Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sawcio68

Kieszonki i kieszonkowcy, czyli wszystko co na dewizce wisi.....

Rekomendowane odpowiedzi

Twardziel i biel w drewnie to pamiętam takie określenia z wykładów na Technologii Drewna ( kiedy to było?). 

O miękiszu nic. 

Drewna bez przyrostów rocznych, naczyń, włókien to jest słojów nie znam. To musi być drewno z jakiś nowatorskich drzew, nie rosnących latami lecz np. z wtryskarki lub drukarki 3d.

Różnice wytrzymałości mechanicznej w zależniści od kierunku przebiegu włókien to jest przekroju drewna zawsze są i są bardzo istotne,duże w KAŻDYM DREWNIE.

Rzeczywiście najmniejsze w drewnie drzew rozpierzchło naczyniowych, wymienionych przez kolegę. Ale są. Każde drewno, nawet drzew tropikalnych, nawet heban daje się łatwo łupać wzdłuż włókien.

Do tego dochodzi pęcznienie i skurcz drewna przy zmianach wilgotności bardzo różny w zależności od kierùnku przekroju. Znowu istotne są anatomiczne komórki drzewa a po zdrewnieniu drewna w zależności od kierunku przekroju. Koło wykonane z drewna przy nawet drobnych zmianach wilgotności nigdy nie będzie kołem w rozumieniu geometrii. Różnice pomijalne w stolarstwie, nawet w lutnictwie, w zegarmistrzostwie dyskwalifikują taki materiał.

 

Jakie to szczęście, że wykonawca tego zegarka kieszonkowego olał taką "wiedzę" jaką zaszczepiają technologom drewna i wykonał ten zegarek. Piękna ciekawostka.

 

Drewniane koła (segmentowe o konstrukcji znanej z kół wozów drabiniastych) były stosowane w dawnych zegarach.

Dzisiaj każdy może sobie wykonać zegar z drewna, zobaczcie w necie, ... wooden clock..

 


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wykonawca nie miał wiedzy, a doiświadczenie i np. nasaczył/zaimpregnował to drewno zywicami , lub innymi dawnymi specyfikami wypełniajacymi  ??


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zamiaru robić wykładu z technologii drewna bo chyba nie oto chodziło, a określenie drewna bez słoja jest skrótem myślowym i potocznym określeniem drewna w którym słojów nie widać . Sam zegarek też jest jedynie zabawką i nigdy czasu nie mierzył i mierzyć z założenia nie miał. Miękisz, bil i biel to to samo, nazewnictwo rzemieślnicze zawsze różniło się od tego akademickiego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, shreq napisał:

Sam zegarek też jest jedynie zabawką i nigdy czasu nie mierzył i mierzyć z założenia nie miał

No ale ten szpindlak

 #1961 to juz chyba tak ???


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zupełnie inna bajka, Płyty są zrobione z drewna akacji i to z fragmentu w którym przyrost roczny jest niewielki a naprężenia wewnętrzne są równe, ilość garbników i oleistość sprawia że   warunki zewnętrzne, takie jak wilgoć mają niski wpływ na stabilność. Co i tak zapewne miało w pływ na chód zegarka bo łożyska zawsze mogły się oddalać lub przybliżać. Koło szpindlowe jest na mosiężnym mostku, łożyska mosiężne. Ten zegarek był sprawny, a jego dokładność porównywalna do innych szpindlaków.

 Pęknięcie koka wydaje się naturalne, wynikające z zeschnięcia się elementu,  jego ażurowa konstrukcja uczyniła go delikatnym a łożysko oporowe dopełniło dzieła zniszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ żywą dyskusję sprowokowały owe śliczne dziwactwa :D Niestety do pełni szczęścia zabrakło mi 12 eurocentów, kurde ostatnio nie udaje mi się kupić niczego fajnego :(

Co do tego drugiego, wykonanego w całości z drewna to specjalizował się w tym rosyjski zegarmistrz Michaił Semjonowicz Bronnikow działający w połowie XIX wieku.

Edytowane przez Szpindlakfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu podobny zegarek i krótka informacja o twórcach - rodzinie tokarzy, którzy tworzyli zegarki z drewna i kości. 

