Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Master Yoda

Kulinaria, co jeść, jak to zrobić.....? :)

Rekomendowane odpowiedzi

Utopenci w dwóch wersjach f604738d20e4048e54b13b2b959c4e39.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, kornel91 napisał(-a):

Jasi dawaj przepis bo się przymierzam do chleba już jakiś czas. Bułki robię różne.

Tu z brzoskwiniami 

 

ZMu9tzC.jpg

 

 

Piękne bułeczki, aż ślinka leci... 

 

Przepis podawałem już kiedyś w tym temacie 3 strony wcześniej, ale tak w skrócie...
Ja biorę 0,6 kg mąki pszennej 750 i 0,4 kg żytniej 720, ściągam je prosto z młyna aż z Suwałk. Chleb na nich jest zupełnie inny niż na mąkach paczkowanych z marketów.
Do mąki, oczywiście przesianej dodaję czubatą łyżkę soli, 3 łyżki oleju i 2 łyżki octu (daje posmak jak na zakwasie) oraz 1 jajko. Dodaje też czubatą łyżkę otrąb pszennych.
Można dodać różne ziarna albo przyprawy, ja daje trochę pieprzu i odrobinę gałki lub kolendry.
Przedtem 5 dkg drożdży z łyżeczką cukru i łyżką mąki zalewam ciepłym mlekiem tzn mlekiem i trochę gorącej wody, żeby było ciepłe.
Jak drożdże zaczną się ruszać dodaję do mąki i dolewam jeszcze ciepłego mleka, razem z drożdżami ok. 1 litra.
Dobrze wymieszać, odstawić, po ok. 30 minutach jak ciasto urośnie, trzeba je dobrze wymieszać - wyrobić, żeby odpowietrzyć i przełożyć do foremek.
Ja wszystko robię w misce drewnianą łyżką.
Foremki smaruję smalcem i wysypuję tartą bułką. W foremkach jak ciasto urośnie, tak do krawędzi foremki, smaruję wodą, nacinam nożem w kratkę i do piekarnika. Wstawiam do nagrzanego na 230 stopni na ok. 12 minut, potem zmniejszam na ok. 190 stopni i dalej 50 minut.
Po wyjęciu z piekarnika, wyjmuję z foremek i stygnie sobie na siatce.
Wychodzi z tego chlebek w rodzaju grahama, bardzo smaczny.
Piekę średnio co 4 dni i przez ten czas jest świeży, nie starzeje się.

IMG_20201017_090847.thumb.jpg.79ccec41113e246f9cb50379651def55.jpg
Życzę udanych wypieków i smacznego.
Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chleb na zakwasie zacząłem piec na początku pandemii, jak nie można było w sklepach dostać drożdży. No i zawsze chciałem spróbować, ale to praktycznie cały dzień roboty. Przestałem piec biały, bo schodził zbyt szybko i zaczął się na wadze odbijać. Przerzuciłem się na wieloziarnisty z porterem, słodem i maślanką. Średnio raz na miesiąc 3 takie korytka, po wystygnięciu kroję na pół i mrożę.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 

12 minut temu, JASI napisał(-a):

Ja biorę 0,6 kg mąki pszennej 750 i 0,4 kg żytniej 720, ściągam je prosto z młyna aż z Suwałk. Chleb na nich jest zupełnie inny niż na mąkach paczkowanych z marketów.
Do mąki, oczywiście przesianej dodaję czubatą łyżkę soli, 3 łyżki oleju i 2 łyżki octu (daje posmak jak na zakwasie) oraz 1 jajko. Dodaje też czubatą łyżkę otrąb pszennych.
Można dodać różne ziarna albo przyprawy, ja daje trochę pieprzu i odrobinę gałki lub kolendry.

Z takim podejściem do chleba spotykam się po raz pierwszy :D Po co przesiewać mąkę do chleba? Olej, ocet i jajka to również niecodziennie składniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Exuberant napisał(-a):

Z takim podejściem do chleba spotykam się po raz pierwszy :D Po co przesiewać mąkę do chleba? Olej, ocet i jajka to również niecodziennie składniki.

Ja mąkę przesiewam zawsze, do każdego wypieku, nie tylko do chleba. 

Przesiewanie ma na celu, po pierwsze - oddzielnie drobnych zanieczyszczeń i ewentualnych robali, 

po drugie - napowietrzenie mąki, nie jest taka zbita. 

Dodanie oleju powoduje, że chleb jest bardziej wilgotny i tak szybko nie wysycha. 

Jajko, że jest bardziej pulchny, a ocet - tak jak pisałem, daje posmak i zapach jakby był na zakwasie. 

Pamiętam z młodych lat, jak był w domu pieczony chleb na zakwasie i ile z tym było roboty. 

