Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sawcio68

Kieszonki i kieszonkowcy, czyli wszystko co na dewizce wisi.....

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chce mi się dymać z tym do badania spektrometrem, ale to widać, że Ni....


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł, nie wiem, co Ruscy wymyślili, ale w większości zegarków wygląda to tak, jak w Zenicie, czyli albo mechanizm nie jest przykręcony, albo jest przykręcony tylko do obręczy wokół mechanizmu, a ta nie jest praktycznie mocowana do koperty, tylko na wcisk.

Zenith, widać że pierścień jest prawie luźny, w praktyce jest leciutko na wcisk, a mechanizm dokręcany do niego. Wyjmujesz całość razem z tarczą, a dekielek przykrywa całą tą konstrukcję:

 

653437674_Zrzutekranu2021-01-20o17_39_56.png.05d7e7e2ea8ca7923dee996ed050edbf.png

 

JLC, bardzo zbliżony pomysł, ale zwróć uwagę, że tu werk nie jest nawet przykręcony, jest tylko na łapkach centrowany w pierścieniu, a dekiel to nakrywa:

 

1968866048_Zrzutekranu2021-01-20o17_35_42.png.4d00a305310342706bae977e6fdd4580.png

 

Inny wojskowy, Bulla, podobnie, ale tu nawet nie ma pierścienia, tylko dekielek:

 

1586306079_Zrzutekranu2021-01-20o17_44_12.thumb.png.65709fc207dc1c6c88206016f15d9c2d.png

 

Jakaś Omega, również brak mocowania werku do koperty na stałe, tylko do pierścienia:

 

strella_s_c1861_600.jpg.78a6d841e5efcc5342b8606ad47027bf.jpg

 

i kolejny, bardziej współczesny JLC tak samo, ale inaczej, bo tu dekiel zegarka stanowi dodatkowy pierścień, a pokrywka osiada na werku:

 

1082448384_Zrzutekranu2021-01-20o17_35_17.thumb.png.da5ed6ff6958108bd74c61bf8ebcaebb.png

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz w życiu spawałem elektrycznie z delbaną na nadgarstku. 

Po godzinie intensywnego spawania wskazywała czas o 2h wcześniejszy..

To była wersja cywilna zegarka - ma tylko pierścień z wąsami jako dodatek wokół mechanizmu. 

Znajomi mi opowiadali, że na spawalni, przy zgrzewarkach z mechanicznych tylko ruskie zegarki przeżywają, bo "atmosfera " innym nie służy..

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są wszystko wkładki antymagnetyczne

We współczesnych zegarkach też stosowane np Rolex Milgaus  (nazwa zresztą nieprzypadkowa)

link https://www.rolex.com/pl/watches/milgauss.html

 

Cyt. Lata 50. XX wieku były okresem rozwoju myśli naukowej i technologicznej i jednocześnie momentem, w którym coraz większa liczby inżynierów i techników zaczęła być wystawiana na działanie pola magnetycznego w środowisku pracy. Miało to wpływ szczególnie negatywny na działanie ich zegarków. W odpowiedzi na ten problem marka Rolex stworzyła w roku 1956 model Milgauss. Zegarek był zaprojektowany tak, by dzięki magnetycznej tarczy ochraniającej mechanizm opierał się działaniu pola o wartości aż do 1000 gausów.

 

Główną innowacją, zapewniającą ochronę zegarka Milgauss przed zakłóceniami wywołanymi działaniem pola magnetycznego, jest tarcza wewnątrz koperty Oyster. Tarcza, która składa się z dwóch części odpowiednio wykonanych z ferromagnetycznych stopów, otacza i chroni mechanizm. Wygrawerowano na niej symbol indukcji magnetycznej – literę „B” ze strzałką na górze.

Screenshot_2021-01-20 Rolex Milgauss.png

Screenshot_2021-01-20 Vintage Eye for the Modern Guy Rolex Milgauss.png

Tutaj link do IWC  link od momentu w którym gość opowiada o wkładce wewnątrz i po co ona jest

 

https://youtu.be/oddQBjOEt4w?t=96

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pomęczę Was ale to juz koniec

 

IWC Mark XI 

 

link do artykułu https://www.uhrenkosmos.com/iwc-mark-xi-royal-air-force/

 

Tekst po automatycznym tłumaczu

 

