Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pg

żywotnośc zegarka

Rekomendowane odpowiedzi

Widac dośc często na aukcjach wystawiane zegarki mające całkiem ładny, emerytalny juz wiek, a nawet ponad stuletnie. Sprzedający zapewniają jednak o ich prawidłowej pracy. Nasunęło mi to pytanie, na ktore chyba tylko fachowcy-zegarmistrzowie z praktyką moga odpowiedzieć;- jaka jest zywotność zegarka naręćznego i które części zuzywają się najszybciej.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że odpowiedź obarczona musi byc wieloma "pod warunkiem..", jak np. prawidłowa eksploatacja w nie nadzwyczajnie obciązającym środowisku (wilgoć, pył), regularne serwisowanie, klasa zegarka itp. Ale być może sa z Waszego doswiadczenia jakies ogólne reguły? Moze tez opinia nt. która marka jest wg Was najbardziej żywotna :?:


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Opisywałem trwałość zegarka przy wybieraniu zegarka używanego, ale jeszcze raz:

Nawet dobrze wykonany zegarek dobrej firmy(o tym za chwile) można zarżnąć w ciągu 3-6lat - przy braku serwisowania, lub przy niewłaściwym serwisie - tylko częściowe czyszczenie, uzupełnianie oliwy bez uprzedniego wyczyszczenia, częste zawilgacanie zegarka, bez potrzeby "dokręcanie" zegarka kilka razy dziennie (zwłaszcza automaty tego nie lubią).

Zegarek serwisowany co 3-6lat (w zależności od tego czym nasmarowany, jak "szybkobieżny", czy noszony na codzień i czy koperta jest wodoszczelna ) będzie chodził, chodził i jeszcze nasze wnuki go będą mogły ponosić.

Oczywiście są elementy które co kilka lat należy wymienić: łożysko wachnika automatu wałek bębna sprężyny lub komplet razem z górną płytą o ile niema kamienia lub wkładki stalowej (takiej jak w nowszych Rakietach i zegarkach Seiko).

Należy w zegarkach o mniejszej liczbie kamieni kasować luzy koła minutowego - i tu jedna ważna uwaga: dodatkowe kamienie w wychwycie zwiększają dokładność zegarka uniezależniając od zmian pozycji, a dodatkowe kamienie w łożyskowaniu koła minutowego i w naciągu zwiększają trwałość zegarka

Im zegarek ma grubszy mechanizm tym mogą być grubsze płyty i wtedy wolniej sie wszystko wyciera.

I tu rozwianie mitu o wszelkiego rodzaju "rotomatach" o ile zegarka nie nosimy na codzień - tylko od "święta" do garnituru to niech sobie leży grzecznie w pudełeczku i nakręcajmy go tylko przed założeniem.

Kiedyś gdy zegarki były smarowane naturalnymi olejami - gęstniejącymi - to utrzymywanie zegarka w ruchu miało sens, teraz gdy zegarek jest nasmarowany olejem syntetycznym już nie - powoduje tylko szybsze zużycie (ale o to chodzi firmom żeby częściej zegarek serwisować lub szybciej wymienić). Oczywiście gdy ktoś ma pracę "ganiturową" i zegarek - zwłaszcza z komplikacjami kalendarza ląduje na półce na weekend i zamieniamy go na G-shocka na szaleństwa rowerowe to wtedy rotomat ma sens - nie musimy sprawdzać w poniedziałek rano czy "rezerwa" dociągnęła przez ponad 48 godzin.

W nastepnym "klikaniu" o tym co to jest "dobry zegarek"

pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje zapodjęcie tematu i z zainteresowaniem czekam na cd.

 

Od siebie dodam, że prawdopodobnie zegarki naprawdę szczelne mają większe szanse dozyc leciwego wieku niż ich podobnie eksploatowani i serwisowani koledzy,- odizolowane sa od niekorzystnych wpływów zewnetrznych jak pył, aerozole o wilgoci juz nie wspominając.

