Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gregorian

Wszystkie marki radzieckich zegarków naręcznych

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Kiedyś wymyśliłem sobie, że miłym zwyczajem forumowym byłoby wprowadzenie na forum nowej świeckiej tradycji. Pewnego rodzaju upamiętnianie „okrągłych” rocznic postowych. Zacząłem wtedy - na okoliczność co tysięcznego postu a później co pięćsetnego – prezentować jakieś szczególnie wartościowe nowe nabytki.

 

Dzisiaj – pewien wyjątek od tej tradycji.

Z okazji swojego postu nr. 3000 chciałbym założyć temat, który wydaje mi się wartościowy i ważny.

 

Właściwie od zawsze nurtowało mnie pytanie:

 

- ile tak naprawdę a w szczególności konkretnie (!) jest marek radzieckich zegarków naręcznych? Konkretnie?!

 

Jestem szczególarzem więc z reguły irytowały mnie informacje typu „około”, „podobno” („około 30”, „około 50”, „około 80” itp.)

Uznałem, że jedynym sposobem na odpowiedzenie wreszcie na to pytanie jest przygotowanie pełnej listy i konkretna liczba jaka się ukaże po zakończeniu prac.

 

Praktycznie we wszystkich wykazach, na które dotychczas natrafiałem zawsze znajdywałem informacje albo stosunkowo ograniczone albo niepełne. Nawet w katalogach czy w największych wykazach, takich jak choćby u Gordona, brakowało wielu marek. Co więcej, wiele list i wykazów w pewnym sensie ograniczało i zawężało radzieckie marki do zaledwie kilkunastu głównych lub ogółem 20-50 marek. Przejrzałem także zasoby forum ale z kolei nie prowadziłem poszukiwań na WUS.

 

Problem marek intrygował mnie w sumie od zawsze ale pierwszy raz zacząłem go mocniej drążyć gdy rozważałem temat Juniora, natomiast marki eksportowe nurtowały mnie cały czas.

 

Nie ukrywam, że zadanie którego się podjąłem ma także ważny cel edukacyjny. Już dzisiaj wielu nowych kolekcjonerów z zaskoczeniem przyjmuje fakt istnienia takich, stosunkowo znanych marek jak Newa czy Uran. O markach typu: ZIF, Raduga, Nairi czy Kometa nawet nie wspominam..

 

Postanowiłem więc zadać sobie spory trud i dokonać wielkiej inwentaryzacji marek. W zaprezentowanej poniżej liście udało mi się na ten moment zewidencjonować ogółem ponad 100 marek:

 

Marka radziecka – 91.

Marka eksportowa – 10.

                             = 101.

 

Marka eksportowa nie zweryfikowana jeszcze zdjęciem – 18.

Te liczby się pewnie zmienią jeszcze - zgodnie z dalszymi pracami..

 

Użyłem także znalezionej przez gregcha listy marek eksportowych z watch.ru. ale z modyfikacjami i pewnymi wątpliwościami. Żeby było zabawniej to ponieważ nad tym zagadnieniem pracowałem już od dłuższego czasu ale w sposób nieregularny to zdążyłem zapomnieć już skąd właściwie mam wiedzę o niektórych markach!! (typu np. Nesterov czy Patriot)

 

Pomimo abstrakcyjnie dużej i pewnie zaskakującej dla wielu osób liczby, nadal mam pełną świadomość, że tylko dzięki dalszym konsultacjom i wspólnej pracy możliwe jest dokonanie pełnej inwentaryzacji. A potem i tak pewnie nadal będziemy zaskakiwani..

Przecież ledwie kilka dni temu pojawiła się marka „Sierżanskije”..

To jest przedsięwzięcie z gatunku „im dalej w las tym więcej drzew”

 

Po stworzeniu pełnej listy – spróbuję polinkować markę z postem przedstawiającym zegarek danej marki, żeby można było zobaczyć realny dowód na istnienie marki.

