Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

oureion

Regulacja ETA 2824-2

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni forumowicze,

Może Wasze większe doświadczenie rozjaśni mi nieco sytuację - jakiś czas temu stałem się posiadaczem zegarka na ETA 2824-2, używki. Od pierwszego dnia zegarek robił średnio ok. +20 s/24h, co wydawało mi się ciut poniżej możliwości tego mechanizmu. Zabrałem się więc za regulację, przy czym śrubka mikroregulacji znajdowała się idealnie pośrodku. Co 24 h o tej samej porze mierzyłem różnicę (nosiłem zegarek codziennie, noce spędzał w rotomacie). Zgodnie z informacjami z Sieci każda podziałka przy śrubce poprawiała wynik o 4-5 sekund, w końcu doszedłem ciut za ostatnią podziałkę i zegarek robił ok. +5 s/24h, co było dla mnie wynikiem idealnym.

Zegarek czasem nosiłem regularnie, minęło parę tygodni, zauważyłem wczoraj, że zegarek chodzi z dokładnością ok. -1 do -2 s/24 h. Nie ukrywam, że wolę jak ciut spieszy, dlatego tutaj w końcu moje pytanie:

 

Czy po regulacji tej ETy występuje coś takiego jak, jakby to nazwać, wydłużone w czasie dostosowywanie się do regulacji? Tak to trochę wygląda, bo zegarek trochę spieszył, ale zawsze bardzo stabilnie te same kilka sekund dziennie, a teraz robi minus. Czy potrzebował czasu, żeby do tego minusa stopniowo zejść? Zaznaczam, że nie podlegał w międzyczasie uderzeniom czy polom magnetycznym o istotnej sile. I wiem o tym, że zegarki w zależności od położenia zmieniają tempo, akurat tutaj jest ciągle ta sama rutyna, rotomat i noszenie przez osiem godzin.

 

Chyba że to efekt tego, w jakim akurat przypadkowym położeniu na te kila godzin zegarek zatrzyma się w rotomacie.

 

Proszę tego nie odbierać jako zbędne marudzenie, wiem, że zegarek chodzi doskonale jak na mechanika, pytam tylko z czystej ciekawości - czy istnieje coś takiego jak "przyzwyczajanie się" przez jakiś czas do nowego ustawienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpowiedz bedziesz mial po sprawdzeniu mechanizmu na wobrografie


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, z pewnością tak będzie. Ale nie o to pytałem w rzeczy samej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarki tak mają. Taki jest urok mechanicznego zegarka.

Zegarek, zegar można nastawić na jakąś średnią odchyłkę i jest jakiś czas utrzymywana, ale do czasu :D - nie raz tak miałem.

Jaką producent podaje odchyłkę dla tego mechanizmu? Kiedyś dobry zegarek miał dopuszczalną odchyłkę +/- 30 sekund na dobę, tańszy popularny +/- 60 sekund na 24h i było dobrze ;).

Ktoś już zadał podobne pytanie http://zegarkiclub.pl/forum/topic/53929-dokladnosc-werku-eta-2824-2/ - trzeba czytać co napisali poprzednicy :P.

Druga sprawa zegarek trzeba co jakiś czas konserwować. Wiem, że gdy nagle drastycznie zmienia się chód to nadszedł ten moment.

"czy istnieje coś takiego jak "przyzwyczajanie się" przez jakiś czas do nowego ustawienia?"

 

Według moich obserwacji nie zauważyłem nic takiego. Za to zauważyłem na sprawdzarce, że chód zegarka natychmiast po smarowaniu jest inny niż po kilku godzinach. Dlatego po smarowaniu zgrubnie nastawiam zegarek, a po kliku dniach, tygodniach kończę regulację. Mam budzik Drużba z lat pięćdziesiątych, który chodzi bardzo dokładnie. Oczywiście nie może być innych błędów w mechaniźmie. Bez sprawdzarki nie można ich łatwo odnaleźć.

Wcale się nie zdziwię, gdy mój budzik  zmieni swoją odchyłkę. W końcu to jest mechaniczny zegarek.

 

Aha jeszcze jedno zegarek najlepiej chodzi w środkowym położeniu przesówki ;-). Odchyłka chodu to nie jest jedyny parametr pracy mechanizmu ;), choć najbardziej widoczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzilo mi o to ze na wibrografie sprawdzisz go w kazdej pozycji i bedziesz wiedzial co bylo powodem odchylek.

nowy mechanizm czesto potrzebuje czasu na ulozenie ale uzywany niekoniecznie.


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź, w zasadzie tak przypuszczałem, iż coś takiego jak "przyzwyczajanie" do regulacji raczej nie może istnieć - w końcu regulując poprzez śrubkę do mikroregulacji dokonuję w sumie zmiany o skutku natychmiastowym, mogę pleść głupoty, ale jeśli dobrze pamiętam, to zmieniam długość włosa (?) w ten sposób. Długość ta zmienia się od razu, więc nie miałoby to za bardzo sensu, by zmiana zaznaczyła się wyraźniej dopiero po jakimś czasie.

 

Jak rzekłem wcześniej, wiem, że taki urok mechanika, byłem tylko ciekaw, czy stoi za tym być może jakieś określone zjawisko. W przypadku tej ETy średnia dobowa odchyłka może sięgać (w przypadku wersji "standard", ale tutaj to bez znaczenia) chyba do +-20s/24h, więc i tak zegarek chodzi wspaniale. Wszystko wskazuje więc na to, że to po prostu jakaś mniej lub bardziej losowa zmiana, nie ma sensu drążyć więcej tematu. A co do konserwacji - cóż, zegarek będzie miał już kilka lat bez wizyty w serwisie, więc i tak planuję zajrzeć z nim w tym roku do zegarmistrza. Nie ze względu na odchyłki jednak (bo są minimalne), tylko ze względu na sam czas. O drastycznej zmianie natomiast - z kilku sekund na plus na sekundę w minusie - trudno tutaj raczej mówić :rolleyes:

 

chodzilo mi o to ze na wibrografie sprawdzisz go w kazdej pozycji i bedziesz wiedzial co bylo powodem odchylek.

nowy mechanizm czesto potrzebuje czasu na ulozenie ale uzywany niekoniecznie.

 

Teraz zrozumiałem lepiej, o co Ci chodziło :) Ale to trochę zbyt wiele fatygi dla mnie (w mojej mieścinie zegarmistrz jest jeden, do tego podejrzewam, że wibrografu nie posiada) w przypadku tak minimalnych odchyłek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulator zegarka ustawiony nn max a zegarek dalej spóźnia czy ktoś z kolegów ma jakieś pomysły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Próżnia.

2. Zmniejszenie grawitacji.

3. Serwis.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawial zegarmistrz wiec mam szukać lepszego? ten nie jest zly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie jest też dobry.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Blunio

1. Próżnia.

2. Zmniejszenie grawitacji.

3. Serwis.

Namagnesowanie :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Capri

nie ma co tak na maksa kręcić przesuwką. Balans powinien reagować na minimalne ruchy, jeżeli tak nie jest, to najpierw trzeba usunąć przyczynę, wrzucić na wibrograf i znaleźć problem   <_<  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wibrograf to urządzenie które mierzy częstotliwość pracy werku? w tym przypadku ma być 28800 to zostało ustawione a potem na regulatorze i jest jak jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.