacja wentylacyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co do kosztów pompy ciepła to tak jak z jeżdżeniem na gazie - przy dobrze wykonanej instalacji jest i wytrzymała i oszczędna, jeśli instalację wykonują partacze......

Z ciekawostek (oczywiście nie dotyczy to istniejących budynków i tych, które powstaną w najbliższym czasie),

zgodnie z Dyrektywą nr 2010/31/UE i teraz cytuję:

 
Artykuł 9
Budynki o niemal zerowym zużyciu energii
1. Państwa członkowskie zapewniają, aby:
a) do dnia 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii; oraz
B) po dniu 31 grudnia 2018 r. nowe budynki zajmowane przez władze publiczne oraz będące ich własnością były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.
I kto jeszcze wierzy, że w Brukseli nie ma lobbystów, pompy ciepła będą się sprzedawać jak ciepłe bułeczki, a producenci pieców węglowych, no cóż...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.