 

Docelowo dodam kiedyś także brakujące nazwy polskie lub rosyjskie i znaczenia angielskie oraz fabryki produkcyjne i ew. kraje.

Jest to spora praca w sensie czasowym więc może mi to zająć dość długo.

Chętni mogą także dołożyć marki zegarków kieszonkowych i „większych braci”

 

Dla celów formalnych i nomenklaturowych przyjąłem, że marką radzieckiego zegarka jest:

  • nazwa znajdująca się na tarczy (lub wyjątkowo - uznana oczywista linia np. Amfibia) oraz że,
  • zegarek musiał zostać wyprodukowany przez radziecką fabrykę zegarków (ocena empiryczno-kolekcjonerska).

 

Tu od razu pojawia się problem subbrandów tudzież rozwinięć niektórych marek jak np. Rakieta szkolna, Sława Tranzystor czy Wostok Precyzyjny i ich klasyfikacji. Możliwe, że rozsądnym wyjściem byłoby ich policzenie w ramach osobnej klasyfikacji (tym bardziej, że nie ma ich zbyt wiele)

 

Ze względu na brak jasnych dowodów co do kierunku i miejsca sprzedaży tzw. „marek eksportowych” przyjąłem także nowy podział marek:

  • Marka radziecka - zegarek gdzie na tarczy zegarka znajduje się sygnowanie informujące/wskazujące na ZSRR jako kraj produkcji
  • Marka eksportowa to marka gdzie nie ma takiego sygnowania ale zegarek jest oczywistym odpowiednikiem/klonem modelu radzieckiego (tarcza, koperta, wskazówki itp.)
  • Marka hybrydowa (oficjalnie używany radziecki mechanizm lub dodatkowo stylistyka tarczy ale inny kraj produkcji)
  • Marka wątpliwa – nieradziecki design tarczy i koperty ale radziecki mechanizm

Mam też wątpliwości jak klasyfikować marki polskie wytwarzane w Błoniu ale z mechanizmami radzieckimi?! Chyba po prostu jako marki polskie..!

 

Nie mam oczywiście nic przeciwko klasyfikowaniu oczywistych marek eksportowych do grupy marek eksportowych ale wiele informacji z tego obszaru opartych jest na zasadzie „że ktoś tak powiedział, tudzież tak napisał i już..” Zobaczymy w trakcie rozwoju tematu jak to dalej korygować..

Proszę także wnosić uwagi co do samych nazw i ich transkrypcji polskiej.

Grunt żeby na końcu była powszechna zgoda co do listy..

 

Tak więc dyskusję uważam za otwartą..

Enjoy..

 

PS. Docelowo mam także plan podjęcia się niezwykłego zadania – skolekcjonowania wszystkich marek radzieckich!! :)

Edytowane przez Gregorian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wiem czemu ale nie wkleja mi się tabela z Excela..

Ktoś może wie jak się ją wkleja?

 

MARKA (w jęz. polskim) , Zdjęcie , Marka w języku rosyjskim

 