Ten co piekę nie jest czasochłonny i zawsze się udaje, a na zakwasie to jest różnie. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, w przyszłym tygodniu mam zamiar zrobić swoją pierwszą

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie sezon rozpoczęty. Na szybko tylko kiełbasa i kaszanka 😀

hIUERmc.jpg


Pozdrawiam 
Marcin/kornel91 
 

Adriatica, Ball, Casio, Certina, Christopher Ward, Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Longines, Nethuns, Orient Star, Oris, Phoibos, Zelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Astarloa12 napisał(-a):

Super, w przyszłym tygodniu mam zamiar zrobić swoją pierwszą

No to powodzenia. Robiąc dziś kiełbasę wspominałem swoje początki, oj był to wyrób kiełbasopodobny, zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu, ale i tak bił na głowę większość sklepowych. 

Ja do białej daje wieprzowinę (łopatka, pachwina, boczek zmielone na grubym sitku) sól, pieprz, czosnek i majeranek. Proporcje na oko i na smak 😅. Po wyrobieniu zostawiłem na ok. 12 godzin i wszystko do wieprzowego jelita. Parzona w tem. 85°C. Mi wystarcza maszynka Zelmera z końcówka do kiełbas. Jest trochę zabawy ale warto 😄

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant
W dniu 21.03.2021 o 16:28, Exuberant napisał(-a):

Po dłuższej przerwie powrót do białego chleba na zakwasie. Jeden się trochę przyjarał :D

Bardzo smakowicie wygląda, jak za starych czasów, możesz zdradzić przepis?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, bazant napisał(-a):

Bardzo smakowicie wygląda, jak za starych czasów, możesz zdradzić przepis?

A smakuje jeszcze lepiej, niż wygląda :D Sam przepis jest prosty, tylko czasochłonny. Napiszę PW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlaczego na tych obleśnych tackach....

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bigos z kiszonych buraków.ecfedc8f336eda002cd7513675f5120b.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasi, w tym Twoim przepisie są łyżki. Czubata łyżka soli? Nie za wiele? 

Choć z drugiej strony 2 kg mąki, ale to i tak z 5-7 łyżeczek wychodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Adi napisał(-a):

Jasi, w tym Twoim przepisie są łyżki. Czubata łyżka soli? Nie za wiele? 

Choć z drugiej strony 2 kg mąki, ale to i tak z 5-7 łyżeczek wychodzi. 

Tak, czubata łyżka soli, ale musisz sam wypróbować. 

Jak za mało soli, to jest mdły, jak za dużo to za słony. 

Ja mam miarkę, taki mały kieliszek - zważyłem, u mnie wychodzi 30 gramów. 

Ale gdzie wyczytaleś, że 2 kilogramy mąki... 

Razem jest kilogram - 0,6 kg pszennej i 0,4 kg żytniej. 

Na kilogram mąki wychodzi 3dkg soli. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd na klawiaturze. 1kg. :)

Tak czy siak skorzystam z przepisu.

dzięki

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką dzisiaj kolację zrobiłem.

nwfjpKI.jpg


Pozdrawiam 
Marcin/kornel91 
 

Adriatica, Ball, Casio, Certina, Christopher Ward, Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Longines, Nethuns, Orient Star, Oris, Phoibos, Zelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.04.2021 o 19:42, satanic napisał(-a):

Kolacja na szybko.

 

 

IMG_20210419_192825~2.jpg

Co to jest ? Pomidor z szynką, mozarellą i tartym serem ? Widzę jeszcze chyba wypływające żółtko ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żółtka nie ma, a tarty ser to grana padano. Reszta się zgadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zaryzykowałem...

 

7C721C81-D533-43FA-B6C2-249C9396B81A.thumb.jpeg.ee7ee79661428058e72a2bae7fc1f846.jpeg

 

Powiem tak... zapach bardzo, bardzo... BARDZO intensywny. Kiszonka. Dla mnie nawet przyjemny, dla mojej rodziny ohydny, ale nie wiem co tu zaraz wymiotować (jak w filmach na YT). Ale może mam inną wrażliwość.

Zrobilem to z cebulą i ziemniakami i jest... ciekawe. Może nie super dobre, bo kiszone rybki są ostre i - jednak - nieco smrodliwe, ale na pewno jest to ciekawe i doznanie oceniam jako przyjemne. Tylko doradzam rękawiczki bo ryby trzeba przygotować (wyjąc wnętrzności, oddzielić mięso od kręgosłupa) i ręce wciąż mi tym śmierdzą. Niemniej uważam ze to jest zupełnie dobre :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu jadłem te same co Ty, rok wcześniej marki Oskars. Oskars jest intensywniejszy w doznaniach ;)

A tak na poważnie to odór niesamowity, ale z ziemniaczkiem, cebulką, twarożkiem i wódką było ciekawie i wesoło. 

810D9FDF-2E32-4DE0-B5EB-7B6A6EC487D8.jpeg

C98A6309-DA93-4890-904A-441DFAB8D3B1.jpeg

39C14249-CF2C-427D-9C77-7F4549C1BC46.jpeg

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.