Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sawcio68

Kieszonki i kieszonkowcy, czyli wszystko co na dewizce wisi.....

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, mkl1 napisał:

Jestem niemota... ale jak jest różnica pomiędzy:

 francuskim cylindrem, a np. szwajcarskim ?- czy chodzi tylko o producenta?

Dla mie cylinder to cylinder :(  ( żeby Roman się nie czepiał :) wychwyt cylindrowy... )

 

ps. jestem z siebie dummmmny. :)

 wstawiłem właśnie "surówke" czopa 0,20 w oś koła wychwytowego , która to ma średnicę 0,35 mm

 do "otomańskiego klasyka"

Jak mi się uda wstawić jeszcze czop do balansu i uruchomic tego Osmańskiego trupka to zrobię relację.. :)

 A jak nie to będzie to kolejny mechanizm na części :)

otoman jpg.png

Francuski mechanizm z wychwytem cylindrowym... o tak lepiej...

2 godziny temu, Szpindlakfan napisał:

Mam jakieś osie, muszę popatrzeć, zerknij na bazarek ;)

Tylko tego jednego szpindla masz na bazarku? 

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, kiniol napisał:

Francuski mechanizm z wychwytem cylindrowym... o tak lepiej...

Tylko tego jednego szpindla masz na bazarku? 

 

W sumie były wystawione 83 zegarki, ale moje ogłoszenie zostało usunięte bo łamało regulamin, tyle roboty na marne :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, mkl1 napisał:

Nie nie widzę różnicy. "oświeć" mnie proszę, jężeli są takowe.. np. konstrukcyjne...

 

Drogi Mirku, już kiedyś obiecałem że nie będę Cię na forum pouczał ;) .

Na początku Twojej zabawy z zegarkami starałem się Ci pomóc zarówno pod względem teoretycznym jak i sprzętowym.

 

Ale jak to często bywa doszło do etapu że "uczeń przerasta nauczyciela" i dlatego staram się nie komentować Twoich

wypowiedzi. Co nie znaczy że nie czytam i obserwuję je uważnie (co jakiś czas tylko podkreślając na żółto moje wątpliwości :) )

 

Natomiast jeśli Ty w Swoich wypowiedziach dodajesz uwagi /zaczepki -  typu "żeby Roman się nie czepiał" "bo Roman zauważy"

 

  

5 godzin temu, mkl1 napisał:

Dla mie cylinder to cylinder :(  ( żeby Roman się nie czepiał :) wychwyt cylindrowy... )

 

To automatycznie prowokujesz mnie do odpowiedzi.

Ale nie był bym sobą gdybym Cię nie poprosił o samodzielne dojście do wiedzy.

Zastanów się jaka jest różnica między cylindrem a wychwytem cylindrowym.

 

Miłego wieczoru

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe
Dodanie cytatu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj. przepraszam, to nie była prowokacja.

 dla mnie "cylinder(ek) żargonowo oznacza to samo co z wychwytem cylindrowy,m... i tyle.

A, że dodałem żaby Roman ... to nie chciałem być na  podkreślony i tyle...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.

To w takim razie podpowiedź :) 

zastanów się lub poszukaj co wchodzi w skład wychwytu cylindrowego i sam odkryjesz różnicę.

 

Miłej nocy

Roman

 

p.s. Masz rację że cylinderek  to żargonowa nazwa zegarka z wychwytem cylindrowym..... i tyle :D 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Szpindlakfan napisał:

W sumie były wystawione 83 zegarki, ale moje ogłoszenie zostało usunięte bo łamało regulamin, tyle roboty na marne :(

Może bym coś kupił ... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak by wyglądała praca nieznanego wychwytu zegarka pokazanego wcześniej...

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, kiniol napisał:

No to tak by wyglądała praca nieznanego wychwytu zegarka pokazanego wcześniej...

 

Krzysztof a nie jest to przypadkiem ten wychwyt

 

wychwyt.thumb.jpg.94db953e83eef8a2a7c13606eab01b48.jpg
 

Kilka lat temu miałem w rękach / robiłem taki zegarek.

Jeśli tak to jest to wychwyt zwany  "przecinkowym" i jest to 

wariacja na temat wychwytu cylindrowego hamującego

Jana Antonina Lepina z 1750 roku. Dość rzadko spotykana.

 

Pozdrawiam

Roman

 

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to co pokazujesz to jest wychwyt Virgulego, ten z mojego warsztatu ma takie koło wychwytowe, ale to wszystko... Na osi balansu jest walec, który posiada dwa wzniosy, jeden wypukły na wejściu, drugi wklęsły na wyjściu. Ząb koła wychwytowego przesuwa się po jakby fali, dając impuls balansowi na wejściu i wyjściu. W wychwycie Virgulego, który jest wariacją na temat wychwytu cylindrowego, balans otrzymuje impuls od koła wychwytowego tylko w jedną stronę. W tym "nieznanym" wychwycie impuls przekazywany jest w obie strony... 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kiniol napisał:

Nie, to co pokazujesz to jest wychwyt Virgulego, ten z mojego warsztatu ma takie koło wychwytowe, ale to wszystko... 

 

Na Twoim filmiku nie było widać wyraźnie osi balansu a jedynie koło wychwytowe, a to właśnie że względu na charakterystyczne wystające pałki zostało nazwane wychwytem przecinkowym. 

Jeśli mówisz że oś balansu jest "falująca" to pozostaje mi nic innego jak tylko dalej szukać w moich zakurzonych księgach. Albo przyjąć że jest to jakaś "wariacja" na temat wychwytu przecinkowego.