1 Admiralskije (?) 

2 Albatros 

3 Ałmaz  Алмаз

4 Aurora  Аврора

5 Amfibia 

6 Antarktyda     Антарктида

7 Baltica 

8 Buran (oprócz zimowych także KGB) 

9 Cardinal 

10 Czajka    Чайка

11 Drużba     Дружба

12 Elektronika   Электроника

13 Era    Эра

14 Erewań     Ереван

15 Ermitaż 

16 Exacta 

17 Firgo (Antonow) 

18 Generalskije  Генеральские

19 GLOBAL-P 

20 Jantar  Янтарь

21 Junost  Юность

22 Jubliennyje (d.pmwas, obecnie Kris2) 

23 Junior 

24 Kama  Кама

25 Kirowskije  Кировские

26 Kołos  Колос

27 Komandirskije   Командирские

28 Kometa    Комета

29 Kosmos 

30 Leningrad   Ленинград

31 Lira    Лира

32 Ljuks 

33 Łucz  Луч 

34 Majak  Маяк

35 Mieczta 

36 Mir 

37 Mołnia (warianty naręczne)  Молния  

38 Moskwa  Москва

39 Nairi  НАИРИ

40 Newa  Нева

41 Nesterov (?)  НЕСТЕРОВ

42 Okean  Океан                            

43 Olimpijskije  Олимпийские

44 Orbita  Oрбита

45 Orion   Oрион  

46 Patriot (?)  ПАТРИОТ 

47 Peterhof 

     Penza

48 Pietrodworec     Петродворец

49 Pobieda   Победа  

50 Pobieda Zim 

51 Poljot   Полет  

52 Poljot de lux 

53 Połjuz     Северный полюс

54 Raduga  Радуга

55 Rakieta     Ракета

56 Rakieta Szkolnyje 

57 Rodina  Родина

58 Rossija  Россия

59 Rubin 

60 Saturn  Сатурн

61 Sekonda 

62 Sekonda de lux 

63 Serkisoff 

64 Signal    Сигнал 

65 Sława  Cлава  

66 S-MASTER 

67 Sportiwnyje  Спортивные  

68 Sport (?) 

69 Sputnik  Спутник 

70 Start  Старт

71 Stolicznyje  Столичные

72 Strjeła  Стрела  

73 Szturmanskije  Штурманские 

74 Sura 

75 Swet  Свет

76 Uran 

77 Ural  Урал

78 W&CM (Watch&Clock Maker) 

79 Wiesna  Весна

80 Wołna  Волна

81 Wołga    Волга

82 Wostok  Восток  

83 Wostok precyzyjny 

84 Wympieł  Вымпел

85 Zarja     Заря

86 Zaria Junoszewskije 

87 Złatoustowskij (diver, może ew. pasówka?) 

88 Zwiezda  Звезда

89 ZiM   Зим

90 ZIF  ЗИФ

Edytowane przez Gregorian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 Marka eksportowe (ew. rynek zbytu/kraj sprzedaży)

 

1 Alfa de lux (Polska?)

2 Clipper

3 Cornavin

4 Cornavin de lux

5 Corsar

6 Noxil

7 Primus (CSRS)

8 Royal Ace

9 Titan (Hiszpania)

10 Velma

 

Marka eksportowa - jeszcze nie zweryfikowana

 

1 Adanac (?)

2 Carlisle

3 Chronos

4 Cosmo

5 Cossak

6 Fabuna

7 Jean Cardot (?)

8 Leon Piraget (?)

9 Meister Anker

10 Mestis (Jugosławia)

11 Montine

12 ----------------

13 Omax

14 Pierre Lourin 

15 Posejdon

16 Pratina

17 Royal Oak (Wielka Brytania?)

18 Ultra

19 Vinca

 

Marki odrzucone

 

1 Anker

2 Orex (Rumunia)

Edytowane przez Gregorian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek wieeelkie gratulacje za to rzetelne opracowanie! :)

 

I od razu mam pytanie odnośnie marki "Slava precision". Chyba może być ona traktowana jako osobna marka?

Osoby przeglądające Allegro na pewno widziały, że w mijającym tygodniu taka Slava się pojawiła na aukcji:

post-25327-0-24596500-1425231093_thumb.jpg

 

(zdjęcie z aukcji)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pozycję 12 z niezweryfikowanych właśnie sprzedaję na alle. Nie chcę robić sobie reklamy bo nie o to mi chodzi ale mam na myśli Noxil - Poljot. Kto chce niech odszuka.

Edytowane przez kchrapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywarła na mnie wrażenie twoja inicjatywa :) Sam sobie zadawałem niejednokrotnie takie pytanie.

 

Taki szczegółowy podział to już zupełny hardcore. Rozdrobnienie na serie np. Amfibia, komandirskie, sierżanckie, generalskie itd.

