Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ossomac

Wykonanie koperty (oprawa mechanizmu)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich przyszedł mi ostatnio do głowy pomysł zrobienia własnego zegareczka na bazie jakiegoś ładnego mechanizmu. Mechanizm już mam razem z tarczą i wskazówkami teraz czas na kopertę.

mech1ed4.jpg

post-150-0-39950400-1330645658.jpg

 

I tu moje pytanie czy ktoś z forumowiczów robił już takie koperty może ma jakieś doświadczenia oraz rady wiem że jest firma w Ustce która robi takie koperty jednak cena zaporowa, ponieważ mam kilka możliwości i kontaktów z zaprzyjaźnionymi warsztatami które wykonują różne małoseryjne produkcje chciałbym tam zlecić wykonanie materiał może uda się kupić we własnym zakresie.

 

- Pytanie pierwsze czy stal 316L to dobry wybór na kopertę czy do wytwarzania kopert na zamówienie wykorzystuje się może inną stal?

 

- Pytanie drugie czy mając w perspektywie oprawienie jeszcze kilku mechanizmów i ze względu na cykl technologiczny poszczególnych operacji obróbki, dobrym pomysłem i bardziej opłacalnym jest wykonanie od razu kilku podstawowych profili koperty które później można łatwiej dopasowywać do mechanizmów?

 

- Pytanie trzecie czy wszystkie operacje bedzie mozna wykonać na standardowych obrabiarkach bez konieczności wychnania np. elektroiskrowo podstawowego profilu koperty.

 

- Pytanie czwarte jaka postać materiału najlepiej się nadaje pręt moze rura, czy płyta?

 

- Pytanie piąte ile tak naprawdę kosztowałoby wykonanie takiej koperty w pieciu egzemlarzach, moze jakieś propozycje :D.

 

Jeśli są osoby parajace się lub znające się na rzeczy bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wykonywaniu kopert się nie znam, ale na mechanicznej obróbce metalu co nieco i według mnie:

 

1. Wszystkie operacje da się wykonać na standardowych obrabiarkach -

tokarka, frezarka, dłutownica, szlifierka stołowa.

2. Czasochłonność czyli liczba operacji technologicznych a więc i koszty

wykonania uzależnione będą od projektowanego kształtu koperty.

3. Kształt koperty projektowałbym z uwzględnieniem możliwości

wykonania przy zastosowaniu standardowych narzędzi (frezów) i

dażąc do maksymalnego ograniczenia liczby niezbędnych operacji.

4. Jako materiału wyjściowego użyłbym wałka.

 

A tak w ogóle moim zdaniem, to pomysł z wykonaniem własnej koperty, w przypadku pomyslnej jego realizacji, może przynieść masę satysfakcji i unikatowy zegarek, ale jest mało sensowny z punktu widzenia konieczności poniesienia określonych nakładów pracy i/lub pieniędzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że to ciężkie zadanie jednak jest masa pięknych mechanizmów które chciałoby się zamknąć w naręcznym zegarku i taki jest tego cel, z pewnością wykonanie takiego zegarka będzie tańsze niż kupno podobnej klasy mechanizmu w firmowym zegarku zwłaszcza że można samemu wybrać oprawę zegarka.

Myślałem również o wykonaniu wzoru do formy odlewniczej z racji znajomości mógłbym coś takiego zrobić wtedy możliwe by było robienie srebrnych odlewów ze skupowanych srebrnych kopert kieszonkowców które można nabyć w rozsądnej cenie :wink:. Taki wzór jednak też trzeba zrobić po odlaniu można by bawić się w personalizowanie tych kopert drobną obróbką wzorca :?: :idea:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Jesli masz projekt to podrzuc.Mam kumpla tokarza-frezera ktory ma dosyc precyzyjną tokarke i dostep do wszelkich gatunkow stali nierdzewnej.Nie wiem czy bedzie chciał robic bo zajety strasznie dorabianiem detali do starych motocykli ale moze? Facet jest tak dokładny ze spokojnie pas cnoty dla komarzycy by zrobił tylko sęk w tym czy bedzie mu sie chciało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję ale robię na Poltechnice Warszawskiej i sporo róznych próbek z róznych metali zamawiamy więc zakładów kilka mam a i materiał moze się znajdzie jak nie stal to tytanu mam sporo ale do rozmowy z nimi chciałby jakiś rad, ktoś kto ma doświadczenie może podpowie jak najlepiej realizować taki projekt, ponieważ mam dostęp do elekrtoiskrowego wycinania tylko strasznie drogo i opłacało by się tylko przy wiekszej ilości i trzeba by było wszystko w CAD rysować a z czasem kiepsko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś już podawał link do strony ze zdjęciami własnoręcznie wykonanej koperty (od materiału wyjściowego do gotowego wyrobu).

