Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

LotBibelot

Nasze projekty wlasne zegarki marzen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Proponuje założyć nowy temat, jestem bardzo ciekawy jak wyglądały by zegarki Waszych marzeń.

Jeżeli ktoś ma zdolności grafika 3d, bądź zwykle szkice w paincie z miła chęcią coś obejrze.

 

Ja nie mam zdolności graficznych więc się nie mam czym pochwalić niestety, ale w głowie projekt jest.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat bardzo ciekawy, ale na razie jakoś niewiele się w nim dzieje, więc dla rozkręcenie wrzucę swój "projekt"zegarka marzeń,który na dodatek doczekał się realizacji  ;) - chociaż nie jestem przekonany, czy dokładnie o to chodziło autorowi/autorce tematu  :ph34r:

 

post-47716-0-05247200-1443559280_thumb.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ICE, Ty lepiej pokaż, nad czym aktualnie siedzisz. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualny projekt pozostaje na razie w ukryciu  :ph34r:. Najprawdopodobniej tak jak poprzednik doczeka się realizacji, więc z czasem będzie można go obejrzeć w realu  ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Autorowi tematu chodzilo... a

Dokladnie o to chodzilo.

Super zegarek.

Widzialem go wczesniej jak przeszukiwalem forum.

Naprawde fajny projekt.

Czym podswietlany?

 

Ja tez pracuje nad swoim, ale to jeszcze odlegly cel.

Chce stworzyc cos od podstaw, narazie bedzie na mechanizmie ETA 2783, ale negocjuje z pewnym starszym Panem zegarmistrzem zakup jego projektu mechanizmu.

Poki co probuje przelamac bariery technologiczne odnosnie produkcji kopert zegarkowych, oraz tarcz do nich.

 

Szukam rowniez pomyslu na material do kopert zegarkowych, wszyscy robia ze stali, tytanu, plastiku, zlota, ceramiki...

Wiem, ze te materialy sie do tego nadaja najlepiej, ale moze istnieje jakas alternatywa????

Nie chodzi mi o drewno - ten material sie nie nadaje na solidny zegarek.

Moze jakies interesujace, oryginalne stopy???

 

Podoba mi sie Mokume Gane na przyklad, ale nigdy nie mialem w reku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek nie jest podświetlany. Indeksy są zrobione z mieszanki substancji fosforyzujących. Ale, że świecą się bardzo intensywnie i bardzo długo,można faktycznie odnieść wrażenie, że są podświetlane. Co do projektu to życzę powodzenia, gdyż nie ma większej satysfakcji, niż realizacja własnego zegarka :) . A co do materiałów używanych na koperty, to uważam, że trzeba być ostrożnym, gdyż zegarek ma bezpośredni i często długotrwały kontakt ze skórą i potem, więc może reagować w różny sposób - zarówno zegarek jak i skóra (od brudzenia ręki lub szybkiego niszczenia koperty po reakcje alergiczne skóry). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie materialow - masz racje, trzeba uwazac.

Dluga droga jeszcze, ale sukcesywnie bede testowal rozne materialy.

A odnosnie mojego projektu mam pewna koncepcje, aby zegarek mozna bylo bez wiekszego trudu modyfikowac we wlasnym zakresie.

Moze zle sie wyrazilem - modyfikowac, raczej zmieniac jego wyglad poprzez zamiane pewnych komponentow.

 

Najprosciej jest zamowic mala serie u skosnookich kolegow i w ten sposob cieszylbym sie moimi zegarkami dosyc szybko, ale nie o to mi chodzi.

Juz sprawdzilem, produkcja kopert w okolicach 20 zielonych za sztuke przy zamowieniu 500 sztuk min.

 

Ale sie uparlem i dopne swego. Sam, bez niczyjej pomocy.

