Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zegarek

Nato strap - dlaczego akurat taka konstrukcja?

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki jest pasek nato każdy widzi. Ale może ktoś zna lepiej historię i powie dlaczego on jest tak skonstruowany tak a nie inaczej.

 

Kiedyś czytałem w zagranicznym internecie, że dzięki tej konstrukcji - w przypadku gdy jeden teleskop zawiedzie - zegarek nie zginie od razu tylko trzyma się drugiego teleskopu. (Bo w przypadku paska dwuczęściowego zegarek bye, bye.)

 

No dobra ale to samo można osiągnąć zwykłym paskiem jednoczęściowym...

 

Konstrukcja nato strapów z tego co pamiętam i jak sama nazwa wskazuje została zamówiona na potrzeby militarne. Dlatego sądzę że jakieś, konkretne zalety są a nie tylko dyzajn i kooltowość...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
OK, dzięki... Ten pierwszy link to jest na 99% artykuł który niegdyś czytałem.

 

 

Co więc tam mamy (tłumaczenie z grubsza):

 

"Ponieważ pasek był dedykowany zastosowaniom wojskowym musiał więc być być funkcjonalny i niezawodny. Dodatkowy element paska posiadał na końcu szlufkę (keeper), przez którą przechodziła główna część paska po tym jak została założona pod teleskopami. Dzięki temu tworzyła się pętla/kieszonka (pocket) ograniczająca ruchy koperty. Jeżeli pasek był przewleczony poprawnie i trzymał się ciasno nadgarstka koperta pozostawała dokładnie tam gdzie powinna."

 

No nie wiem. Na zwykłym pojedynczym pasku też koperta się dobrze trzyma. Nie wiem jak pasek musiałby być niedowymiarowany (czy to na grubość, czy szerokość) żeby koperta na nim latała i to jeszcze przy zapięciu na nadgarstku. Poza tym jeżeli już miałaby latać (co mi trudno sobie wyobrazić) to ta pętelka w natostrapach i tak daje dość dużą "formalną możliwość" przesuwania koperty.

 

Czytam dalej:

 

"Dodatkową cechą paska, który przechodzi za zegarkiem jest to, że w przypadku gdy teleskop pęka lub wyskakuje, koperta trzyma się na drugim teleskopie."

 

To akurat można by powiedzieć o wszystkich paskach jednoczęściowych więc znowu nie widzę przewagi funkcjonalnej natostrapa.

 

Co na to znawcy, sympatycy i fani nato?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że wymyślasz   :)  

Dedykowany zastosowaniom wojskowym jest "kluczem"

 

 
Nie doszukuj się,bo nie ma czego ;)

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że taki pasek nato został już dobrze pomyślany przez kogoś mądrego. Jedna część przecież robi za podkładkę żeby zegarek nie dotykał bezpośrednio skóry co pewnie też nie jest bez znaczenia a druga trzyma teleskopy. Poza tym fajnie wygląda i miło się nosi...po co roztrząsać temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dedykowany zastosowaniom wojskowym jest "kluczem"

 

Że, co... Że jak projekt wojskowy to na dowolnie wydumany problem można sprzedać dowolnie wydumane rozwiązanie?;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że taki pasek nato został już dobrze pomyślany przez kogoś mądrego.

 

Też tak myślę. Dlatego chciałem dotrzeć to uzasadnienia tego pomysłu...

 

 

Jedna część przecież robi za podkładkę żeby zegarek nie dotykał bezpośrednio skóry co pewnie też nie jest bez znaczenia a druga trzyma teleskopy.

 

OK. Tylko jak odwrócisz zegarek z założonym zwykłym paskiem jednoczęściowym i zegarek natostrapem to okaże się oba tak samo "nie dotykają skóry" (tzn. nie dotykają powierzchni: szerokość paska x dł koperty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że, co... Że jak projekt wojskowy to na dowolnie wydumany problem można sprzedać dowolnie wydumane rozwiązanie? ;)

 

Kup jak nazywasz zwykły pasek jednoczęściowy,kup nato ,połóż przed sobą na stole,popatrz .....

A świat stanie się taki prosty..... ;)

post-48316-0-95231800-1435051606.jpgpost-48316-0-62544200-1435051643.jpg

 

 

P.S Z ciekawości,jeśli można oczywiście,ile masz lat?


