Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sawcio68

Kieszonki i kieszonkowcy, czyli wszystko co na dewizce wisi.....

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, renqien napisał:

A chociaż pole Wam za darmo przekopali? :D 

Ta, jeszcze tego by brakowało :D Swoją drogą, to zupełnie nie rozumiem takiej polityki, oni chyba celowo chcą przegonić wszystkich poszukiwaczy i kolekcjonerów do półświatka. Jeszcze tylko czekać aż zabronią zbierania zegarków :)

Tak teraz przypomniała mi się historia tego wykopanego XVII wiecznego "halsuhra", czy wyobrażacie sobie taką sytuację, że na SWOJEJ posesji odkopiecie taki skarb i nagle przychodzi jakiś urzędas i go wam zabiera, bo to majątek skarbu państwa?

 

7 godzin temu, mkl1 napisał:

W odwieczne odmęty piwnicy muzealnej....

Tak zapewne skończyła jak setki, jeśli nie tysiące innych podobnych okazów, a tyle ludzi mogło się tym cieszyć :(

19 minut temu, Grigoris1 napisał:

Polecam Krzemionki Opatowskie, muzeum.

Trzeba się kiedyś przejechać, swoją drogą to fascynujące, że wczasach gdy nie istniała jeszcze żadna państwowość już wyspecjalizował się jakiś region w produkcji jednego konkretnego dobra, ciekawe jak wyglądał ówczesny handel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Szpindlakfan napisał:

ena SWOJEJ posesji odkopiecie taki skarb i nagle przychodzi jakiś urzędas i go wam zabiera, bo to majątek skarbu państwa?

  Jeszcze musi być zgodne z definicją "skarbu"

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Szpindlakfan napisał:

 

Trzeba się kiedyś przejechać, swoją drogą to fascynujące, że wczasach gdy nie istniała jeszcze żadna państwowość już wyspecjalizował się jakiś region w produkcji jednego konkretnego dobra, ciekawe jak wyglądał ówczesny handel?

 

To ciekawe miejsce (Góry Świętokrzyskie), bo w neolicie specjalizowali się w wydobyciu i obróbce krzemienia, a w starożytności w wytopie żelaza (dymarki). Polecam - piękny wątek tradycji dziejowej :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat z nadzieją, że ktoś będzie w stanie mi pomóc lub wskazać kierunek poszukiwań.  Wskutek zawirowań rodzinnych otrztymałem ostatnio zegarek należący do pradziadka. Jest to kieszonka Pawel Bure z numerem 54 383 wg strony http://pavelburewatch.blogspot.com/p/serial-numbers.html pochodzi z 1901 r. Wedle inskrypcji dziadek Michał Konczanin miał ją otrzymać za wyniki w strzelaniu, a był młodszym podoficerem 9 kompanii 1 Lejb-Gwardyjskiego Preobrażeńskiego Pułku. Tyle zdołałem odcyfrować z pozostałych linijek tekstu. Pierwsza linijka jest dla mnie totalną zagadką. Może ktoś pomoże? Przedostatnie zdjęcie już po bieda renowacji - wstawione szkło ze Szwajcarii i nowe wskazówki, bo stare poprzedni naprawiacz rozwiercił. Mechanizm podobno był w miare ok, tylko diamenty/szafiry? zostały wymienione. Dla mnie jako laika ważne, że daje sie nakręcić i chodzi, nawet jest dokładny po 120 latach. Słuchać mechanizmu i patrzeć na podobiznę jego właściciela to dla mnie kawałek fajnej rodzinnej historii, a raczej jej strzępów. Co do poszukiwań planuję napisać maila do firmy pavel bure, ale to odtworzona firma z 2004 roku chyba, więc podejrzewam nie posiadają żadnych archiwów i więcej info niż rok produkcji po numerze seryjnym nie otrzymam. Chcę też napisać do archiwum/muzeum Armii Sowieckiej w Moskwie, by dowiedzieć sie cokolwiek o jednostce dziadka - wydaje mi się teoretycznie elitarnej jak to gwardia w każdej armii, ale skąd tam sie wziął zubożały polski szlachcic z Litwy? Może jego wzrost 180 cm (sporo jak na ówczesne czasy? zdecydował ;) Będę wdzieczny za każdą pomoc.

20171215_100233.jpg

20171215_100240.jpg

20171215_100300.jpg

20171215_100319.jpg

20171215_100416.jpg

20210127_131442.jpg

michał konczanin.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo... konkret, takie kochamy najbardziej... Mechanizm wygląda na Longinesa... Paweł Bure Dostawca Dworu Jego Wysokości...  Nie widzę aby kamienie były wymienione... Wskazówki odpowiednie powinienem mieć...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko mechanizm raczej nie pasuje do koperty... czy otwory w kopercie pasują?