 

Moj projekcik ogolnie

 

Odnosnie strony technicznej:

 

Koperta zegarkowa:

Znalazlem taka maszynke:

http://www.axminster.co.uk/proxxon-pf-230-mill-drill-head

 

Ciezko bedzie, ale wlasnorecznie da sie cos na tym zrobic - przynajmniej na razie tak mi sie wydaje ;)

 

Tarcza - cyferblat oraz wskazowki

 

Rozne techniki produkcji

 

od elementow fototrawionych do materialow naturalnych, jak i pozaziemskich - czytaj meteoryt.

z kawalka meteorytu zelaznego da sie rowniez zrobic koperte do zegarka, ale problem z zabezpieczeniem powloki

juz sprawdzilem

 

Mechanizm

Na tym etapie mechanizmy z zegarkow ktore przy mnie zostaja, przewaznie szwajcarskie, czasem uda sie cos kupic w stanie prosto z fabryki, ale to rzadkosc.

Mialem wczesniej kilka mechanizmow od chronografow Breitlinga, ale zostaly sprzedane - wtedy jeszcze nie myslalem o wlasnym projekcie... szkoda mi teraz.

 

No i pare detali o ktorych nie chce na razie wspominac, chce byc oryginalny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze taka refleksja odnosnie kopert zegarkowych.

 

Co myslicie o srebrze, jako material na koperty?

 

Na podstawie obserwacji zegarkow, ktore przeszly przez moje rece moge stwierdzic, ze nawet 100 latkowie nadal niezle sie trzymaja..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze pytanie do ICE
zaczepy bransolety przechodza na wylot koperty?

Jaki mechanizm?

I jak rozwiazales wodoszczelnosc zegarka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Odnosnie strony technicznej:

 

Koperta zegarkowa:

Znalazlem taka maszynke:

http://www.axminster.co.uk/proxxon-pf-230-mill-drill-head

 

Ciezko bedzie, ale wlasnorecznie da sie cos na tym zrobic - przynajmniej na razie tak mi sie wydaje ;)

 

Ta maszynka, którą tutaj podałeś jest jedynie przystawką frezerską do tokarki tego samego producenta (aktualny model PD 250/E) - sama za wiele Ci nie da. Odwiedziłem niedawno sklep Axminster i niestety, ale te tokarki nie wyglądają zbyt precyzyjnie i nijak się mają do Cowells'a czy Schaublin'a (oczywiście cenowo wygrywają). Do wytoczenia koperty może by taka tokarka wystarczyła, ale uważam, że praca na nich w stali nierdzewnej np. typu 316 nie będzie najprzyjemniejsza.

Osobiście teraz właśnie przymierzam się do zakupu Cowells 90CW z kilkoma akcesoriami (do obróbki precyzyjnej) oraz Myford Super 7 do obróbki "większych" elementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie maszyn, te które zamierzasz kupić to już wyższa szkoła jazdy.

Widziałem co można na nich zrobić...

 

Jak dla mnie na tym etapie to odległa przyszłość.

 

A co do mojej propozycji proxxon to masz rację do stali się nie nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Odwiedziłem niedawno sklep Axminster i niestety, ale te tokarki nie wyglądają zbyt precyzyjnie i nijak się mają do Cowells'a czy Schaublin'a

 

Zgadza się.  Tokarki Schaublina są bardzo dobrej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej z moim projektem, który nadal jest niestety tylko w głowie natrafilem na ciekawą technologię druku 3d DLMS.

Jest to chyba najlepsze rozwiązanie dla produkcji koperty zegarka.

Co o tym myslicie?

Czy ma ktoś z was styczność z ta technologia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Technologia póki co dość niszowa oraz nowa. Nie mam pojęcia jak stoją ceny takich usług oraz nie jestem pewien co do jakości tak wykonanych druków. Wydaje mi się, że materiał będzie miał dość porowatą strukturę oraz będzie ciężki do wykończenia. Jestem zwolennikiem tradycyjnych metod - toczenie, frezowanie, lutowanie, obróbka ręczna i szlifowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hoptroff no.10 taki zegareczek ma kopertę wykonana w tej technologi że złota.