Wraz z dziewiczym lotem legendarnego DC 3 lotnictwo cywilne osiągnęło swój pierwszy szczyt w latach trzydziestych XX wieku. Około 1935 roku, kilka lat przed wprowadzeniem na rynek IWC Mark XI, IWC wprowadziło swój pierwszy specjalny zegarek na rękę dla pilotów i personelu lotniczego. Cechą szczególną tych zegarków lotniczych były ich cechy. Wyposażony w czarną tarczę i duże świecące cyfry, efektowne świecące wskazówki i obrotową lunetę ze strzałką, taki zegarek pilota IWC był praktycznym przyrządem nawigacyjnym. Na początku drugiej wojny światowej firma IWC Schaffhausen opracowała także dla niemieckich sił powietrznych profesjonalny zegarek lotniczy. Charakterystyczne były matowa stalowa koperta (średnica 55 mm), duża, łatwa do uchwycenia korona, efektowna tarcza, szczególnie przyciągające wzrok świecące cyfry i wskazówki, stoper do dokładnego ustawiania czasu oraz długi skórzany pasek do noszenia zegarka na stroju pilota. Podobnie jak pierwszy zegarek pilota, IWC Mark X był zegarkiem na rękę do użytku wojskowego. Około 6000 tych specjalnych zegarków, rozpoznawalnych po numerach kopert od 1131 001 do 1137 000, zostało wyprodukowanych między końcem lat trzydziestych a 1947. Mechanizm Mark XI jest otoczony wewnętrzną obudową z miękkiego żelaza, która chroni go przed namagnesowaniem Wewnętrzna koperta z miękkiego żelaza zegarka pilota chroni mechanizm przed namagnesowaniem Bild Uhrenkosmos IWC Mark XI Jego następca, Mark XI, był zegarem lotniczym, który z dzisiejszej perspektywy bez wahania może rościć sobie miano „kultowego zegarka”. Od 1948 roku wzbijał się w powietrze na nadgarstkach niezliczonych pilotów. Nie tylko piloci wojskowi powierzyli temu Markowi XI swój cenny czas, ale także kapitanowie renomowanych cywilnych linii lotniczych. Oczywiście ten wybór nie był przypadkowy. IWC wykorzystało całe doświadczenie zdobyte dzięki zegarkom lotniczym w konstrukcji mechanizmu i koperty. Ponadto dodano najnowsze odkrycia w dziedzinie zegarmistrzostwa i metalurgii. Zasada ochrony pola magnetycznego już zastosowana w dużym zegarku lotniczym za pomocą wewnętrznej obudowy wykonanej z miękkiego żelaza była konsekwentnie kontynuowana w tym IWC Mark XI.

Uhrenkosmos_IWCMark11_BU_11482-768x737.jpg

Uhrenkosmos_IWCMark11_Closer_BU_11472-1206x960.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, renqien napisał:

Paweł, nie wiem, co Ruscy wymyślili, ale w większości zegarków wygląda to tak, jak w Zenicie, czyli albo mechanizm nie jest przykręcony, albo jest przykręcony tylko do obręczy wokół mechanizmu, a ta nie jest praktycznie mocowana do koperty, tylko na wcisk.

Zenith, widać że pierścień jest prawie luźny, w praktyce jest leciutko na wcisk, a mechanizm dokręcany do niego. Wyjmujesz całość razem z tarczą, a dekielek przykrywa całą tą konstrukcję:

 

Jakaś Omega, również brak mocowania werku do koperty na stałe, tylko do pierścienia:

 

strella_s_c1861_600.jpg.78a6d841e5efcc5342b8606ad47027bf.jpg

 

 

 

Przeczytaj sobie co jest napisane na tym małym dekielku w Omedze

strella_s_c1861_600.jpg.78a6d841e5efcc5342b8606ad47027bf.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, przewertowałem rosyjskie fora i okazuje się, że ta wkładka jest antymagnetyczna. Stosują ją do dziś w zegarkach wojskowych i taka ciekawostka, że jest to sposób na odróżnienie Ratnika wojskowego od wersji dla turystów, że wersja cywilna ma tylko taśmę dwustronną do podklejenia wkładki, a samej wkładki niet. Co ciekawe, w werkach 2209 stosowano te wkładki dla usztywnienia zegarka http://forum.watch.ru/showthread.php?t=328224 :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęło się niewinnie od kawałka blaszki w Zenith, a teraz mamy cały wątek antymagnetyczny ;)

 

Trzymając się kieszonek, to przyznaję, że wkładki spotkałem nie tylko w kieszonkowych Zenith DH, ale też np. w wojskowej Eternie z II wojny światowej.

 

W zegarkach armii brytyjskiej nie widziałem ich, w amerykańskich także. Podkreślam, że piszę o kieszonkowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam od siebie, że prócz stałego pola magnetycznego (jak w magnesie stalym) są również pola magnetyczne zmienne związane z przepływem prądu zmiennego w przewodniku.

Skoro używacie różne "rozmagnesowywacze" to wydaje mi się, że i one wykorzystują szybko zmieniające się pole magnetyczne aby rozmagnesować coś co wcześniej się namagnesowało..

 

może ktoś spróbuje rozmagnesować włos balansu wcześniej ukrywając go w takich blaszkach-dekielkach o których tyle tu napisaliśmy?