 

Idę trochę jeszcze pokartkować :) 

 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokartkuj...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem i kupiłem za nieduże pieniądze coś takiego... 

IMG_20200730_141233.thumb.jpg.211d16e86b090b2980851635f6f4ef19.jpg

Moją uwagę przyciągnął mechanizm, którego wcześniej nie spotkałem. 

IMG_20200730_141501.thumb.jpg.8e54b61de2e21a040706906d83ebd402.jpg

Przyznam, że tarcza też mi się spodobała. IMG_20200730_144145.thumb.jpg.c1ea689e0fcc76fe76468ddc6b51e46d.jpg

Sprzedający zamieścił tylko 3 zdjęcia i bardzo skromny opis, nie podając wymiarów, informacji o tym czy jest on sprawny. Okazało się, że jest to mały zegareczek o średnicy 35 mm i jest sprawny. 

Jedyne oznakowanie to litery na tarczy D. B. G. i na mechanizmie Made in Germany. Nigdzie żadnych sygnatur. IMG_20200730_141433.thumb.jpg.bda54f006c62b8daf7797b200ffdb199.jpg

IMG_20200730_141523.thumb.jpg.fce346fb6686a7dbc764d4bbe7997a2e.jpg

Próbowałem coś znaleźć, ale D. B. G. doprowadziło mnie do firmy Arnold&Son, starej angielskiej firmy - myślę jednak, że to nie ten kierunek. 

Może ktoś spotkał coś takiego, jaka to może być firma i z jakich lat może pochodzić, bo myślę, że raczej nie jest współczesny. 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, JASI napisał:

Znalazłem i kupiłem za nieduże pieniądze coś takiego... 

 

Moją uwagę przyciągnął mechanizm, którego wcześniej nie spotkałem. 

 

Przyznam, że tarcza też mi się spodobała. 

Sprzedający zamieścił tylko 3 zdjęcia i bardzo skromny opis, nie podając wymiarów, informacji o tym czy jest on sprawny. Okazało się, że jest to mały zegareczek o średnicy 35 mm i jest sprawny. 

Jedyne oznakowanie to litery na tarczy D. B. G. i na mechanizmie Made in Germany. Nigdzie żadnych sygnatur. 

 

Próbowałem coś znaleźć, ale D. B. G. doprowadziło mnie do firmy Arnold&Son, starej angielskiej firmy - myślę jednak, że to nie ten kierunek. 

Może ktoś spotkał coś takiego, jaka to może być firma i z jakich lat może pochodzić, bo myślę, że raczej nie jest współczesny. 

Pozdrawiam Jacek 

 

To jest proszę Pana Thiel - na takiego mi wygląda ale to trzeba szukać jaki konkretnie mechanizm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Paweł Bury. napisał:

 

To jest proszę Pana Thiel - na takiego mi wygląda ale to trzeba szukać jaki konkretnie mechanizm

Dziękuję Szanowny Panie 

Za ukierunkowanie 

Na dalsze poszukiwanie. 

 

A dlaczego "Pan", zawsze mi tłumaczono, że na forum jesteśmy na Ty... 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, JASI napisał:

Dziękuję Szanowny Panie 

Za ukierunkowanie 

Na dalsze poszukiwanie. 

 

A dlaczego "Pan", zawsze mi tłumaczono, że na forum jesteśmy na Ty... 

Pozdrawiam Jacek 

Tak... tak ... znam zasady z tym Panem - tak jakoś na uprzejmości mnie wzięło :)

 

A thiel to taki tylko znalazłem  podobny http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&2&2uswk&Thiel_Darling

Być może jakaś modyfikacja czy przeróbka, tego nie wiem

 

Napisy na tarczy to pewnie skrót kogoś, czegoś

Ale mechanizm za to ma fajna nazwę Thiel Darling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, ale znalazłem na watch wiki taki sam, inaczej dotarłem do "mety", bo to jest Thiel Meta. 

IMG_20200731_144826.thumb.png.787f3729971baceacc59da53e8611ca3.png

Szukam dalej i pozdrawiam Jacek. 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, dzięki Pawłowi mam co chciałem. 

Jednak Darling... 

Tu wyjaśnienie... 

 

https://watch-wiki.org/index.php?title=Werkfamilie_Darling_(alt)

 

Ten sam u Hallera, to Meta. 

IMG_20200731_151537.thumb.png.e3b2bdff1d54f127afe54b237852a839.png

Dziękuję bardzo. 

W sumie to nie myślałem, że aż taki stary, mylił ten napis Made in Germany, który jako ciekawostka został zarejestrowany pod koniec XIX wieku i to w Anglii... 

Pozdrawiam Jacek 

 

PS 

Tu jeszcze porównanie Thiela z Hallerem na forum niemieckim. 

 

https://uhrforum.de/threads/armbanduhr-th-e-haller.324968/

 

Pozdrawiam Jacek 

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda na francuski repetier kwadransowym z wychwytem cylindrowym w typie Lepine z lat 20tych. XIX w. Z lewymi wskazówkami... 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo,iż niektórym kolegom z forum nie podobają się moje zegarki,pozwolę sobie umieścić je w tym dziale.

DSC07537.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dział jest właściwy po temu :)

 

Mnie się podobają (łańcuszki, zegarki i tło) - pewnie uwagi zostały źle sformułowane lub odebrane - zegarki mają swoje lata i swoją klasę - co ma w środku ten większy?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie ma w środku... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.