Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
zasadas

Kryształowy Majak

Rekomendowane odpowiedzi

mkl1 - moimi rencyma - naprawiłeś mojego kryształa „Majaka”! Tera na mni-wincy na pół-nakręconej sprężynie - śmiga! Dziękuję za podpowiedź!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Ty 👍😎


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Od znajomej dostałem „Majak” na podstawce drewnianej - do usunięcia farby z metalowego korpusu i farby z drewnianej podstawy - taka „kosmetyka”. Zauważyłem jednak, że regulator balansu jest ustawiony poza skalę wychylu  na „minus” i mimo tego spieszy się około 10 do 15 minut na dobę. Mycie, czyszczenie, dmuchanie i chuchanie = 0 efektu... zamieniłem miejscami z moim „kryształem” balans (czyli zespół: włos + mostek + koło) i pomogło! Czyli mój „kryształ” teraz spieszy a „drewniak” jest okej! Da się coś z tym zrobić (naprawić/poprawić) ten balans?! Czy znowu kupić mam „dawcę”  który to okaże się wartym uruchomienia jak moi poprzedni niedoszli wyczyszczeni i prawilno już czas wskazujący - 3 dawcy!

Pytanie uzupełniające: Majak w krysztale to wszystkie te same/zamienne wzgl siebie części mechanizmu, co ten Majak z drewniana podstawą?!

C3470244-51AF-4B84-8157-E176B52D1F05.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włos jest OK? nie pokrzywiony?

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam się.... ale może tam włos jest trochę przykrótki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 Jeżeli dobrz pamiętam "wzrokowo "  to tam zdaje się jest tego rodzaju włos...typu Breguet

Sprężyna balansu z krzywą końcową Bregueta | Zegarkiipasja.pl

Wystarczy , że jest przygięty i wówczas  żle chodzi..

 Sprawdź...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mkl1 - dziękuję za kolejną podpowiedź! Włos oglądałem (kiedyś przy in usterce to Ty mi chyba zwróciłeś na to uwagę) - jest piękny! Oba koła (to moje z „kryształa” i to z „drewniaka”) są „ćwiekowane śrubkami” - tak tylko - g’woli wyjaśnienia.

PM1123 - dziękuję za zainteresowanie! Przyznam, że nie wiem! Przyznam też, że nie przyszło mi do głowy - zwrócić na to uwagę. Sugerujesz, że mogą to być rożne „włosy”?!

mkl1 - takie właśnie jest w nim koło!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spieszenie lub spóźnianie reguluje się długością czynną włosa. Można też to regulować trochę ciężarem balansu. Są specjalne podkładki które podkładało się pod śruby w wieńcu balansu lub specjalne wiertarki/frezarki ( gdzieś taką mam ;) )do nawiercania łbów tych śrub.

 

Pozdrawiam 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam Majaka, wiec nie mam, co się wychylać...... ale, skoro i w jednym i drugim mechanizmie się spieszy, to coś z nim nie tak.... może kiedyś końcówka się odłamała i całość przykrótka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kieszonkowe i PM1122 - raz jeszcze - thanks za podpowiedzi! Może kiedyś tam było cuś z włosem robione... - nie wiem. Właścicielka chyba po teściach w domu porządki robi i znalazł go chyba gdzieś w szafie. Nie dojdzie się już do historii użytkowania tego „drewniaka”.

Po tym co mi teraz obaj zasugerowaliście - to zakup kolejnego „Majaka”/dawcy - najtańszym rozwiązaniem problemu...

Taka „operacja” jak pisze Kieszonkowe - to wyższa szkoła jazdy! I zapewne nieopłacalna w takim zegarze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak malusi koszt, to pewnie :)..... byle włos był OK 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozebrałeś i wyczyściłeś mechanizm?

Jak wygląda łożyskowanie sprężyny napędowej - nie wyrobiło większego otworu?

Ale to tak poza problemem ze spieszeniem mechanizmu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, andrewone napisał(-a):

 

 Niekoniecznie.

 To  co podpowiedział PM1122 może być przyczyną. tylko, że sporo włosa  musiałoby brakować...