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że, co... Że jak projekt wojskowy to na dowolnie wydumany problem można sprzedać dowolnie wydumane rozwiązanie? ;)

nie wydumany, po prostu Ty z braku doświadczenia, wyobraźni itd nie widzisz być może jednego, być może wielu innych problemów, które dostrzegł konstruktor tego paska. W wojsku, sprzęcie wojskowym, procedurach wojskowych wiele rzeczy dla zwykłego człowieka jest "bez sensu, nie potrzebnie skomplikowanych" itd ale wszystko jest przemyślane i poparte jakimiś faktami. Kiedyś istniała zasadnicza służba wojskowa, teraz jej nie ma, biorąc kogoś z ulicy, nie byłby w stanie poprawnie trzymać karabinu a na hasło "zmień magazynek lewą ręką" zadałby głupie pytanie "czemu?".

Piszesz, że zegarek na pojedynczym pasku pozostaje w miejscu, ok. Ale dla gościa który tworzył ten pasek ważniejszy był fakt, że z 100 osób 1 stwierdziła przesunięcie się zegarka podczas ćwiczeń na poligonie. Wniosek? - Zegarek jednak może się przesunąć czyli trzeba coś z tym zrobić. Spytasz, że co to komu przeszkadza? To Twój punkt widzenia ale z takich a nie innych powodów niedopuszczalny w woju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pasku jednoczęściowym zegarek ma tendencję do przesuwania się po nim przez co zapięcie zmienia swoją pozycje. Jest to bardzo niewygodne. Pasek nato eliminuje to zjawisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pasku jednoczęściowym zegarek ma tendencję do przesuwania się po nim przez co zapięcie zmienia swoją pozycje. Jest to bardzo niewygodne. Pasek nato eliminuje to zjawisko.

Ale jak?,Ale czemu?,Ale po co? ,Ale jakie jest uzasadnienie takiego pomysłu? :D  :D  :D

A czemu NATO a nie Układ Warszawski? :D


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu NATO a nie Układ Warszawski? :D

To jest właściwe pytanie. Dlaczego musimy mieć coś hamerykańskiego skoro mamy swoje, lepsze :P  jestem przeciw paskom NATO a w ich miejsce wprowadźmy paski UW :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pasek w swej konstrukcji miał zabezpieczać,

miał być również łatwy do zrobienia samemu w warunkach polowych z tego co pod ręką, aż:

 

kontrolę nad produkcją tych tanich pasków po jeszcze niższej cenie przejęli Chińczycy:

 

i co ? a no to, że w tych <20zł klamra zrobiona jest z szajsmetalu lub jak kto woli puszek po piwie,

języczek w klamrze nie wytrzymuje naprężenia i przegina się w druga stronę, albo cała klamra się odkształca,

 

i tak to co ma podłoże wojskowe z założenia wytrzymałe i niezniszczalne stało się zniszczalne.

pasek się rozpina a zegarek razem z nim ląduje na betonie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest właściwe pytanie. Dlaczego musimy mieć coś hamerykańskiego skoro mamy swoje, lepsze :P  jestem przeciw paskom NATO a w ich miejsce wprowadźmy paski UW :lol:

 

Ani NATO, ani Układ Warszawski. Mamy własne tradycje harcerskie, w polskich warunkach te paski powinny nazywać się "Zuch" albo ZHP.


Pozdrawiam, Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani NATO, ani Układ Warszawski. Mamy własne tradycje harcerskie, w polskich warunkach te paski powinny nazywać się "Zuch" albo ZHP.

Lub MON

 

A dla cywili "ORMO" :P-NATO brzmi "szpanersko" ,na ORMO już by było mniej chętnych.....


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na ZOMO to niejeden by bił (!) chętny ;)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uwielbiam ten wątek...hehe...można na ten temat książkę napisać...hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NATO straps a sprawa polska.

Wydawnictwo KMZiZ


Pozdrawiam, Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruski sołdat karabin nosił na sznurku od snopowiązałki i 10 zdobycznych zegarkow na ręce i nic.

a "Tym"wszystko spada.... :P

Mimo NATO STRAPÓW :lol:

 

 

 

NATO straps a sprawa polska.
Wydawnictwo KMZiZ 

 

Jak przeczyta to Antek... :D  :D


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)

post-54348-0-27627500-1435821917_thumb.jpg


koszyk tourbilliona do hublota ...niebity! kupię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wydumany, po prostu Ty z braku doświadczenia, wyobraźni itd nie widzisz być może jednego, być może wielu innych problemów, które dostrzegł konstruktor tego paska. W wojsku, sprzęcie wojskowym, procedurach wojskowych wiele rzeczy dla zwykłego człowieka jest "bez sensu, nie potrzebnie skomplikowanych" itd ale wszystko jest przemyślane i poparte jakimiś faktami. Kiedyś istniała zasadnicza służba wojskowa, teraz jej nie ma, biorąc kogoś z ulicy, nie byłby w stanie poprawnie trzymać karabinu a na hasło "zmień magazynek lewą ręką" zadałby głupie pytanie "czemu?".