A mysl te nasuął mi mój dzisiejszy nabytek,- ponieważ moja zegarkowa "choroba" przeszła w kosztowniejszą odmianę, zbieram obecnie głównie zegarki złote :oops: . Dzis własnie przyszedł do mnie zegareczek z niby cywilizowanego kraju tj. Wlk. Brytanii. Nie tak znów tani, wiec spodziewac się moznaby chocby elementarnej o niego troski. Damski szwajcar bliżej nieznanej marki (z porcelanowej tarczy niestety zszedł napis), sądzac po konstrukcji i stylu napewno przedwojenny, ale przyzwoity (szatony, regulacja w 2 położeniach..) Zegareczek chodzi, nawet dokładnie, ale po otworzeniu (skadinąd stylowym - dekiel na zawiasach) :shock: -Cale wnetrze w ....pajęczynie (a raczej pewnie w grzybni) :!: :shock: Dosłownie :!:

Jak on sobie z tym daje radę :shock: :?: - pojęcia nie mam :!: :!: :roll:


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym sie wtrącać w dyskusję specjalistyczną, ale mam nadzieję że częściowo na temat: mam właśnie na ręku niezbyt drogiego i nieszczególnie wodoszczelnego Citizena któremu niedługo stuknie ćwierć wieku. Był właśnie czyszczony, zegarmistrz twierdzi, że jego stan jest co najmniej dobry. Chodzi, nawet dokładnie, trochę gorzej z rezerwą, z trudem przechodzi noc leżąc na półce. Jakby jednak nie było - klasa raczej niska, właśnie przeszedł pierwsze (!) czyszczenie, a swoje lata już ma, także nawet takie mechanizmy są trwałe.


Omega-Hamilton-Delbana-Seiko-Citizen-Łucz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zegareczek chodzi, nawet dokładnie, ale po otworzeniu (skadinąd stylowym - dekiel na zawiasach) :shock: -Cale wnetrze w ....pajęczynie (a raczej pewnie w grzybni) :!: :shock: Dosłownie :!:

Jak on sobie z tym daje radę :shock: :?: - pojęcia nie mam :!: :!: :roll:

 

 

Ostroźnie - w Anglii ostatnio złapano parę tych wrednych, z czerwonym paskiem na tyłku :twisted:

 

BTW: dostałem kiedyś Atlantica, noszonego od kilku lat z dziurą w szkiełku. Zegarek należał do pracownika wytwórni grysu (czyli kruszarni kamienia). Wnętrze było pełne pyłu. Zużyciu uległa raptem oś minutowa i chybotka automatu. Reszta ma luzy, ale akceptowalne. Jeszcze go odrestauruję.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skoro juz o tym zegareczku,- ciekawe jest, ze wszystkie kamienie w nim sa bebarwne,- wiem, ze tze. rubin syntetyczny mozec chyba byc bezbarwny, ale czy te co najmniej 70 lat temu syntetyki masowo juz produkowano i czy jednak zwykle nie sa one w zegarkach czerwone, chocby po to, aby się z rubinami klientowi kojarzyły :wink:

Czyzby tu były diamenty??


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyzby tu były diamenty??

 

Nie licz na to :(

Niestety większość naturalnych kryształów trójtlenku glinu jest zaledwie różowawa....

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skoro ta dygresja o moim zagrzybionym zegareczku tak sie przedłuża to zamieszczę zdjecie jego wnetrza- grzybni juz nie widac :wink:

 

post-3018-0-94995300-1330648030.jpg

 

post-3018-0-23771400-1330648032.jpg

 

Może komus z jakims konkretnym producentem skojarzy się..


zegarek> 1.000 $ =podatek od snobizmu;-)
Noszone m.in.GP,IWC,Zenith,SeikoGQ,GP,Movado,Omega,Longines,Eterna,Vulcain,Rado,Wittnauer,Bulova,Hamilton,Cyma,Doxa,Gruen,Tissot,Helvetia,Onsa, itd.,Polacy,Niemcy,sowieci itd..>200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może komus z jakims konkretnym producentem skojarzy się..

 

Obstawiałbym Alpinę.

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.