Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Angelo

Wedkarstwo-moja pasja

Rekomendowane odpowiedzi

Taki się rano "dzikus" złowił 7.5kg  :)  na pikerka  to trochę zabawy było :)

2nrm4og.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak nęce od tygodnia  80m od brzegu , łowiłem na dwie karpiówki potem jedną zwinąłem i zacząłem bawić sie pikerem 15m od brzegu , leszczyki itp. i się "dzikus" przypałętał  :)  wrócił do wody niech zawoła babkę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzikusy najladniejsze :)

Gratuluje


Przyjaźń jest wszystkim. Przyjaźń to coś więcej niż talent. Więcej niż władza. Prawie się równa rodzinie. Nigdy o tym nie zapominaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzikusy najladniejsze :)

 

 

Witam,

zgadza się :).

Pzdr.

 

karp.jpg


 
 
 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co nakręcić na kołowrotek do spinningu żyłkę czy plecionkę? Będę rzucał raczej małymi przynętami blachy i woblery około 5cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma swoje zady i walety. :D

 

Plecionka: nie elastyczna, duża wytrzymałość, bardziej widoczna.

Żyłka: elastyczna, mniejsza wytrzymałość, mniej widoczna.

 

Używam do spina jednego i drugiego, zależnie od tego które cechy mi są akurat potrzebne.

 

Z plecionkami to jest tak, że zawsze są one grubsze (przegrubione) niż napisane na pudełku, dlatego ta różnica w wytrzymałości pomiędzy plecionką a żyłka, nie jest aż tak duża, jakby się wydawało z tego co piszą producenci, a żyłki bardziej wybaczają błędy przy podcięciu i holu (elastyczność), dlatego dla początkujących ja polecam jednak żyłki.

No cóż, ale nad woda i tak widuje najczesciej kije i plecionki , przy pomocy których można by wyholować autobus, gdyby wpadł do rzeki... :)

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro żyłka więcej wybacza to chyba zdecyduje się na żyłkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyłki też sa przegrubione dobre plecionki nie  , kup plecionkę , ryba ma w d....e kolor plecionki , bez względnie plecionka jest 4x mocniejsza od żyłki i nie uciąga się /elastyczność wg mnie to wada przy zacięciu/

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z plecionka sa problemy kiedy lowi sie w miejscach gdzie jest wiele zaczepow. Ja juz pare razy musialem ja ucinac. Ta  4x krotna wytrzymalosc moze okazac sie czasem wada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z żyłką by nie było ?  podaj swoją argumentację ?  ja nawet na bolenia używam plecionki widać jakoś nie do końca się znam... po 40 latach wędkowania....

na fotce moje kołowrotki spinningowe na żadnym nie ma żyłki sa tylko różne rozmiary plecionki , na karpiowych tournamentach tez mam plecionki

tylko do feedera używam żyłki i na spławik

2udur28.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisalem, ze sie nie znasz. wedkuje tez od ponad 30- stu lat Ja uzywam i zylki i plecionki (zaleznie od warunkow i metody polowu). Z zylka trace tylko przynete bo jest duzo slabsza na wezlach i w tym miejscu peka. Z plecionka mialem czasami Problem bo nawet silowo nic nie drgnelo i musialem pare czy nascie metrow uciac. Jestem zdania podobnie jak Pan Piotr  , ze i zylka i plecionka Maja swoje zalety i wady tzn nie moge stanowczo stwierdzic, ze jedno lepsze a drugie gorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może ujmę to tak to prawdopodobnie bedzie mój jedyny wypad na spinning w tym roku, nie mam wykupionej składki a w okolicy mam tylko stawy hodowlane raczej bez drapieżnika, wiec na pojedynczą eskapade chyba lepiej/ekonomiczniej kupić żyłkę.

 

W tej chwili mam 3 kołowrotki na jednym żyłkę 0,22 a na drugim plecionkę 0,17 obu używam do federka, jeden jest pusty i muszę coś na niego nakręcić. Przeznaczyłem go na spining bo ma najmniejsze przełożenie ale chyba mogę tą plecionkę 0,17 dać na spinning a na tego nakręcić żyłkę np 0,20 i będę miał jakiś tam już w miarę uniwersalny przekrój grubości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisalem, ze sie nie znasz. wedkuje tez od ponad 30- stu lat Ja uzywam i zylki i plecionki (zaleznie od warunkow i metody polowu). Z zylka trace tylko przynete bo jest duzo slabsza na wezlach i w tym miejscu peka. Z plecionka mialem czasami Problem bo nawet silowo nic nie drgnelo i musialem pare czy nascie metrow uciac. Jestem zdania podobnie jak Pan Piotr  , ze i zylka i plecionka Maja swoje zalety i wady tzn nie moge stanowczo stwierdzic, ze jedno lepsze a drugie gorsze.

