Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
zasadas

Kryształowy Majak

Rekomendowane odpowiedzi

Mam następny, model ten sam ale tarcza inna. jutro składam. Mam pytanie, czy macie inne, jeśli tak proszę pokażcie. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm z 1979 roku, bez kryształu. 15c1d7fe61bbaca1eb66575168561284.jpg8b01e66f2213e9640c7bed34e946e8af.jpg

Wysłane przy użyciu Tapatalka


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem , że Pan pokazywał , ale to były tanie  i popularne chodziki w  CCCP . Były  także  Wiesny  na bardzo prostych werkach również z przystawką balansową  ,lecz ustawianie godzin i nakręcanie na kluczyk kwadrat.

PIC_5916.JPG

PIC_5918.JPG

PIC_5919.JPG

PIC_5921.JPG

PIC_5922.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała dotychczasowa rodzinka. Daleka droga do końca.

IMG_20201010_154936.jpg

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super gromada 😀👍

Dorobiłam się tylko jednego 😋

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kupiłem takowy „kryształowy” Majak! Co prawda nie posiada pokrętła wskazówek - ale działa! Pytanie: ile obrotów nakręcania kluczykiem sprężyny „od zera do max”?! Co prawda - nie liczyłem, ale wydaje się mi, że było to pomiędzy 2 a 3 pełne obroty! Pozdrawiam! Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam ile, ale na pewno o wiele więcej. Sądzę, że mechanizm mógł być bardzo dawno temu serwisowany ( jeśli w ogóle był) i zatrzymuje się przy napiętej sprężynie.  Po serwisie powinien chodzić tydzień.   

Pokaż jaki model.😀

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź - mimo że mnie troszke „zasmuciła”. Jutro wykonam stosowne foto! O ile pamiętam - to ^79 rok produkcji. 

PS. Tak - nigdy nie widział zegarmistrza i praktycznie wcale nie był nakręcanym! Stał poprostu pomiędzy kryształowymi wazonami i innymi naczyniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, andrewone napisał:

Dziękuję za szybką odpowiedź - mimo że mnie troszke „zasmuciła”. Jutro wykonam stosowne foto! O ile pamiętam - to ^79 rok produkcji. 

PS. Tak - nigdy nie widział zegarmistrza i praktycznie wcale nie był nakręcanym! Stał poprostu pomiędzy kryształowymi wazonami i innymi naczyniami.

Jeśli stał , jako dekoracja , to dobrze , bo mechanizm jak ,,nówka" , ale wszelakie oleje , dawno już odpłynęły i odparowały .  Ta pozostała resztka mazi , nie ma już właściwości smarujących . Obecnie zachowuje się , jak jakiś lepik i stąd taki mały ruch kluczem i krótkie chodzenie. Konieczne mycie i smarowanie , bo nie ma co męczyć mechanizmu , a i posklejana sprężyna może trzasnąć.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! Może ktoś z Forumowiczów posiada zbędne pokrętło ustawiania wskazówek Majak „kryształ”?

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł 😄 Aż czego to dorobione ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.10.2020 o 19:51, zasadas napisał:

Cała dotychczasowa rodzinka. Daleka droga do końca.

Teraz już wiem co to znaczy majaczyć:D

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyspawać blaszkę , opiłować i będzie pokrętło :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Toczyłeś specjalnie ten wichajster z gwintem?

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

„Elementy składowe” to: koszulka termokurczliwa, typowe standardowe pokrętło od budzika Slava, oraz - nazwę to - śrubo-tulejka (z demontażu z szafy sterowniczej). Oczywiście w miejsce tej śrubo-tulejki to spoko można dać jakąś zwykłą śrubę o odpowiedniej średnicy (średnica ważna z uwagi na otwór w tln metalowej ścianki zegara). Równie dobrze, można wykorzystać np fragment wkładu do długopisu czy samego długopisu (oczywiście o odpowiedniej średnicy wzgl otworu owej tln metalowej ścianki zegara, jak i wiele innych elementów!

Oczywiście - przy demontażu tln ścianki - „mój patent” pozostaje niewyjętym z trzpienia (bo pozostawiłem koronkę pokrętła Slava)! Wypiąć owe pokrętło można dop po zdemontowaniu tej tln metalowej ścianki zegara! Dlatemu to - nie dospawam doń blaszki - tworzącej pokrętło - jak mi doradzał PM1122.

Kwestia pozyskania przeze mnie original pokrętła - pozostaje wciąż aktualną!

Pozdrawiam!

Andrzej

mkl1 - nic nie toczyłem! Po prostu - dopasowałem średnicowo.

image.jpg

Edytowane przez andrewone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja bym nawiercił ( jezeli juz nie robił od zera) to coś do szafy i załozył bezpośrednio na oś.. :)

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... no i aby palcyma łatwiej mi było chwytać „moje pokrętło” - na część wystającą „nagrzałem” ową koszulkę termokurczliwą. Teraz to  „pokrętło moje” jest również, no że tak powiem ... miłe w dotyku...

image.jpg

mkl1 - mieszkam „na obczyźnie” i nie mam tu takiej możliwości 😁

Edytowane przez andrewone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, andrewone napisał:

Teraz to  „pokrętło moje” jest również, no że tak powiem ... miłe w dotyku...

 OK nie masz możliwosci...

 to by było łatwo i miło w dotyku- zrobiłbym drewniane :)

 łatwo o patyczek, który można w palcach nawiercic i nałożyc na stara oś..

 A potem szukałbym  orygianlnego pokretła,


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Forumowicze!

Kupiłem Majak „kryształ” na części za 35zł, aby pozyskać oryginał pokrętło, i żal zrobiło się mi cykadła...

Może ma ktoś z Was na zbyciu:

 

CF19803F-DE32-4647-8591-569D073F7EBC.png

1FB460E5-51D9-4A4E-A1F7-A740ABD9ECB5.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... dlaczego - porównując - jak mi Kolega z forum podpowiedział - przystawki balansowe - ich koła  wychwytowe - są inne?! Które „lepsze” a które „gorsze” rozwiązanie?  Czy oba warianty mają takie same kotwice?! Czy obie przystawki balansowe w tych zegarach są zamienne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogąc doczekać się tu na forum brakujących części ... kupiłem kolejnego „dawcę” Majak w krysztale... „Dawca” ten posiadał - i pokrętło wskazówek, i „zdrowy” balans, i całe szkła, i... uruchomiłem go znowu... Kolejny już (trzeci) „kryształ w Rodzinie”...  Zły sam na siebie (po tym zakupie), od razu poszedłem do Zegarmistrza i odkupiłem od niego brakujące mi pokrętło wskazówek zegara + kotwiczke + ta ładna zębatka bezpośrednio współpracująca z kotwiczką. Także mam 3 sprawne „kryształy” Majak! Drodzy Forumowicze! Zobowiązuje Was do tego, że jeśli jeszcze raz napiszę na forum: „kupiłem kolejny Majak do kolekcji!” - zgłoście to administratorowi portalu! Niechaj ten weźmie i mnie wykreśli z forum! i wincy nie zapisuje! Nie chcę wpaść w obsesję Majakową!

Pozdrawiam!

Andrzej

image.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.