Ja niestety nie mam tego cudownego urządzenia a z chęcią bym spróbował takiej zabawy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Grigoris1 napisał:

No i zaczęło się niewinnie od kawałka blaszki w Zenith, a teraz mamy cały wątek antymagnetyczny ;)

 

Trzymając się kieszonek, to przyznaję, że wkładki spotkałem nie tylko w kieszonkowych Zenith DH, ale też np. w wojskowej Eternie z II wojny światowej.

 

W zegarkach armii brytyjskiej nie widziałem ich, w amerykańskich także. Podkreślam, że piszę o kieszonkowych.

Kieszonkowe zegarki DH marki Grana również takie pokrywki mają... Moja ma... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę lamerskie

 jak datować takie oznaczenia na tarczy zegarka kieszonkowego

image.png.caae7974321c5936e49b424c3cb82c5d.png

w odniesieniu do "zwykłego drukowanego"

KIENZLE

 

 szukałem  nawet jakiś katalog mam, ale brak dat..

 w katalogu jest tylko ,że od 1930 w zwyż......co by to nie znaczyło...

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te górne logo pod skosem to logo Kienzle Urządzenia niby od 1960 roku   https://de.wikipedia.org/wiki/Kienzle_Apparate

Te dolne to Kienzle Zegarki   https://en.wikipedia.org/wiki/Kienzle_Uhren

Pokop może Ci coś więcej wyskoczy - trzeba by przetłumaczyć strony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_1325.JPG

 

Już wiem przynjamnie cośo werku :)

Kienzle 46 (=Kienzle 16-46 new)

image.jpeg.437b1e244908e82e3c9f3f7050b6f722.jpeg

 

 1940

 

 buksiak wart tyle co koperta :)

 ale chodzi to na jakiś czas zostanie.. potem będzie się musiał wyprowadzić :)

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, mkl1 napisał:

buksiak wart tyle co koperta :)

ale chodzi to na jakiś czas zostanie.. potem będzie się musiał wyprowadzić :)

 

Co wyście się tak tych "buksiaków" uczepili, ja tylko takie zbieram :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie do ko

1 godzinę temu, Szpindlakfan napisał:

Co wyście się tak tych "buksiaków" uczepili, ja tylko takie zbieram :D

No nie do końca... mają po dwa, trzy kamyczki czasem... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kiniol napisał:

No nie do ko

No nie do końca... mają po dwa, trzy kamyczki czasem... ;)

toż i koperta z kruszcu i kamienie szlachetne..

 

Moja córka właśnie kamienie zbiera.  

Ma niewiele lat, a wiele kamieni,  nawet o tym najstarszym z kolekcji może opowiedzieć gdzie znalazła, na jakiej wycieczce i co robiliśmy...

 

Wszystko można zbierać byleby przynosiło to nam samym satysfakcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kamieni to takie oto coś wykopaliśmy w kartoflach, czy jak to niektórzy śmiesznie nazywają "pyrach" :lol: niedaleko domu:

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

23 godziny temu, kiniol napisał:

No nie do ko

No nie do końca... mają po dwa, trzy kamyczki czasem... ;)

Czy mówiąc trzy masz na myśli to, że jeden cylinderek jest rubinowy? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Szpindlakfan napisał:

Odnośnie kamieni to takie oto coś wykopaliśmy w kartoflach, czy jak to niektórzy śmiesznie nazywają "pyrach" :lol: niedaleko domu:

No parę złotych to pewnie jest warte. Konsultowałeś z kimś, z jakiego to okresu, czy oryginał itp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

.

Edytowane przez graver

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, ekskalibur napisał:

Krzemień pasiasty

W miarę dobry na skałkę :)

 W miarę dobrą iskrę daje :)

David Gibbins — Shooting an original flintlock Sea Service pistol of the  Napoleonic Wars

 

 

34 minuty temu, ekskalibur napisał:

 

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, ekskalibur napisał:

Krzemień pasiasty

 

No to ja wiem, ale czy pytałeś jakiegoś archeologa? Kształt nie jest przypadkowy, a w zasadzie może nie być przypadkowy. Fachowcem nie jestem, ale na moje to fajny strzał. Warto się upewnić, niekoniecznie ze względów finansowych, bo taka ciekawostka na półce może być fajną ozdobą, jeśli jest opisana. Zwłaszcza, że południe Polski obfituje w takie znaleziska i są prowadzone całe opracowania na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to siekierka z krzemienia pasiastego "oryginalna". Zawiadomiliśmy konserwatora zabytków, po czym trafiła gdzieś do zbiorów muzealnych, szkoda bo mi się podobała :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Szpindlakfan napisał:

po czym trafiła gdzieś do zbiorów muzealnych

W odwieczne odmęty piwnicy muzealnej....


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.