 

https://artinfo.pl/dzielo/michail-siemionowicz-bronnikow-wiatka-cesarstwo-rosyjskie-1890-1900

 

Ten wykonany z czeczoty brzozowej, drewna palmowego, wiciokrzewu, kości i stali. 

Fajna ciekawostka - ciekawy zegarek, zawrotna cena... 

Pozdrawiam Jacek 

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Jacku dopiąłeś swego, czy to cały komplet górników? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szwajcarska kieszonka z wychwytem kołkowym. W jakich latach mógł zostać wykonany ten zegarek i z tego co się orientuję "depose" oznacza coś prawnie chronionego, czy odnosić się to może do tego wychwytu?

DSC06764.JPG

DSC06736.JPG

DSC06745.JPG

Edytowane przez Szpindlakfan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Szpindlakfan napisał:

Genialny tekst :lol: z którego to jest roku?

Aukcja nie moja - chętnie bym kupił bo zbieram takie ciekawostki ale nie za tyle 

A kwitek z 1936roku

 

https://allegro.pl/oferta/paszport-do-zegarka-cyma-z-1936r-9711822103

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie walaja sie takie dwa.Hampden i Lessor.Obydwa cykaja ale maja braki.Lessor brak koronki z walkiem a Hampden brak wskazowki i szkla.

IMG_20200925_191307.jpg

IMG_20200925_191446.jpg

IMG_20200925_191457.jpg

s-l1600.jpg

s-l1600 (3).jpg

s-l1600 (2).jpg

s-l1600 (1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marki zacne... ten pierwszy to Chopard drugi zaś Revue... Obie kieszonki w srebrnych kopertach...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.09.2020 o 19:34, Paweł Bury. napisał:
W dniu 19.09.2020 o 19:20, Szpindlakfan napisał:

Genialny tekst :lol: z którego to jest roku?

Aukcja nie moja - chętnie bym kupił bo zbieram takie ciekawostki ale nie za tyle 

A kwitek z 1936roku

Aukcja się zakończyła, nie było ofert kupna. Zadzwoniłem, potargowałem, i jest! Całkiem dobry stan.

20201006_145938.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, shreq napisał:

Aukcja się zakończyła, nie było ofert kupna. Zadzwoniłem, potargowałem, i jest! Całkiem dobry stan.

 

Oooo... a za ile udało sie kupić jeśli nie tajemnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80 zł. Ale dałbym tyle ile była cena wywoławcza, na aukcji o której zapomniałem😁

Uwielbiam takie pamiątki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoper Leonidas,ja pierwszy raz spotkałem się z taką zapobiegliwością producenta😄magazynek na części zamienne do mechanizmu,zabudowany w nim!jest oś balansowa,parę wkrętów itp.

S

DSC_2508.JPG

DSC_2509.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest to bezbarwne pudełeczko zablokowane wkrętem,więc wszystko widać bez rozbierania 😃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mechanik napisał:

Stoper Leonidas,ja pierwszy raz spotkałem się z taką zapobiegliwością producenta😄magazynek na części zamienne do mechanizmu,zabudowany w nim!jest oś balansowa,parę wkrętów itp.

S

DSC_2508.JPG

DSC_2509.JPG

Tez  mam  taki  z  zapasem  czesci

Zdjęcie oferty

Zdjęcie oferty

 

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie stopery Excelsior Park które przeszły przez moje ręce miały to rozwiązanie.

Niestety czasami magazynek był już pusty :D .

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie dwa sreberka wpadły przy okazji. Moser ma trafiony balans, nie wiem czy wskazówki są oryginalne. Longines działa, zastanawiam się czy realna jest jego reanimacja, wskazówki, może tarcza, na kopertę pewnie nie ma co liczyć...

20201016_201244.thumb.jpg.4abf75fd5893b8c2aee407415dd092d2.jpg

20201016_201320.thumb.jpg.981f4090383989f947af61dd81a1ef37.jpg

20201016_201412.thumb.jpg.1da3f04a703ad0aa1f402339a47e709a.jpg

20201016_201458.thumb.jpg.92890376d46ae1293748ed23a9f9d520.jpg

20201016_201707.thumb.jpg.05c225e0877b19508f0d357bda12f668.jpg

20201016_201622.thumb.jpg.bbba1b6e1234b12fa7dd7faea2a390a3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.