Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

wujcio23

Casio g-9100 - przygasający wyświetlacz

Recommended Posts

Witam. 

Użytkuję mojego gulfiego już półtora roku. Zegarek noszę codziennie i często ma styczność z wodą.Casio nigdy nie zaparował, więc szczelny jest na pewno.

Kilka razy podczas kąpieli odniosłem wrażenie, że wyświetlacz w moim zegarku przygasł (stracił na kontraście). Mijało to, po kilku sekundach, więc nie przejmowałem się tym zbyt mocno i pomyślałem, że wzrok płata mi figle. :ph34r:

Kilka dni temu po wyjściu z łazienki, dokładniej przyjrzałem się temu zjawisku. Nie mam wątpliwości, że wyświetlacz w zegarku był wyraźnie jaśniejszy niż normalnie. Po naciśnięciu przycisku przypadłość znikła.

Nie wiem czy mam się tym przejmować. Zostało mi pół roku gwarancji więc stoję przed trudną decyzją. Odsyłać zegarek do serwisu czy nie. :mellow:  Boję się czy po ich ingerencji nie będzie tylko gorzej.  :(

Chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat i dowiedzieć się czy nie miał już ktoś takiej przypadłości w G-shock'u.

 

Szukałem podobnego tematu, ale forumowa "szukajka" nic nie znalazła.

Z góry dziękuję za odpowiedzi  ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powiem Ci tak albo bateria albo masz podobną opcje do Baby-G mojej Żony. Ogólnie wszystko było tip top, ma go już ppnad dwa lata ale jakoś z dwa miechy temu zaczeły dziać się z nim podobne klocki, dokładnie coś takiego jak opisujesz.

Czasem cyfry przygasają na tyle że są ledwo widoczne, wówczas wystarczy przyciśnięcie dowolnego przycisku i wszystko wraca do normy. Wymieniałem już w nim baterie na nową ale dalej to samo. Rozebrałem moduł na czynniki pierwsze i też bez rezultatu. Także wydaje mi sie że coś z elektroniką jest nie tak. Ogólnie działa ale przygasł w ciągu dwóch ostatnich miesięcy już tak 5 razy..


SYGNATURA.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli tak jak przeczuwałem, to prawdopodobnie coś poważniejszego.  :unsure: Ehhhhhh, czyli bez serwisu pewnie się nie obędzie. :( Pozostaje mi liczyć, że ktoś inny również miał taką przypadłość a nie okazała się niczym poważnym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mialem ten sam problem z gulfmanem ale zaczelo sie to dziac z czasem po ok 3latach uzytkowania. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam gulfmana od 5 lat, dwa ostatnie sporadycznie przygasa, ale nie przeszkadza to w użytkowaniu, zegarek cały czas na jednej baterii :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By animation.dude
   Witam 
    
   Szczerze mówiąc nie widziałem gdzie umieśić temat, tak więc postanowiłem zrobić to tu... to tak żeby się w razie czego wytłumaczyć
   Ok do rzeczy
    
   Ostatnio nabyłem Gi- szok'a  ( dokładna nazwa jak w temacie) i zauważyłem że wyświetlacz z frontu słabo pokazuje godzinę ale już pod lekkim kąta jest ok .
    
   I teraz moje pytanie czy tak ma być? 
    
   Poniżej zdjęcia dajcie znać co o tym sądzicie
    
   Jak już zdążyliście zauważyć jestem totalnym laikiem, także bez napinki proszę Liczę na bardziej doświadczonych kolegów/koleżanki


  • By Michał Lipiński
   Casio G9100 Gulfman
  • Guest
   By Guest
   Witam, chciałbym podzielić się moimi skromnymi doświadczeniami z serwisu jednego z moich G-Shocków. Model, to prosty i popularny DW-5600E-1ER. Zegarek zakupiłem na forum jakiś czas temu jako używany, ale w stanie bardzo dobrym. Od tamtej pory był to mój najczęściej noszony zegarek, taki prawdziwy EDC. Niedawno zauważyłem, że powoli słabnie bateria, więc przy okazji wymiany postanowiłem trochę zatroszczyć się o mojego 5600 i jednocześnie nieco go spersonalizować.
    