W tej technologi można wykonać dużo więcej detali, w porównaniu do klasycznych metod.

Tylko pytanie cena? Sama drukarka kosztuje coś w okolicach 700k $ to i wydruk raczej nie będzie tani

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ile detali można chcieć na kopercie, podstawowy kształt, luneta, uszy, tulejkę koronki można wykonać za pomocą toczenia, frezowania, wiercenia i lutowania. Zdobienia - mamy grawerowanie, giloszowanie, wysoki połysk - szlifowanie.

Do kopert, można użyć pras oraz wykrojników itp. ale to koszt, o którym tu chyba nie rozmawiamy ;)

Możemy wyciąć wstępny kształt na elektrodrążarce drutowej, potem podtoczyć, podfrezować, powiercić i wykończyć. 

 

Ja jednak jestem tradycjonalistą jeśli chodzi o zegarmistrzostwo. Zaraziło mnie tym zegarmistrzostwo brytyjskie i szkolenia, w których brałem udział w British Horological Institute. Osobiście programuję najnowocześniejsze obrabiarki wieloosiowe (aktualnie DOOSAN SMX3100 oraz DOOSAN VC630 są pod moją ręką), ale nie użyłbym ich do wykonania mojego zegarka - to nie to samo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy jesteś w temacie.

Takie moje pytanie, ile by kosztowalo wyprodukowanie 10 kopert coś w stylu BRM?

Chodzi mi o same koperty bez uchwytow do paska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hoptroff no.10 taki zegareczek ma kopertę wykonana w tej technologi że złota.

W tej technologi można wykonać dużo więcej detali, w porównaniu do klasycznych metod.

Tylko pytanie cena? Sama drukarka kosztuje coś w okolicach 700k $ to i wydruk raczej nie będzie tani

 

Taką złotą kopertę można też odlać a tylko model zrobić na 3D, wyjdzie o wiele taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyprodukowanie 10 kopert zlecając to podwykonawcy CNC w Europie jest nierealne - koszty są za wysokie, a koperta zegarka wymaga wielu operacji, w tym szlifierskich itd. Niestety wiele firm się takiego zlecenia nie podejmie, a jak już to za na prawdę spore pieniądze. Najdroższa jest pierwsza sztuka, potem to tanieje ale nadal przy takiej ilości jest to niestety nieopłacalne - lepiej kupić zegarek z na prawdę wysokiej półki :) O ile BRM jak widzę, skręca koperty z wielu elementów skręcanych ze sobą, co może trochę ułatwić produkcję, nadal są to bardzo wysokie koszty, które ciężko oszacować. Z tego co wiem, to nawet w Chinach za takie ilości nie chcą się firmy brać - wystarczy popatrzeć na zmagania QV z projektami Vratislavia Conceptum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację, że że złota da się odlac, a że stali wytoczyć.

Zgadzam się, ale jeszcze pozostaje kwestia ceny.

Mój projekt przewiduje 10 sztuk, dlatego szukam alternatywy.

Nie chce zamawiać z Chin, a to jest najtańsze rozwiązanie.

 

Zainteresowanej się drukiem DMLS dlatego, że wydaje mi sie, że to najtańsza alternatywą że wszystkich.

Jutro zadzwonił do firmy, która się tym zajmuje i będę wiedział.

 

Materiał, który mi najbardziej odpowiada to tytan.

5 w stali i 5 w tytanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim projekcie, zegarek ma się składać z elementów, które można modyfikować, tzn dowolnie zmieniać. W ten sposób zegarek szybko się nie znudzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze pytanie do Vojtonus, a jakie rozwiązanie na bransoletę, tzn jaka technologia do produkcji elementów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tak małą liczbę sztuk nie mam pomysłu. Na skale masową obstawiałbym jakieś wykrajanie. W niektórych elementach bransolety są gięte z arkuszy blach. Miłośnikiem bransolet nie jestem i jakoś specjalnie nigdy się nie zastanawiałem jak je wykonać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.