Ano ja używam wyczepiacza  takiego

5xk3yh.jpg

Ptaku 0.20 do feedera jest wg mnie za cienka ale ja łowie na wiśle to może jestem uczulony, używam ,żyłki daiwa 0.29

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyłki też sa przegrubione dobre plecionki nie  , kup plecionkę , ryba ma w d....e kolor plecionki , bez względnie plecionka jest 4x mocniejsza od żyłki i nie uciąga się /elastyczność wg mnie to wada przy zacięciu/

Jakiś czas temu miałem podobną dyskusję "plecionki v. żyłki" na grupie wędkarskiej, pomierzyłem wtedy zdecydowana większość dostępnych na naszym rynku plecionek i żyłek (koledzy w sklepach pomogli). Plecionki były wszystkie przegrabione, albo zamiast okrągłe w postaci prostokątnej taśmy, gdzie jako średnica był podany krótszy bok, natomiast wytrzymałość przeważnie była taka jak deklarowana przez producenta. Żyłki w większości trzymały deklarowaną średnice, oprócz wyjątkowej tandety, natomiast wytrzymałość była przeważnie mniejsza od tej deklarowanej na pudełku.

 

Jedyna plecionka, która miała średnicę w pobliżu tej deklarowanej (różnica pomijalna) to była Rapala Titanium Braid, ale ona miała za to inne wady. Podaj może mi nazwy tych plecionek, które według nie są przegrubione? Na pewno sprawdzę je przy czasie i kupię.

Kupując plecionki zawsze chodzę do sklepu z suwmiarką i kupuję takie jak potrzebuje według pomiaru, a nie według tego co pisze na pudełku. Plecionkę kładziemy wzdłuż ramion sówmiarki, co daje wystarczająco dokładny pomiar. Natomiast większość kolegów kupuje plecionki według ich wytrzymałości, nie zwracając uwagę na średnice, ale dla mnie wytrzymałość każdej plecionki jest w zasadzie za duża do potrzeb, więc sugeruje sie średnicą.

Jeżeli chodzi o podcięcie, to niektóre ryby wymagają braku elastyczności, jaką ma plecionka, a inne wręcz odwrotnie, początkujący wędkarze spinningując z plecionką często wyrywają rybom wargi, najczęściej maja zbyt grube plecionki w stosunku do wytrzymałości kija, dlatego widziałerm tweż jak przy podcięciu zaczepu łamali szczytówki.

 

A z żyłką by nie było ?  podaj swoją argumentację ?  ja nawet na bolenia używam plecionki widać jakoś nie do końca się znam... po 40 latach wędkowania....

na fotce moje kołowrotki spinningowe na żadnym nie ma żyłki sa tylko różne rozmiary plecionki , na karpiowych tournamentach tez mam plecionki

tylko do feedera używam żyłki i na spławik

Boczny trok to tez spinning, używasz i tu plecionki?

PS

Ryby maja w d***e w zasadzie cały sprzęt wędkarza oprócz przynęty i zanęty, ale czasem zamiana plecionki na żyłkę skutkuje cudowną zamianą braku brań na wymarzoną rybę... ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze jednak szczerze przyznac, ze w obronie zylki przemawia do mnie czesto po prostu  "sentyment". Moze nie jest to zawsze racjonalne ale coz na uczucia argumenty nie dzialaja....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze jednak szczerze przyznac, ze w obronie zylki przemawia do mnie czesto po prostu  "sentyment". Moze nie jest to zawsze racjonalne ale coz na uczucia argumenty nie dzialaja....

Sentyment oczywiście też, są jednak metody, gdzie żyłka jest niezastąpiona, ale trzeba przyznać, że plecionka w wielu zastosowaniach ma taka przewagę nad żyłką, że nie ma o czym tu dyskutować.

Moim zdaniem jest to dyskusja o wyższości świąt nad świętami...

Jednak niedoświadczonym spinningistom i tak zawsze będę na początek polecał żyłkę i jakiś średnio miękki kijek z powodów jak wyżej, nabierając doświadczenia każdy dochodzi do tego co mu najlepiej pasuje sam. A nad wodą i tak widać najczęściej amatorów spinningowania z plecionką 0,6 - 1 mm w kolorze oczojebny kanarek odblaskowy, na kiepskim kołowrotku i wędzisko z Lidla na kształt kija do szczotki, a potem jak duża ryba albo zaczep, to pęka kij, albo rozlatuje się kołowrotek. zestaw musi być dobrany wytrzymałościowo w całości, tak żeby najpierw pękała żyłka, albo plecionka, nie ma sens dawać plecionki o wytrzymałości 20 kg, gdy reszta ma dużo mniejsza wytrzymałość.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie łowię na boczny trok , nie uznaję po prostu tej metody