   Plan był taki:
    
   1) wyczyścić wszystkie elementy zewnętrzne zegarka, łącznie z kopertą
    
   2) rozmontować, wyczyścić i zmontować wszystkie przyciski, przy okazji wymieniając ten “adjust” (lewy górny), który oryginalnie jest krótszy od pozostałych, co bardzo mi utrudniało korzystanie z niektórych funkcji zegarka
    
   3) wymienić wyświetlacz na pomarańczowy (myślałem również o zielonym, ale trafił się pomarańczowy i okazał się bardzo ciekawą opcją – w tym miejscu dziękuję Koledze @GitBit za odstąpienie pomarańczowego LCD )
    
    
   Gdzie się da, będę ilustrował opowieść zdjęciami. Niestety nie są idealne, ale na potrzeby techniczne powinny być w zupełności wystarczające. Będę komentował wszystkie etapy, również te najprostrze, bo temat jest napisany przez amatora i z myślą o amatorach.
    
    
   No to w drogę...
    
    
   Etap 1.
    
   Odkręcamy cztery śrubki mocujące pasek do koperty. Następnie zdejmujemy bezel, odwracamy zegarek i od spodu zdejmujemy pasek zamocowany na teleskopach. Oczom naszym ukazuje się koperta z ukrytym w środku modułem (Foto 1.)
    
    

   Foto 1.
    
   Odwracamy kopertę i demontujemy dekiel przez odkręcenie czterech śrub mocujących. Pod deklem moduł jest dodatkowo chroniony gumowym elementem (w kolorze szarym na Foto 2).
    
    

   Foto 2.
    
   Delikatnie wyjmujemy moduł, wcześniej usuwając baterię. Aby wyjąć baterię, należy odchylić delikatnie blaszkę w miejscu, gdzie naklejka na niej ma dwa odstające motywy (Foto 3a). Po odchyleniu zaczepu blaszka z baterią odskoczy. Należy odkleić i wyjąć baterię. Na tym etapie możnaby włożyć nową baterię, złożyć zegarek i zakończyć, ale... idźmy dalej...
    
    

   Foto 3a - moduł po wyjęciu baterii.
    
    

   Foto 3b - moduł wyjęty i zabezpieczony w folii, a na zdjęciu narzędzia, które wykorzystałem podczas pracy.
    
    
   Etap 2.
    
   Czas na czyszczenie elementów plastikowych, koperty i przycisków. W pierwszej kolejności należy wymontować przyciski odpinając tzw. E-ringi (pierścienie mocujące fachowo nazywane pierścieniami Segera (również Seegera)). Tu trzeba bardzo uważać, bo pierścienie te sprężynują i łatwo je zgubić przy montażu/demontażu. Po wyjęciu przycisków rozkładamy je na elementy i czyścimy (ja wypłukałem je w metanolu razem z uszczelką spod dekla (Foto 4)). Po oczyszczeniu wszystkie gumki smarujemy. Ja do tego celu wykorzystuję olej silikonowy kupiony w Castoramie.
    
    

   Foto 4.
    
   W tym miejscu warto wspomnieć, że przyciski można też odnowić. W przypadku tego zegarka nie było takiej potrzeby, ale przy innym projekcie odnowiłem przyciski i elementy metalowe paska, jak na załączonych zdjęciach (Foto 5,6)
    
    

   Foto 5 - przycisk przed i po odnowieniu
    
    

   Foto 6 - odnowione przyciski i elementy metalowe paska
    
    
   W kolejnym kroku czyścimy plastik z brudu który potrafi zebrać się w różnych zakamarkach. Ja czyszczę szczoteczką elektryczną oraz zwykłe mydło i wodę (Foto 7). W razie potrzeby włosie szczoteczki można skrócić, żeby nadać jej dodatkowej twardości. Po umyciu starannie wycieramy wszystko np. W ręcznik papierowy. Szczególnie ważne jest osuszenie wnętrza koperty. Ja suszę suszarką do włosów, a przez otwory przycisków przeciągam np. nitkę.
    