Ja zadając sobie takie pytanie, zawsze myślałem tylko o poszczególnych zakładach, fabrykach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

www.slavnyhans.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak na szybko

 

Penzy jeszcze nie widziałem, super jest.

Miały być naręczne, z kieszonek to nie ma Iskry, Kristala, Agata, Czistopolskiego


www.slavnyhans.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie!

Ważna uwaga - na tym etapie to już same nazwy nie wystarczą. Musimy się właśnie uwolnić od tzw. "ktoś coś słyszał, powiedział, wyczytał itp"

 

Mogę wprawdzie dokładać te nazwy do niezweryfikowanych ale gorąca Prośba o dokładanie zdjęć do nazwy (tak jak Kris)

Penza - świetne wskazanie!

 

Antarktyda, Sierżanstkije (ale chyba do dalszej dyskusji) i Serkisof (naręczny) były już w spisie od początku.

 

Możemy także negować już wpisane marki..! :)

Edytowane przez Gregorian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem - jak ktoś ma ochotę to może tu oczywiście dołożyć marki kieszonkowych. Ja ich po prostu nie kolekcjonuję więc się nie znam na tym obszarze ale wykaz - bardzo proszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he. To i tak Ostwok więc postsoviet :P

 

Ale będę stał na stanowisku, że to podpis do obrazka a nie nazwa.. :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Ważna uwaga - na tym etapie to już same nazwy nie wystarczą. Musimy się właśnie uwolnić od tzw. "ktoś coś słyszał, powiedział, wyczytał itp"

 

Mogę wprawdzie dokładać te nazwy do niezweryfikowanych ale gorąca Prośba o dokładanie zdjęć do nazwy (tak jak Kris)

Penza - świetne wskazanie!

 

Antarktyda, Sierżanstkije (ale chyba do dalszej dyskusji) i Serkisof (naręczny) są już w spisie.

 

Możemy także negować już wpisane marki..! :)

 

 

Wszystkie zegarki, których nazwy wpisałem mam na zdjęciach. Zdjęcia nie są moje, nie chce ich zamieszczać bez zgody autora.


www.slavnyhans.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam identyczną slave precision

dsc-0101.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pamiętam, że gdzieś na forum była kiedyś dyskusja na jej temat ale jakie były wnioski?

IMO - wygląda na noworusa - no i to sygnowanie "Russian made"..

 

Dołożyłem do spisów Royal Ace i Noxil - obydwa i tak się przewijały w literaturze więc po jednym przedstawicielu w celach dowodowych chyba wystarczy.

Wstawiłem także Penzę - zaskakuje ale wygląda wiarygodnie..

 

 

Antarktyda i Sierżantskije były już wstawione od początku (chociaż sądzę, że trzeba by pomyśleć jeszcze nad Sierżantem)

 

Diamant wygląda na zagadnienie typu "radziecki werk - zachodni design" czyli byłaby to marka wątpliwa (jakąś inną nazwę muszę znaleźć na tą konfigurację).

 

Kosmonawigator - nie mam koncepcji co z tym fantem zrobić. To na pewno ZSRR? Pewne elementy budzą wątpliwości.

Nii - jeszcze bardziej zagadkowy. Kwartałowe sygnowanie rocznika w 1968r. ??

Ktoś zna inne modele albo egzemplarze?

Edytowane przez Gregorian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Taki wynalazek W&CM

2014-08-09%2009.46.08.jpg

Wie ktoś jak się nazywa to logo a'la samolocik z papieru?

edyta

teraz zauważyłem że już było -_- ale przynajmniej jest fotka poglądowa.

Edytowane przez buran69

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z dziwnych rzeczy mam jeszcze Clometta- siedzi w nim wostok. Ale masakrycznie źle foty mi wychodzą, ciemna, błyszcząca tarcza....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.