 

Z powyższych zdjęć wynika, że mechanizm jest nie od savonette, czy źle widzę?

 

Kamienie (rubiny) wyglądają OK.

 

Co do longinesowego pochodzenia werku to pewny nie byłbym.

 

Co jest napisane na tarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze faktycznie, werk nie jest od tej koperty... Powinien być Favre Jacot...

 

Taki:

 

DSC_1767.thumb.JPG.b099831583c70234ce769220848b10a7.JPG

 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.01.2021 o 11:00, Szpindlakfan napisał:

Tak, to siekierka z krzemienia pasiastego "oryginalna". Zawiadomiliśmy konserwatora zabytków, po czym trafiła gdzieś do zbiorów muzealnych, szkoda bo mi się podobała :(

 

To Twoja? ;)

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/co-za-znalezisko-soltys-losienka-zauwazyl-na-polu-neolityczna-siekiere-zdjecia-wideo/ar/c1-15411733?fbclid=IwAR06x6LMIYt5eQ8TRo7XqudSjJr1xyuuWTWkJWS69HFEEtb_KAGKkT1uwio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Grigoris1 napisał:

Tak, tylko mechanizm raczej nie pasuje do koperty... czy otwory w kopercie pasują?

 

Z powyższych zdjęć wynika, że mechanizm jest nie od savonette, czy źle widzę?

 

Kamienie (rubiny) wyglądają OK.

 

Co do longinesowego pochodzenia werku to pewny nie byłbym.

 

Co jest napisane na tarczy?

 

Otwory moim zdaniem nie pasują (otwór nakręcania wypada na mostku balansu) z tego co widzę.

Mechanizm jest raczej od zegarka odkrytego i został obrócony żeby układ tarczy by jak w savonette.

Ale może wystarczyło by obrócić mechanizm o 90 stopni i otwory będą pasować (tylko przy kominku nie będzie 3).

Co do tego czy jest to Longines nie wypowiadam się nie każdy mechanizm z wygiętym mostkiem "w rogi baranie" jest Longinesem

Natomiast po napisach na mostku balansu możemy spokojnie stwierdzić że jest to mechanizm na rynek rosyjski.

 

Miłego weekendu 

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm jest oryginalny i wszystko pasuje - wszystkie zdjęcia oprócz przedostatniego są przed naprawą - widać że mechanizm jest obrócony bo koło sekundowe (zaznaczone na czerwono) jest teraz przy kominku - jeśli przestawimy mechanizm aby sekundowe było na właściwym miejscu zaznaczonym na zielono to otwór nakręcania przesunie się i będzie wszystko pasowało

Majster już ustawił mechanizm prawidłowo i otwory (nakręcanie,ustawianie) już na pewno pasują i mechanizm jest w prawidłowej pozycji

Wieczorem jak znajdę to wkleję Ci tabelę ile tych zegarków było zamówionych przez dwór i ile komu wręczono (ale to jak się dokopię )

 

Fajny zegarek - lepiej dopasował bym wskazówki tylko - koperta w rewelacyjnym stanie - może uda się odczytać napisy ale to nie teraz bo robota goni

Świetna pamiątka

 

20171215_100319.thumb.jpg.c49aa31a7ed7aa7260aaebe2005d1d31.jpg

Edytowane przez Paweł Bury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawle, z całym szacunkiem, ale skąd ten billodesowy pomysł?

GFJ takiego kalibry nie produkował.

 

Co z napisem na tarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawle przecież wcześniej wyraźnie to napisałem. A wypowiadam się tylko na podstawie zamieszczonych zdjęć 

 

3 godziny temu, Paweł Bury. napisał:

Mechanizm jest oryginalny........

 

3 godziny temu, Kieszonkowe napisał:

.......Co do tego czy jest to Longines nie wypowiadam się nie każdy mechanizm z wygiętym mostkiem "w rogi baranie" jest Longinesem

Natomiast po napisach na mostku balansu możemy spokojnie stwierdzić że jest to mechanizm na rynek rosyjski.