    

   Foto 7.
    
   Następnie składamy przyciski i montujemy w kopercie. Łatwo napisać, ale czasem sprawia to trochę kłopotu. Szczególnie zatrzaśnięcie E-ringów na osiach przycisków może być kłopotliwe. Bywało, że E-ringi latały po okolicy z prędkością światła. Ja na tym etapie krótszy przycisk “adjust” zastąpiłem pełnowymiarowym.
    
   Po zmontowaniu przycisków koperta jest gotowa na przyjęcie modułu. Na tym etapie możnaby zakończyć, zmontować spowrotem zegarek i cieszyć się pracą przycisków. Ale... idźmy dalej...
    
    
   Etap 3.
    
   Jak wspomniałem, postanowiłem wymienić wyświetlacz w moim zegarku. W tym celu należy rozmontować praktycznie cały moduł. To po kolei – to, co wyjmujemy z koperty, składa się z kilku zasadniczych elementów pokazanych na Foto 8.
    
    

   Foto 8.
    
   Wymieniając od lewej mamy:
    
   - element mocujący i zabezpieczający moduł (1)
   - blaszkę spinającą moduł (2)
   - oprawka baterii wraz ze sprężynką od sygnalizacji dźwiękowej (3)
   - płytkę z modułem elektronicznym (4)
   - oprawkę wyświetlacza wraz z dwoma sprężynkami i dwoma gumkami przewodzącymi (5)
    
   Aby rozmontować moduł, należy wyjąc go z (1), a następnie odpiąć sześć klipsów w (2). Klipsy są pomiędzy przyciskami (dwa większe) oraz po przekątnych (cztery mniejsze). Po odpięciu mocowań w elemencie (2) moduł rozkładamy na części zasadnicze. Na tym etapie trzeba uważać na sprężynkę w (3), która może wypaść od wewnętrznej strony tego elementu.
    
    

   Foto 9.
    
   Aby wymienić LCD, należy rozłożyć element (5). W tym celu odpinamy plastikowy klips, jak na Foto 9. Po odpięciu klipsa możemy rozłożyć (5). Składowe widać na Foto 10.
    
    

   Foto 10
    
   Składamy wszystko spowrotem, zwracając uwagę na prawidłowe umiejscowienie dwóch złotych sprężynek przewodzących widocznych na Foto 11. Jeśli któraś z nich dostanie się między płytkę podświetlenia i oprawkę, to wyświetlacz nie będzie mieścił się w przeznaczonej na niego przestrzeni. W takiej sytuacji łatwo można uszkodzić mechanicznie LCD.
    
    

   Foto 11.
    
   Ogólnie wszystko powinno lekko wchodzić w oprawkę. Również płytka podświetlenia i folia. W przypadku tych ostatnich należy wkładać je odpowiednią stroną w ramkę, w pierwszej kolejności wsuwając wystającym elementem w otwór w ramce. inaczej nie zmieszczą się w przeznaczonym na nie miejscu. Na koniec montujemy LCD i gumki przewodzące. Jedyny etap, na którym trzeba użyć odrobinę siły, to odgięcie klipsa montarzowego blokującego LCD. Efekt naszego działania widać na Foto 12.
    
    

   Foto 12.
    
   Montujemy spowrotem moduł nakładając na (5) kolejne elementy (4) i (3), a następnie spinając wszystko blaszką (2). Wsadzamy do (1) i mamy moduł gotowy do montarzu w kopercie. Kto rozkładał, wie jak złożyć. Montujemy spowrotem zegarek w kolejności odwrotnej do rozmontowania, nie zapominając o AC resecie modułu po włożeniu baterii.
    
   Na koniec polecam jeszcze ten wątek na WUS. <LINK> Pomógł mi przygotować się do wymiany LCD.
    
   Na ewentualne pytania postaram się odpowiedzieć. Komentarze i dyskusja mile widziane.
  • By jimmen17
   Wyświetlacz zegarka Unitra Warel.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.