jakie plecionki 

Daiwa Tournament

Power Pro - ale powyżej 0.10 po te cienkie sa płaskie

Duel

Power Strike

Cortland

Varivas

Sunline small

 

innych nie używam

A tak jak napisałes ryby mają w d.... cały sprzęt oprócz przynęty

natomiast dobry sprzęt to komfort łowienia

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Power Pro wszystkie są przegrubione i to sporo, wystarczy suwmiarka elektroniczna żeby się przekonać, reszta pewnie też, poszukam w zestawieniu bo w głowie takich dupereli nie trzymam, jak byś chciał to mogę poszukać podać wyniki pomiarów. Jedynie Daiwę Tournament sprawdzę, bo tej to chyba nie sprawdzałem.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie bawie sie w  mierzenie nawet nie zwracam na to uwagi 

dla mnie to bez znaczenia bo używam  przynęt w zakresie 20-145gr

najcieńsza plecionkę jaką mam to 0.14 potem już tylko grubsze 

kleni , jazi ani okoni nie łowię nawet nie mam sprzętu pod takie ryby

 mam jeden kijek z pracowni do 14gr ale go nie używam i go sprzedam bo tylko sie marnuje u mnie w szafie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie bawie sie w  mierzenie nawet nie zwracam na to uwagi 

dla mnie to bez znaczenia bo używam  przynęt w zakresie 20-145gr

najcieńsza plecionkę jaką mam to 0.14 potem już tylko grubsze 

kleni , jazi ani okoni nie łowię nawet nie mam sprzętu pod takie ryby

 mam jeden kijek z pracowni do 14gr ale go nie używam i go sprzedam bo tylko sie marnuje u mnie w szafie

No wszystko OK, ale stwierdziłeś, że cytuję "Żyłki też sa przegrubione dobre plecionki nie", a ja się z tym nie mogę z\godzić, mam po prostu takiego zajoba, że chodzę po plecionki i żyłki z suwmiarką i tyle. ;)

Ja jestem już na etapie, gdzie nie chodzę na spinning, ale na konkretne ryby, inaczej jestem wyposażony na sandacza, inaczej na szczupaka, inaczej na okonia, inaczej na bolenia, inaczej na klenia, jeszcze  inaczej na suma. Przy tym mam swoje przekonania i sentymenty, oraz uprzedzenia, czy one mi pomagają w osiągnięciu celu, tak do końca nie jestem pewien, czasem syn i koledzy preferujący inny spinning niż ja są lepsi, a czasem ja ich wkurzam łowiąc kapitalne okazy w miejscach w których oni przed chwila łowili i nic nie wyciągnęli. Jak to z wędkowaniem bywa, gdyby wszystko było wiadomo przed wędkowaniem, to by to było cholernie nudne i własnie te niespodzianki to jest to co mnie najbardziej tu kreci. :)

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że zmierzenie suwmiarką plecionki nie jest do końca adekwatne

tak stwierdziłem bo Ty napisałeś ,że plecionki sa przegrubione   :P

Ja też jak idę na określoną rybę  to biorę sprzet do tego przystosowany , ale na wiśle na stelle nie łowię  bo mi jej po prostu szkoda na rzekę :)

sumy łowię tylko na casta

Jak ktoś chętny to na bazarku kijaszek wystawiłem tam można tylko jedna fotę

to tu dam drugą :lol:

rgxb7p.jpg

Edytowane przez seiken

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że zmierzenie suwmiarką plecionki nie jest do końca adekwatne

tak stwierdziłem bo Ty napisałeś ,że plecionki sa przegrubione   :P

Ależ jest do końca adekwatne jak najbardziej. Mierząc suwmiarka plecionkę lekko ją zduszamy, czyli wynik pomiaru powinien być mniejszy jak ten w oryginale, tak?

A mierząc suwmiarka mamy zazwyczaj pomimo zduszenia wynik pomiaru w okolicach 0,1 milimetra większy niż ten na pudełku (pomiary robione różnie, na sucho, na mokro i po naciągnięciu), więc wniosek jest chyba logiczny - przegrubiona. Przy pomiarach nie chodzi mi o jakieś nieistotne setne milimetra, czy o super dokładny pomiar, ale fakt jest faktem firmy produkujące plecionki podając na pudełkach średnice kłamią. I teraz gdybyś wybrał mierząc suwmiarką faktyczną średnicę, jakaś dobrą żyłkę i jakąś dobrą plecionkę o takiej samej realnej średnicy, to byś się zdziwił jak niewielka jest różnica w ich wytrzymałości.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.