Palec przerzutnika podczas pracy balansu ma jednakowe wychylenie w lewo i prawo?

 czy jakoś kuleje?

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O qrcze! Ale mnie „zaatakowaliśta” pytaniami! Normalnie - jak na egzaminie!

zadra - dziękuję za zainteresowanie problemem; nie chciałem, ale musiałem przemyć  mechanizm - bez tego zegar ten nie chciał pracować. Łożyskowanie... - przyznam - nie wiem. Jedynie co, to jak Kolega mkl1 mi niedawno wytłumaczył - zrobiłem test sprawdzenia trybu pod spreżyną - patrzyłem jak rozwija się i czy tryb „bicia” nie ma (przy zdemontowanej kotwicy i balansie).

mkl1 -  nie wiem, trudno mi powiedzieć. Jednak, gdy oba „Majaki” miałem bez osłon, to jakby ten spieszący się wykonywał krótsze (mniejszy kąt) wahania lewo-prawo; szybciej wahał niż ten prawilno działający.

Długość obu włosów...  - muszę je rozwinąć i linijką zmierzę😜! (Oczywiście tak specjalnie teraz zażartowałem!). Wydają się mi być - niemal identycznymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, andrewone napisał(-a):

to jakby ten spieszący się wykonywał krótsze (mniejszy kąt) wahania lewo-prawo; szybciej wahał niż ten prawilno działający.

No to sprawdź resztę przekładni :)

 Takie szybkie, krótkie ruchy/wychylenia śwaidczą o większyh oporach przekładni i zbyt małej "sile" przekazywanej na koło wychwytowe...

Sprawdź czy kotwica siedzi w kamukach/łożyskach

 częszto nieby siedzi a jednak czop jest po za łożyskiem.

Najlepiej rozbierz jeszcze raz wszystki oglądnij każdy czop i koło, złóż  i zobacz...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

„czop i koło” - słowa mkl1 naprowadzają na lokalizację usterki - drewniana wykałaczka (tak podłożona na płytkę balansu, że nie dotyka wychylającego się koła) pomiędzy płytkę balansu a koło ze „śrubo-ćwiekami”, ujawnia, że w jednym miejscu wykałaczka - wyhamowuje/zatrzymuje ruch koła! Tego „zwichrowania” - nie widać gołym okiem (jak wtedy gdy koło zębate „zwichrowane” - pod sprężyną!). Albo krzywe koło, albo czop koła?!

Chcę Wam wszystkim podziękować za podpowiedzi, a przede wszystkim za cierpliwe objaśnienia i chęć pomocy!

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, andrewone napisał(-a):

w jednym miejscu wykałaczka - wyhamowuje/zatrzymuje ruch koła

być może po prostu źle złożone - czop nie trafił w łożysko, może urwany czop, może przekoszone koło balansu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze.... żona wypatrzyła i kupiła. 

No, ale brak pokrętła od wskazówek. Czy te pokrętło ma być faktycznie takie długie, czy jednak ośka jest za krótka ? DSC_0299.thumb.JPG.a3f592fc560dc66d30af6d068888152c.JPG

_20220122_155916.JPG

DSC_0300.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w tym temacie. Nie pierwszy masz z tym pokrętłem problem.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrętło jest takie długi ( dorabiałem już 3 razy)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.... przynajmniej widać jak ma wyglądać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zauroczyły mnie Majaki i mam w swojej kolekcji kilka sztuk. Mam pytanko, jak można ściągnąć wskazówki ?
Czy jest to śrubka, którą się odkręca ?
Chodzi mi o te w krysztale :)


pozdrawiam miłośników Majaków :)

293041346_592107035609409_2804664202123208289_n.jpg

Edytowane przez RobertMajak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na minutowej jest nakrętka zabezpieczająca i podkładki pomiędzy minutową i godzinową.

Godzinowa jest chyba na wcisk. ( jak pamiętam i chyba na kwadracie???? a może nie??? )

image.thumb.png.ed285652c7ee250932ee4a7c5e8b4a6a.png

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.