Ja go nie mogę dziś znaleźć.

 

 

Staszek


Staszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info niestety już kiedyś się tam odzywałem lecz cena jest zbyt wysoka :cry: dobre wieści obgadałem sprawe ze znajomym który ma warsztat i maszyny i coś może ruszy :wink: właśnie zabieram się za projekt zgodnie z jego sugestiami. Dam znać jak juz coś się urodzi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym Kokop wrócił.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie daj znać jak coś się urodzi :D

Oczywiście szczegółowa relacja z prowadzonych prac jest bardzo mile widziana :D


Ja, niżej podpisany oświadczam, że będę zabierał głos na forum KMZiZ tylko w dyskusjach związanych z zegarmistrzostwem, lub dotyczących sposobu funkcjonowania tegoż forum.

13-08-2010

 

Mirek Kornaszewski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam znać jak sprawy postępują jak na razie czekam aż przyjdzie werk aby go wymierzyć i zacząć rysować kopertę ze względu na obniżenie ceny postanowiliśmy montować uszy koperty oddzielnie myśle nad jakimś ciekawym rozwiązaniem, prawdopodobnie koperta będzie w stylu Stowy Antea prosta i klarowna forma :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarczę planujesz malowaną czy tradycyjną emalię?

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy mechanizm przyjdzie zobaczę z której strony ma wałek naciągu jeśli tradycyjnie jak w naręcznych zostawię tą ze zdjęcia (przynajmniej teraz :roll: ) potem może coś wymyślę.

Dostałem namiary na odlewnię w Warszawie więc może pokuszę sie o odwzorowanie wykonanej koperty w srebrze zobaczymy tylko jak z kosztami :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dasz sobie rade. Spoko. Kup pilniki. Idz na szrot wyszkac jaki godny kawalek zelaza. W tym czasie porozmyslaj. I bedzie zegarek.

Czasami piwo pomaga :D


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak mówisz zaczynam od piwa :D, w Warszawie zapraszam co dwie głowy to nie jedna :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem o odpowiedzi na twoje pytania.

1) Moze byc

2)Srednio na jeza

3)Tak

4)Plyta(w przypadku duzego udzialu maszynowego walek)

5)Tyle ile browara wypijesz w tym czasie plus koszt zlomu. No chyba ze sobie na stawke godzinowa przeliczysz. To wtedy drogo bedzie


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdy mechanizm przyjdzie zobaczę z której strony ma wałek naciągu jeśli tradycyjnie jak w naręcznych zostawię tą ze zdjęcia

 

Werk ze zdjęcia ma wałek naciągu na 3.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wiedzieć po czym poznałeś, to bardzo dobra informacja :) tarcza się nie zmarnuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Można wiedzieć po czym poznałeś, to bardzo dobra informacja :) tarcza się nie zmarnuje :)

 

Wałek naciągu napędza mniejsze koło na mostku sprężyny - nawet widać otwór w płycie. A sekundnik jest tam, gdzie koło sekundowe - następne po wychwytowym, które tutaj ma własny półmostek tuż ubok balansu.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Polskie piwo to juz sie wybieram od :roll: No dlugo juz. I jakos ja ta sojka za morze. No tak mi jakos wychodzi. Moze jak by kto jechal w te strony to by podwiozl mi pare butelek :?: Za kaucje oddam, spoko 8) To smiga ktos??


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera, możeby tak następnym razem do tego Luksemburgowa pojechać gangsterochodem? Tylko że oprócz Stolbergu po drodze jest Hamm i parę innych dziur - mogą być kłopoty z myszami :lol:

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i trzeba uważać żebz nie potłukło po drodze. A ja już OK bo jestem w Polsce :(


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ze staropolskim herzlich wilkommen... :(

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może lekko odkopę temat - ale czy coś się zmieniło w temacie - jest może jakiś forumowicz który robi koperty do zegarków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem jak inni ale ja po jakimś tam okresie przerwy zamierzam ulepić coś znowu.   Tym bardziej że teraz trochę się zmechanizowałem :)    Tylko ten ciągły brak czasu :unsure:

 

(kurna- dziesięć lat z hakiem albo cos ten kalendarz forumowy słabo działa :huh: )


Ciesz się że nie szczekasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.