 

 

3 godziny temu, Paweł Bury. napisał:

......... wszystko pasuje - wszystkie zdjęcia oprócz przedostatniego są przed naprawą - widać że mechanizm jest obrócony bo koło sekundowe (zaznaczone na czerwono) jest teraz przy kominku - jeśli przestawimy mechanizm aby sekundowe było na właściwym miejscu zaznaczonym na zielono to otwór nakręcania przesunie się i będzie wszystko pasowało

Majster już ustawił mechanizm prawidłowo i otwory (nakręcanie,ustawianie) już na pewno pasują i mechanizm jest w prawidłowej pozycji

 

3 godziny temu, Kieszonkowe napisał:

 

Otwory moim zdaniem nie pasują (otwór nakręcania wypada na mostku balansu) z tego co widzę........

Ale może wystarczyło by obrócić mechanizm o 90 stopni i otwory będą pasować (tylko przy kominku nie będzie 3).

 

Pozdrawiam 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kieszonkowe napisał:

Pawle przecież wcześniej wyraźnie to napisałem. A wypowiadam się tylko na podstawie zamieszczonych zdjęć 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam 

Roman

Ok.. Ok.. już się nie wcinam. 

 

 

2 godziny temu, Grigoris1 napisał:

Pawle, z całym szacunkiem, ale skąd ten billodesowy pomysł?

GFJ takiego kalibry nie produkował.

 

Co z napisem na tarczy?

 

No tak mi się skojarzył. Jeśli coś innego to podzielić się proszę wiedzą, wszyscy skorzystamy. 

Taki niby podobny 

s-l400.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Paweł Bury. napisał:

Ok.. Ok.. już się nie wcinam. 

 

Ależ wcinaj się wcinaj :) tym bardziej że potwierdzasz moje przypuszczenia

które pisałem tylko na podstawie zamieszczonych fotografii. Nie mając tego

zegarka w ręku ani kontaktu z zegarmistrzem który go robił - a to jest trochę

jak wróżenie ze szklanej kuli - wydaje mi się że tak wygląda z drugiej strony.

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co by to nie było to z jednym się ze mną zgodzicie

Dziadek zabijał samym wzrokiem 😵 - z całym szacunkiem dla Pana Dziadka

765946279_michakonczanin.jpg.9d9d4dd0351ddf63d6785e17cd6b4d92.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dziadka, to aż bałem się też tego stwierdzić ;)

 Zacny gość i do tego strzelał celnie... Swoją drogą to niesamowite, jak tak stare zdjęcie może być sugestywne i mocne :)

 

Co do werku, to Billodes na rynku rosyjskim był potężną i rozpoznawalną marką - sygnował swoje mechanizmy.

 

Podobieństwo ogranicza się tylko do zasady, a kształt mostków jest inny.

 

Podobnych widziałem sporo, ale takiego jak ten nie.

 

Półmostek balansu z tym wycięciem jest bardzo podobny jak w Nomosach, ale ten werk jest starszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję napisałem Billodes na zasadzie wydaje mi się - faktycznie podobny ale nie taki sam.

Ale pasuje do koperty, otwory pasują napisy na mosku ewidentnie Rosja, wątpię aby został podmieniony 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Paweł Bury. napisał:

Przyznaję napisałem Billodes na zasadzie wydaje mi się - faktycznie podobny ale nie taki sam.

Ale pasuje do koperty, otwory pasują napisy na mosku ewidentnie Rosja, wątpię aby został podmieniony 

 

I tu się z Tobą całkowicie zgadzam :) 

 

Miłej niedzieli 

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na tarczy ma standardowo - bo mi kolega na pw zdjęcia dosłał

 

 

20210118_083340.thumb.jpg.22da9a4c6084843a3e4d2fbc3b7a4b9d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Paweł Bury. napisał:

A na tarczy ma standardowo - bo mi kolega na pw zdjęcia dosłał....

 

A tu się z Tobą nie zgodzę  :D 

bo tak jak już koledzy pisali wskazówka minutowa "od czapy"

Chyba "Kiniol" proponował że ja wymieni.

 

Pozdrawiam 

ROman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o napis. 

Fajny zegarek chciałbym takiego kiedyś kupić w ładnym jak ten stanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paweł Bury. napisał:

Chodziło mi o napis. 

Fajny zegarek chciałbym takiego kiedyś kupić w ładnym jak ten stanie. 

Są dwa... ;)

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie łamię żadnego z punktów regulaminu - cel jednak jest szczytny i nic na tym nie zarabiam.

 

Przyznam się, że od kilku lat wystawiam co rok na Finał  WOŚP jeden ze swych zegarków kieszonkowych - w tym roku nie jest inaczej:

 

https://allegro.pl/oferta/srebrny-zegarek-kieszonkowy-ultra-sprzed-i-wojny-10181458989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.