Piszesz, że zegarek na pojedynczym pasku pozostaje w miejscu, ok. Ale dla gościa który tworzył ten pasek ważniejszy był fakt, że z 100 osób 1 stwierdziła przesunięcie się zegarka podczas ćwiczeń na poligonie. Wniosek? - Zegarek jednak może się przesunąć czyli trzeba coś z tym zrobić. Spytasz, że co to komu przeszkadza? To Twój punkt widzenia ale z takich a nie innych powodów niedopuszczalny w woju.

Moim zdaniem właśnie autorowi tematu o to chodzi. Chodzi o to czy ten pasek ma jeszcze jakieś "pozazegarkowe" funkcje w służbie żołnierza". Sam chętnie dowiedziałbym się co stoi za akurat takim rozwiązaniem. Czemu nie? Bo "to tajemnica wojskowa kocie"? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,służy jako łóże dla rakiet średniego zasięgu......lub pokonania przeszkody wodnej o wilgotności 100% powszechnie znanej jako rzeka....

Temat zamykam.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Francua
    • Przez christ0ff
      Witam.
       
      Poszukuję paska gumowego do zegarka Ball Engineer Hydrocarbon Submarine. Nowy lub używany.
       
    • Przez Wisnia_Daniel
      Cześć.
      Rozglądam się za kolejnym zegarkiem, czymś na brązowym pasku z niebieską tarczą i okrągłą kopertą, bo takiego jeszcze nie mam i mi się podoba ten styl. Będzie to dodatek do luźnej stylizacji, jakiejś grubszej koszuli, swetra albo bluzy, bardziej jesienno czy zimowo. Zeppek pasuje do opisu ideolo, powoli przymierzam się do finalizacji tej zachcianki, jednak mam lekkie obawy, bo widzę kilka mankamentów. 
      Rozmiar - 43, duży, możliwe że za duży. U mnie w nadgarstku 16.5, w szczycie bliżej 17
      Grubość - 13 mm, no też kawał żelaza
      Mechanizm - automat od Miyoty, 82S7. Nie będę go nosił codziennie, mam inne zegarki, więc może praktyczniejszy będzie kwarc 
       
      Mam Seiko chrono 43 mm, Alpine pilota 42 mm i noszą się znośnie, choć to już dla mnie limit. Tu bym celował w coś do 40 mm, bo niżej pokazany gagatek nie ma za dużo mięsa na kopercie i o taki styl mi właśnie chodzi. 
       
      Biorę po 200 zł z konta każdej z drużyn i słucham Państwa. 
      Jakie inne propozycje przychodzą Wam do głowy? 
      Nie mam specjalnych wymagań co do kraju pochodzenia, budżet podobny do tego za Zeppka (wiadomo, że będą propozycje za więcej, pytanie o ile więcej). Pusta tarcza też mnie nie kręci, na tym coś się dzieje i w podobnym klimacie szukałbym alternatyw. Szkiełko oczywiście wypukłe, jak w modelu wyjściowym. 
      Jeśli ktoś ma ochotę zabrać głos, to już mu jestem wdzięczny. 
       
      To opisany wcześniej model. Zeppelin New Captain's Line ZE-8662-3
    • Przez Robert39
      Cześć. 
      Co sądzicie o paskach z linii Hirsch Capitano? Jakość tych pasków warta jest ich ceny? 
      Dla przykładu :
      https://dolinski.pl/pasek-hirsch-capitano-pomaranczowy/?variation_id=29164
       
      https://dolinski.pl/pasek-hirsch-capitano-czarny-pl-6/?variation_id=29157
       
      Ktoś z Was widział je na żywo, dotykał lub użytkuje?   
       
       
       
    • Przez Big_luk
      Cześć,
       
      Właśnie znalazłem na półce stary zegarek calypso. Zegarek z czasów jak ich ceny zaczynały się od 250zł. Ciągle sprawny :)!
      Ale brakuje mu paska. Diabelski to pasek jest o zaiście paskudnym mocowaniu i wycięciach
       
      Szerokość od strony koperty: 33mm
      mocowanie jest na bolec /trzpień na całej długości




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.