Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Arek_Win

Dopuszczalny luz między czopem, a panewką w wieczku bębna budzika Sława.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jaki jest dopuszczalny luz promieniowy między czopem wałka sprężyny chodu w budziku Sława, a wieczkiem bębna? Pytam bo zauważyłem, że ten luz często występuje i powiększa się w tych budzikach w wyniku długotrwałej eksploatacji. Największy luz jaki zaobserwowałem miał około 0,6 mm, średnio luz ma około 0,4 mm. Okazuje się, że najczęściej ten luz występuje w budzikach z lat osiemdziesiątych (podobnie jest z łożyskami). Może to jest skutek stosowania gorszego mosiądzu? 

Przy naprawach tych budzików rozważam wprawianie do dekielków nowych tulejek ;), bo dawcy części też mają luzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalny luz w zegarkach to do ok. 10% średnicy czopa. Przy budzikach nie zaszkodzi i większy, chyba że czopy i łożyska maja widoczne wytarcia.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście otwory w dekielku bębna od chodu w budzikach sława mają tendencję do wycierania się. Może jest to sprawa złego smarowania, niewłasciwego materiału a także tego że wieniec zebaty bębna leży w płaszczyźnie tegoż dekielka i tam się koncentruje składowa nacisku wynikająca z rozłożenia siły napędu. Zwiekszający się luz powoduje  spłycenie zazębienia z kołem minutowym, aż do utraty właściwej współpracy (moduł zazębienia tej przekładni wynosi 0,3 mm, więc głowa zęba ma wysokość ~1,6x 0,3 = 0,48 mm więc niewiele trzeba by zęby się "rozeszły" za bardzo. Drugim efektem zbyt dużego luzu jest przekoszenie się bębna tak że jego płaszczyzna nie jest równoległa do płyt.Szczególnie jest to widoczne gdy drugi otwór w bębnie jest wyrobiony w znacznie mniejszym stopniu. Luz fabryczny w tym miejscu nie przekracza 0,1mm.  Od tej poniekąd słusznej i stosowanej zasady 10%-ej dla luzu na czopach, tutaj trzeba odstąpić gdyż czop ten ma średnicę 3,8 mm więc zgodnie z tą zasadą luz mógłby osiągać wartość blisko 0,4 mm co może dać skutki wyżej opisane. Ja w to miejsce zwykle wstawiam "wężydło" toczone z brązu łożyskowego z zachowaniem luzu minimalnego (max 0,1 mm) co załatwia sprawę na dłuuugo. Powodzenia w naprawie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy i za pytanie i za bardzo wartościowe odpowiedzi. 

Idąc za ciosem, kolejne pytanie. Co może być powodem spieszenia budzika ponad możliwości regulacji jeśli włos nie jest sklejony ani pokrzywiony, mechanizm czysty, a budzik spieszy około 5 minut na dobę?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy i za pytanie i za bardzo wartościowe odpowiedzi. 

Idąc za ciosem, kolejne pytanie. Co może być powodem spieszenia budzika ponad możliwości regulacji jeśli włos nie jest sklejony ani pokrzywiony, mechanizm czysty, a budzik spieszy około 5 minut na dobę?

Czy robiłeś przekładkę balansu z innego budzika? Tak najłatwiej wykluczać elementy mające wpływ na złą pracę.

Zastanawiam się nad namagnesowaniem włosa lub być może któryś ze zwojów włosa się styka lub może balans nie pracuje symetrycznie. Czy wychwyt pracuje poprawnie?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, o tym nie pomyślałem, by zamienić balans z innym budzikiem, zaraz zrobię zamianę, zobaczymy jak się będą sprawowały. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut na dobę to mało. Może być kwestią czyszczenia i oliwienia, moze być konsekwencją np uszkodzenia i skrócenia włosa w przeszłości, lub wymiany włosa. Włos może być też sklejony daleko przy osi, gdzie na pierwszy rzut oka nie widać :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiekszający się luz powoduje  spłycenie zazębienia z kołem minutowym, aż do utraty właściwej współpracy (moduł zazębienia tej przekładni wynosi 0,3 mm, więc głowa zęba ma wysokość ~1,6x 0,3 = 0,48 mm więc niewiele trzeba by zęby się "rozeszły" za bardzo

No właśnie, dopóki luz nie powoduje tego co powyżej, to w budzikach jest dopuszczalny.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Agul28
      Witam.
      Mam takie pytanie.
      Widoczny na zdjęciu to wałek sprężyny. Czy jest on uszkodzony?
      Pytam ponieważ jestem laikiem.

    • Przez Ereth
      Witam.
       
      Mam od 2/3 lat zegarek Seiko Snk809.
      Od początku trochę klekotał.
      Polecany tutaj zegarmistrz z Białegostoku powiedział mi, że nie mam czym się martwić, ten typ tak ma.
      Jednak teraz mam wrażenie, że ten stan się pogorszył.
      Dobrze ten problem obrazuje filmik:
      https://youtu.be/woJNvT_nfPM?t=38
      Taki sam dźwięk. Oprócz tego jak trzymam zegarek pionowo i nim poruszam przód/tył
      to widzę jak wahnik odchyla się o około pół milimetra. Odchyla się w sensie porusza się góra/dół jakby położyć zegarek na płasko.
      Czy to jeszcze łapie się w jakieś marginesy luzu?
      Czy już iść z tym do zegarmistrza, żeby to obejrzał? Ewentualnie dokręcił wahnik?
       
      Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.